Impregnacja butów – instrukcja krok po kroku - blog Skalnik
Impregnacja butów – instrukcja krok po kroku
Impregnacja buta trekkingowego
Porady

Impregnacja butów – instrukcja krok po kroku

Redakcja skalnik.pl / 14 czerwca 2021

Motyw niewidzialnej bariery chroniącej planetę przed atakami jest dobrze znany miłośnikom filmów science-fiction. Swoim butom trekkingowym możesz zapewnić równie skuteczną niewidoczną powłokę osłaniającą jednak nie przed obcymi, a przed wodą. Jak impregnować buty, by zawsze pozostały suche?

Nowiutkie buty trekkingowe są pokryte warstwą hydrofobową odpychającą cząsteczki wody. Nic nie jest jednak wieczne i taka powłoka po pewnym czasie ulega zużyciu. Na szczęście impregnaty do butów Nikwax pozwolą przywrócić nieprzemakalność obuwiu. Jak impregnować buty, by im nie zaszkodzić?

Buty trekkingowe i nieprzemakalność
Nieprzemakalność w każdych warunkach? Impregnaty Nikwax ją zapewnią (fot. Nikwax)

Czyszczenie butów trekkingowych – dlaczego jest ważne?

Wędrówka po błocie, w deszczu, po śliskich szlakach – buty w góry nie mają łatwego życia. Jeśli więc chcesz, by przez wiele kilometrów były twoimi dobrymi towarzyszami na trasie, musisz zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Podstawą jest regularne czyszczenie oraz impregnacja obuwia. Dlaczego te zabiegi są tak ważne?

Najkrócej mówiąc: brud i czas niszczą buty turystyczne. Tego pierwszego na górskim szlaku nie unikniesz, a z tym drugim jeszcze nikt nie wygrał. Można jednak minimalizować negatywne skutki zabrudzeń oraz wydłużać maksymalnie żywotność butów.

Zbierająca się na obuwiu warstwa brudu i błota niszczy powłokę hydrofobową i sprawia, że buty trekkingowe nie oddychają. Najważniejsze jest więc regularne czyszczenie treków. W tym przypadku „regularne” oznacza tak naprawę „po każdym użyciu”. Po powrocie z wyjazdu wyczyść buty górskie z zabrudzeń i wysusz w przewiewnym miejscu. Następnie zdecyduj, czy potrzebna jest także impregnacja obuwia.

Jak często należy impregnować buty turystyczne? Jeśli zauważysz, że po kontakcie z wodą buty górskie ciemnieją, oznacza to, że trzeba już zaimpregnować treki. Na butach, których warstwa hydrofobowa działa tak, jak powinna, woda zamienia się w krople (perli się), zamiast wsiąkać w materiał.

But trekkingowy i warstwa hydrofobowa
Na bucie z warstwą hydrofobową woda perli się, zamiast wsiąkać w materiał (fot. Nikwax)

To, jak często trzeba impregnować buty trekkingowe, zależy głównie od regularności czyszczenia oraz warunków używania obuwia. Buty turystyczne czyszczone starannie po każdym wyjeździe nie potrzebują tak częstej impregnacji. Po impregnaty do butów można też sięgać rzadziej, jeśli chodziło się po suchych szlakach. Śnieg lub mokra trawa niszczą natomiast warstwę hydrofobową, więc po wędrówce w takich warunkach przyda się impregnat do obuwia.

Pamiętaj, że treki z membraną także potrzebują impregnacji. Odpowiedni impregnat do butów turystycznych poprawi wodoszczelność membrany, nie niszcząc jednocześnie jej właściwości oddychających.

Impregnacja butów trekkingowych
Mokra trawa niszczy warstwę hydrofobową, więc po wędrówce w takich warunkach sprawdź, czy nie jest konieczna impregnacja butów (fot. Nikwax)

Impregnaty Nikwax – aby stopy pozostały suche

Dobry impregnat do butów poprawi działanie twoich treków. Zły lub dobrany nieodpowiednio do tkaniny może mieć skutek odwrotny do zamierzonego. Najbezpieczniej jest więc postawić na środek od znanego producenta, wybierając preparat dedykowany do materiału, z którego wykonane są twoje buty w góry. Środkami sprawdzonymi już przez dziesiątki turystów są impregnaty do butów Nikwax. Także moje górskie obuwie chwali sobie preparaty tej firmy.

Produkowane przez Nikwax impregnaty do butów powstają na bazie wody. Dzięki temu nie obniżają właściwości oddychających obuwia oraz są bezpieczne dla środowiska. Bez problemu możesz je także rozpylać w zamkniętych pomieszczeniach.

Impregnaty do butów Nikwax
Wśród impregnatów Nikwax na pewno znajdziesz taki odpowiedni do twoich butów górskich (fot. Nikwax)

W szerokiej gamie produktów Nikwax znajdziesz preparaty przeznaczone do pielęgnacji konkretnych materiałów:

  • Fabric & Leather Proof – impregnat do butów skórzanych z wstawkami tekstylnymi. Możesz go bezpiecznie używać również do obuwia wyposażonego w oddychającą membranę. Preparat nie powoduje nadmiernego zmiękczenia skóry ani nie zmienia wyglądu cholewki.
  • Nubuk & Suede Proof – ten stworzony przez Nikwax impregnat jest przeznaczony do obuwia skórzanego. Co ważne, impregnat do zamszu jest bezbarwny i nie powoduje zmiękczenia skóry.
  • Wosk impregnujący do skóry licowej – wosk do obuwia jest odrobinę mniej wygodny w stosowaniu, ale wielu uznaje go za najlepszy impregnat do skóry licowej. Nie tylko zapewnia hydrofobowość, lecz również podtrzymuje właściwości oddychające oraz odświeża kolor butów.

Nikwax proponuje nie tylko impregnaty do butów. Bardzo przydatnym preparatem jest specjalny żel do czyszczenia obuwia Footwear Cleaning Gel. Usuwa on nawet mocne zabrudzenia, nie niszcząc przy tym skóry, i można go używać także do butów z membraną.

Buty trekkingowe impregnacja – instrukcja krok po kroku

Masz już odpowiedni impregnat do butów od Nikwax? Pora go użyć! W poniższej instrukcji wyjaśniam krok po kroku, jak impregnować buty górskie.

  1. Wyczyść buty – do pozbycia się większości zabrudzeń wystarczą ci letnia woda oraz miękka szczoteczka. Z poważniejszym brudem rozprawisz się przy pomocy wody z dodatkiem mydła lub środka czyszczącego Nikwax.
  2. Wstrząśnij impregnat do obuwia i nanieś go równomiernie na cholewkę – produkowany przez Nikwax impregnat może być aplikowany przy pomocy gąbki stanowiącej integralną część produktu lub za pomocą atomizera. Oba rozwiązania są proste w użyciu. Jeśli masz jasne obuwie, pamiętaj, by najpierw nanieść impregnat do butów turystycznych w mniej widocznym miejscu.
  3. Odczekaj 2-3 minuty i zetrzyj nadmiar impregnatu czystą ścierką.
  4. Odstaw buty turystyczne do wyschnięcia – postaw je w przewiewnym i suchym miejscu. Buty w góry nigdy nie powinny schnąć koło grzejnika, w gorącym pomieszczeniu czy przy otwartym ogniu.

Czyszczenie i impregnacja butów nie są skomplikowane. Najtrudniejszym krokiem jest zapewne zmobilizowanie się, by robić to regularnie i starannie. Za dokładną pielęgnację twoje buty trekkingowe odwdzięczą się jednak wieloma latami wiernego towarzyszenia na szlakach.

Katarzyna Hałupka

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *