Dlaczego wełna merino nadaje się na lato - blog Skalnik
Dlaczego wełna merino nadaje się na lato
Porady

Dlaczego wełna merino nadaje się na lato

Paweł Gibek / 25 lipca 2019

Wełna merino to kapitalna tkanina, z której wytwarzana jest najwyższej jakości odzież. Nie ukrywam, że jestem ogromnym fanem tego materiału.

Właściwości, które oferuje wełna z merynosów idealnie pasują do wymagań stawianych przez góry zimą. No właśnie. O tym, że wełna merino bardzo dobrze sprawdza się jako zimowa bielizna wiadomo od dawna. Co jednak, gdy szukamy odzieży na lato? Czy w tej sytuacji warto inwestować w koszulkę, bieliznę albo skarpety z wełny merino?

Wełna merino na lato

W świadomości wielu turystów, wspinaczy i innych miłośników outdoorowych zmagań powoli zaczęło się zakorzeniać przekonanie, że wełna z merynosów to produkt tylko na zimę. Wcale tak nie jest. Ubrania z merino mogą być używane przez cały rok, także latem. Dbają o to producenci odzieży, dopasowując konstrukcję swoich produktów do letnich aktywności.

Zimowa wersja odzieży z włókien merynosowych różni się od letniej przede wszystkim gramaturą materiału. Moja zimowa koszulka merino marki SmartWool ma gramaturę 250 g/m2, a letnia tylko 150 g/m2. Obniżenie gramatury sprawia, że materiał automatycznie jest cieńszy, lżejszy i bardziej dopasowany do letnich działań. Istnieją także produkty o gramaturze 200 g/m2, ale te najlepiej będą się sprawdzać wiosną i jesienią.

Kolejną kwestią, która odróżnia zimową odzież z wełny merino od letniej są syntetyczne dodatki. Osobiście uwielbiam produkty wykonane w 100% z wełny merynosa. Taka odzież jest bardzo przyjemna w kontakcie ze skórą. Domieszka syntetycznych tworzyw sprawia, że koszulkę nosi się trochę gorzej. Przynajmniej takie jest moje odczucie. Czasami jednak domieszka nylonu czy poliestru jest konieczna, bo zwiększa wytrzymałość tkaniny. Bieliznę zimową nosimy z reguły pod innymi warstwami odzieży, co chroni ją przed uszkodzeniami. Letni ubiór (np. koszulka) z reguły takiej ochrony nie ma, bo latem często używamy tylko jednej warstwy.

Odzież w wersji na lato jest więc automatycznie znacznie bardziej narażona na rozdarcie czy przetarcie, które może być powodowane choćby szelkami plecaka. Aby wełna merino sprawdzała się w odzieży letniej, producenci wzmacniają ją stosując domieszki tworzyw syntetycznych.

icebreaker t-shirt

Planujesz wielodniowy trekking z plecakiem? Koszulka merino będzie strzałem w dziesiątkę! (fot. Icebreaker)

 

Merino czy syntetyk?

Wełna merynos to materiał, z którego śmiało można korzystać latem, ale nie zawsze będzie najlepszym wyborem. Podczas niektórych letnich aktywności, odzież wykonana z tej tkaniny będzie się sprawdzać świetnie, a w trakcie innych gorzej. Nie całkowicie źle, ale gorzej chociażby od ubrań syntetycznych, które są głównym konkurentem sprzętu z merino.

Kiedy zatem wybrać wełnę merino, a kiedy odzież syntetyczną? Wyboru najlepiej dokonać określając rodzaj aktywności i warunki, w jakich chcemy korzystać ze sprzętu. Czy będzie to trening na siłowni, bieganie, jednodniowy wypad za miasto? A może kilkudniowy wyjazd w Tatry z noclegami w schroniskach albo marsz długodystansowym szlakiem?

Osobiście uważam, że w przypadku biegów, codziennych letnich treningów, czy jednodniowych wypadów w góry, najlepszym wyborem jest koszulka z włókien syntetycznych. Przede wszystkim dlatego, że tego rodzaju odzież mimo wszystko lepiej oddycha niż koszulka merino. Do tego jest znacznie tańsza w zakupie. Syntetyki przegrywają (z kretesem!) natomiast z merino w jednej bardzo istotnej kwestii. Chodzi o zapach, a w zasadzie jego brak. Zapocona odzież syntetyczna dość szybko przejmuje przykre zapachy. Choć producenci starają się nas przekonać, że zastosowany materiał syntetyczny wykazuje działanie antybakteryjne np. ze względu na dodatek cząsteczek srebra, to i tak po dwóch intensywnych dniach (często nawet szybciej), koszulka syntetyczna zaczynie wydzielać przykry zapach, a koszulka merino nie.

koszulki merino smartwool

Koszulki merino i letnie przygody to dobrana para (fot. Smartwool)

 

Największe zalety wełny merynosów

Wełna z merynosów, a konkretniej odzież wykonana z tego materiału, może być noszona nawet przez tydzień bez przerwy. W tym czasie może być przepacana wielokrotnie, a i tak nie będzie – mówiąc kolokwialnie – śmierdzieć. Korzystając z koszulki wykonanej z merino zdarzyło mi się sprawdzać czy rzecz była używana wykorzystując do tego smak, a nie węch. Wiem, że brzmi to co najmniej dziwnie, ale naprawdę taka sytuacja miała miejsce. Wąchając koszulkę nie byłem pewny czy już z niej korzystałem. Przekonałem się, że tak dopiero, gdy przypadkowo dotknąłem materiału ustami i poczułem na nich słony smak.

Oczywiście po kilku dniach intensywnego użytkowania nawet wełna merynos może zacząć nieciekawie pachnąć, ale wówczas z reguły wystarczy taką odzież po prostu porządnie przewietrzyć. Szczerze mówiąc nie wiem jak długo trzeba korzystać z koszulki z merino, aby zaczęła śmierdzieć. Zawsze prałem moje rzeczy z merino zanim zaczęły wydzielać przykry zapach i głównie po to, żeby pozbyć się soli z włókien.

 

Nie wierzysz? Kliknij i przeczytaj, jak merino sprawdzało się w Izraelu, który w lipcu jest jak rozgrzany piec. 

Wełna merino ma także inne zalety. Można powiedzieć, że jest to tworzywo inteligentne, bo świetnie dopasowuje się do aktualnie panujących warunków. Stwierdzeniem, z którym możemy się czasami spotkać jest, że wełna merynos latem chłodzi, a zimą grzeje. O ile druga część tego określenia jest w 100% prawdziwa, tak pierwsza tylko częściowo.
Koszulka merino o niewielkiej gramaturze faktycznie są przewiewne, a samo tworzywo bardzo dobrze wchłania i odprowadza wilgoć z powierzchni skóry. Wełna z merynosa jest w stanie wchłonąć wilgoć w ilości stanowiącej nawet 35% jej masy! Nie użyłbym natomiast określenia, że tkanina chłodzi. Przynajmniej ja nie odczuwałem czegoś takiego korzystając z koszulki. Potwierdzam natomiast, że przewiewność i oddychalność włókien wełny merino jest na naprawdę bardzo dobrym poziomie.

 

Wełna merynos – wady

Odzież z merino niestety nigdy nie była tania. To właśnie wysoka cena jest główną wadą ubrań z tego materiału. Pamiętam, że dość mocno się zdziwiłem, gdy pierwszy raz szukałem dla siebie zimowej koszulki z wełny merynosów i zobaczyłem cenę wynoszącą około 400 zł. Na szczęście koszulki letnie są trochę tańsze. Generalnie jednak zakup produktów z wełny merino wiążę się ze znacznie większym wydatkiem, niż nabycie syntetyka.

W tym miejscu muszę natomiast dodać, że produkty z merino naprawdę są warte swojej ceny. Natomiast ze względu na wysoki koszt zakupu warto o nie dbać. Swoje koszulki z wełny merynosów ubieram tylko wówczas, gdy uważam, że w terenie faktycznie przydadzą mi się właściwości tego materiału. Na jednodniowe wyjazdy w góry wybieram raczej odzież syntetyczną, bo zwyczajnie szkoda mi ubrań z wełny merino.

Dlaczego wełna merynos i wykonane z niej produkty są takie drogie? Wynika to przede wszystkim z wysokiej ceny samego surowca. Najlepsi producenci wykorzystują wełnę pochodzącą głównie z Nowej Zelandii i Australii. Przykładowo marka Icebreaker stawia przed dostarczającym im wełnę hodowcom bardzo wysokie wymagania. Runo musi pochodzić z owiec, które żyją wysoko w górach, w stale zmieniającym się klimacie i temperaturach od 35°C latem do -20°C zimą. Gospodarstwo musi ponadto być prowadzone według norm ekologicznych. W efekcie koszulki Icebreaker i inne produkty tej marki są zawsze najwyższej jakości. Duży nacisk na jakość kładą także takie firmy jak amerykański SmartWool czy polski Brubeck.

 

Przeczytaj tekst, w którym opisaliśmy ekologiczy,odpowiedzialny i transparentny model prowadzenia firmy Icebreaker. 

wełna merino koszulka na lato

Wełna merino cieszy latem antybakteryjnymi właściwościami i sprawną oddychalnością. (fot. Smartwool)

 

Dlaczego wełna merino nadaje się na lato

W tytule artykułu zadałem pytanie dlaczego wełna merino nadaje się na lato? Na koniec chciałbym wprost odpowiedzieć na to pytanie, robiąc jednocześnie podsumowanie wcześniejszych rozważań. A więc dlaczego? Dlatego, że:

  • świetnie pochłania wilgoć (nawet do 35% masy własnej),
  • materiał jest przewiewny i dobrze oddycha,
  • chroni przed promieniowaniem UV,
  • można ją wzmocnić włóknami syntetycznymi i używać jako pierwszej i jedynej warstwy,
  • wełna z merynosa nie generuje przykrego zapachu nawet po bardzo intensywnym wysiłku,
  • produkty z merino mogą być używane przez wiele dni bez przerwy,
  • wełna merino jest tworzywem biodegradowalnym i przyjaznym środowisku.

Odzież z wełny merino, która sprawdzi się w okresie letnim to liczne koszulki, majtki, skarpety biegowe i trekkingowe czy chusty wielofunkcyjne. W sprzedaży dostępna jest także odzież dedykowana chłodniejszym okresom roku – na przykład koszulki i getry o zwiększonej gramaturze – często wykonane w 100% z wełny merino. Oprócz tego w sklepach znajdziemy bluzy, czapki, rękawiczki czy nawet kurtki, w przypadku których wełna merynos pełni rolę ociepliny. Producenci oferujący ubrania z wełny merynosów, których produkty można nabyć w sklepach Skalnik, to m.in. SmartWool, Icebreaker, Brubeck, Bridgedale czy Buff.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: