Plecaki do biegania – krótki poradnik
Porady

Plecaki do biegania – krótki poradnik

Dominik Marzec / 07 października 2020

W wcześniejszych moich wpisach przebrnęliśmy powoli przez tematy wyboru kurtki, czołówki, czy kijków do biegania. Pora na kolejny ważny element wyposażenia każdego biegacza trailowego. Jeśli planujemy wycieczkę biegową po górach lub startujemy w zawodach i mamy do zabrania ze sobą na trasę większą ilość wyposażenia niż pomieszczą kieszenie bądź pas do biegania, dedykowany plecak lub kamizelka biegowa będą dalece wygodniejsze od klasycznego plecaka turystycznego jaki mamy w szafie.

Bardzo ważną cechą plecaków biegowych jest ich anatomiczna budowa oraz dostęp do dużej części przenoszonego ekwipunku bez konieczności ich zdejmowania. Poza główną komorą, gdzie schowamy rzeczy rzadziej przydatne, do wszystkich drobiazgów, prowiantu i wody powinniśmy mieć łatwy dostęp nie przerywając biegu. Taką funkcjonalność dzięki bardzo zmyślnej konstrukcji i rozmieszczeniu kieszeni oferują w swoich plecakach tacy producenci jak Salomon czy Dynafit.

Plecak czy kamizelka? Oto jest pytanie!

No właśnie, obecnie gros rynku zajmują specyficzne hybrydy plecaka i kamizelki, które już coraz rzadziej budzą zdziwienie (a czasem i wesołość) napotykanych na górskim szlaku turystów. W zależności od danej marki czy sklepu, możemy spotkać się z różnym nazewnictwem, ale upraszczając – możemy spokojnie posługiwać się terminem „plecak biegowy” w odniesieniu do większości modeli, ale typowa „kamizelka do biegania” to będą te najlżejsze konstrukcje praktycznie pozbawione głównej komory (ewentualnie posiadające płaską kieszeń na bukłak) o pojemności do 5 litrów. W jakich więc sytuacjach przyda się lekka kamizelka do biegania, a kiedy plecak?

salomon biegi górskie kamizelki
Najmniejsze plecaczki biegowe to w istocie dobrze dopasowane kamizelki. (fot. Salomon)

Jaki plecak biegowy wybrać

Plecak plecakowi nierówny, toteż wybierając plecak dla biegacza pod względem pojemności (litrażu) ilości kieszonek i funkcji, powinniśmy przeanalizować rodzaj trasy na jaką się wybieramy, jej długość oraz spodziewane warunki. Nie zapominając o najzwyklejszej specyfice naszych codziennych treningów, przecież nie każdy z nas chce posiadać od razu w szafie kilka różnych zestawów sprzętu dedykowanego pod różne zawody.

Na krótsze treningi w ciepłe dni lub biegi trailowe na dystansie do półmaratonu (21 km) spokojnie wystarczy najlżejsza kamizelka bez dużej komory na plecach, a zaopatrzona jedynie w przednie kieszenie na soft flaski lub jedną dużą przegrodę na bukłak z wodą. Do tego mała kieszonka na telefon, klucze, czołówkę, dowód tożsamości lub inne obowiązkowe wyposażenie wymagane przez biegi górskie.


Artykuł o czołówkach biegowych przeczytasz tutaj.

 

Na zawodach dłuższych niż górska „połówka” oraz na wycieczkach biegowych w terenie będziemy musieli zabrać ze sobą większą ilość ekwipunku. Najczęściej spakować trzeba kurtkę, parę rękawiczek, czołówkę z dodatkowymi bateriami, czy zapas batonów/żeli energetycznych. Tutaj przyda się już pełnoprawny plecak biegowy, który poza kieszonkami z przodu i na ramionach będzie posiadał większą komorę na plecach. Takie średnie plecaki często posiadają łączną pojemność 5-15 litrów i dzięki mnogości kieszeni i zewnętrznych linek do troczenia na przykład kijów, potrafią pomieścić naprawdę dużą ilość szpeju, jak na tak niepozorny litraż.

dynafit plecaki biegowe
W plecaku biegowym można nosić kije biegowe. Niektóre modele posiadają specjalne troki do kijków do biegania. (fot. Dynafit)

Trzecią grupę stanowią największe plecaki biegowe o pojemności dochodzącej nawet do 30 litrów, które poza zapasem wody i prowiantu na bardzo długie przebywanie w trasie pomieszczą również komplet dodatkowej ciepłej warstwy odzieży, spodnie wodoodporne, a nawet sprzęt biwakowy. Duże plecaki do biegania idealnie sprawdzą się podczas wielodniowych wyryp, na przykład wędrówek szlakami długodystansowymi „na lekko”, do uprawiania speed hikingu, czy podczas najdłuższych zawodów typu ultra i adventure race.

