Jak dobrać temperaturę śpiwora? - blog Skalnik
Jak dobrać temperaturę śpiwora?
śpiwór
Porady

Jak dobrać temperaturę śpiwora?

Redakcja skalnik.pl / 24 stycznia 2017

Dziś sklepy turystyczne wypełnione są świetnym sprzętem przeróżnych outdoorowych marek. Szeroki wybór może budować przekonanie, że dobranie śpiwora to prosta sprawa. A jednak kwestia tego jak dobrać śpiwór wymaga wzięcia pod uwagę kilku ważnych czynników. Dopiero wówczas zakupiony śpiwór w pełni spełni Twoje oczekiwania i sprawdzi się w trakcie podejmowanych przez Ciebie przygód. Kiedy wybierasz niekoniecznie tani sprzęt, chciałbyś mieć pewność, że posłuży on kilka lat i będzie sprawiał Ci satysfakcję. To kwestia ważna także dla producentów. Z każdym kolejnym sezonem na rynku outdoorowym pojawiają się nowe konstrukcje i materiały. Outdoorową prehistorią są doskonale znane większości śpiwory kołdrowe marki Polsport, które nie zmieniały się przez lata. W tym tekście podpowiadamy jak dobrać temperaturę śpiwora. Temperatura komfort i extremum to dla Ciebie czarna magia? Już nie!

Konstrukcje śpiworów

śpiwór kopertowyProducenci śpiworów dążą do produkowania modeli o coraz niższej wadze i wciąż doskonałych parametrach izolacyjnych. Ideałem jest taki śpiwór, który jest bardzo pakowny, nie ciąży podczas wędrówki i chroni ciało przed nocnymi spadkami temperatur. Nowoczesne wypełnienia i bardzo lekkie tkaniny zewnętrzne pozwalają dziś produkować coraz to lżejsze śpiwory. Jest jednak więcej cech, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie śpiwora. Podejmując wybór kieruj się takimi czynnikami jak: typ konstrukcji, waga, rodzaj wypełnienia, jakość materiału zewnętrznego. Warto więcej czasu poświęcić na detale. Precyzję wykonania można stwierdzić choćby po takich niuansach jak płynnie pracujące zamki, zabezpieczenia przed samoczynnym rozsuwaniem się zamków, regulacji kaptura i ewentualnego kołnierza termicznego w okolicy barków. Pod względem konstrukcji śpiwory można podzielić na dwie grupy. Pierwszą będą stanowić klasyczne konstrukcje kopertowe (nazywane czasem też kołdrą). Śpiwory kopertowe mają kształt prostokąta, dają się w całości rozłożyć (tworzą wówczas klasyczną kołdrę) i zapewniają bardzo duży komfort podczas snu. Minusem tego typu rozwiązania jest mniejszy komfort termiczny spowodowany niezbyt bliskim dopasowaniem. Kopertowe śpiwory mają szerokość około 80 cm na całej swej długości. Dziś, niemal obowiązkowo, wyposażone są w zagłówki i zaciągany gumką kaptur. Drugim modelem konstrukcyjnym są śpiwory typu mumia. Jego kształt ma formę trapezu zwężającego się w kierunku stóp użytkownika. Śpiwór mumia przybiera dzięki temu anatomiczny krój, leży bliżej ciała śpiącej osoby i dzięki temu lepiej izoluje od zimna. Zwężająca się konstrukcja sprawia, że powietrze w śpiworze nagrzewa się znacznie szybciej i znacznie trudniej jest mu z niego uciec. Obowiązkowym elementem mumii jest kaptur, zaś dodatkowa listwa termiczna w strefie szyi i barków to często stosowany patent, który wpływa znacząco na komfort. Tego typu śpiwory są często używane przez turystów, bo zwężający się kształt pozwala ograniczyć ilość „zbędnej” ociepliny i materiału. To znacząco wpływa na ograniczenie wagi i uzyskanie dużej kompresyjności, które w podróżowaniu z plecakiem mają kluczowe znaczenie. Wśród mumii można spotkać modele nieco szersze oraz mumie elastyczne. Rozciągliwy materiał w tych ostatnich, pozwala trochę zwiększyć wygodę odpoczynku w śpiworze.

śpiwór puchowyJakie ociepliny?

