Jak się ubrać na skitury
ubranie na skitury
Porady

Jak się ubrać na skitury

Sławek Nosal / 13 grudnia 2021

Gruba kurtka, ocieplane spodnie, wełniany szalik? Nie! Chyba, że wybierasz się nie na skitury, ale by stać w kolejce, marznąć na kanapie lub zadawać szyku na narciarskiej imprezie w stylu retro. Tym razem podpowiadamy jak ubrać się na skitury.

Ubiór na narty skiturowe całkiem różni się od mody na narciarskim stoku. Zasadą jest, że na skitury ubiera się mniej rzeczy, a sam system odzieży przypomina trochę rozwiązania z turystycznych szlaków. Na skiturach musisz mieć kilka warstw odzieży i żonglować nimi w zależności od fazy wycieczki (podejście/zjazd)i zmiennych warunków pogodowych. Na skiturowej wyrypie często też musisz przygotować się, że gdy pogoda zmieni swe oblicze, nie będzie pod ręką baru z ciepłą zupą i grzańcem. Skitury to prawdziwa przygoda w górach.

Bielizna termiczna na skitury

Żeby dobrze ubrać się na skitury, trzeba odpowiednio skompletować warstwy ubrania, rozpoczynając już od samej skóry. Na oddychającą bieliznę w rozumieniu underwear, należy założyć komplet bielizny termicznej. Nałożyć więc trzeba koszulkę termoaktywną (najlepiej z długim rękawem) oraz leginsy termoaktywne. Z takiego pełnego kompletu czasem rezygnuje się już na wiosennych śniegach, by sięgnąć po oddychający t-shirt i same spodnie softshell. Mimo to termoaktywna góra i dół stanowią bazę ubioru na narty skiturowe.

skitouring odzież
Intensywne podejście lub wiosenna aura może sprawić, że pierwsza warstwa (na chwilę) staje się tą ostatnią. Autor w czasie wiosennej skitury w Karkonoszach.

Co jest ważne w termoaktywnej bieliźnie skitour? Na pewno rodzaj materiału. Najlepiej sięgnąć po merino lub dobrej jakości włókna syntetyczne. Najważniejsze jest tu błyskawiczne odprowadzanie potu, delikatna ochrona termiczna i delikatność dla skóry ciała – cała, które na nartach skiturowych pracuje bardzo intensywnie. Ponadto pamiętaj, by ta część garderoby w żadnym stopniu nie krępowała twoich ruchów.

Na koniec jeszcze dwie uwagi. Jeśli decydujesz się na naturalne materiały i bielizna termoaktywna merino stanowi twoją pierwszą warstwę, dobieraj gramatury odpowiednio do warunków i intensywności wysiłku. Gramatury zależeć będą też od tego, co założysz jako kolejną warstwę. Skiturową wiosną zrezygnujesz być może z getrów, na rzecz odpowiednio dobranych spodni softshell.

Bazę ubioru stanowi dobra bielizna termoaktywna męska lub bielizna termoaktywna damska.

Skarpetki skiturowe – na co zwracać uwagę

Ważnym elementem są skarpety na skitury. Może nie wszystkie, ale większość typowo narciarskich skarpet może tu odpaść już na wstępie. Skarpeta skiturowca powinna być cieńsza, lepiej dopasowana i szybciej odprowadzająca wilgoć, niż skarpeta riderów , dla których idolem był Alberto Tomba.

Na skiturach nogi pracują intensywnie na podejściach. Skarpety nie mogą magazynować wilgoci, zsuwać się, uwierać i powodować odcisków. Nie muszą być też aż tak ciepłe jak te używane w narciarstwie alpejskim.

Jakie spodnie skiturowe wybrać

Nie wiesz jakie spodnie na skitury sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim takie, w których znajdziesz szereg niezbędnych cech. Kilka z nich – takie jak oddychalność materiału, ochrona przed wiatrem i elastyczność – będą wspólne dla spodni skiturowych i spodni trekkingowych. W spodniach na narty skiturowe warto jednak, by znalazło się kilka dodatkowych rozwiązań.

Spodnie skiturowe powinny posiadać zamek w dolnych częściach nogawek. Nogawka powinna rozszerzać się po jego rozpięciu, by możliwy był łatwy dostęp do klamer butów narciarskich. W czasie każdej wycieczki skiturowej nogawkę trzeba podnieść minimum raz, by ustawić klamry odpowiednio po podejściu do zjazdu.

spodnie skiturowe
Spodnie skiturowe powinny ułatwić dostęp do klamer w butach skiturowych. (fot. Dynafit)

Dobrze jest również, gdy nogawki spodni skitour posiadają u dołu wzmocnienia. Wewnętrzną stronę nogawki może spotkać się z butem skiturowym, w ostrą krawędzią nart, a nawet rakiem, gdy na skiturowy trip wybierasz się w bardziej techniczny teren.

Świetnym rozwiązaniem w spodniach skiturowych są wywietrzniki, które kryte są zamkiem błyskawicznym. Wystarczy rozpiąć zamek znajdujący się na wysokości uda, by skutecznie zwiększyć oddychalność odzieży na forsownym podejściu.

Spodnie skiturowe mogą posiadać również podwyższony stan lub szelki. Wyższy stan ucieszy fanów jazdy w głębokim puchu, a szelki doceni z pewnością nie jeden skiturowiec.

Bluza, hybrydowa kurtka, softshell – trudny wybór drugiej warstwy

Wybór drugiej warstwy jest najtrudniejszy do jednoznacznego określenia. Tempo podejścia, warunki panujące w górach, szybkość zjazdu,m wreszcie osobista odporność na zimno – to wszystko decyduje, co wskoczy na korpus w danej fazie narciarskiej wyrypy.

Kamizelka może być świetnym wyborem w roli drugiej warstwy, w fazach skitury, w których intensywnie działasz. Nawet w pogodny, bezwietrzny dzień może wystarczyć na podejściu, założona tylko na odpowiednią bieliznę termiczną – na przykład bieliznę merino. Jako odzież na skitury najlepiej sprawdzą się hybrydowe kamizelki z ociepleniem korpusu lub kamizelki z wiatroszczelną membraną. Taką kamizelkę można zakładać też na bluzę.

bluza skiturowa
Częstym wyborem w roli drugiej warstwy na skitour jest po prostu bluza. (fot. Dynafit)

Nawet w chłodny, ale bezwietrzny dzień idealnym wyborem może okazać się bluza. W takich warunkach sam na podejściu chętnie foczę w bluzie R1, w której Polartec® Power Grid zapewnia świetną oddychalność i sporo ciepła… dopóki nie wieje wiatr.

Gdy w czasie skitury duje… potrzebny będzie już minimum oddychający softshell. Tego typu kurtka może stanowić drugą warstwę, albo być zakładana jako dodatkowa odzież na bluzę czy kurtkę ocieplaną typu primaloft, która może zastępować bluzę.

Spodnie, bluzy i kurtki do skitouringu znajdziesz w naszej ofercie w kategorii odzież Dynafit.

Softshell i hardshell. Kurtka skiturowa, czyli ostatnia warstwa nie tylko na zjazd

Kurtki softshell czasem sprawdzą się na skiturach w roli drugiej, a czasem trzeciej warstwy. Inaczej będzie, gdy na turę wyruszysz w mega mroźny styczniowy poranek, a inaczej, gdy kwietniowe słońce będzie już z wysoka robić firn.

Pewnym jednak jest, że kurtka hardshell i tak powinna znaleźć się w plecaku na skitury. Będzie ona chroniła, gdy na twojej drodze staną przenikliwe podmuchy wiatru czy intensywny opad śniegu. Tak jak w turystyce, zasadą na skiturach powinno być zabieranie kurtki hardshell do plecaka. Hardshell sprawdzi się świetnie w czasie zjazdu. Jeśli również na podejściu będziesz używać tego typu kurtki, pamiętaj, że najlepiej sprawdzi się oddychająca membrana, w której dodatkowym wsparciem będą rozsuwane na zamki wywietrzniki pod pachami. Idealnie będzie, jeśli kaptur kurtki będzie na tyle obszerny, by można było założyć go na kask.

softshell czy hardshell na skitury
Kurtka na skitury to obowiązkowy element ubioru i zazwyczaj ostatnia warstwa. W zależności od warunków będzie to hardshell lub softshell. (fot. Dynafit)

Jak się ubrać na skitury – od stóp do głów

No dobrze, korpus i nogi to nie wszystko. Na skiturach przyda się garść dodatków. W telegraficznym skrócie podam ich listę i zastosowanie. Lista ta, to właściwie absolutne minimum, którego nie brakuje mi nigdy na skiturach. Oto ona:

  • chusta wielofunkcyjna i/lub opaska – zastąpi czapkę, osłoni szyję
  • czapka – klasyk, z którym zimą nie warto rozstawać się w górach
  • okulary przeciwsłoneczne, okulary ochronne, gogle – nie zapominaj o ochronie oczu przed śniegiem, silnym światłem słonecznym, a podczas zjazdów przed gałęziami, które czają się w lesie i obok szlaków
  • kask skiturowy – twarda czapka jest niezastąpiona w czasie zjazdu, przydaje się na podejściach w technicznym terenie
  • dodatkowa ciepła odzież do plecaka – warto zabrać lekką puchówkę lub coś w postaci kurtki primaloft z syntetycznym ocieleniem – na postój, na podziwianie widoków na szczycie, na sytuacje awaryjne.
  • oddychające rękawiczki – docenisz je w czasie podejścia
  • membranowe rękawice – pokochasz je w czasie zjazdu i pogorszenia pogody; minimum dwie pary rękawic na skitury to dobry nawyk

Jedne rękawiczki na podejście, drugie rękawice na zjazd – to stanowczo dobry pomysł. Pod tym linkiem znajdziesz pełną ofertę na rękawiczki.


Jak widzisz, to jak ubrać się na skitury, zależy od wielu czynników. Twoja szybkość działania, model uprawianego skitouringu i warunki panujące w górach determinują wiele. Myślę, że już po kilku pierwszych wycieczkach nauczysz się łatwo jak ubierać się na skiturowe wycieczki. Niezależnie od gór, w jakie się wybierasz, musisz dbać, by przez cały dzień narciarskiej wyrpy nie było ci ani za gorąco, ani za zimno. Sztuka ubierania się i rozbierania w odpowiednich momentach to też spora część tej zabawy na śniegu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.