Dobre uprzęże podstawą bezpieczeństwa podczas wspinaczki
uprzęże
Porady

Dobre uprzęże podstawą bezpieczeństwa podczas wspinaczki

Redakcja skalnik.pl / 14 czerwca 2016

Głównym elementem indywidualnego wyposażenia każdego wspinacza, skialpinisty, speleologa, czy miłośnika przejść po trudnych drogach ubezpieczonych typu via ferrata, jest uprząż asekuracyjna. Na rynku outdoorowym znaleźć można szeroką gamę doskonałych produktów. Każdy z renomowanych producentów sprzętu wspinaczkowego ma w swojej ofercie ten element wyposażenia. Pozostaje jednak pytanie, jaką uprząż wspinaczkową wybrać? 

Przeznaczenie uprzęży

Uprzęże asekuracyjne wykorzystuje się do wielu różnych aktywności. Każda ma swoją specyfikę i dlatego uprzęże różnią się konstrukcją. Możemy podzielić je na kilka rodzajów. Jedne produkty przeznaczone są stricte do wspinaczki sportowej, inne do wspinaczki rekreacyjnej. Jeszcze inna będzie prawdziwa uprząż alpinistyczna. Nieco odmiennego typu wyposażenia będzie też potrzebował narciarz w czasie skialpinistycznej wyprawy. Jeszcze innym modelem będzie uprząż przemysłowa. Wspólna dla wszystkich uprzęży konstrukcja to pas biodrowy i pasy udowe, trwale połączone z pasem na biodrach za pomocą taśmy. Elementy te są wykonywane z nylonu, którego właściwości umożliwiają dynamiczne, częściowe pochłanianie energii działającej na ciało przy ewentualnym odpadnięciu. Podczas odpadnięcia na organizm wspinacza działają duże przeciążenia. Siły, którym podlega wspinacz mogą doprowadzić do niebezpiecznych kontuzji, a nawet trwałego kalectwa. Dobre zabezpieczenie wspinacza przed upadkiem to zatem najważniejszy z elementów „zabawy” w pionie, której musi sprostać każda uprząż. Pamiętaj, że innego sprzętu potrzebujesz do sportowych działań, a innego do procesjonalnych prac na wysokościach.

Podstawowa konstrukcja

uprzążPodstawowym rodzajem uprzęży dostępnych na rynku są uprzęże wyposażone w jedna klamrę biodrową oraz regulację pasów udowych. Doskonałym przykładem tego rodzaju sprzętu asekuracyjnego jest uprząż wspinaczkowa Momentum marki Black Diamond. To jeden z lepiej wykonanych produktów dostępnych w tym segmencie uprzęży wspinaczkowych. Produkt ten, ze względu na zastosowanie bardzo dobrych materiałów, charakteryzuje się niską wagą oraz dużą wytrzymałością. Momentum posiada cztery elastyczne szpejarki pozwalające na troczenie potrzebnego sprzętu. Odpowiednikiem tego modelu, ale przeznaczonym dla płci pięknej, jest model Primrose Black Diamond. Należy zauważyć, iż uprzęże stworzone dla kobiet posiadają nieco inny krój, odmienny od modeli męskich. Dobrze profilowany pas biodrowy damskiego modelu, a także pasy udowe, idealnie dopasowują się do anatomicznych kształtów kobiet.

uprząż do wspinaczkiUprząż do wspinaczki

Nieco inna konstrukcja charakteryzuje uprzęże przeznaczone dla wyczynowych wspinaczy sportowych. W uprzężach sportowych projektanci stawiają na bardzo niska wagę oraz na minimalizm konstrukcji. Te modele najczęściej nie posiadają regulacji pasów udowych, a pas biodrowy zapinany jest za pomocą jednej lekkiej klamry. Dla miłośników wspinaczki i akcji w warunkach górskich (latem i zimą), a także użytkowników poszukujących rozwiązań uniwersalnych, ciekawym rozwiązaniem są produkty posiadające podwójną klamrę regulującą obwód pasa biodrowego. Model Corax legendarnej marki Petzl jest tu  wzorowym przykładem. Tego typu uprzęże wykorzystują szeroki zakres regulacji. W sprzedaży dostępne są zazwyczaj dwa rozmiary: mniejszy XS-M oraz większy L-XL. Możliwość płynnej regulacji pasa biodrowego oraz pasów udowych, pozwala na bezproblemowe dostosowanie w trakcie letnich i zimowych aktywności w skale oraz w wysokich górach. Ideę takiej uniwersalnej uprzęży realizują też modele spod ręki polskich projektantów – na przykład produkt Lhotse uprząż Mercy. Specjalnym rodzajem uprzęży biodrowych są lekkie uprzęże przeznaczone do akcji lodowcowych i skitourowych. Dla tego rodzaju sprzętu najważniejszym kryterium jest minimalna waga oraz kompaktowość. Ten segment szpeju wykonany jest z ultralekkich pasów niechłonących wody, posiada regulację pętli udowych, natomiast główny punkt mocowania zaszyty jest do pasa biodrowego.

Uprząż piersiowa

uprząż piersiowaOprócz uprzęży biodrowych w sprzedaży możecie znaleźć kategorię taką jak uprząż piersiowa. W połączeniu z uprzężami biodrowymi zapewnią one Wam najwyższy poziom bezpieczeństwa. System składający się z części biodrowej i piersiowej to rozwiązanie cechujące praktycznie zawsze uprząż dla dzieci. Pełne uprzęże stosowane są także w pracach wykonywanych dostępem linowym, z małym wyjątkiem dotyczącym arborystów. W tym miejscu warto zwrócić jeszcze uwagę na specyficzną konstrukcję uprzęży asekuracyjnych, które są wykorzystywane przez speleologów. Produkty tej klasy mają całkowicie odmienna konstrukcję niż klasyczna uprząż wspinaczkowa. Projektanci sprzętu speleo, wykorzystują mocne taśmy nylonowe, które często w miejscach najbardziej narażonych na przetarcia, wzmacniane obszyciem z odpornego materiału PVC. Uprząż speleo zapinana jest za pomocą specjalnego ogniwa. Najczęściej wykorzystuje się w tej roli klasyczną stalową deltę lub półokrągłe ogniwo typu „demirond”. Ten centralny punkt mocowania uprzęży służy także jako miejsce wpięcia przyrządów do podchodzenia po linie, lonży asekuracyjnej i przyrządu zjazdowego.Najważniejszą cechą, którą charakteryzuje się uprząż speleo jest również to, że centralny punkt zapinania uprzęży umiejscowiony musi być bardzo nisko.Takie rozwiązanie pozwala na bardziej efektywne pokonywanie pionowych odcinków linowych.

Uprząż dla dziecka

Producenci sprzętu wspinaczkowego nie zapomnieli także o najmłodszych entuzjastach wspinaczki. Oferta Skalnika obejmuje też specjalne, biodrowe i pełne uprzęże projektowane z myślą o dzieciach. Produkty marki Skylotec, Ocun i Black Diamond, ze względu na wysoką jakość wykonania, ładną kolorystykę i interesujące wzory, są idealnym wyborem dla najmłodszych i wymagających użytkowników.

 

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem własnego sprzętu asekuracyjnego zapraszam do zapoznania się z ofertą sklepu Skalnik.pl. W stacjonarnych sklepach Skalnik czeka nasza doświadczona załoga, która pomoże Wam dobrać sprzęt idealnie „skrojony” do Waszych potrzeb i oczekiwań.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.