W śpiworach stosuje się dwa rodzajów ocieplin. Najlepszym, najlżejszym, najbardziej pakownym i najdroższym wypełnieniem jest naturalny puch. Bez wątpienia wśród naturalnych ocieplin króluje biały puch gęsi. Śpiwory puchowe charakteryzują dwa parametry: 1) parametr rozprężalności wyrażony w jednostkach CUI; 2) stosunek puchu do pierza. Pomiar pierwszego parametru polega na na włożeniu porcji puchu o wadze 1 uncji do wyskalowanego cylindra, a następnie dociążeniu próbki i odczytaniu parametru. Dobrej jakości puch uzyskuje wartość 600-650 CUI, jednak w najlepszych śpiworach często stosowany jest puch o jeszcze lepszych właściwościach. Uznani polscy producenci, tacy jak marki Pajak i Yeti, wypełniają swoje śpiwory puchowe wypełnieniem, które może pochwalić się rozprężnością minimum 750 cui. Drugi parametr – stosunek puchu do pierza – wyrażany jest za pomocą dwóch cyfr. Dobrą i najczęściej spotykaną wartością jest wartość 90/10. Najlepsze produkty mogą posiadać jeszcze więcej puchu i jeszcze mniej piór. Śpiwory Pajak posiadają stosunek puchu do pierza na poziomie 95/5.

Alternatywą dla puchu są wypełnienia syntetyczne. Nowoczesne ociepliny sztuczne dążą do jak najlepszego odwzorowania właściwości naturalnych wypełnień puchowych. Śpiwory z wypełnieniem sztucznym są zazwyczaj tańsze i zdecydowanie cięższe. Śpiwór syntetyczny o podobnych parametrach co śpiwór puchowy będzie na pewno cięższy i większy po spakowaniu. Rożnica w wadze takich modeli może sięgać nawet 40%. Warto wiedzieć jednak, że śpiwory z wypełnieniem syntetycznym są bardziej odporne na trudne warunki pogodowe, szczególnie są mniej podatne na działanie wilgoci. Wilgoć skutecznie niszczy właściwości izolowania termicznego puchu, ponieważ pod jej wpływem puch zbija się i nie magazynuje nagrzanego powietrza. Syntetyki są na to działanie mniej wrażliwe i dzięki temu „grzeją” nawet wówczas, gdy ulegają zawilgoceniu.

Jak dobrać temperaturę śpiwora?

Parametry izolacji termicznej śpiworów określa norma EN 13537. Według niej podaje się cztery zakresy temperatur:

T-max, czyli górna granica komfortu, w której normalnej budowy mężczyzna nie poci się nadmiernie i nie budzi z powodu ciepła;
T-comfort, czyli temperatura, w której przeciętnej budowy kobieta śpi niezakłóconym snem;
T-limit – dolna granica komfortu termicznego, w której mężczyzna może spać nieprzerwanie w pozycji przykurczonej;
T-extreme, czyli temperatura, w której przeciętnej budowy kobieta może przetrwać noc, ale przy zaśnięciu na dłużej niż 6 godzin może doznać hipotermii.

Na te zakresy musisz zwrócić uwagę przed kupnem śpiwora i dobrać je odpowiednio do planowanych działań. Istotną kwestią będzie także ocena tego, jak odczuwasz temperaturę. Każdy z nas może w nieco inny sposób odczuwać dotkliwość niskich temperatur. Warto pamiętać, że zmęczona, głodna lub zmarznięta osoba dotkliwiej i szybciej odczuwa złe skutki chłodu. Warto mieć na uwadze fakt, że badania termiki śpiworów zakładają użytkownika śpiącego w koszulce z długim rękawem i getrach. Wybór śpiwora zaczynaj zawsze od oceny tego, w jakich warunkach będziesz nocować. Pora roku, miejsce (schronisko, namiot, hamak), dodatkowe wyposażenie… Wszystko to może mieć znacznie. Do letniej turystyki w Polsce można polecić śpiwór syntetyczny o masie 1000-1200 g i temperaturze T-comfort ok. 8-9°C. W górach, nawet latem, temperatura może w nocy znacznie spaść. Dobrą praktyką jest wybieranie śpiwora, który jest cieplejszy o ok. 5°C od przewidywanych warunków. Nie zapomnij też, że kobiety i mężczyźni inaczej odczuwają ciepło i zimno. Kobieta z założenia powinna wybierać śpiwór cieplejszy o około 5°C niż ten, który na tę samą wyprawę zabierze mężczyzna.

 

W ofercie Sklepów Górskich Skalnik znajdziesz bogatą ofertę śpiworów. Rozejrzyj się wśród śpiworów syntetycznych i puchowych, które wypełniają półki naszych sklepów. Nie bój się też zadawać pytań. Nasi pracownicy chętne pomogą Ci rozwiać wątpliwości dotyczące zakupu dobrego śpiwora dopasowanego do Twoich potrzeb.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: