Góry dalekie i bliskie – in memoriam Bogdan Jankowski
Spotkania z Górami Bogdan Jankowski
Spotkania z górami

Góry dalekie i bliskie – in memoriam Bogdan Jankowski

157420800015 listopada 2019

TEMAT:Bogdan Jankowski

„Góry dalekie i bliskie” – in memoriam Bogdan Jankowski

PRELEGENCI: 

Krzysztof Jankowski w imieniu Bogdana Jankowskiego

MIEJSCE:

Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Politechnika Wrocławska, budynek A1, sala 329

DATA: 20.11.2019, godz. 19:00

 

O prelekcji:

Listopadowe Spotkania z Górami odbędą się w środę 20 listopada. To spotkanie będzie niezwykłe, ponieważ poświęcone pamięci niezwykłego człowieka, którego niestety pożegnaliśmy wiosną tego roku – Bogdana Jankowskiego. Był on mocno związany z górami wysokimi, od lat ‘60 ubiegłego wieku uczestniczył w polskich wyprawach w Himalaje i przywoził z nich piękne materiały – fotografie, nagrania, a w trakcie wypraw zajmował się łącznością radiową.

Tatry_Bogdan_Jankowski

Swoją górską przygodę Bogdan Jankowski rozpoczynał w rodzimych Tatrach (fot. B. Jankowski)

Bogdan Jankowski przygotował prelekcję o swoim górskim życiorysie. Jej tytuł: “Góry dalekie i bliskie”. Nawiązuje do gór, z którymi miał styczność bezpośrednią, w których bywał i które kochał. Autor wielokrotnie wygłaszał swoją prelekcję, dlatego to co przygotował pozwala na stworzenie wyjątkowego spotkania, poświęconego jego pamięci i poznania jego górskiej historii.

Na listopadowych Spotkaniach z Górami zjawi się syn Bogdana – Krzysztof Jankowski, i w imieniu ojca poprowadzi przygotowywaną przez niego prelekcję, którą udało mu się także uwiecznić i zobrazować poprawionymi zdjęciami. Samego Bogdana Jankowskiego także usłyszymy, ponieważ syn podzieli się z nami nagraniem, które powstało podczas jednego z wystąpień i będziemy mogli wspólnie wysłuchać na sali opowieści Bogdana z podłożonym z nagrania dźwiękiem i jego autorskimi materiałami.

Gdzie przeniesie nas opowieść tego dnia? Najlepiej opowie sam autor, dlatego zapraszamy do przeczytania poniżej wstępu do prelekcji Bogdana Jankowskiego przygotowanego przez niego samego:

„Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele, mam przyjemność opowiedzieć Państwu o moich górach. Nie o górach w ogóle, ale właśnie o moich górach. Górach, w których miałem szczęście być, które zapisały się w mojej pamięci, które starałem się zapisać na zdjęciach, a czasem na taśmie magnetofonowej. Opowiem o górach wielkich i dalekich, ale też o górach małych i bliskich. Bliskich w sensie fizycznym, mentalnie również bliskich, bliskich sercu. Będę starał się pokazać te góry widziane z mojego subiektywnego punktu widzenia. Będę starał się podzielić z Państwem moim podejściem do gór, moim przekonaniem, że góry to owszem himalajskie olbrzymy, ale również mały, lśniący kamyk znaleziony na lodowcu, że góry to monstrualna lawina, ale też pojedyncza gwiazdka śniegu, która siadła na ciemnym rękawie kurtki i nie chce się stopić i pozwala się obserwować, kiedy stoimy zimą na stanowisku asekuracyjnym przez godzinę, czasem przez drugą, że góry to legendarny Yeti i jego ślady, ale też boża krówka na źdźble trawy w Sokolikach, że góry to też dzwonki jaków idących w karawanie, skrzypienie młynka modlitewnego w Thyangboche, że góry to noc w rwanym wiatrem namiocie, gdzieś tam wysoko, na wysokości siedmiu tysięcy metrów, ale również noc przy ognisku w Sokolikach. Ciepła noc i ciepłe poczucie obecności kogoś bliskiego. I dopiero to wszystko razem stanowi góry, które mogą stać się sporą częścią czyjegoś życia.”

 Bogdan Jankowski

taternik, instruktor alpinizmu, z zawodu elektronik i pracownik Politechniki Wrocławskiej. Członek zarządu PZA (1977-1992), prezes wrocławskiego KW (1974-1980). Uczestniczył w wyprawach pod kierownictwem Andrzeja Zawady, a jako radioamator-krótkofalowiec był odpowiedzialny za łączność radiową w ich trakcie. Pomysłodawca i założyciel zespołu łączności radiowej PZA. Był jednym ze zdobywców 5 dziewiczych szczytów podczas wyprawy do Pamiro-Ałaju. W 1971 roku brał udział w historycznej wyprawie na Kunyang Chhish w Karakorum oraz udanej, zimowej wyprawie na Everest w 1980 r. Został dwukrotnie nagrodzony złotym medalem “Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”, Złotym Krzyżem Zasługi i nagrodą “Fair Play” Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Autor wystawy “Himalaje, Karakorum – obrazki i głosy z gór”. Jego artykuły pojawiały się w “Taterniku”. Zmarł 20 maja 2019 roku.

Bogdan Jankowski in memoriam

Sponsorzy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.