Kurtka puchowa zbita po praniu – jak rozbić puch?
Kurtka puchowa
Porady

Kurtka puchowa zbita po praniu – jak rozbić puch?

Redakcja skalnik.pl / 11 stycznia 2021

Jak uratować kurtkę puchową i rozbić puch po praniu? – na internetowych forach łatwo natrafić na takie pytania zdesperowanych użytkowników. Na szczęście, zbite pierze i puch w kurtce po praniu to jeszcze nie koniec świata. Przedstawiamy proste sposoby na to, jak uratować kurtkę z puchu.

Kiedy tylko ktoś napisze na forum, że potrzebuje pomocy w rozbiciu puchu w kurtce po praniu, zawsze znajdzie się przynajmniej jedna osoba, która stwierdzi kategorycznie: „Puchowej kurtki nie można prać w pralce! Zbity puch jest nie do uratowania! Teraz już nic z tym nie zrobisz!”.

Tymczasem kurtkę puchową jak najbardziej można, a wręcz co jakiś czas należy, wyprać. Co jednak począć ze zbitym puchem? Jak rozbić pierze? Sekret tkwi w odpowiednim przeprowadzeniu operacji prania i suszenia kurtki puchowej.

Kurtka puchowa Rab
Regularnie używaną kurtkę puchową trzeba co pewien czas przeprać (fot. Rab)

Sprawdź, jakie modele kurtek znajdziesz w naszym sklepie. Zobacz:

Dlaczego należy prać kurtkę puchową?

Kurtka puchowa nie lubi wilgoci. Kiedy jest mokro, puch zbija się i przestaje chronić przed zimnem. Wyprowadzenie z tych stwierdzeń wniosku „A zatem kurtki puchowej nie należy prać” byłoby jednak zbyt pochopne.

Ciało turysty w trakcie intensywnego wysiłku (np. zimowego podejścia pod stromą górę) wydziela bowiem pot. On także skleja puch i zmniejsza jego sprężystość. Tym samym spadają zdolności izolacyjne odzieży. Jeśli więc będziesz za wszelką cenę unikać prania kurtki, po pewnym czasie przestanie ona skutecznie chronić cię przed zimnem.

Na szczęście jeśli wypierzesz i wysuszysz kurtkę puchową w odpowiedni sposób, tak aby rozbić puch po praniu, otrzymasz wyczyszczoną i w pełni sprężystą odzież. Taka kurtka będzie ponownie gotowa stawić czoło największym mrozom.

Kurtki puchowe Marmot
Odpowiednie pranie i wysuszenie zapobiegną zbiciu się puchu i sprawią, że kurtka puchowa zachowa swoje właściwości (fot. Marmot)

Jak prać kurtkę puchową?

Jak zabrać się do wyprania kurtki puchowej? Najłatwiej oddać ją do zaufanej pralni, ale jeśli wolisz zająć się tym samodzielnie, przestrzegaj poniższych podstawowych zasad:

 • Sprawdź, jakie informacje podano na metce kurtki. Producent najlepiej wie, czy daną odzież można prać w pralce oraz w jakiej temperaturze należy to zrobić.
 • Wybierz środki dedykowane do prania puchu.
 • W przypadku prania ręcznego pierz w około 30 stopniach. Plamy usuwaj delikatnie gąbką. Unikaj nadmiernego tarcia. Podczas płukania lekko wygniataj kurtkę. Nie wyżymaj jej! Zbyt gwałtowne obchodzenie się z mokrą kurtką może doprowadzić do rozerwania się ścianek komór puchowych.
 • Jeśli pierzesz kurtkę w pralce, ustaw temperaturę na 30 stopni oraz nastaw najmniejszą możliwą prędkość wirownia. Możesz też wybrać program delikatny, jeśli twoja pralka posiada taki. Przed praniem zamocz kurtkę w misce z wodą, by usunąć z niej nadmiar powietrza.
Zestaw do prania puchu Grangers
Do prania puchu użyj dedykowanych środków (fot. Grangers)

Kurtka puchowa po praniu, zarówno ręcznym, jak i w pralce, nie wygląda zbyt imponująco. Nie panikuj jednak. To normalne, że puch w wyniku kontaktu z wilgocią stracił swoją objętość. Jeśli jednak tylko pranie było odpowiednio delikatne, zbity puch będzie można rozbić. Jak zatem suszyć kurtkę, by odzyskała ona swój dawny wygląd?

Kurtka puchowa zbita po praniu – jak ją uratować?

Suszenie kurtki puchowej po praniu to dość skomplikowany i długotrwały proces. Suszarka bębnowa lub pralko-suszarka zdecydowanie go ułatwiają, ale nie martw się, jeśli nie posiadasz takich urządzeń. Ręczne wysuszenie kurtki puchowej zbitej po praniu także jest możliwe.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj suszenia się zdecydujesz, pamiętaj, by nie zwlekać z jego rozpoczęciem. Kurtki puchowe należy zacząć suszyć od razu po praniu. Inaczej może być za późno na ich uratowanie.

Jak samodzielnie suszyć odzież, by rozbić puch w kurtce?

Trwale zbity puch jest najczęściej efektem suszenia kurtki w nieodpowiedni sposób. Jeśli więc chcesz, by po praniu odzież nadawała się jeszcze do noszenia, skorzystaj z poniższej instrukcji:

 • Suszarkę postaw w ciepłym i przewiewnym miejscu, aby puch nie zatęchł. Nie stawiaj jej tuż obok kaloryfera ani innych źródeł ciepła. Jeśli tylko temperatura na dworze nie jest niska, wystaw suszarkę na zewnątrz lub przynajmniej uchyl okno w pokoju, w którym stoi suszarka.
 • Kurtki puchowe należy rozłożyć na płasko na suszarce. Nigdy nie susz ich w pozycji wiszącej, ani nie przypinaj klamerkami. Mokry puch jest bowiem ciężki i może opaść na dno kurtki, jeśli będzie ona suszona na przykład na wieszaku.
 • Rozepnij kurtkę i jej kieszenie.
 • Podstaw miskę pod suszarkę, bo na początku z kurtki będzie mocno kapać.
 • Po kilku godzinach oklep delikatnie kurtkę, by wstępnie rozbić puch.
 • Przewróć kurtkę na lewą stronę i po kilku godzinach ponownie ją oklep. Jeśli nie będziesz tego robić, puch zbije się na stałe i kurtka nie odzyska swojej objętości.
 • Kiedy kurtka już wstępnie przeschnie, zacznij rozcierać dłońmi miejsca, w których puch zbił się w kulki. Każdą kulkę należy dokładnie rozbijać osobno, aż puch się rozdrobni.
 • Lekko otrzep kurtkę, by rozprowadzić puch po całej odzieży.
 • Susz odzież, aż w pełni wyschnie, regularnie oklepując ją i strzepując. Nie przestrasz się, jeśli zajmie to nieco czasu. Puchówki mogą schnąć nawet 3 dni.

Masz kurtki puchowe męskie na celowniku? Ten link przybliży ci ofertę.

Klamerki do suszarki
Kiedy suszy się ubrania, klamerki są zazwyczaj przydatne. Podczas suszenia kurtki puchowej trzymaj się jednak od nich z daleka (fot. MabelAmber, Pixabay)

Jak suszyć kurtkę w suszarce?

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy technologii, sprawdź najpierw na metce, czy producent dopuszcza suszenie danej kurtki w suszarce bębnowej. Piktogram, którego szukasz, to koło wpisane w kwadrat.

Suszarka bębnowa
Taki symbol poinformuje cię, że daną kurtkę możesz suszyć w suszarce bębnowej

Susząc kurtkę w suszarce, możesz użyć specjalnych piłeczek do rozbijania puchu. Takie gumowe kulki z wypustkami są dostępne między innymi w ofercie firmy Grangers. Co one robią?

 • Roztrzepują skutecznie mokry puch.
 • Skracają czas schnięcia.
 • Rozmieszczają równomiernie puch w komorach.

Możesz także użyć zwykłych piłek tenisowych. Nie będą one tak skuteczne, jak gumowe kuleczki, ale też pomogą rozbić puch. Pamiętaj jednak, by najpierw przeprać taką piłkę tenisową. Inaczej może ona zafarbować kurtkę puchową.

Kulki gumowe Grangers
Gumowe kulki z kolcami skutecznie roztrzepią zbity puch (fot. Grangers)

Jak suszyć kurtkę w suszarce, by rozbić puch i uratować odzież?

 • Przełóż kurtkę z pralki do suszarki.
 • Wybierz program delikatny i susz przez godzinę.
 • Rozklep kurtkę i susz kolejną godzinę.
 • Sprawdź ręcznie wszystkie komory kurtki. Rozetrzyj grudki zbitego puchu, na które natrafisz.
 • Rozklep kurtkę i susz dalej, aż odzież całkowicie wyschnie.

Jak dbać o kurtkę puchową?

Nie chcesz, by puch w kurtce się zbił? Dbaj o nią nie tylko w chwili prania i suszenia. Odpowiednio traktowana kurtka puchowa odwdzięczy się wyraźnie lepszą ochroną przed zimnem na szlaku. Dbając na co dzień o kurtkę, możesz także znacząco wydłużyć czas między poszczególnymi praniami.

Jak zatem dbać o swoją kurtkę puchową i co robić, by na co dzień zapobiegać zbiciu się puchu?

 • Kurtkę trzymaj luźno zwiniętą na półce. Nie przechowuj jej ściśniętej np. w worku kompresyjnym lub pod stosem innych ubrań.
 • Ubieraj się tak, by zapobiec przegrzaniu i nadmiernemu przepoceniu siebie oraz kurtki. Stosuj termoaktywną bieliznę i nie nakładaj na siebie zbyt dużej liczby warstw, szczególnie kiedy za moment czeka cię strome podejście. Pozwól, by twoje ciało samo się rozgrzało, a dodatkową warstwę ubierz dopiero na postoju.
 • Po każdej wycieczce dokładnie wysusz i przewietrz kurtkę.
Kurtka puchowa w worku kompresyjnym
Do worka kompresyjnego wkładaj kurtkę puchową jedynie na krótki czas

Pranie kurtki puchowej grozi zbiciem puchu i utratą przez odzież swoich właściwości. Brudna i przepocona kurtka także jednak będzie słabiej izolować od zimna. Co jakiś czas przepierz więc swoją kurtkę, dbając o jej odpowiednie wysuszenie i rozbicie puchu. Dobrze wyczyszczona kurtka zachowa swoje właściwości i będzie ci jeszcze długo służyła.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.