Butelka filtrująca – czy to się opłaca?
Testy

Butelka filtrująca – czy to się opłaca?

Ola i Mariusz Robak / 15 maja 2019

Butelki filtrujące wodę są coraz popularniejszym i chętniej stosowanym rozwiązaniem, nie tylko w outdoorze. Dlaczego? Butelki z filtrem węglowym to ogromna wygoda, oszczędność, bezpieczeństwo dla naszego organizmu. Dla naszej planety uzywanie takiej butelki to również dobry uczynek. Tego typu butelki turystyczne mają również zalety, z których możemy sobie nawet nie zdawać sprawy.

Przeczytaj ten tekst do końca, a dowiesz się dlaczego warto zainwestować w butelkę filtrującą wodę. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań na rynku jest stosowanie butelki z filtrem Brita. Jest też wiele osób, które w domu mają dzbanek z filtrem i przelewają wodę do zwykłych butelek. My używamy butelelek z filtrem marki Water-to-Go, więc w tym tekście posłużyliśmy się tym konkretnym przykładem. Uważamy, że to najbardziej praktyczne rozwiązanie, z którym woda filtrowana nigdy się nie kończy.

 

Czysta woda zdrowia doda, czyli jak działa butelka filtrująca

Tradycyjne butelki filtrujące posiadają wymienny filtr węglowy, który zatrzymuje większość niezdrowych składników występujących w wodzie. W butelkach Water-to-Go zastosowana została nanotechnologia opracowana na zlecenie NASA. Dzięki wykorzystaniu cząsteczek tlenku glinu filtr przyciąga nie tylko zanieczyszczenia metalami i chemią, ale także wirusy i bakterie, z którymi nie radzą sobie tradycyjne filtry węglowe. Skuteczność systemu filtrującego Water-to-Go została potwierdzona wieloma niezależnymi badaniami prowadzonymi przez specjalistów z USA, Wielkiej Brytanii, Indii i Polski. Badania (w języku polskim) są dostępne do wglądu na oficjalnej stronie producenta – tutaj.

Na podstawie przeprowadzonych badań producent butelek podaje, że jego produkty zatrzymują 99,9% zanieczyszczeń, takich jak:

  • metale i zanieczyszczenia chemiczne, takie jak chlor, fluor, rtęć, nikiel, miedź, żelazo, ołów złoto, srebro czy aluminium
  • wirusy, takie jak Norwalk, Hepatitisa A, Adenowirusy, Enetowirusy, Reowirusy, wirus zapalenia wątroby typu A czy Polio
  • bakterie z grupy Coli, Tyfusy, Cholery, Czerwonki, bakterie powodujące zatrucia jadem kiełbasianym
  • pasożyty i czynniki chorobotwórcze

Woda to główny składnik naszego organizmu. W związku z tym, ważne żeby nie miała w sobie szkodliwych dla nas elementów.

 

Butelka z filtrem – niezależność w każdym miejscu, o każdej porze

Dzięki butelkom filtrującym jesteśmy praktycznie uniezależnieni od dostępności czystej wody. Musimy mieć jedynie dostęp do jakiegokolwiek źródła wody. Może być to strumień, jezioro, woda z kranu czy deszczówka. Wyjątek stanowi woda słona, która nie nadaje się do filtrowania w tego typu rozwiązaniach.

Butelka z filtrem świetnie sprawdza się podczas wszelkich wyjazdów, zarówno bliskich jak i dalekich. Nie potrzebujecie robić zapasów wody, a jedynie uzupełniać niewielką butelkę przy każdej możliwej okazji. Co ciekawe, pustą butelkę bez problemu można przenieść przez kontrole bezpieczeństwa na lotnisku. Dzięki temu możemy cieszyć się wodą na terminalu oraz w trakcie lotu, nie płacąc za nią wygórowanych kwot. To samo dotyczy wszystkich innych miejsc, w których cena za wodę potrafi nieźle zaskakiwać np. stacji benzynowych, imprez zamkniętych czy popularnych miejsc wypoczynkowych.

butelki z filtrem samolot

Zabranie butelki z filtrem węglowym do samolotu to żaden problem.

 

Wygoda użytkowania butelki z filtrem

Jeśli chodzi o mnie, piję około 2-3 litrów wody dziennie. Przed zakupem butelki filtrującej nosiłam zwykle przy sobie ciężkie, 1,5 litrowe butelki wody. Do pracy targałam na trzecie piętro kupowane hurtowo zgrzewki, a w domu współczułam mężowi lub kierowcy popularnego sklepu dowożącego zakupy, że to on musi je wnieść. Butelka z filtrem pod tym względem to idealne rozwiązanie. W pracy, w domu, na urlopie, na siłowni – możesz jej używać wszędzie. Nosisz jednocześnie przy sobie miedzy 0,5 a 0,75L wody w zależności od modelu, na jaki się zdecydujesz. Najważniejsze jest jednak to, że masz dostęp do praktycznie nieograniczonej ilości wody. Dla mnie jest to znacząca różnica.

