Ekstremalnie i Wysoko
Spotkania z górami

Ekstremalnie i Wysoko

154025280016 października 2018

TEMAT:

Ekstremalnie i Wysoko

PRELEGENT:

Sławomir Ejsymont

MIEJSCE:

Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, Sala 329, Wrocław

DATA:

23.10.2018 19:00

O prelekcji:

Gościem pierwszych w tym sezonie Spotkań z Górami będzie Sławomir Ejsymont, który opowie o ambitnej i obfitującej w emocje wyprawie żeglarsko-wspinaczkowej „Ekstremalnie i Wysoko”. Wyprawa połączyła ludzi dwóch pasji – żeglarstwa i wspinaczki. W 2017 roku sześciu Polaków wypłynęło w rejon zachodniej Grenlandii, by odkryć nowe miejsca wspinaczkowe, eksplorować je i dokumentować. Kierownikiem wyprawy był Marcin „Yeti” Tomaszewski – wspinacz big wall – który do zespołu dobrał znakomitych wspinaczy w osobach Wojciecha Malawskiego i Konrada Ociepki. Zespół wsparli Sławomir Ejsymont i Mateusz Solecki (których zadaniem było także dokumentowanie wyprawy) oraz kapitan jachtu oceanicznego Berg – Artur Bergier. Była to najprawdopodobniej dopiero czwarta wyprawa eksploracyjna w ten rejon. Ekspedycję doceniono wyróżnieniem Kolosów 2018 w kategorii alpinizm.

Ideą zespołu wspinaczy było stworzenie nowych, bardzo technicznych dróg alpinistycznych i ich uklasycznienie. Właśnie dlatego w ekipie musieli znaleźć się wspinacze z doświadczeniem big wall i wspinacze, którzy reprezentują najwyższy poziom sportowy. „Łupem” wyprawy padły dwie ściany – dziewiczych jak dotąd – rejonów.

W rejonie Ummanaq wspinacze rozpoznali masyw Old Man i wytyczyli na jednej z jego turni drogę Rolling Stones. Przejście około 800-metrowej linii było prawdziwą przygodą. Start z pontonu prosto w ścianę, techniczne trudności i spadające kamienie, które przecięły wspinaczom linę w czterech miejscach, to kilka faktów, które świadczą o śmiałości projektu. Podczas ekspedycji udało się wytyczyć jeszcze jedną drogę. W zupełnie dziewiczym rejonie wysp Aquliasuseq i Kangeq Polacy znaleźli skupisko ścian o wysokości 700-800 metrów, które nazwali Anchor Wall. Jedenaście dni pracy zajęło wspinaczom wytyczenie Night’s Watch – drogi na którą składają się 22 wyciągi z trudnościami do 7c+.

Sławomir Ejsymont:

wspinacz, żeglarz, ratownik i podróżnik, któremu nie brakuje poczucia humoru, fantazji i śmiałości w organizowaniu ciekawych wypraw. Od ponad 20 lat prowadzi jeden z najbardziej kultowych kempów wspinaczkowych w Polsce – „Tabor pod Krzywą” w Górach Sokolich.

Sponsorzy:

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.