Czekan Climbing Technology – różnice pomiędzy modelami
Porady

Czekan Climbing Technology – różnice pomiędzy modelami

Redakcja skalnik.pl / 25 listopada 2019

Climbing Technology to producent doskonałej jakości sprzętu wspinaczkowego. Jego siedziba i fabryki mieszczą się pod włoskim Bergamo. To właśnie tam produkowane są czekany turystyczne, którym dzisiaj będziemy się przyglądać.

Czekany Climbing Technology już dawno uciekły konkurencji i od wielu lat są absolutnym liderem w kategorii sprzętu zimowego. Charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania, doskonałymi parametrami oraz, co najważniejsze, niskimi cenami. W Skalniku oferujemy trzy lekkie czekany turystyczne tego producenta. Alpin Tour, Alpin Tour Ligth i Hound Plus. Przedstawię najważniejsze różnice pomiędzy nimi, co powinno wam pomóc wybrać czekan idealny dla siebie. Na początek kilka szybkich informacji, na co zwrócić uwagę przy wyborze czekana turystycznego.

alpine tour czekan

Czekany Alpine Tour i Alpine Tour Light.  (fot. Climbing Technology)

 

Czekan – na co zwrócić uwagę

Głowica – powinna być wykonana z utwardzonej, kutej stali, najlepiej z matową powłoką. Dodatkowo w tylnej części powinna mieć łopatkę ułatwiającą robienie stopni w twardym lodzie.

Stylisko – powinno być wykonane z wysokiej jakości aluminium. Jeżeli w nazwie stopu pojawi się liczba 7010 to dobrze, jeżeli 6010 lub nic to jest gorzej. Stylisko powinno być lekko wygięte. Ułatwia to wbijanie ostrza w lód i asekurację na stromym stoku. Dobrze jeżeli od dołu jest zakończone stalowym grotem, ułatwiającym wbicie czekana w podłoże i ewentualne złożenie stanowiska.

Pętla nadgarstkowa – dobrze jak jest w komplecie. Jeżeli jej nie ma, można ją wykonać samemu z kawałka repa lub dokupić. Zapobiega zgubieniu czekana kiedy „odjedzie” nam po stoku. Climbing Technology w większości swoich czekanów używa sprawdzonej i bardzo wygodnej pętli Drag Tour.

Certyfikat – każdy czekan musi mieć certyfikat CE. Jeżeli czekan ma wzmocnioną konstrukcję styliska, pozwalającą na użycie go jako punkt asekuracyjny, wtedy taki certyfikat ma oznaczenie EN 13089:2011-T. Literka T w certyfikacie oznacza, że mamy do czynienia z takim właśnie czekanem. Jeżeli literki T nie ma, oznacza to, że czekan nie ma wystarczającej wytrzymałości na zgięcie poprzeczne, aby można było z nim budować stanowisko.
Kiedy już to wiemy, możemy przejść do różnic pomiędzy opisywanymi trzema modelami.

Czekan Alpine Tour sprawdzi się przy klasycznych działaniach alpejskich (fot. Szkoła Przygody S.A.S.)

Czekan Alpin Tour

Czekan Alpin Tour to absolutny bestseller w Skalniku. Przez wielu naszych klientów jest uważany za najlepszy czekan do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych. Posiada stalową głowicę, aluminiowe stylisko typu T, grot i pętlę nadgarstkową. Jedynym minusem tego czekana jest to, że wszystkie te zalety mają wpływ na jego wagę. Czekan Alpin Tour o długości 60 cm waży 470 gramów. Jest zgodny z normą EN 13089:2011-T, a jego cena to 264,90 zł.

 

 

Czekan Alpin Tour Light

Czekan Alpin Tour Light należy do tej samej linii produktowej co poprzednik jednak przy jego konstrukcji postawiono przede wszystkim na redukcję wagi. Dzięki temu doceniają go amatorzy narciarstwa pozatrasowego i alpiniści preferujący styl fast&light. Redukcję wagi osiągnięto przez wymianę głowicy na wykonaną ze stopów lekkich oraz jej pomniejszenie. Zrezygnowano z pętli nadgarstkowej a stylisko utraciło możliwość wykorzystania jako punkt asekuracyjny. Zastosowano także lżejszy, aluminiowy grot. Wszystkie te redukcje oczywiście nie miały wpływu na bezpieczeństwo i czekan spełnia wymogi certyfikatu CE 0333 EN 13089:2011- Type 1. Waga czekana o długości 60 cm wynosi zaledwie 345 gramów, a jego cena to 289,90 zł.

 

Czekan Hound Plus

Czekan Climbing Technology Hound Plus łączy zalety dwóch powyższych czyli wszechstronność i niską wagę. Posiada kutą, stalową głowicę, aluminiowe stylisko z bardzo wygodnym gumowym uchwytem, znacznie poprawiającym komfort użytkowania tego sprzętu podczas stromych podejść i robienia stopni. Zaopatrzony jest też w stalowy pełnowymiarowy grot. Wyposażony jest także w znaną z Alpin Toura pętlę Drag Tour. Jest to przede wszystkim czekan alpinistyczny, jednak wykorzystują go też skitourowcy. Atestowany jest wg normy CE 0333 EN 13089:2011- Type 1. Jego waga przy długości 60 cm to 455 gramów, a cena 389 zł.

 

Mamy więc trzy propozycje pokrywające większość zastosowań: najtańszy, super wszechstronny Alpin Tour, który jednak jest najcięższy, maksymalnie odchudzony Alpin Tour light oraz najdroższy, ale bez wątpienia najwygodniejszy Hound Plus. Widać wiec, że z oferty Climbing Technology prawie każdy jest w stanie wybrać odpowiedni czekan dla siebie. Każdy z tych modeli jest produkowany w trzech długościach i należy dobrać odpowiednią do swojego wzrostu. Wyczerpujący artykuł na temat doboru długości czekana znajdziecie w tekście Jak wybrać długość czekana na naszym blogu. Możecie też obejrzeć szybką instrukcję na naszym kanale You Tube.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.