Bielizna termoaktywna – jak wybrać?
Branża

Bielizna termoaktywna – jak wybrać?

Marcin Nowak / 31 grudnia 2021

Dla entuzjastów górskich aktywności bielizna termoaktywna to jeden z najbardziej istotnych elementów ubioru. Właściwy dobór rodzaju pierwszej warstwy odzieży to niejednokrotnie bardzo trudne zadanie. Przy obecnej ofercie i mnogości rodzajów materiałów, z których wykonana jest odzież termoaktywna może przyprawić o zawrót głowy. Jak więc wybrać bieliznę termoaktywną i przy tym nie zwariować? Zapraszam do lektury!

W moim wpisie przedstawię tobie rodzaje bielizny termoaktywnej i odpowiem, do których aktywności nadadzą się najlepiej. Przedstawię podstawowe różnice między bielizną syntetyczną, a tą, która została wykonana z wełny merynosów nowozelandzkich. Zdradzę też dlaczego bawełna to niewłaściwy wybór.

Bielizna termoaktywna – na co zwrócić uwagę?

Odzież termoaktywna jest pierwszą warstwą odzieży, którą zakładamy bezpośrednio na skórę. Ludzka skóra jest bardzo wrażliwa, tak więc wysoki komfort i wygoda powinny być stawiane na pierwszym miejscu. Dlatego też odzież termiczna musi być wysokiej jakości, wykonana z przyjaznych dla skóry materiałów.

Bardzo ważne jest, żeby koszulka termoaktywna lub legginsy dobrze przylegały do ciała użytkownika lub użytkowniczki. Warto jednak pamiętać o tym, że bielizna musi być elastyczna na tyle, by nie krępować naszych ruchów.

Istotną cechą jest technologia, w jakiej odzież termiczna jest produkowana. Bezszwowe łączenie paneli lub body mapping to rozwiązania, które gwarantują wysoki komfort użytkowania. Legginsy bezszwowe wykonane technologii body mapping sprawdzą się zdecydowanie lepiej od tradycyjnych kalesonów podczas wszelkich aktywności fizycznych, począwszy od spokojnego hikingu, a skończywszy na zimowej wspinaczce w Tatrach Wysokich lub Alpach. Bezszwowe łączenie i płaskie szwy skutecznie minimalizują ryzyko obtarć, a body mapping ułatwia odprowadzanie wilgoci w miejscach, gdzie najmocniej się pocimy.

Delikatność materiału, jego oddychalność i odpowiednio wykonane szwy są niezwykle ważne. Bielizna termoaktywna wszak jest tuż przy skórze. (fot. Icebreaker)

Nie najważniejszym, ale istotnym kryterium wyboru jest kraj, z którego pozyskiwane są surowce lub gdzie produkowana jest bielizna thermo. Brubeck bielizna termoaktywna to jeden z niewielu rodzimych producentów, który proces produkcji od początku do końca prowadzi w Polsce. Jeżeli na waszej liście zakupowej znalazła się koszulka termoaktywna lub poszukujecie legginsów, to warto zwrócić uwagę na ofertę tej uznanej polskiej marki.

Bawełna – dlaczego nie?

Bawełna to przyjemny w dotyku i w codziennym miejskim użyciu materiał, którego użycie w górach (szczególnie w okresie jesienno-zimowym) jest zdecydowanie nie wskazane. Bawełna w znacznym stopniu absorbuje wilgoć i długo schnie przez co skutecznie wychładza organizm. Takie właściwości mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, szczególnie w sytuacjach awaryjnych, np. gdy zaskoczy nas niepogoda i zostaniemy zmuszeni do przeczekania w niewybaczających błędów i złych decyzji zimowych, górskich warunkach.

Dopasowanie w bieliźnie termicznej

Bielizna termoaktywna męska i bielizna termoaktywna damska powinny być dopasowane do ciała użytkownika lub użytkowniczki. Dobrze dopasowana bielizna nie krępuje ruchów i nie przeszkadza nam podczas uprawiania wszelkich aktywności fizycznych. Ściśle przylegająca bielizna thermo nie powinna nas obcierać i na pewno szybko odda wygenerowaną przez nas wilgoć do kolejnych warstw. Oczywiście można zdecydować się na luźniejszy, mniej dopasowany krój. Mniej dopasowana odzież termiczna gorzej układa się pod kolejnymi warstwami i może nas obcierać, a dodatkowo będzie znacznie wolniej i mniej efektywnie odbierać wilgoć z naszego ciała.

Bielizna termoaktywna musi być dopasowana, by działać dobrze i realizować Twoje potrzeby. (fot. Brubeck)

Merino czy syntetyk?

Bielizna termoaktywna damska wykonana z materiałów syntetycznych to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy upodobali sobie intensywne aktywności na świeżym powietrzu. Bielizna termoaktywna wykonana z materiałów syntetycznych jest lekka, bardzo szybko schnie i chroni nas przez wychłodzeniem, gdy w czasie trwania aktywności jesteśmy w ciągłym ruchu.

Ciekawą propozycję stanowi koszulka Thermo LS13100 i legginsy sportowe Thermo LE11870A, które tworzą funkcjonalny komplet. Taki komplet świetnie sprawdzi się na stoku jak i podczas skiturowych wycieczek w Karkonoszach.

Syntetyki nie będą chronić nas przed wychłodzeniem, kiedy będą wilgotne od naszego potu i mimo różnych technologii, które mają na celu zapobiegać namnażaniu się bakterii, z biegiem czasu będą wymagały częstszego prania.

Koszulka termoaktywna i leginsy muszą czasem sprostać wysokiemu poziomowi wysiłku.
(fot. Brubeck&karokrasinska.com)

Bielizna termoaktywna męska Brubeck, do produkcji której użyto wełnę merynosów nowozelandzkich to świetny wybór dla wszelkiej maści zmarzluchów. W przeciwieństwie do materiałów syntetycznych wełna merino posiada fantastyczne właściwości termoizolacyjne i antyseptyczne. Dzięki swojej strukturze wełna posiada zdolność do ciepła generowanego przez nasz organizm i mimo to nie przegrzeje nas nawet podczas intensywnych aktywności.

Ciekawą propozycją jest koszulka Brubeck Extreme Wool LS 11920, która świetnie sprawdzi się podczas zimowego hikingu lub na zimowym biwaku jako pierwsza warstwa zanim ułożymy się w śpiworze.

Wełna merino świetnie radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami i z powodzeniem możemy używać jej przez kilka dni. Niestety wełna jest nieznacznie cięższa od materiałów syntetycznych i schnie od nich zdecydowanie dłużej.

Kolekcja Extreme Wool marki Brubeck to wygoda w czasie intensywnych działań.
(fot. Brubeck&karokrasinska.com)

Szukasz bielizny termoaktywnej merino? Skocz do kategorii bielizna termoaktywna męska lub poszperaj w segmencie bielizna termoaktywna damska.

Gramatura materiału w bieliźnie termoaktywnej

Gramatura materiału, z którego wykonana jest koszulka termoaktywna lub legginsy powinna być uzależnione od rodzaju aktywności i warunków, w których ją uprawiamy.

Na zimowy hiking lub trekking powinniśmy szukać bielizny, która ochroni nas przed chłodem nawet na postoju. W tej sytuacji świetnie sprawdzi się bielizna Brubeck Extreme Wool, której gramatura to 284 g/m2. Materiał bielizny z serii Extreme Wool składa się z 78% wysokojakościowej wełny merino, 22% poliamidu i 1% elastanu. Wełna w tym modelu odpowiada za termikę, a włókna syntetyczne za odprowadzanie wilgoci i elastyczność gwarantujące wysoki komfort podczas użytkowania.

Najbardziej znaną i lubianą serią to bielizna termoaktywna Brubeck serii Thermo. Koszulka termoaktywna Brubeck Thermo LS13040A to świetna propozycja dla fanów śnieżnego szaleństwa w każdej postaci. Świetnie sprawdzi się na stoku narciarskim jak i spontanicznej turze. Seria Thermo stanowi świetną propozycję dla biegaczy, którzy nie odpuszczają zimowych treningów. Koszulka Thermo LS13040A jest wykonana z materiału o gramaturze 219 g/m2 i składa się w całości z włókien syntetycznych, w tym w 35% z polipropylenu, który jest tworzywem hydrofilnym, a to gwarantuje ekspresowe odprowadzanie wilgoci do dalszych warstw.

Skład materiału i gramturę nalezy dobrać do panujących temeratur i intensywności wysiłku.
(fot. Brubeck&karokrasinska.com)

Nie zawsze zima jest tak mroźna jak byśmy tego chcieli i bielizna, której użyjemy nie musi być tak ciepła. Wtedy jako pierwszą warstwę możemy użyć koszulki z krótkim rękawem. W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na koszulkę Brubeck Outdoor Wool Pro SS12720A. Niska, wynosząca 165 g/m2 gramatura materiału, którego skład wzbogaca wełna merino (27% udziału w całości) świetnie sprawdzi się na hikingach podczas pierwszych podrygów zimy oraz podczas letniego wspinania w skałach.

Zainteresowała Cię bielizna termoaktywna Brubeck produkowana w Polsce? Zobacz produkty marki Brubeck w naszym sklepie.

 

Bielizna termoaktywna to jeden z ważniejszych elementów naszego górskiego ubioru, warto więc wybierać bieliznę marek specjalizujących się w jej produkcji. Marki te mogą pochwalić się sporym doświadczeniem i wiedzą, co przekłada się na właściwości oraz funkcjonalność pierwszej warstwy odzieży. Doświadczenie i wiedzę możemy dosłownie odczuć na własnej skórze, a dzięki co raz to bardziej zaawansowanym technologiom i materiałom możemy bardziej komfortowo spędzać czas w naszych ukochanych górach. Do zobaczenia na szlaku!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.