Butelki Water-to-Go dzięki ergonomicznym kształtom nie tylko dobrze leżą w ręce, lecz także łatwo umieścić go w bocznych kieszeniach plecaka. Dużą zaletą jest dla mnie fakt, że nie musisz odkręcać butelki, aby z niej skorzystać. Wystarczy, że odchylisz ustnik i napijesz się z niego jak przez słomkę. Jest to niezwykle wygodne, szczególnie w aucie czy w ruchu.

Butelki Water-to-Go są bardzo poręczne i wygodne w transportowaniu.

 

Butelka na wodę = życie bez plastiku

Kolejną zaletą butelek filtrujących jest ochrona środowiska. To ekologiczne rozwiązanie pozwoli ci ograniczyć liczbę produkowanych przez ciebie plastikowych odpadów. Jeden filtr wystarcza na przefiltrowanie około 200 litrów wody. Zakładając, że kupujemy wodę w półtorej litrowych butelkach, jesteśmy w stanie zmniejszyć liczbę butelek plastikowych na wysypiskach aż o 133 sztuki, przy zużyciu jedynie jednego filtra. Jeżeli używasz półlitrowych butelek, będzie ich aż 400! Równanie jest proste: butelka na wodę = życie bez ton plastikowych odpadów.

 

Butelki z filtrem węglowym to oszczędność!

Jeżeli dotychczasowe argumenty cię nie przekonały, może oszczędność pieniędzy przechyli szalę na korzyść tego rozwiązania. Załóżmy, że statystycznie pijemy 2 litry wody dziennie i kupujemy ją w najbardziej opłacalnych butelkach o pojemności 1,5 litra, a za każdą płacimy około 1,40 zł. Rocznie wypijamy więc 730 litrów wody, co daje nam 1022 zł.

Jeden filtr Water-to-Go jest w stanie przefiltrować około 200 litrów wody. Jego cena to 50 zł, czyli za litr wody płacimy około 0,25 zł. 730 litrów wypijanej rocznie wody kosztuje nas więc około 180 zł. Dokładając cenę samej butelki (bez uwzględnienia filtra – około 100 zł), wydajemy rocznie 280 zł. Pamiętaj, że im dłużej używasz butelkę, tym większe są oszczędności. Gdy filtr w butelce się zużyje, wystarczy go wymienić. Nie musisz od razu kupować nowej butelki. Ja swoją butelkę używam od dwóch lat. Jej stan zużycia jeszcze nie wskazuje na jakąkolwiek konieczność wymiany.

Przy tych założeniach jesteśmy więc w stanie zaoszczędzić prawie 750 zł rocznie! Spora różnica? Zauważ, że nie uwzględniam w tym wypadku promocji, w których można butelkę i filtry kupić taniej. Wówczas oszczędność będzie jeszcze większa. Jeżeli dotychczas kupowałeś wodę w mniejszych butelkach, to zaoszczędzisz jeszcze więcej pieniędzy.

 

Test butelki filtrującej Water to Go

Nasza butelka Water-to-Go przeszła chrzest bojowy w Izraelu. Używaliśmy jej wszędzie – w samolocie, w hostelu, w mieście, na pustyni. Sprawdziła się świetnie. Dzięki niej mieliśmy czystą wodę w każdym miejscu oraz zaoszczędziliśmy sporo pieniędzy. W końcu Izrael nie należy do najtańszych krajów.

Po powrocie postanowiłam zrobić testy, które będą widoczne gołym okiem. Wlałam do butelki kolejno: kolorowy napój, wodę z sokiem owocowym oraz piwo. Wyniki możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach. Z wszystkiego uzyskałam czystą wodę, z lekkim posmakiem wlanego płynu. Butelka przeszła test śpiewająco. Nie polecam jednak robić tego w domu – szkoda psuć takie pyszności  😉 oraz zapychać filtr.

Zamiast zakończenia pewien patent. O tym jak uzyskać czystą wodę opowiadał również Bartek w filmie „Porady absurdalne” nakręconym z okazji Prima Aprilis. Zobacz (najlepiej wszystkie absurdalne porady), uśmiechnij się, a potem przemyśl, czy nadal stać cię na kupowanie butelkowanej w plastik wody.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.