 

Kije do biegania i speed hikingu polecamy w tym artykule.

Najważniejsze cechy plecaków do biegania

Jeśli wybraliśmy już najbardziej uniwersalny litraż, zobaczmy, na jakie detale plecaków biegowych powinniśmy zwrócić uwagę.

 • Kieszenie na soft-flaski
  Lekkie, zwijane bidony o pojemności 100-1000 ml, które najczęściej przenoszone są w pionowych, podłużnych kieszeniach na piersiach kamizelek i plecaków biegowych są świetnym rozwiązaniem, gdy nie chcemy dźwigać bukłaka na plecach bądź przeszkadza nam chlupotanie wody.
 • Kieszeń na bukłak
  Dla fanów bukłaków z kolei, ważna będzie osobna przeroda z tasiemkami do podwieszenia wkładu hydracyjnego, a także uchwyty na szelce plecaka, przez które można przeprowadzić rurkę do picia. Plecak do biegania z bukłakiem sprawdzi się najlepiej podczas długich tras oraz w upalne dni, gdy zapas wody znika bardzo szybko.
 • Kieszeń na telefon
  Wbrew pozorom bardzo ważny element, wszak telefon podczas biegu większość z nas ma przy sobie zawsze zarówno na treningach, jak i na zawodach. Obecnie używane smartfony urosły do naprawdę pokaźnych rozmiarów, musimy więc mieć pewność, że kieszonka w plecaku taką cegłę pomieści.
 • Mocowanie kijów
  Niektóre modele kijków biegowych potrafią się złożyć do naprawdę kompaktowych rozmiarów, aby mieć wolne ręce podczas biegu warto takie złożone kijki przypiąć do plecaka. Wiele z nich posiada dedykowane pętle do troczenia, które pozwalają w razie potrzeby dobyć kijków bez zdejmowania plecaka.
 • Ergonomiczny układ kieszeni
  Kilka akapitów wcześniej pisałem o tym, że niezwykle ważny jest dostęp do przenoszonego ekwipunku w biegu, bez konieczności zatrzymywania się. Warto więc zwrócić uwagę, aby dostęp do jak największej ilości kieszeni i przegródek był możliwy bez ściągania plecaka.
 • Gwizdek
  Niektóre dłuższe biegi górskie wymagają gwizdka sygnałowego w wyposażeniu obowiązkowym, więc gdy nasz plecak będzie już takowy posiadał, będziemy mieć jeden problem z głowy.
dynafit kamizelka biefowa
Plecak biegowy musi gwarantować szybki dostęp do akcesoriów takich jak softflaski, żele energetyczne, kije. (fot. Dynafit)

Plecak + pas biegowy

Co ciekawe, niektórzy biegacze używają pasów i nerek jako uzupełnienia kamizelki, powiększając tym samym pojemność całego zestawu. Może to być ciekawe rozwiązanie, dodatkowy pas na bidon do biegania lub pas do biegania na telefon nie waży wiele a pozwoli zmieścić kilka drobnych przedmiotów bądź batonów, odciążając jednocześnie nasz kręgosłup.

Przykładowe plecaki dla biegaczy

Lekki – Dynafit Vert 6

Wzorowy przedstawiciel najmniejszych kamizelek, który pomieści dwa soft flaski, zwiniętą kurtkę, telefon oraz kilka żeli energetycznych. Znakomity wybór dla wszystkich minimalistów.

Uniwersalny – Salomon Agile 6 Set

Średniej wielkości plecak, który posiada już większą komorę główną zdolną pomieścić dodatkową warstwę odzieży, czy bukłak z wodą. Dwa bidony w zestawie, szybkoschnący materiał i szelki wypełnione miękką pianką EVA to tylko kilka z zalet tego uniwersalnego plecaka biegowego Salomon.

Dla wymagających – Dynafit Enduro 12

Enduro to bestsellerowy plecak trailowy w katalogu marki Dynafit, który sprawdzi się na najtrudniejszych trasach. Ten zawodnik ma pojemność 12 litrów i pomieści aż 6 butelek z wodą, dodatkowo posiada wygodne mocowanie kijów, gwizdek i przydatną wodoodporną kieszonkę na telefon i dokumenty.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.