Dowiedz się w jaką odzież górską warto się zaopatrzyć
odzież górska
Porady

Dowiedz się w jaką odzież górską warto się zaopatrzyć

Redakcja skalnik.pl / 09 lutego 2016

Nowoczesna odzież górska pozwala na osiągniecie niedostępnego dotąd komfortu użytkowania. Pozwala na ochronę ciała przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak: wiatr, woda czy tez niska temperatura.   Nowe materiały, przemyślane konstrukcje oraz ciągłe testy podczas produkcji odzieży powodują, że  nowoczesne produkty outdoorowe spełniają wysokie normy ochrony użytkowników.

Każdy turysta, obieżyświat lub miłośnik weekendowych wypadów w góry powinien zastanowić się nad odpowiednim wyposażeniem. Jednym z ważniejszych elementem jest odpowiednia odzież. Stanowiąca bezpośrednią ochronę oraz izolacje od niekorzystnych czynników zewnętrznych, które w sposób niekorzystnych mogą wpływać na ciało człowieka. Odpowiednio przemyślany sposób ubierania, w sposób bezpośredni przekłada się na wygodę podczas długich wielogodzinnych lub kilkudniowych wypraw górskich. Najlepszym sposobem jest ubiór warstwowy, który zapewni odpowiednią ochronę oraz transport wilgoci wydalanej pod postacią potu na zewnątrz ubrania. Odpowiednie rodzaje tkanin i dzianin absorbują wilgoć i utrzymują ją z dala od ciała.

Warstwa pierwsza

bielizna termoaktywnaPodstawową warstwą zakładaną bezpośrednio na skórę, jest bielizna termoaktywna. Produkuje się ją z materiałów syntetycznych lub włókien naturalnych. Włókna syntetyczne podzielić możemy na te, odpowiadające za odprowadzanie wilgoci oraz te, które odprowadzają wilgoć i dodatkowo dogrzewają. Do tej klasy bielizny należą produkty serii Thermo polskiej marki Brubeck. Natomiast najlepsze efekty termoizolacji przy zachowaniu niebywałej świeżości daję bielizna wykonana z wełny merino. Liderem w tej klasie produktów jest nowozelandzki Icebreaker oraz amerykański Smartwool.

bluzaWarstwa ocieplająca

Jako warstwę ocieplająca polecam używać sprawdzonych i bardzo popularnych polarów. Do produkcji tego typu odzieży najlepiej sprawdzają się dzianiny marki Polartec®. Zapewniają one idealny komfort cieplny przy zachowaniu świetnych parametrów związanych z transportem wilgoci na zewnątrz ubrania. Najpopularniejszą dziś odmianą dzianiny Polartec® jest materiał Polartec ThermalPro. Ten rodzaj dzianiny dzięki zmniejszonej wadze i gęstszemu splotowi włókien, zachowuje lepsze właściwości termoizolacyjne w porównaniu z klasycznym rodzajem tkaniny, którym jest Polartec® Classic 200. Od kilku sezonów coraz większa popularność jako warstwa docieplająca zyskują kurtki z ociepliną syntetyczną. Najlepszymi na rynku wypełnieniami syntetycznymi są produkty Primaloft, Polartec®Alpha oraz Coreloft używany przez kanadyjskiego Arc’teryxa. Lekkie kurtki z syntetycznym ociepleniem „nie boją” się wody. Zmoczona ocieplina syntetyczna wciąż doskonale izoluje. Kurtki typu „Primaloft” są doskonałą alternatywą dla kurtek wykonanych z naturalnego  puchu.

Hard shell

Dopełnieniem wszystkich warstw ubioru jest tak zwany hard shell. Są to wszelkiego rodzaju kurtki membranowe, które doskonale chronią użytkownika przed wiatrem oraz wodą. Membrany stosowane do produkcji kurtek zewnętrznych oprócz ochrony przed wiatrem i wodą, zapewniają oddychalność całemu systemowi złożonemu z poszczególnych warstw ubrania. Obecnie najlepszą membraną stosowaną przez producentów odzieży outdoorowej jest Gore-tex®. Produkty uszyte w tej technologii zapewniają entuzjastom kontaktów z naturą,  najlepsze parametry oddychalności i nieprzemakalności.

Spodnie

W całości ubioru ważne są także spodnie. Bardzo dobrym wyborem w tym przypadku są produkty polskiej marki Milo. Producent stosuje do ich wyrobu wysokiej jakości materiał Extendo. Materiał ten jest elastyczny, dobrze oddycha. Posiada jednocześnie doskonałe  walory użytkowe i wytrzymałościowe. Spodnie Milo uszyte z Extendo sprawdzają się doskonale podczas trekkingu, jazdy na rowerze czy biegówkach.

 

Na rynku odzieży outdoorowej jest mnóstwo różnych rozwiązań konstrukcyjnych  oraz modeli. W tak krótkim artykule nie jestem w stanie opisać wszystkich przydatnych produktów. Zatem zapraszam Was do odwiedzenia stacjonarnych sklepów Skalnik oraz internetowego sklepu Skalnik.pl, gdzie znajdziecie szeroki wybór odzieży przydanej podczas każdej górskiej wyprawy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.