Czas na wodę! Bukłaki i butelki Hydrapak - blog Skalnik
Czas na wodę! W górach wybierz bukłaki i butelki Hydrapak
Branża

Czas na wodę! W górach wybierz bukłaki i butelki Hydrapak

Redakcja skalnik.pl / 20 lipca 2020

Gorący posiłek w termosie obiadowym, drobne przekąski w wielorazowych pudełkach, w plecaku dodatkowy worek na śmieci napotkane na szlaku – ten przyjazny naturze obraz psuje Ci tylko woda w butelce PET? Wypróbuj wytrzymałe butelki i bukłaki Hydrapak.

Na początku tego roku szukałam butelki na wodę, którą mogłabym zabierać na co dzień do pracy. Po wcześniejszych złych doświadczeniach z kilkoma bidonami, miałam nadzieję kupić coś, co wytrzyma bez szwanku dłużej niż kilka miesięcy. Butelka musiała być też pojemna, a jednocześnie lekka. Chciałam też znaleźć coś, co nie będzie zawierało cząsteczek BPA ani PVC.

Butelka składana Hydrapak okazała się strzałem w dziesiątkę. Obecnie ta butelka turystyczna towarzyszy mi nie tylko na co dzień w pracy, lecz także na wyjazdach. Co sprawia, że butelki i bukłaki Hydrapak są tak dobre?

Butelka składana Hydrapak
Butelki Hydrapak są kompatybilne z większością filtrów (fot. Hydrapak)

Hydrapak i zalety specjalizacji

Istnieją takie firmy, w których asortymencie znajdziesz najróżniejsze produkty. Hydrapak z pewnością do takich nie należy. Od momentu powstania w Kalifornii w 1996 r. ta marka specjalizuje się w produkcji sprzętu służącego do przenoszenia wody.

Cel marki Hydrapak jest prosty: „tworzyć najlepsze możliwe do zbudowania systemy hydracyjne”. Kolejne wprowadzane innowacje udowadniają, że firma podchodzi bardzo poważnie do swoich deklaracji. Świadczy o tym także gwarancja No-Leak udzielana na butelki i bukłaki Hydrapak. Firma gwarantuje, że, o ile tylko używa się produktu zgodnie z przeznaczeniem, stworzona przez nich butelka nigdy nie zacznie przeciekać.

Bukłak Hydrapak
Hydrapak gwarantuje, że jego butelki i bukłaki nigdy nie zaczną przeciekać (fot. Hydrapak)

Hydrapak to także marka przyjazna naturze i ludziom. Wytrzymałe butelki i bukłaki Hydrapak możesz używać przez wiele lat. Co ważne, firma sprzedaje oddzielnie także niektóre części do bukłaków (np. rurki do sakwy). Wydłuża to jeszcze bardziej żywot produktów amerykańskiej firmy. Butelka Hydrapak, taka jak Hydrapak Softflask, jest też zazwyczaj kompatybilna z filtrami turystycznymi do wody. Na dłuższym szlaku możesz więc swobodnie uzupełniać swoje zapasy wodą pochodzącą z górskich strumieni, zamiast kupować w schronisku kolejne butelki.

Butelki oraz bukłaki Hydrapak nie zawierają cząsteczek PVC ani BPA. A dlaczego lepiej ich unikać? Ich najmniejszą wadą jest to, że nadają nieprzyjemny posmak wodzie. Poza tym mogą hamować działanie niektórych hormonów, prowadzić do impotencji, a w skrajnych przypadkach bywają nawet rakotwórcze. Jeżeli więc szukasz butelki do codziennego użytku, lepiej wybrać taką, która nie zawiera tych cząsteczek.

Hydrapak Softflask i inne składane butelki

Jednym z najbardziej docenianych przez turystów rozwiązań firmy Hydrapak jest wymyślony przez tę markę sposób składania butelki po wypiciu. Butelka składana jest już co prawda dostępna w ofercie wielu firm outdoorowych, ale zazwyczaj tego typu pojemniki mogą zmniejszyć swoją objętość maksymalnie o połowę. Tymczasem butelka składana Hydrapak Stash zwija się do niewielkiego dysku, który zmieścisz w kieszeni. Podobnymi możliwościami kompresji cechują się też inne butelki tej amerykańskiej firmy.

Co wyróżnia butelki na wodę Hydrapak?

Butelka Hydrapak posiada zazwyczaj wygodny uchwyt. W razie potrzeby możesz więc przytroczyć ją do plecaka. Uchwyt pełni także ważną rolę po skompresowaniu butelki: zabezpiecza złożony dysk przed rozwinięciem się.

Wiele z nich, jak np. Hydrapak Softflask, posiada ustnik z automatyczną blokadą po każdym łyku. Aby uwolnić zawartość, wystarczy przygryźć ustnik. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie wylejesz wody, kiedy przypadkiem za bardzo przechylisz butelkę.

Butelka składana Hydrapak ma też wyraźną podziałkę, więc zawsze wiesz, ile jeszcze wody Ci pozostało.

Butelka Hydrapak Softflask, podobnie jak inne butelki tej firmy, posiada także szeroki otwór, który ułatwia nalanie wody, a potem wyczyszczenie. Co ważne, produkty amerykańskiej marki można myć w zmywarce.

