Jak dobrać plecak
plecak
Porady

Jak dobrać plecak

Redakcja skalnik.pl / 20 marca 2014

Dobierz odpowiedni dla siebie plecak i zrzuć zbędny ciężar z ramion. Wygodny i funkcjonalny plecak przychodzi na ratunek naszym plecom i przyjmuje na siebie część niesionych kilogramów. By tak się jednak stało musimy podczas zakupu wybrać model, który najlepiej wpisuje się w nasze potrzeby. Turystyka górska, wspinaczka, alpinizm czy zwykły spacer z laptopem po mieście – każda z tych aktywności posiada własną specyfikę i wymaga odrębnych rozwiązań. Podpowiadamy więc jak wybierać dobre plecaki i na co zwrócić uwagę podczas wyboru turystycznego worka.  Dobry wybór pozwala skorzystać ze wszystkich właściwości danego modelu.

Każdy detal ma znaczenie

Potencjalny użytkownik przymierzając się do zakupu plecaka w pierwszej kolejności zwraca uwagę na jego wielkość oraz konstrukcje systemu nośnego. Są to bez wątpienia dwa podstawowe czynniki pod kątem, których powinniśmy rozpatrywać zakup, lecz nie jedyne. Oprócz nich musimy przyjrzeć się kwestią takim jak: użyty do wyrobu plecaka materiał, długość systemu nośnego, konstrukcja pasa biodrowego, możliwość regulacji komina, rozmiar, waga i jego ogólne przeznaczenie. Jeżeli jesteśmy szlakowymi turystami dowiedźmy się czy nasz upatrzony model posiada wbudowany pokrowiec przeciwdeszczowy, a jeżeli biegamy, bądź jeździmy na rowerze zadbajmy o to, by w plecaku znalazło się odpowiednie miejsce na Camelbag. Specyficzną konstrukcją i wyposażaniem wyróżniają się również modele o przeznaczeniu narciarskim, wspinaczkowym czy alpinistycznym. Niech więc zastosowanie plecaka będzie wyznacznikiem naszego wyboru.

Wielkość

Na ogól jest to kwestia indywidualnego wyboru i konkretnych potrzeb. Zapewne ciężko będzie nam się spakować na miesięczny wyjazd do Indii w dwudziestolitrowy plecak, a na weekend za miasto nie wypełnimy stulitrowego transportowca. Przy wyborze wielkości kierujmy się przede wszystkim ilością rzeczy, które musimy spakować, ale pamiętajmy jednocześnie, że plecaki za duże gabarytowo w pewnych okolicznościach stają się przeszkodą. Ma to miejsce podczas wspinaczki i na via ferratach. W takich warunkach zbyt obszerna bryła plecaka często klinuje się w wąskich przesmykach lub ociera o skałę. Konsekwencją tego jest nie tylko uszczerbek na swobodzie z jaką pokonujemy drogę, ale i ryzyko wynikające z obniżenia bezpieczeństwa. Plecak wpinaczkowo-ferratowy powinien być zwartą konstrukcją, nie wystającą poza obręb pleców. Nie może też być zbyt wysoki, gdyż wspinacz będzie napotykał na niego za każdym razem gdy nieznacznie odchyli głowę do tyłu.

System nośny

system nośnySzalenie istotny element każdego plecaka, jego kręgosłup. To on w głównej mierze wpływa na wygodę i dobrze dobrany znacznie odciąża nasze plecy. Na wstępie powinniśmy rozróżnić dwie jego konstrukcje. Pierwsza to system oparty na siatce oddzielającej plecy użytkownika od pleców stelaża. Druga to klasyczny system nośny, do którego przylegają nasze plecy. Pierwsze rozwiązanie jest charakterystyczne dla małych i średnich modeli. Zapewnia świetną wentylację i tym samym doskonale sprawdza się w upalnych warunkach. Drugi jest gwarantem wygody w plecakach transportowych.

Jednak dobry system nośny to tylko połowa sukcesu na szlaku prowadzącym do wygody. Ważne jest, byśmy właściwie dobrali jego rozmiar do naszego wzrostu. Najlepsze plecaki, np. marek The North Face, Osprey czy Mammut produkowane są w kilku rozmiarach. Wartością, którą bierzemy pod uwagę jest długość pleców w stosunku do położenia pasa biodrowego. Ten drugi, bezwzględnie powinien znajdować się na biodrze. Jeżeli regulacja trokami nie doprowadzi do prawidłowego umieszczenia pasa biodrowego na swoim miejscu, to powinniśmy zwrócić się w kierunku innego rozmiaru bądź modelu. Pamiętajmy, że powyższa zasada ma zastosowanie w przypadku większych plecaków transportowych. W modelach o niższym litrażu pas biodrowy stanowi raczej narzędzie stabilizujące niż odciążające i zdarza się, że trudno go odpowiednio ustawić.

Mierzenie plecaka zawsze zaczynajmy od prawidłowego umieszczenia pasa biodrowego, następnie regulujmy pozostałe troki, tak je ustawiając by poszczególne elementy plecaka przylegały jak najmniejszą powierzchnią do naszego ciała. Pozwólmy, by ciężar oparł się nie tylko na naszych barkach, ale i na systemie nośnym plecaka.

Waga

Waga plecaka ma bezpośredni związek z użytymi materiałami do jego wyrobu. Wciąż obecne na rynku plecaki z cordury stanowią wręcz niezniszczalne narzędzia transportowe. Nie straszne im są ekstremalnie trudne warunki naturalne ani brak delikatności personelu portów lotniczych. Wysoka wytrzymałość wpływa jednak ujemnie na całościową wagę produktu. Dla zapewnienia najwyższej wytrzymałości koniecznym jest użycie grubych materiałów o gęstym splocie. Plecaki takie doskonale sprawdzą się podczas backpackerskich wypadów, kiedy nie musisz się martwić o stan twojej mobilnej szafy. Jednak kiedy potrzebujesz rozwiązań charakteryzujących się niższą wagą, skieruj się w stronę nowoczesnych modeli światowych liderów: The North Face, Osprey, czy Berghaus. Technologia pozwoliła tym markom na skonstruowanie modeli o wysokiej wytrzymałości i niskiej wadze. Możesz przebierać zarówno w plecakach transportowych, alpinistycznych czy wspinaczkowych.

Waga plecaka determinuje również jego przeznaczenie. Ciężar jest największym wrogiem każdego wspinacza bądź alpinisty. Z pewnością wybierze on plecak z serii ultralekkich, który jest jednym z elementów całościowego, minimalistycznego wyposażenia. Podobnie rzecz ma się w kwestii produktów rowerowych i przeznaczonych do biegania. W przypadku klasycznej turystyki waga nie odgrywa już tak istotnej roli i wybór może paść na model nieco cięższy, ale wytrzymalszy.

plecak full trion alpinistDrobiazgi

Tylko z pozoru mało istotne. Kupując plecak zwróćmy uwagę na jego wyposażenie. Czy posiada elementy, które będą nam przydatne. Dla ski-tourowców będzie to kieszeń na sondę lawinową, dla biegaczy miejsce na Camelback’a, dla zwykłego turysty ilość przegródek, w których może uporządkować swój podróżniczy dobytek. Dowiedzmy się czy plecak jest wyposażony w pokrowiec przeciwdeszczowy, czy można zamontować dodatkowe troki, czy ma dostęp od dołu i boku i w jaki sposób dzielona jest komora. Rowerzyści z pewnością będą zainteresowani modelami z możliwością przypięcia kasku, a miejscy piechurzy kieszenią na komputer.

 

Kupując plecak pamiętajmy o bogatym wyborze jaki oferuje rynek w tym segmencie. Niech więc przeznaczenie będzie głównym kryterium wyboru. Pozwoli Ci to zdecydować jaki plecak turystyczny wybrać, aby był dostosowany do Twoich potrzeb.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.