Dlaczego warto mieć raczki turystyczne? - blog Skalnik
Dlaczego warto mieć raczki turystyczne?
Porady

Dlaczego warto mieć raczki turystyczne?

Redakcja skalnik.pl / 19 października 2021

Podstawowa zasada etykiety dotycząca strojów brzmi: ubieraj się stosownie do okazji. Podobnie jest w górach. Porządne raki turystyczne, doskonałe na zimowe tatrzańskie szczyty, będą zwykle przerostem formy nad treścią w zaśnieżonych Sudetach czy Beskidach. W takich górach świetnie sprawdzą się natomiast raczki turystyczne. Jakie są ich zalety?

Jak jest zima, to musi być ślisko? Niekoniecznie! Człowiek od zawsze tworzył narzędzia, które pomagały mu w starciu z siłami natury. Raczki na buty, mimo swojej nieskomplikowanej konstrukcji, pozwolą ci pewnie przemierzać pokryte lodem i zmrożonym śniegiem szlaki w niższych górach.

raczki na buty
W niższych górach wystarczą ci proste raczki turystyczne (fot. Patrick Schneider, Unsplash)

Raczki turystyczne – twoja tajna broń na lodowe szlaki

Zimowe Sudety czy Beskidy nie są oczywiście tak niebezpieczne jak pokryte śniegiem Tatry. Potknięcie na zmrożonym szlaku nie grozi tam zazwyczaj upadkiem w skalistą przepaść. Złamanie ręki czy zwichnięcie kostki jest jednak bardzo prawdopodobnym wynikiem gwałtownego zetknięcia się ze szlakiem pokrytym lodem. Zresztą nie trzeba nawet jechać w góry, by wylądować na pogotowiu po upadku na śliskim chodniku czy ulicy. W walce z lodem i zmrożonym śniegiem pomogą ci raczki turystyczne oraz nakładki antypoślizgowe na buty. Jakie są ich mocne strony?

 • Małe rozmiary – raczki na buty nie zajmują wiele miejsca. Możesz więc wrzucić je do plecaka i wyciągnąć dopiero wtedy, kiedy warunki na szlaku będą tego wymagać. Najprostsze nakładki antypoślizgowe na buty, takie jak raczki City Traxion od VI.6+, zmieszczą się bez problemu nawet do małej torebki.
 • Niska waga – raczki turystyczne nie będą ci ciążyć na nogach. Nie musisz się więc przyzwyczajać do chodzenia w nich. Zakładasz je na buty, ruszasz i tyle. Raczki nie zwiększą też znacząco wagi plecaka. Możesz więc zabrać je nawet na dłuższy trekking i wyciągać w awaryjnych sytuacjach. Dla przykładu raczki VI.6+ Pro Traxion ważą tylko ok. 500 g. Odchudzona wersja, czyli raczki Pro Traxion Lite, mogą się natomiast pochwalić wagą w okolicach 300 g.
 • Niska cena – raki turystyczne to już porządny wydatek. Proste nakładki na buty kosztują natomiast mniej niż 100 zł. Za ok. 100 – 150 zł kupisz z kolei raczki w góry typu beskidzkiego. W taki sprzęt możesz się więc zaopatrzyć nawet wtedy, kiedy nie wiesz jeszcze, czy zimowe góry w ogóle ci się spodobają.
 • Wygodne zakładanie i zdejmowanie – założenie raczków turystycznych nie zajmuje dużo czasu. Nie jest też skomplikowane, więc z tym zadaniem poradzi sobie nawet początkujący turysta, i to bez zdejmowania rękawiczek. Raczki na buty mają też często oznaczenia przodu i tyłu, aby nie było wątpliwości, w którą stronę należy je założyć.
 • Na (prawie) każde buty – raki turystyczne wymagają odpowiedniego obuwia. Raczki założysz natomiast na praktycznie każde wyższe treki. Sprawdzą się nawet na niskich butach trekkingowych, jeśli tylko obuwie jest nieco masywniejsze. Krótko mówiąc: jeżeli w danych butach nie boisz się iść na szlaki pokryte śniegiem, stworzą one również udaną parę z raczkami. Najprostsze nakładki na buty z kolcami założysz natomiast nawet na lekkie obuwie.

Komu przydadzą się raczki na buty?

Kiedy konkretnie warto mieć raczki turystyczne na podorędziu? Dla kogo raczki będą świetnym wyborem?

 • Miłośnicy zimowych Sudetów, Beskidów i innych niskich gór – raczki turystyczne są doskonałym wyborem na zimowe szlaki bez trudności technicznych. Zapewnią ci przyczepność i pozwolą szybciej pokonywać strome podejścia oraz zejścia.
 • Osoby zaczynające przygodę z zimowymi górami – ruszasz pierwszy raz w góry w styczniu czy lutym? W takim przypadku nie planujesz raczej zdobywania wysokich szczytów, więc raczki turystyczne praktycznie na pewno ci wystarczą. Nie obciążą też zbytnio twojego portfela, a sprawią, że poczujesz się pewniej w zimowej scenerii.
 • Miłośnicy zimowych spacerów po lesie i polach – raczki sprawdzą się nie tylko w górach. Nakładki na buty będą świetnym wsparciem również na śliskiej ścieżce w pobliskim lesie.
 • Turyści ruszający na długi trekking w zmiennych warunkach – w wysokich górach czy na północy Skandynawii śnieg możesz napotkać również latem. Jeśli ruszasz na dłuższy trekking w takie miejsca, zastanów się, czy nie warto wrzucić do plecaka lekkie raczki turystyczne na awaryjne sytuacje.
 • Osoby przemierzające rano miasto – po drodze do pracy musisz pokonać oblodzone chodniki? Zakładaj nakładki na buty i ruszaj pewnie w miejską dżunglę.
 • Myśliwi i pracownicy leśni – leśnicy dbają o las również wtedy, kiedy drzewa pokryte są bielutkim puchem. Raczki turystyczne pozwolą im pewnie przemierzać leśne drogi i bezdroża.
 • Wędkarze – nakładki na buty z kolcami przydadzą się także osobom ruszającym z wędką na zamarzniętą taflę jeziora.
 • Wszyscy chcący iść zimą szybko i bezpiecznie – proste raczki na buty pozwalają pokonywać zimowe szlaki szybciej i bezpieczniej. Strome oraz wyślizgane zejścia w Górach Wałbrzyskich czy Kamiennych będziesz wspominać o wiele milej, jeśli na trasie będą ci towarzyszyć raczki turystyczne.

Kliknij tutaj i sprawdź, jakie raczki są dostępne w naszej ofercie.

Jakie raczki wybrać?

Raczki na buty nie mają zbyt skomplikowanej konstrukcji. Jednak i w tej kategorii outdoorowe firmy raczą nas różnorodnymi rozwiązaniami. Jakie raczki zatem wybrać?

Proste nakładki antypoślizgowe na miejskie ścieżki

Na oblodzone miejskie chodniki wystarczą ci minimalistyczne nakładki na buty z kolcami. Takie gumowe raczki ze stalowymi szpilkami są bardzo lekkie i zmieszczą się nawet w małej torebce. Do tej kategorii należą wspominane już wcześniej raczki VI.6+ City Traxion, a także nakładki antypoślizgowe na buty Street firmy Nortec czy model Yaktrax Pro.

nakładki antypoślizgowe
Nakładki antypoślizgowe pomogą utrzymać równowagę na miejskich chodnikach (fot. Nortec)

Na leśne spacery i najprostsze szlaki

Długie spacery z psem po lasach i polach? Wędrówki z dziećmi zimowymi dolinkami? Jeśli potrzebny jest ci sprzęt na najprostsze szlaki i spacery po zaśnieżonym lesie, zwróć uwagę na raczki VI.6+ Pro Traxion Simple. To bardzo kompaktowy i lekki model wyposażony w 8 zębów ze stali nierdzewnej. Możesz je nosić nawet z miękkim obuwiem turystycznym.

raczki simple VI.6+
Raczki Pro Traxion SimpleRaczki Pro Traxion Simple od VI.6+ sprawdzą się na najprostszych zimowych szlakach.

Raczki w góry na szlaki bez trudności technicznych

Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się raczki turystyczne przeznaczone do chodzenia po niższych górach oraz tatrzańskich dolinach. Bardzo popularne są choćby raczki Pro Traxion od VI.6+. Posiadają one 13 kolców ze stali nierdzewnej. Warto zwrócić uwagę na sposób ich połączenia przypominający proste zawiasy. Dzięki temu raczki mogą podążać za twoimi krokami i dopasują się do nawet stosunkowo miękkiej podeszwy. Raczki VI.6+ są sprzedawane razem ze specjalnym etui, więc nie musisz się obawiać, że ostre kolce uszkodzą inne rzeczy znajdujące w plecaku.

Pod tym linkiem znajdziesz wszystkie raczki VI.6+.

raczki marki VI.6+
Na śliskich zboczach Gór Wałbrzyskich raczki turystyczne są nieocenioną pomocą (fot. Mateusz Hałupka)

W tej kategorii warto również zwrócić uwagę na raczki w góry Stubai Mount Track. W zestawie z nimi otrzymasz pokrowiec z bardzo wytrzymałej tkaniny Cordury, który wyposażono w szlufki oraz karabinek pozwalające przymocować raczki do plecaka.

Raczki na buty Ice Traction Plus od Climbing Technology mają natomiast łańcuszki o bardzo małych ogniwach. Dzięki temu raczki mogą się lepiej dopasować do kształtu twojego buta.

Lekkie raczki na buty dla biegaczy

Raczki na buty zakładają również biegacze, zarówno miejscy, jak i górscy. W ich przypadku jeszcze większe znaczenie niż zazwyczaj ma waga, dlatego VI.6+ stworzyło dla nich specjalny odchudzony model. Raczki Pro Traxion Lite mają cieńsze mocowania i lżejszy łańcuszek. W rezultacie ważą o ok. 200 g mniej niż standardowe modele. Oczywiście są też mniej wytrzymałe, ale jeśli waga jest dla ciebie priorytetem, zwróć uwagę na te raczki na buty.

raczki pro traxion
Raczki Pro Traxion Lite od VI.6+ ważą ok. 200 g mniej niż standardowe raczki

Stalowe kolce zapewnią stabilność na różnorodnych szlakach. Jeśli zamiast tracić energię na ślizganie się po zboczach, wolisz cieszyć się pięknem zimowych gór, już dziś zaopatrz się w raczki turystyczne i ruszaj na szlak.

Katarzyna Hałupka

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: