Jak impregnować buty turystyczne
buty turystyczne
Porady

Jak impregnować buty turystyczne

Redakcja skalnik.pl / 25 kwietnia 2017

Na nogach po kilka, kilkanaście godzin, w słocie, błocie, deszczu lub upale – od naszego obuwia trekkingowego oczekujemy, że będzie gotowe na każde warunki. Czy tak będzie zależy w dużej mierze od nas samych. Zadbajmy o to, by buty trekkingowe służyły nam jak najlepiej i jak najdłużej – szczególnie, że nie jest to pracochłonne ani kosztowne.

Czyszczenie butów trekkingowych

Najważniejszy nawyk, jaki musimy w sobie wyrobić to regularne czyszczenie naszych „treków”. Sformułowanie „regularne” sprowadza się w tym przypadku właściwie do „po każdym użyciu”. Szczególnie, jeśli nosiliśmy buty w ciężkim terenie lub warunkach. Letnia woda i miękka szczoteczka to nasi sprzymierzeńcy w walce o czyste obuwie. Nie bójmy się, że w ten sposób naruszymy warstwę hydrofobową. To brud sprawia, że niszczy się nie tylko ta warstwa, ale i całe buty. Warstwa błota sprawia też, że nasze buty nie oddychają. Na silniejsze zabrudzenia, gdy nie wystarczy już letnia woda (nawet z niewielkim dodatkiem mydła), pomogą środki myjące np. firmy Nikwax.

Po co impregnować buty?

Nowe buty trekkingowe zawsze pokrywane są warstwą hydrofobową, czyli są fabrycznie zaimpregnowane. Niestety warstwa ta ulega z czasem zużyciu. Wpływ mają na to przede wszystkim warunki w jakich używane są buty, a także to jak dbamy o ich czystość. Impregnacja butów górskich „naprawia” warstwę hydrofobową, a więc przywraca im nieprzemakalność. Dzięki temu mamy komfort noszenia butów nawet w niesprzyjających warunkach. Suche buty to przede wszystkim właściwa izolacja cieplna stóp, a przez to wygoda i dobre samopoczucie wędrowca.

impregnacjaJak często impregnować buty?

Jeśli tylko widzimy, że po umyciu i wysuszeniu, nasze buty w kontakcie z wodą ciemnieją, a woda wsiąka w nie, jest to czas na impregnowanie butów turystycznych. Na zaimpregnowanych butach woda zamienia się w krople – niektórzy nazywają to perleniem się – bez wsiąkania w materiał. Po tym poznajemy, że warstwa hydrofobowa działa. Im bardziej zaniechamy regularnego czyszczenia, tym częściej zmuszeni będziemy sięgać po impregnat do butów trekkingowych, choć w tym wypadku samo impregnowanie na niewiele się zda. Oczywiście częstotliwość z jaką impregnujemy nasze buty zależy od warunków, w jakich są one używane. Chodzenie po śniegu lub mokrej trawie to dwa niby skrajne, ale bardzo podobne warunki. W obu przypadkach warstwa hydrofobowa jest niemal „zdzierana” z naszych butów. Po takim spacerze impregnat do butów będzie niezbędny.

impregnat nikwaxCzym impregnować buty trekkingowe

Jedni wolą „domowe” sposoby, innym na myśl o nakładaniu tłuszczu na buty warte kilkaset złotych włosy się jeżą na głowie. Jeśli chcemy, by nasze buty trekkingowe po pierwsze nie straciły gwarancji, a po drugie wyglądały niemal jak w dniu zakupu, dbajmy o nie. Przez tę dbałość należy rozumieć między innymi używanie środków dedykowanych do materiału, z którego są wykonane. Zwróćmy także uwagę na skład środków, którymi impregnujemy buty. Czołowi producenci impregnatów – np. Nikwax czy Granger’s, oferują produkty na bazie wody, dbają o to, by produkcja miała jak najmniejszy wpływ na środowisko. Impregnacja butów trekkingowych może być zatem zarówno skuteczna, jak i ekologiczna.

Jak impregnować buty trekkingowe

g-wax granger'sImpregnaty do butów są niezwykle wygodne w użyciu. Nikwax proponuje dwa rozwiązania aplikacji impregnatu do butów: za pomocą gąbki będącej integralną częścią produktu lub za pomocą atomizera. Oba rozwiązania są praktyczne i łatwe w użyciu. Pozwalają na położenie – w razie potrzeby – dodatkowej warstwy impregnatu w miejsca szczególnie narażone na ścieranie warstwy ochronnej. Firma Granger’s proponuje impregnaty w atomizerze lub sprayu, które łatwo można rozprowadzić po powierzchni buta. Obaj producenci mają w swojej ofercie także woski do obuwia. Są one nieco mniej wygodne w stosowaniu, ale część użytkowników chwali je sobie jako środki, które najlepiej chronią buty przed wilgocią. Nowoczesne woski można stosować także do butów z membraną gore tex.

Impregnat do butów trekkingowych można nakładać zarówno na mokre, jak i na suche obuwie. Jednak po aplikacji impregnatu buty należy wysuszyć. Najlepiej zrobić to stawiając je w przewiewnym i suchym miejscu, z dala od źródeł ciepła (kaloryfer, kominek). Schnące w ten sposób buty trekkingowe nie będą narażone na działanie wysokich temperatur, a skóra i kleje łączące części buta na długo zachowają swoje właściwości

Impregnacja butów Gore-Tex

Buty z membraną gore tex, podobnie jak te, które są pozbawione membrany, oczywiście impregnujemy. Impregnacja butów gore tex wpływa korzystnie na działania membrany – poprawia jej wodoszczelność nie powodując jednocześnie utraty właściwości oddychających.

Czym impregnować buty Gore-Tex

Czołowi producenci impregnatów mają linie produktów dostosowanych do różnego rodzaju materiałów. Są wśród nich także impregnaty do butów z goreteksem. Używając dedykowanych impregnatów mamy pewność, że membrana nie zostanie uszkodzona lub „zapchana”, a buty będą nam służyły długie lata. Impregnaty, które można stosować do butów z membraną gore tex, mają odpowiednie oznaczenie na opakowaniu. Starajmy się używać tylko takich produktów.

Regularnie czyszczone i impregnowane obuwie turystyczne posłuży nam długie lata oraz zapewni komfort. Jeśli włożymy nieco wysiłku w pielęgnacje naszych butów trekkingowych, odwdzięczą się nam one niezawodnością podczas marszów w trudnych warunkach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.