Dla kogo kurtka puchowa
Dla kogo kurtka puchowa
Porady

Dla kogo kurtka puchowa

Paweł Gibek / 16 października 2019

Kurtka puchowa to produkt znany wśród miłośników outdooru od bardzo dawna. Z kurtek zawierających to niesamowite wypełnienie korzystają między innymi turyści, wspinacze czy narciarze. Używali i nadal używają ich także himalaiści zdobywający najzimniejsze góry świata. Kurtki puchowe często kojarzone są z najtrudniejszymi warunkami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z nich także na co dzień.

Kurtka ocieplana z wypełnieniem z puchu jest lekka, świetnie się kompresuje i kapitalnie ogrzewa. Zimą warto ją mieć ze sobą podczas wspinaczki albo wędrując górskimi grzbietami. Co prawda, kurtka puchowa męska, czy też damska rzadko używana jest w trakcie intensywnego wysiłku, ale będzie niezwykle przydatna podczas odpoczynku albo gdy musimy przez chwilę pozostać w bezruchu.

Kurtka puchowa

Kurtki puchowe najczęściej różnią się od siebie ilością i jakością wypełnienia oraz wyglądem zewnętrznym. Ze względu na konieczność dopasowania do damskiej sylwetki, kurtka puchowa damska będzie z reguły miała inny krój, niż kurtka puchowa męska. W outdoorze nadal królują kurtki zimowe o tradycyjnej długości, kończące się w okolicy bioder, ale w mieście często można spotkać osoby mające na sobie płaszcz puchowy. Tego rodzaju kurtka puchowa damska sięga mniej więcej przed kolano i dzięki temu zabezpiecza przed chłodem także dolne partii ciała. Choć płaszcze puchowe kojarzą się raczej z modą miejską, to pod kątem jakości zasadniczo nie odstają od bardziej tradycyjnych kurtek puchowych.

Używając określenia kurtka puchowa z reguły mówimy o odzieży wykonanej z puchu naturalnego. Z reguły, ale nie zawsze. W sprzedaży znajdują się bowiem także modele z puchu syntetycznego. Osobiście jestem zdania, że określenie kurtka puchowa powinno być używane tylko w przypadku odzieży z naturalnym wypełnieniem, ale przyjęło się, że modele z syntetyczną ociepliną imitującą puch także nazywane są puchówkami.

O tym, że w sklepach dostępne są produkty z puchu naturalnego i syntetycznego wspominam nie bez powodu. Te dwie ociepliny, choć są do siebie podobne, mają jednak kilka istotnych różnic. To z kolei powoduje, że w niektórych aktywnościach lepszym wyborem będzie wypełnienie naturalne, a w innych syntetyczne. Co to za różnice?

 

Kurtka puchowa czy syntetyczna

Po wyglądzie ciężko jest odróżnić czy kurtka jest wypełniona naturalnym puchem czy sztuczną ociepliną. Właśnie dlatego potocznie słowo „puchówka” określa również syntetyki.

 

Kurtki zimowe z puchem naturalnym

Puch naturalny pozyskiwany jest z gęsi lub z kaczek. Ten pierwszy charakteryzuje się wyższą jakością. O jakości puchu świadczy przede wszystkim jego sprężystość wyrażana parametrem cuin. Im większy cuin, tym lepiej.

Puch naturalny ma oczywiście mnóstwo zalet. Dlatego jest tak chętnie wykorzystywany w sprzęcie górskim i outdoorowym. Przede wszystkim świetnie izoluje od zimna. W naturalny sposób jest w stanie magazynować i zatrzymywać powietrze ogrzewane przez organizm. I to właśnie powietrze w największym stopniu zapewnia nam ciepło, a nie puch sam w sobie.

To, że głównym izolatorem w kurtkach puchowych jest powietrze ma jeszcze inne zalety. Tego typu produkty są niezwykle lekkie i świetnie się kompresują. Aby kurtka puchowa zmniejszyła swoją objętość wystarczy ją ściskać, czego efektem będzie usunięcie powietrza. Warto wiedzieć, że puch bardzo łatwo ponownie napełnia się powietrzem, dlatego po kompresji, kurtkę warto włożyć do pokrowca. To właśnie kapitalne właściwości kompresyjne puchu sprawiają, że w trakcie transportu kurtka puchowa damska albo męska może zajmować tyle miejsca, co kubek termiczny czy butelka wody.

 

Kompresja kurtki puchowej

Kurtka puchowa Rab Microlight Alpine na modelu oraz skompresowana

Należy przy tym dodać, że izolacja oparta na powietrzu ma także swoje wady. Puch praktycznie przestaje grzać, gdy jest mokry lub ściśnięty. Najlepiej czuć to, gdy w założonej kurtce oprzemy się o coś chłodnego. W miejscu kontaktu ciała z oparciem puch szybko ulegnie kompresji, czego efektem będzie utrata izolacji. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku puchu, który jest mokry. To właśnie wilgoć jest największym wrogiem puchowego wypełnienia i przyczyną powstania puchu syntetycznego.

 

Kurtki zimowe z puchem syntetycznym

Nie każda ocieplina syntetyczna może być określana puchem. Najczęściej w ten sposób nazywane jest wypełnienie z Primaloftu. Puch syntetyczny z założenia miał posiadać wszystkie zalety puchu naturalnego i jednocześnie miał być pozbawiony jego wad, w tym głównej, czyli słabej odporności na wilgoć.

Do tej pory naukowcom nie udało się jednak stworzyć ociepliny syntetycznej, która by była tak lekka, kompresyjna i tak dobrze izolowała jak wysokiej jakości puch naturalny. Udało się natomiast otrzymać tworzywo, które znacznie lepiej radzi sobie z wilgocią. Mokry puch syntetyczny tylko nieznacznie traci właściwości izolacyjne, podczas gdy puch naturalny traci je niemal całkowicie.

Kurtka ocieplana z puchem syntetycznym jest także bardziej przyjazna w konserwacji. Pranie puchu naturalnego to proces czasochłonny i kłopotliwy. Pranie kurtki z ociepliną syntetyczną jest natomiast z reguły tak proste, jak czyszczenie każdej innej odzieży technicznej. Dużą zaletą ociepliny syntetycznej są również niższe koszty produkcji, co przekłada się na mniejszą cenę produktu końcowego.

 

O tym od czego zależy cena kurtki puchowej możesz przeczytać w artykule Natalii

 

Dla kogo kurtka ocieplana z naturalnego puchu

Analizując mocne i słabe strony puchu naturalnego dość szybko można dojść do wniosku, że kurtka ocieplana z naturalnym wypełnieniem będzie świetnym wyborem dla osób poszukujących najlepszej z dostępnych izolacji, na przykład ze względu na konieczność mierzenia się z dużymi mrozami. Po kurtkę z puchu naturalnego warto również sięgnąć wtedy, kiedy planujemy długą wędrówkę albo wspinaczkę. Dlaczego? Waga i obojętność plecaka stają się wówczas niezwykle istotne, a kurtki zimowe z puchem są lekkie i łatwe w kompresji.

Przed wyborem produktu z puchu kaczego lub gęsiego warto natomiast odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie. Czy twoja kurtka puchowa będzie często używana w wilgotnych warunkach? Jeśli tak, wówczas warto pomyśleć nad modelem z puchu hydrofobowego albo syntetycznego.

 

Kurtka puchowa

Kurtka puchowa zapewnia izolację nawet w największe mrozy (fot. Patagonia)

 

Dla kogo kurtka z puchem hydrofobowym

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się kurtki puchowe z impregnowanym wypełnieniem. Taki puch ma właściwości hydrofobowe i znacznie wolniej nasiąka wodą. A to z kolei oznacza, że w warunkach niewielkiej wilgotności, nie będzie tracił wiele ze swoich właściwości termicznych. Ta róża ma natomiast kilka kolców. Aby puch mógł zostać poddany impregnacji, musi zostać najpierw odtłuszczony. A to właśnie tłuszcz sprawia, że naturalny puch jest tak sprężysty. Następnie puch ponownie poddaje się zabiegom, które tę sprężystość mają przywrócić, ale ich działanie jest ograniczone w czasie.

Żywotność puchu impregnowanego wynosi około sześć cykli. Puch bez powłoki hydrofobowej wypada pod tym kątem znacznie lepiej. Może się także zdarzyć, że kurtka ocieplana z puchu hydrofobowego będzie się wolniej dekompresowała. Model z wypełnieniem poddanym impregnacji wydaje się więc dobrym wyborem dla osób, które chcą mieć kurtkę z puchu naturalnego, ale jednocześnie wiedzą, że może ona czasami mieć kontakt z wilgocią.

 

Dla kogo kurtka z puchem syntetycznym

Puch hydrofobowy jest odporny na wilgoć, ale puch syntetyczny nadal wypada pod tym kątem lepiej. Jeśli więc potrzebujesz kurtki, która często będzie wykorzystywana w warunkach dużej wilgotności to warto zdecydować się na model z wypełnieniem syntetycznym. Warto dodać, że kurtka puchowa może zawilgnąć nie tylko od zewnątrz, ale także od środka. Jeśli więc szukasz odzieży, w której masz zamiar wylewać z siebie siódme poty, to raczej wybierz syntetyka.

Kwestią, która także może decydować o wyższości kurtki z puchu syntetycznego nad naturalnym są alergie. Osoby uczulone na puch gęsi lub kaczy, z wiadomych względów nie będą mogły korzystać z odzieży z naturalnym wypełnieniem. Nie bez znaczenia jest również cena. Kurtki zimowe z puchu syntetycznego są zwyczajnie tańsze, co czasami może okazać się decydujące.

Dla kogo zatem lepsza będzie kurtka puchowa z syntetyczną ociepliną?

  • dla osób, które poszukują odzieży odpornej na wilgoć,
  • dla osób, które mają zamiar korzystać z kurtki w trakcie znacznego wysiłku,
  • dla osób, które mają ograniczony budżet,
  • dla osób uczulonych na puch kaczy lub gęsi.

 

Kurtki puchowe – podsumowanie

Myślę, że wszyscy miłośnicy zimowych aktywności wiedzą, jak szybko wychładza się organizm po intensywnym wysiłku. Idealnym przykładem takiej sytuacji jest postój po bardzo intensywnym podejściu. Aby zapobiec wyziębieniu w trakcie odpoczynku, najlepiej założyć na siebie dodatkową warstwę odzieży. Kurtki zimowe męskie puchowe i kurtki puchowe damskie to produkty, które świetnie izolują, dzięki czemu kapitalnie sprawdzają się w roli ubioru docieplającego. Do tego są niezwykle lekkie i bardzo łatwo poddają się kompresji. Kurtka puchowa może więc zostać wrzucona do plecaka nawet wówczas, gdy nie mamy pewności czy danego dnia będzie potrzebna. Puch jest jednocześnie wypełnieniem oddychającym, więc w bardzo niskich temperaturach może być noszony także w trakcie ruchu. Kurtki zimowe z puchem najlepiej sprawdzają się w outdoorze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z nich również na co dzień. W tej roli bardzo dobrze sprawdzi się na przykład damski płaszcz puchowy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.