Co zabrać na biwak? Poznaj najciekawsze produkty marki MSR
Branża

Co zabrać na biwak? Poznaj najciekawsze produkty marki MSR

Skadi / 27 września 2023

Miejska dżungla, w której żyjemy na co dzień, bywa równie nieprzyjazna dla człowieka jak serce Sahary. Choć dostarcza pozorów komfortu, choć pozwala zaspokoić potrzeby z samego dołu piramidy Maslowa, w istocie z czasem męczy nasze nerwy do granic możliwości. Jedną z metod ucieczki od zgiełku ulic, „dedlajnów”, korków i smogu jest biwak.

Choć biwakowanie może stanowić jedynie nocleg na drodze do poważniejszego celu, tak naprawdę często sam w sobie jest wspaniałą przygodą i sposobem na ukojenie. Zwłaszcza, że traktując nocleg (lub kilka) na łonie natury jako najważniejszą treść naszego urlopu, nie musimy myśleć o katowaniu się minimalizmem. Na takim biwaku możemy połączyć kontakt z przyrodą i całkiem sporą dawkę komfortu. Pomóc nam w tym może bogata oferta firmy MSR.

Kliknij w nazwę marki i zobacz wszystkie produkty –> MSR.

Odpowiedni namiot – podstawa komfortowego noclegu

Jeśli biwak traktujemy jako cel sam w sobie, a nie przetrwanie nocy na przykład w drodze na szczyt, warto postawić komfort nad minimalizmem. MSR oferuje linię namiotów Elixir, wyposażonych w dwa osobne wejścia, każde z komfortowym przedsionkiem. Rozwiązanie takie pozwala na czerpanie maksymalnej przyjemności z noclegu na łonie natury. Unikniemy dzięki niemu akrobacji i budzenia „domowników” podczas opuszczania namiotu oraz szukania sobie minimum przestrzeni pomiędzy plecakami – wątpliwych przygód nieodłącznie związanych z noclegami w minimalistycznych modelach namiotów. Dodatkowo dwa wejścia wydatnie poprawiają wentylację, a dwustronne zamki pozwalają regulować intensywność przewietrzania, czyniąc nocleg suchym i komfortowym. Namioty serii Elixir występują w wersjach 2,3 i 4 osobowej.

Namioty MSR to sposób na biwak w każdym miejscu. (fot. MSR)

Jeśli jednak podróżujesz sam, a Twoja wizja biwaku zakłada minimalizm i przemieszczanie się z miejsca na miejsce, odpowiednim wyborem będzie lekki (1,29 kg), kompaktowy namiot Hubba. W przeciwieństwie do większości dostępnych na rynku namiotów dla solistów, dysponujemy tu całkiem przyzwoitą (91 cm) wysokością sypialni, uwalniającą nas od klaustrofobicznych wrażeń. Dzięki odpowiedniej wielkości przedsionkowi, cała przestrzeń sypialni jest wyłącznie do naszej dyspozycji – nie musimy dzielić jej z plecakiem. Jeśli do miejsca biwaku nie musimy przebyć szczególnie dalekiej drogi, w rozbijaniu namiotu pomoże nam młotek do śledzi MSR Stake Hammer. Zintegrowany z młotkiem otwieracz do butelek na pewno uprzyjemni nam „świętowanie” dobrze wykonanej roboty po postawieniu naszego prowizorycznego domu.

Przeczytaj też artykuł –> „Który namiot MSR wybrać?

płachta biwakowa msr
Awaryjny biwak lub minimalistyczny nocleg w górach – świetnie sprawdzi się płachta biwakowa MSR. (fot. MSR)

Z kolei, gdy bliski nam jest totalny minimalizm, a nad głową zamiast sypialni namiotu wolimy widzieć gwiazdy, rozważmy jedną z płacht biwakowych – model E-Bivy lub Pro Bivy. Drugi z wymienionych modeli jest szczególnie ciekawy z uwagi na dwuwarstwową budowę. Warstwa zewnętrzna odpowiada za izolację od czynników atmosferycznych, warstwa wewnętrzna zaś odprowadza wilgoć ze środka płachty.

Kuchenka turystyczna – biwakowe must have

Biwak to nie tylko spanie, ale i gotowanie na łonie natury. Wbrew pozorom nie musi to oznaczać wcinania „liofów”, czy tradycyjnych konserw z makaronem. Dobra kuchenka turystyczna w rękach zapalonego outdoorowego kucharza, pozwala wyczarować na biwaku specjały cieszące podniebienie, a nie jedynie sycące głód.

Podstawowe narzędzie szefa kuchni pod chmurką stanowić może kuchenka Whisperlite – model produkowany, sprawdzony, ale i udoskonalany od wielu lat. Jest to palnik wielopaliwowy, zatem w przypadku dalszych wojaży bez trudu ugotujemy posiłek na tym, co w danym miejscu dostępne – benzynie, nafcie czy gazie. Ponadto konstrukcja kuchenki, wyposażona w elastyczny przewód, charakteryzuje się nisko położonym środkiem ciężkości, poprawiającym stabilność całego zestawu.

Niezawodnie kuchenki. Kuchenka Whisperlite w akcji! (fot. MSR)

Kuchenkę tę możemy uzupełnić o jeden z zestawów naczyń Trail Lite Duo Cook lub Solo Cook, zawierające wszystko, co niezbędne do komfortowego gotowania i spożywania posiłków przez dwójkę (wariant Duo) biwakowiczów lub solistę (wariant Solo) – a zatem anodyzowany, aluminiowy garnek z pokrywką, kubki oraz miski.

Minimaliści powinni zainteresować się zestawem Pocket Rocket Mini Kit, złożonym z kompaktowego palnika gazowego, garnka o pojemności 0,75 litra oraz plastikowej miski mieszczącej 360 ml. Zestaw waży tylko 259 g i zawiera wszystko, co niezbędne dla ceniącego filozofię ultralight solisty.

Pocket Rocket – mały a zarazem silny palnik turystyczny. (fot. Dominik Marzec)

Przeczytaj –> test kuchenki Pockket Rocket Deluxe.

Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie absolutne maksimum komfortu i rozwinąć kulinarne skrzydła, MSR daje nam taką możliwość. W ofercie jest również niezwykle rozbudowany zestaw naczyń MSR Flex w wariancie 2, 3 i 4 osobowym. Uzupełnić go można o patelnię Skillet. Biwakową kuchnię warto uzupełnić także o takie akcesoria jak czajnik MSR Pika oraz sitko do kawy i herbaty MSR MugMate. Niewiele rzeczy może bowiem równać się z porannym łykiem pysznego, pachnącego napoju wśród budzącego się do życia lasu!

Filtry do wody MSR

Mając kuchenkę jesteśmy wprawdzie w stanie uzdatnić pewną ilość wody gotując ją. Przy wyższych temperaturach, kiedy pijemy więcej, jest to jednak niepraktyczne. Z pomocą przychodzą nam filtry do wody. O ile w postaci współpracującej z butelkami jest to rozwiązanie powszechnie znane i popularne, o tyle MSR proponuje ciekawe rozwiązanie w dwóch wariantach.

Filtry Autoflow Gravity oraz Base Water stanowią odpowiedź na potrzebę „stacjonarnego” źródła wody. Połączone są z bukłakami o pojemności nawet 10 litrów i po powieszeniu na przykład na drzewie, zastępują nam kran ze zdatną do picia wodą.

Filtrowanie wody z MSR to prosta sprawa. (fot. MSR)

Jeśli jednak wolimy filtry z pompką, do wyboru mamy modele Miniworks Ex oraz Guardian Purifier, różniące się przede wszystkim wydajnością. Model Trailshot Microfilter pozwala zaś pić wodę bezpośrednio ze źródła. Warto nadmienić, że używanie filtrów do wody posiada także walor ekologiczny – unikamy kupowania wody w plastikowych butelkach.

Kliknij i przejdź do artykułu –> „Filtry do wody MSR <– i dowiedz się więcej.

Sprzęt biwakowy MSR – bezkompromisowa jakość

Oferta MSR jest jak widać różnorodna. Jednak nie jest to jedyny atut tej marki. Od lat znana jest bowiem z bezkompromisowej jakości. Możemy zatem liczyć, że nasz biwak nie skończy się przedwcześnie przez niezamierzoną awarię szwów w namiocie, kuchenka nie zmieni się w silnik odrzutowy, a filtr do wody nie okaże się jedynie atrapą. Ekwipunek MSR posłuży nam na lata, czyniąc komfortowym i przyjemnym niejeden biwak.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.