Hydrapak projektuje swoje butelki w różnych pojemnościach. Najmniejsze są butelki Hydrapak Softflask. Możesz zakupić nawet taką o pojemności 250 ml. Ta minimalistyczna butelka składana, wypełniona na przykład żelem energetycznym, zmieści się w kieszeni biegacza.

Butelka Hydrapak Softflask
Minimalistyczna butelka Hydrapak SoftFlask została stworzona z myślą o biegaczach (fot. Hydrapak)

Jeśli szukasz litrowej butelki na co dzień, zwróć uwagę na dostępne w różnych kolorach modele Hydrapak Stow lub Stash. Butelka składana Hydrapak Flux może natomiast pomieścić nawet 1,5 l wody. Warto zauważyć, że jej ciężar jest o ok. 60% mniejszy niż standardowych butelek o tej samej pojemności.

Bukłaki Hydrapak – pij, kiedy chcesz

Wśród doświadczonych górskich wędrowców największą popularnością cieszą się jednak systemy hydracyjne amerykańskiej firmy, czyli bukłaki Hydrapak połączone z rurką. Wystarczy zamocować go w plecaku kompatybilnym z takim systemem (jeśli posiadasz plecak jednej z renomowanych marek outdoorowych, jest bardzo prawdopodobne, że Twój sprzęt jest do tego przystosowany), aby mieć wodę zawsze pod ręką. Nie musisz już robić specjalnych przerw na picie wody. Możesz pić w marszu, kiedy tylko poczujesz, ze Twój organizm potrzebuje nawodnienia.

Projektując swoje bukłaki, Hydrapak także stara się osiągnąć możliwie najlepszy finalny produkt. Co zatem wyróżnia bukłak sygnowany logiem tej marki?

1. System Plug-N-Play – rurka ze zbiornikiem połączona jest w taki sposób, że po wyjęciu rurki łącznik automatycznie się blokuje. Nawet jeśli bukłak jest cały wypełniony wodą, nie stracisz ani kropli. Taki system umożliwia też łatwy montaż i demontaż rurki – wystarczy nacisnąć jeden przycisk.

2. Ustnik Blaster Valve – tego typu ustniki automatycznie blokują przepływ wody po każdym łyku. Aby zwolnić blokadę, należy przygryźć ustnik. Przekręcenie blokady spowoduje natomiast jej całkowite zamknięcie. Ustnik Blaster Valve, w który wyposażone są bukłaki Hydrapak, jest także antyalergiczny i zabezpieczony powłoką zapobiegająca zabrudzeniom.

3. Materiały TPU (termoplastyczny poliuretan) i HDPE  – bukłak na wodę Hydrapak jest wykonany z bardzo wytrzymałego, a jednocześnie elastycznego tworzywa TPU. Możesz go do woli ugniatać i nic mu się nie stanie. TPU nie zawiera też cząsteczek BPA ani PVC. Drugim materiałem wykorzystywanym przez Hydrapak jest HDPE, czyli polietylen o dużej gęstości. Jest on bardzo szczelny i charakteryzuje się dużą odpornością na działanie wysokiego ciśnienia.

4. System Slide-Seal – umożliwia łatwe i całkowicie szczelne zamknięcie wlewu do bukłaku.

5. Rurka z osłoną izolacyjną – niektóre systemy hydracyjne (np. bukłak na wodę Hydrapak Force) są wyposażone w rurkę z osłoną, która zapobiega szybkiemu wychładzaniu się napoju. To rozwiązanie przyda się szczególnie w zimowe dni.

Bukłak na wodę Hydrapak
Bukłak na wodę Hydrapak przyda się również kolarzom (fot. Hydrapak)

Jaki bukłak na wodę Hydrapak wybrać?

Bukłaki Hydrapak są oczywiście dostępne w różnych pojemnościach. Na jednodniową wiosenną czy jesienną wycieczkę doskonale nada się bukłak na wodę Velocity o pojemności 1,5 l. Dzięki bardzo szerokiemu wlewowi łatwo go wyczyścisz po powrocie z gór.

Jeśli wybierasz się w góry w letnie miesiące, może przydać Ci się nieco większy bukłak na wodę. Na szczęście Hydrapak Force lub Shape-Shift mogą pomieścić 2 lub nawet 3 litry wody.

Warto zwrócić uwagę na charakterystyczny kształt sakwy Shape-Shift. Jest on węższy i wyższy niż inne bukłaki Hydrapak. Dzięki temu lepiej dopasowuje się do plecaka biegacza czy kolarza. Gładka powierzchnia wewnątrz sakwy tworzy natomiast środowisko antymikrobowe, zapobiegając powstawaniu osadu i rozwojowi bakterii.

Bukłak na wodę Hydrapak Shape-Shift
Hydrapak Shape-Shift jest wyższy i węższy od innych bukłaków (fot. Hydrapak)

Jeżeli bardzo dużego bukłaka potrzebujesz tylko co jakiś czas, spodoba Ci się rozwiązanie zastosowane w zestawie Hydrasleeve Reservoir. Ten trzylitrowy bukłak na wodę Hydrapak posiada przegrodę ze specjalną blokadą, która pozwala dostosować objętość zbiornika.

Nawodnienie w górach to jedna z podstawowych kwestii. Warto więc podejść do niej na poważnie. Bukłak lub butelka Hydrapak zapewni Ci prosty dostęp do wody w opakowaniu, które jest przyjazne dla ludzi i natury.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: