Jak prać wełnę merino i dbać o nią
Jak dbać o merino
Porady

Jak prać wełnę merino i dbać o nią

Redakcja skalnik.pl / 23 listopada 2017

Koszulki z merino, skarpetki i akcesoria w postaci czapek i chust wielofunkcyjnych z delikatnej i naturalnej wełny, zachwycają swymi właściwościami. O dodatki i odzież z merino warto jednak właściwie zadbać, bo tylko wtedy można długo i w pełni korzystać z ich funkcjonalności i jakości.

Wełna pozyskiwana z owiec merynosowych to materiał bardzo trwały. Właściwe jej pielęgnowanie może sprawić, że runo merynosów będzie ci służyć całkiem długo i w pełni twojej satysfakcji. Żeby ubrania i bielizna zachowały fason i nie traciły właściwości, trzeba wiedzieć co merino lubi, a co jest dla tej szlachetnej przędzy zagrożeniem.

Wełna z merynosów – jak często prać

Na początku warto zaznaczyć, że wełna merino potrzebuje znacznie rzadziej być prana niż inne tkaniny, choćby popularna bawełna. Jej naturalne włókna nie są środowiskiem sprzyjającym rozwijaniu się bakterii. Merino posiada właściwości do samooczyszczania i nie chłonie przykrych zapachów. Sprawę można wytłumaczyć na przykładzie koszulki lub buffa z merino. Jeśli nie zakładasz ich do najintensywniejszych aktywności, a podczas ostatniego noszenia nie zostały poplamione, rozważ czy warto je prać. Ubrania z merino bardzo często wystarczy przewietrzyć, żeby odzyskały w zasadzie całkowitą świeżość. Zatem zapamiętaj, merino nie wymaga częstego prania.

Merino – prać ręcznie czy w pralce

Zanim się zdecydujesz na jakikolwiek ruch, sprawdź metkę produktu. Producent wie najlepiej, co zaszkodzi jego ubraniom. Wiele z ubrań outdoor z tego typu materiału to produkty dwóch znanych firm – Icebreaker i Smartwool. Obie te firmy rekomendują pranie swych produktów w pralce automatycznej. Warto przestrzegać kilku zasad, które znajdziesz w dalszej części tego wpisu.

Pranie ręczne pozwala jednak zachować większą kontrolę i nie naraża ubrań na mechaniczne przeciążenia. Bęben pralki to dla ubrań swego rodzaju rollercoaster, więc jeśli odzież nie jest mocno zabrudzona może warto wyprać ją ręcznie. Wełna merino – jak każda inna wełna – w wyniku tarcia z czasem mechaci się i jest to naturalny proces. Później dowiesz się jak walczyć z efektami mechacenia. Teraz zapamiętaj, że jeśli już musisz prać, nie musisz wcale fundować merino intensywnej kąpieli, którą zafunduje im pralka.

Pranie wełny merino w pralce

merino wash granger's Większość ubrań outdoor z merino można prać w pralce. Smartwool zaleca przed praniem obrócić skarpety na lewą stronę. W przypadku koszulek, getrów i akcesoriów raczej warto również stosować tę zasadę. Zewnętrzna strona ubrań nie będzie wtedy trzeć o inne materiały czy bęben pralki. Warto prać ubrania przy pełnej pralce, co efektywnie pozwala zmniejszyć tarcie.

Po włożeniu ubrań do pralki wykonaj kilka kroków:

– ustaw program na pranie wełny lub pranie ręczne (jeśli pralka ich nie ma wybierz pranie w zimnej wodzie)

– termostat ustaw na 30°C
– wirowanie ustaw na małe obroty lub zrezygnuj z niego wcale
– najlepiej zastosuj płyn do prania merino lub delikatne mydło w płynie

W naszej ofercie znajdziesz specjalistyczne płyny do prania odzieży z wełny merino: Merino Wash marki Granger’s oraz Woolwash marki Nikwax. Pamiętaj żeby nie używać zmiękczaczy, płynów do płukania i wybielaczy. Tego typu produkty to chemia, po której wełna merino może tracić swoje właściwości i trwałość.

Po zakończeniu prania wyjmij niezwłocznie ubrania. Merino najlepiej czuje się, gdy jest suszone na płasko. Takie suszenie daje pewność, że wełna nie wyciągnie się. Jeśli odzież jest bardzo mokra, można przełożyć ją ręcznikiem i przycisnąć ręcznik dla odsączenia nadmiaru wody. W przypadku, gdy nie masz możliwości wysuszenia odzieży na płasko, możesz przewiesić ją w pół przez sznurek, ale raczej unikaj klamerek, punktowego chwytania odzieży i obciążania go na całej długości.

woolwash nikwaxJak prać merino ręcznie

Warto od razu zaznaczyć, że merino nie lubi nagłych zmian temperatury oraz długiego namaczania. Ręczne pranie wełny merino powinno przebiegać mniej więcej według takiego schematu:

– nalej wody do miski i zadbaj, by jej temperatura miała ok. 30°C (nie musisz używać termometru; woda powinna być letnia, ani zimna, ani gorąca)

– zastosuj środek do prania wełny merino lub użyj delikatnego mydła w płynie

– delikatnie ugniataj ubranie; nie trzyj mocno, a bardziej zabrudzone miejsca zapieraj delikatnie

– wypłucz w wodzie o takiej samej temperaturze

– odciśnij wodę przekładając praną rzecz ręcznikiem; nie wykręcaj

– wysusz pranie w temperaturze otoczenia, najlepiej na płasko; unikaj źródeł intensywnego ciepła

Jak łatwo zauważyć, pranie ręczne wełny merino nie jest wcale skomplikowane. Wymaga zapamiętania kilku podstawowych zasad oraz nieco delikatniejszego obchodzenia się z ubraniami.

Wełna merino – czy prasować

Warto zawsze zastanowić się czy prasowanie nie jest zbędne. Wełna nie lubi dużych skoków temperatur, ale jeśli już decydujesz się na prasowanie pamiętaj o kilku drobiazgach. Wełnę merino można prasować jeśli materiał ma w składzie 100% naturalnej przędzy. Prasowanie najlepiej wykonać na lewej stronie ubrania i przy ustawieniu najniższej temperatury na żelazku (chyba, że żelazko ma program przeznaczony do wełny). Nie należy prasować odzieży wykonanej z mieszanki wełny i włókien syntetycznych.

Zamiast prasowania można też zastosować inny, sprytny patent. Czasem wystarczy powiesić ubranie w wilgotnym pomieszczeniu, żeby fałdy i zagniecenia zniknęły. W ten sposób można spróbować wyprostować choćby koszulki merino. Zabierz do łazienki ubranie z merino, powieś rozwieszone na wieszaku w jednym z miejsc, a potem weź dłuższą kąpiel pod prysznicem. Spróbuj, to czasem wystarcza i działa jak parownica.

Wełna merynos – przechowywanie

Czasem – na przykład wraz ze zmianami sezonów – możesz zechcieć przez dłuższy czas przechować odzież. Warto wiedzieć wtedy jak przechowywać ubrania z merino. Trzeba pamiętać, że odzież należy przechowywać czystą. Po sezonie wypierz ubrania, których przez jakiś czas nie będziesz używać. Następnie znajdź miejsce, w którym odzież będzie mogła być przechowywana na płasko. W przypadku skarpet nie roluj ich, bo może to odkształcić włókna. Koszulki i bluzy również staraj się trzymać na leżąco. Na wieszakach mogą one wyciągnąć się pod swoim ciężarem. Ubrania warto schować do woreczków lub pudełek. Przydatny będzie jeden z preparatów, który odstrasza mole – lawenda czy drewno cedrowe to sprawdzone sposoby na odstraszenie skrzydlatych stworzeń, które lubią wygryzać dziury w ubraniach.

 

Na sam koniec kilka słów dotyczących trwałości wełnianych ubrań, czapek i skarpetek. Jeśli na odzieży z merino widzisz drobne kuleczki, to jest to znak mechacenia się włókien. Jest to naturalny proces, z którego skutkami można sobie łatwo poradzić. Drobne kuleczki można skubać palcami lub golić specjalną golarką do ubrań. Pamiętaj jednak, że właściwe dbanie o ubranie, pozwoli ci dłużej cieszyć się jakością naturalnej przędzy i odkładać skutecznie w czasie chwilę, w której zajdzie potrzeba pozbycia się zmechaconych drobinek włókien.

Sławek Nosal, redaktor skalnik.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.