Co to jest wełna merino?
Owce merynosy
Porady

Co to jest wełna merino?

Redakcja skalnik.pl / 08 stycznia 2021

Od kilku lat można odnieść wrażenie, że outdoorowy świat dzieli się na zagorzałych zwolenników merino i na tych, którzy jeszcze nie słyszeli o tym wspaniałym wynalazku natury. Czym jest wełna merino? Dlaczego cieszy się taką popularnością wśród górskich wędrowców?

Kiedy zakładałam swoją pierwszą odzież z wełny merynosa, miałam wiele wątpliwości. Taka cienka bluzka ma mnie skutecznie ochronić od zimna? Dodatkowo skoro to wełna, to pewnie podrażni mi skórę, a po zamoczeniu będzie schnąć i schnąć. Już jednak po kilku pierwszych wycieczkach wełna z merynosa zyskała moje zaufanie, a na outdoorowej półce zawitały kolejne produkty z tego materiału. Dlaczego wełna merynosów jest tak dobra?

Icebreaker merino
Merino cieszy się dużą popularnością wśród górskich pasjonatów. Czy zasłużenie? (fot. Icebreaker)

Merynosy, czyli skąd ta wełna merino?

Odzież merino to inaczej odzież z wełny merynosów. Co to jest merynos? To jedna z ras owiec, która wśród innych beczących zwierzaków wyróżnia się swoim runem.

Owce merynosy wywodzą się z Azji, ale dzisiaj najliczniejsze pogłowie występuje w Australii. To tej populacji zawdzięczamy też najbardziej ceniony obecnie rodzaj merino.

Owce merynosy z których pozyskuje się wełnę merino
Wełna owiec merynosów chroni je skutecznie przed złą pogodą (fot. Bernard Spragg, Picryl)

Wełna merino jest:

  • niezwykle cienka,
  • silnie karbikowana, czyli sprężysta.

Świetnie też izoluje owce merynosy zarówno od chłodu, jak i nadmiernego ciepła.

Dlaczego wełna merynosów sprawdza się w outdoorze?

Z jakiego powodu to właśnie wełna merynos zrobiła taką karierę w outdoorze? Przecież na rynku jest dostępnych wiele bardzo dobrych materiałów naturalnych i syntetycznych. Włókno z owiec merynosów ma jednak kilka cech, dzięki którym sprawdza się bardzo dobrze zarówno w ciepłe, jak i chłodne dni:

  • Bardzo dobre zdolności termoregulacyjne – włókna skutecznie gromadzą powietrze, dzięki czemu mogą ci zapewnić ochronę niezależnie od warunków pogodowych. Odzież z wełny merynosa w chłodne dni izoluje skutecznie od zimna, natomiast latem chłodzi twoją skórę i chroni przed promieniowaniem UV. Wełna merynosa ogranicza tym samym ryzyko przegrzania, więc sprawdzi się także w cieplejszych rejonach świata.
  • Świetna oddychalność – zimny kompres na skórze po ostrym podejściu na szczyt? Możesz o tym zapomnieć. Rozbudowana struktura wewnętrznych kanalików sprawia, że wełna z merynosa wchłania i odprowadza wilgoć jeszcze w stanie lotnym. Twoja skóra pozostaje więc przyjemnie sucha. Dzięki temu odzież z wełny merynosa sprawdza się doskonale jako pierwsza warstwa zakładana bezpośrednio na ciało.
  • Miękkość – niewielka średnica włókien sprawia, że welna merynos jest bardzo miękka i wygodna w noszeniu. Nie musisz się więc obawiać, że bielizna merino będzie cię drapać lub podrażniać twoją skórę.
  • Antybakteryjność – wełna merynos hamuje rozwój bakterii i grzybów, które są odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Bluzki merino można więc spokojnie zabrać na dłuższy trekking: nawet po kilku dniach noszenia takiej odzieży nie będziesz błyskawicznie odstraszać wszystkich ludzi wokół siebie.
  • Elastyczność – dzięki dużym właściwościom skrętnym wełna merynosów jest naturalnie rozciągliwa i dopasowuje się do ciała. Ta cecha sprawia też, że odzież z wełny merynosa nie gniecie się ani nie wypycha. Można więc bez wstydu założyć nawet taką bluzkę merino, która kilka ostatnich dni spędziła upchnięta w górskim plecaku.
  • Szybkie schnięcie – co się stanie, jeśli odzież z merynosów zawilgotnieje? Przecież to wełna, a wełniane swetry schną zwykle niemiłosiernie długo. Spokojnie: owce merino produkują runo, które jest cienkie i schnie bardzo szybko.
  • Przyjazne dla środowiska – wełna merynos jest biodegradowalna. Wybierając odzież z tego materiału, dokładasz więc kolejną małą cegiełkę do ochrony środowiska.
  • Wytrzymałość – mimo że wełna merynosów jest cienka i lekka, to jest ona niepodatna na przetarcia ani na defasonowanie się. Swoje bluzki merino używam regularnie już od kilku lat i nadal wyglądają bardzo dobrze.
  • Lekkość – nawet typowo zimowe bluzki oraz skarpety merino nie ważą zbyt wiele.
  • Właściwości prozdrowotne – wełna merino zapewnia mikromasaż włóknami, który wpływa na poprawę krążenia. Materiał ma także zdolności antyalergiczne.
Bielizna merino wełna merino
Odzież z wełny merino świetnie sprawdza się jako pierwsza warstwa górskiego ubioru (fot. Icebreaker)

Czy wełna produkowana przez owce merynosy ma jakieś wady? Tak naprawdę jej jedyną słabą stroną jest cena. Wełna merynosa nieco kosztuje, więc ubrania z tego materiału to wybór dla tych, którzy wiedzą już, że górska pasja pozostanie z nimi na dłużej. Na szczęście ubrania z merino są na tyle wytrzymałe, że będą ci służyć przez wiele lat. Możesz więc stopniowo gromadzić swoją kolekcję odzieży z tego materiału.

Ubrania z merino to też świetny pomysł na prezent na urodziny czy święta. W moim domu już od dwóch lat pod choinką króluje właśnie ten materiał.

Wełna z merynosa w praktyce

Wełna merynosa wzbudziła twoje zainteresowanie? Podrzucam więc jeszcze kilka wskazówek, które pomogą ci dobrać odzież do swoich potrzeb.

Wybierając odzież z wełny merynosa, pamiętaj, że im bardziej gęste jest runo, tym lepsze właściwości termoizolacyjne posiada. Na zimę wybieraj więc produkty o gramaturze ok. 200 g/m². Latem z kolei postaw na ubrania o niższej gramaturze.

Oczywiście, w ciepłe dni ubrania z merino mogą być jedyną warstwą, którą masz na sobie. W chłodnych miesiącach welna merynos będzie z kolei pierwszą warstwą przylegającą ściśle do skóry.

wełna Merino latem
Odzież z wełny merino sprawdzi się również latem (fot. Smartwool)

Czytając skład na metkach produktów, zauważysz pewnie, że bardzo często merino nie jest jedynym składnikiem odzieży. Dodatek włókien syntetycznych nie jest jednak podyktowany pragnieniem zaoszczędzenia na procesie produkcji, lecz chęcią poprawy jakości ubrań. Skarpety merino damskie i męskie mają choćby często w swoim składzie również nylon, który zwiększa ich wytrzymałość oraz elastan poprawiający elastyczność.

Wełna merino daje bardzo szerokie możliwości zastosowania, więc obecnie na rynku znajdziesz wiele rodzajów odzieży z tego materiału. Najpopularniejsze są:

  • czapki,
  • opaski,
  • bluzki na długi i krótki rękaw,
  • staniki,
  • rękawiczki,
  • majtki,
  • legginsy,
  • skarpety.
Skarpety wełna merino damskie Smartwool
Skarpety z merynosa to świetny wybór na zimowe szlaki (fot. Smartwool)

Na jakie marki zwrócić uwagę, szukając odzieży z tego materiału? Wełna merynosów jest używana m.in. przez:

  • Bridgedale,
  • Brubeck,
  • Icebreaker,
  • Smartwool.

Na ciepłe lub na chłodne dni, na górę lub na dół, jako jedyna warstwa lub pierwsza – owce merynosy produkują wełnę, która sprawdza się doskonale w najróżniejszych outdoorowych warunkach. Nic dziwnego, że coraz więcej osób wpisuje w wyszukiwarkę „merynos wełna”, szukając górskiej odzieży dla siebie. Daj znać w komentarzu, czy też już korzystasz z jej świetnych właściwości.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.