Tkanina softshell – co to jest?
Softshell damski Dynafit
Porady

Tkanina softshell – co to jest?

Redakcja skalnik.pl / 09 października 2020

Spodnie softshellowe, kurtka softshell, bluza z softshellu – softshell to w ostatnich latach jedno z niezwykle popularnych słów w outdoorowym świecie. Czy wiesz jednak co to właściwie za tkanina? Jakie właściwości ma materiał softshell?

Pragniesz ochronić się przed wiatrem, ale jednocześnie nie chcesz stracić nic na oddychalności? Softshell stworzono właśnie dla ciebie. Sprawdź, jakie cechy sprawiają, że ta tkanina tak dobrze nadaje się na kurtki i ciepłe bluzy na wietrzne dni.

Tkanina softshell – jakie ma właściwości?

Softshell to materiał składający się z dwóch warstw:

  • zewnętrzna – powłoka wiatroodporna (lub wręcz wiatroszczelna) o dużej elastyczności;
  • wewnętrzna – miękka fleecowa ocieplina zapewniająca komfort termiczny.

Spodnie i kurtki wykonane z tkaniny softshell cechują się także bardzo dobrą oddychalnością, czyli zdolnością do odprowadzania pary wodnej. Nawet w trakcie intensywnej aktywności nie musisz więc się obawiać nadmiernego spocenia.

Dzięki powyższym właściwościom zarówno softshell męski, jak i damski łączą w jedno dwie warstwy tradycyjnego outdoorowego ubioru na cebulkę: warstwę wierzchnią (zazwyczaj kurtka hardshell) oraz ocieplajacą (np. polar).

Mając na sobie softshell, możesz cieszyć się pełną swobodą ruchów (fot. Rab)

Jakie są zalety softshella?

Odzież z tkaniny softshell stanowi bardzo dobrą barierę dla wychładzającego wiatru. Docenisz to nie tylko na wietrznej grani, lecz również w trakcie jesiennego spaceru po polach.

Softshell jest także przyjemny w dotyku i rozciągliwy. Nic więc nie będzie blokowało twoich, nawet najbardziej wymyślnych, ruchów. A jako że tkanina softshell zapewnia ci też bardzo dobrą oddychalność, to możesz wręcz zapomnieć, że masz coś na sobie.

Softshell to materiał łatwy w obróbce, więc można go wykorzystywać do szycia wielu różnych typów odzieży. Outdoorowe sklepy mają w swoim asortymencie nie tylko kurtki i bluzy z tego materiału, lecz również spodnie, rękawiczki czy czapki.

Co ważne, tego typu tkanina jest także wytrzymała i odporna na zabrudzenia. Softshell będzie ci więc dobrze służył przez wiele lat.

Softshell damski - Dynafit
Softshell i dynamiczna aktywność to idealne połączenie (fot. Dynafit)

Jakie wady ma materiał softshell?

Nie ma róży bez kolców. Softshellowe kurtki, w porównaniu do hardshelli, chronią w o wiele mniejszym stopniu przed deszczem. To cena jaką płaci się za bardzo dobrą oddychalność odzieży. Tkanina softshell odprowadza na zewnątrz cząsteczki pary wodnej o wiele szybciej, niż może to zrobić nawet najlepsza membrana w hardshellu. Cząsteczki wody atakujące cię z zewnątrz także jednak pokonają łatwiej barierę tkaniny.

Mimo wszystko materiał softshell nie jest zupełnie bezbronny w starciu z opadami. Softshellowa odzież dostępna w outdoorowych sklepach jest zazwyczaj pokrywana warstwą DWR, czyli powłoką hydrofobową. Dzięki niej woda perli się na materiale, zamiast od razu wsiąkać w tkaninę. Softshell damski czy męski z powłoką DWR nie ochroni cię oczywiście przed bardzo dużym opadem, ale na siąpiący deszcz będzie wystarczającą barierą.

Na rynku są też już dostępne softshelle z membraną. Pamiętaj jednak, że podczas gdy membrana w hardshellu jest przede wszystkim wodoodporna, to dla tej w softshellu priorytetem jest wiatroszczelność. Ciekawym rozwiązaniem jest także softshell w wersji hybrydowej, w którym w membranę wyposażone są tylko wybrane miejsca, najbardziej narażone na kontakt z wodą (w kurtce będą to np. kaptur czy ramiona). Pozostałe części odzieży nie mają membrany, więc materiał zachowuje swoją lekkość i oddychalność.

Jak i kiedy nosić softshell?

Softshell jest tkaniną nadającą się na różne pory roku. Kluczem jest dopasowanie grubości fleecowej ociepliny. W kurtkach z tego materiału przeznaczonych na wiosnę czy jesień jest ona dość gruba. W przypadku odzieży na lato stosuje się o wiele lżejszą wersję. Mówiąc ogólnie, im większa gramatura tkaniny, tym cieplejszy, ale i cięższy będzie softshell. Wybierając w sklepie ubrania dla siebie, zwróć więc uwagę na tę wartość.

Tkanina softshell sprawdzi się również zimą (zwłaszcza na intensywne działania jak skitouring). W chłodne miesiące warto jednak wesprzeć ją dodatkową warstwą ocieplającą.

Softshell to tkanina bardzo uniwersalna. Dziś podstawowe spodnie trekkingowe to właśnie spodnie softshell (fot. Milo)

Pod softshellową odzież powinno wkładać się jedynie ubrania o równie dobrej oddychalności. Jeśli bowiem pod spodniami czy kurtką softshell masz słabo oddychającą warstwę, zdolność tkaniny do odprowadzania potu będzie mało przydatna. Najlepszym towarzyszem dla ubrań z tego materiału jest więc termoaktywna bielizna.

Przez większość czasu na szlaku spodnie i kurtka z tkaniny softshell powinny być ostatnią zewnętrzną warstwą. W razie ulewy warto jednak narzucić na siebie hardshell. A zimą w trakcie postoju, kiedy łatwo się wyziębić, można ubrać kurtkę puchową.

 

Softshell to wiatroodporna lub wiatroszczelna i oddychająca tkanina. Dzięki temu sprawdza się doskonale w produkcji odzieży outdoorowej, a kurtki, spodnie i bluzy softshellowe zasłużenie cieszą się dobrą opinią wśród turystów. A ty masz już w swojej garderobie coś z materiału softshell? Jeśli tak, daj znać w komentarzu.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.