Karabinki wspinaczkowe VI.6+
Branża

Karabinki wspinaczkowe VI.6+

Skadi / 05 lipca 2023

Wszyscy zdążyliśmy się przyzwyczaić do polskich marek sprzętu outdoorowego – krajowi producenci mają długą tradycję w szyciu odzieży czy plecaków w góry. Do powszechnej świadomości weszły także szyte w Polsce uprzęże wspinaczkowe. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że wśród polskich marek znajdziemy także taką, która zajmuje się produkcją wspinaczkowego „hardware’u”. Dla przykładu jest to szpej taki jak karabinki wspinaczkowe, czy przyrządy asekuracyjno-zjazdowe.

Szukając takich produktów nie jesteśmy przestajemy być zdani na produkty włoskie, niemieckie czy czeskie! Polską marką sprzętu wspinaczkowego jest VI.6+. Pod jej szyldem kryją się nie tylko takie „gadżety” jak raczki, magnezja czy plastry wspinaczkowe.

Podstawowym elementem szpeju każdego wspinacza oraz grotołaza są karabinki. Owal czy HMS znany jest każdemu wspinaczowi, a wspinaczka bez nich jest obecnie trudna do wyobrażenia (oprócz oczywiście bulderingu). Jak sami pewnie wiecie, sprzętem, którego nigdy nie jest za wiele, są właśnie karabinki wspinaczkowe. Rodzaje karabinków nadające się do różnych zastosowań utrudniają nieco skompletowanie ekwipunku, a sytuację komplikuje to, że niektóre używane przez nas przyrządy lepiej współpracują nie tyle z konkretnymi typami, co wręcz modelami.

Zupełnie nie dziwi zatem, że VI.6+ przygotowało dla nas kilka wariantów tego sprzętu! Dodatkowo modele aluminiowe oferowane są w różnych wariantach kolorystycznych. Zapraszam Was do krótkiego przeglądu karabinków VI.6+.

przyrząd redpoint i karabinek safe
Marka VI.6+ to producent szpeju. W akcji karabinek Safe i przyrząd Red Point. (fot. milima.pl)

Zobacz wszystkie –> karabinki VI.6+

Karabinek Top – lekki, osobisty karabinek do wspinaczki

karabinek top

Top to karabinek wspinaczkowy z blokadą, stworzony z myślą o uniwersalnych zastosowaniach w czasie wspinaczki. Ma on formę HMS’a (karabinek osobisty, do współpracy z przyrządami asekuracyjnymi oraz do asekuracji z półwyblinki). Można używać do do asekuracji, choć jego odrobinę mniejsze rozmiary sprawiają, że lepiej sprawdzi się do używania na stanowiskach, jako element autoasekuracji, czy założenia blokera lub prusika do zjazdu. Z powodzeniem sprawdzi się także do zakładania wędki oraz jako punkt centralny stanowiska.

Zaletą karabinka Top jest komfortowy i bezpieczny zamek typu Key-lock, pozwalający uniknąć kłopotliwego haczenia. Wymiary karabinka to 100 x 70 mm, a prześwit 20 mm. Przekłada się to na niższą wagę, wynoszącą 66 g, a także mniej zajmowanego miejsca. Wymiary te jednak predestynują go do użytku z cieńszymi linami (zwłaszcza gdy prowadzimy asekurację w układzie podwójnym), a także jako dodatkowy karabinek zakręcany. Do grubszych lin oraz gdy waga nie jest dla nas priorytetem, odpowiednia będzie kolejna propozycja.

karabinki wspinaczkowe Vi.6+
Karabinki VI.6+. Na zdjęciu modele Gear (ekspresowy i zakręcany), Safe i Top.

Karabinek Safe – kolejna propozycja HMS’a

karabinek safe

Model Safe to karabinek osobisty (HMS) w nieco większym wydaniu. Sprawdzi się w tych samych zastosowaniach, co karabinek Top. Z uwagi na większy rozmiar oraz 25 mm prześwit, zapewni lepszą współpracę z grubszymi linami, a także poprawi komfort manipulacji. Ułatwi także wykorzystanie karabinka jako elementu autoasekuracji. Wymiary karabinka Safe to 114 x 75 mm, a waga 75 g. Także tu znajdziemy system Key-lock, eliminujący haczenie wypinanej liny oraz zakręcaną blokadę zamka.

Karabinek OVO – stalowy owal do prac wysokościowych

karabinek ovo owal

Karabinek Ovo to klasyczna konstrukcja zakręcanego, stalowego karabinka owalnego, a zatem podstawowego sprzętu używanego w dużych ilościach w pracach wysokościowych, działaniach ratowniczych i w jaskiniach.

Wykonanie ze stali gwarantuje ponadprzeciętną wytrzymałość, eliminuje nielubiane przez wielu zjawisko wycierania się anodyzacji i zanieczyszczania nią lin. Owalny kształt i jednolity przekrój całego karabinka zapewnia dobrą współpracę i pozycjonowanie wielu przyrządów, takich jak choćby bloczki. Świetnie sprawdzi się zatem w systemach wyciągowych, do poręczowania, a także do wpinania do uprzęży przyrządów zjazdowych takich jak rolki. Karabinek można wykorzystać również jako dodatkowy hamulec przy ich użytkowaniu. W tym ostatnim przypadku ogromną zaletą jest większa odporność stali na ścieranie.

Wymiary karabinka OVO wynoszą 108 x 58 mm, prześwit 18,7 mm, a waga 164 g. Karabinek wykonany jest ze stali ocynkowanej, co zabezpiecza go przed korozją. Dodatkową zaletą w stosunku do modeli aluminiowych jest niewątpliwie cena.

karabinek owal ovo vi.6+ prace na wysokościach
Karabinki Ovo. W sam raz do zadań specjalnych. (fot. VI.6+)

Karabinek Gear

karabinek gear

Ten model to odpowiedź na potrzebę skonstruowania karabinka do zastosowań niezwiązanych bezpośrednio z zapewnieniem ochrony i bezpieczeństwa, jednak będącego czymś więcej niż tylko element breloka do kluczy.

Do celów takich jak mocowanie hamaka, połączenie dziabek ze smyczkami oraz dołączenie stopki do „małpy” nie potrzebujemy pełnowymiarowych karabinków o dużej wytrzymałości. Z drugiej strony powszechnie dostępne miniaturowe karabinki „not for climb” często nie utrzymują nawet statycznie podwieszonego ciężaru człowieka, a ich zamki psują się nawet po krótkotrwałym użytkowaniu. Nie nadają się więc do wykorzystania jako karabinki sprzętowe. Gear jest zatem rozwiązaniem kompromisowym – 11 kN wytrzymałości to aż nadto aby utrzymać nasz ciężar, jednak waga 25 g (dla wariantu niezakręcanego) lub 28 g (zakręcany) jest na tyle mała, aby nie być przez nas odczuwalna. Klasyczna konstrukcja zamka i jego blokady jest jednocześnie dużo wygodniejsza w manipulacji niż nakrętka znana z karabinków typu mailon (używanych choćby do podczepienia stopki do małpy).

Gear to znakomite rozwiązanie także do porządkowania szpeju w domu – prześwit 16 mm jest wystarczający aby przywiesić go do różnego rodzaju wieszaków, kołków czy innych „wynalazków”.


Oferta karabinków wspinaczkowych VI.6+ nie jest może szeroka, ale można ją uznać za dość kompletną. Reprezentuje ona główne typy osobistych karabinków do wspinaczki. Jak widać, dobierając szpej możesz postawić na produkty polskiej marki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.