Czy wybór skarpet na rynku outdoorowym jest duży? Nie. Jest on co najmniej ogromy. Jak odnaleźć się zatem w gąszczu technologii, materiałów, marek i modeli? W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie: w jakich warunkach skarpety będą używane i do czego? Czy potrzebne są nam skarpety turystyczne letnie, zimowe, czy może skarpety do biegania? Następnie przeczytać poniższy poradnik i ruszyć na zakupy.
Skarpety turystyczne różni przede wszystkim użyty do ich wyprodukowania materiał. Jakiego jest to rodzaju włókno i jak wiele go użyto (czyli jak grube są skarpety). Musimy też nadmienić, że skarpety outdoorowe nigdy nie są wykonane z bawełny, gdyż ta nie posiada odpowiednich właściwości odprowadzania wilgoci. W outdoorowym świecie na stałe zagościły skarpety termoaktywne. Zacznijmy jednak od najprostszych podziałów.
Podstawowy podział w świecie turystycznych skarpet to: syntetyk i wełna merino. Oba materiały stanowią budulec produktów na każdą porę roku. Z pozoru wełna wydaję się być bazą dla modeli typowo zimowych, jednak producenci oferują szeroki wybór grubości swoich wyrobów. Dzięki temu otrzymujemy bogaty przekrój modeli, a miłośnicy wełny merino mogą korzystać z ulubionego materiały przez cały rok. W tej kategorii oferujemy głownie skarpety Smartwool i Icebreaker.
Skarpety syntetyczne dodatkowo rozróżniamy na te wykonane z materiałów o przeznaczeniu letnim i zimowy. Zanim dokonamy zakupu przeanalizujmy dokładnie skład skarpet, które mamy na oku. Obecność na metce logo Coolmax kwalifikuje produkt jako typowo letni, natomiast wykorzystanie Thermolite czy Primaloftu umieszcza skarpety na półce z wyrobami zimowymi. W kategorii syntetyków najbardziej godne polecenia są skarpety Bridgedale (zobacz) i Thorlo. W przypadku wełny merino różnica tkwi w grubości skarpety. To ona określa jej przeznaczenie. Proporcje w składzie skarpet z tego naturalnego włókna są często zbliżone niezależnie od marki. Zatem chcąc dobrać właściwą skarpetę wykonaną z wełny merino spoglądajmy przede wszystkim na jej gramaturę.
Syntetyczne skarpety z włókien sztucznych również posiadają różną grubość. Modele wykonane z Coolmaxu mogą być zarówno ultra cienkimi skarpetami sportowymi jak i grubszymi trekkingowymi. W tym miejscu wybór również determinuje przeznaczenie. Niegrube produkty doskonale sprawdzą się w wybitnie gorącym środowisku, w niskich butach, najczęściej podczas łatwiejszej turystyki, a nie górskich eskapad. Do butów trekkingowych używanych na szlaku, w środku upalnego lata, polecamy nieco grubsze wyroby z przewagą Coolmaxu w składzie. Skarpety o takim przeznaczeniu powinny być bardziej mięsiste gdyż taka budowa zwiększa wygodę. Obniżony komfort spowodowany twardością podeszwy może zostać zniwelowany przez miękką skarpetę. Dodatkowo jej warstwowa budowa wpływa pozytywnie na oddychalność. Nadmiar wilgoci odprowadzany jest do zewnętrznej części skarpety przez co nie ma ona bezpośredniej styczności ze stopą.
Osobną grupę stanowią skarpetki do biegania (zobacz modele) zarówno po asfalcie jak i do biegów górskich. Do amatorskich biegów miejskich w temperaturach ponad 10 stopni w zupełności wystarczą skarpety bawełniane. Jeżeli jest chłodniej wybierzmy albo lekką skarpetę turystyczną syntetyczną, albo specjalistyczne skarpety biegowe, np Thorlo, gdzie strefy lądowania i wybicia są specjalnie pogrubione w celu zwiększone amortyzacji, a pozostała część skarpety jest bardzo cienka, aby jak najłatwiej odprowadzać ciepło. W biegach górskich kompromisów nie ma. Zawsze wybieramy specjalistyczne skarpety syntetyczne.
Ponadto powinniśmy również zwrócić uwagę na długość skarpety oraz jej rozmiar. Ta pierwsza jest kwestią indywidualnego wyboru użytkownika. Dostosujmy więc ją do naszych potrzeb tak by produkt był przede wszystkim wygodny. W kwestii rozmiaru należy nadmienić że skarpety produkowane są przedziałami (np. 39-42). Często okazuję się że lepiej nam leżą te z niższego przedziału niż rozmiar buta który nosimy. Jeżeli jesteśmy na granicy wybierajmy raczej mniejszy rozmiar. Na przykład nosząc 43 skierujmy się w stronę wyrobów z przedziału 39-42 a nie 43-46.
Jak wspomnieliśmy we wstępie przy zakupie skarpet najważniejsza jest wiedza na temat ich późniejszego wykorzystania. Wybierając ochronę naszych stóp ciężko o produkt uniwersalny. Chcąc czuć się komfortowo w każdych warunkach na przestrzeni całego roku najprawdopodobniej będziemy zmuszeni do zakupu kilku par skarpet. Ale zapewniamy, że naprawdę warto to zrobić i cieszyć się komfortem niezależnie od warunków zewnętrznych.
PRZEJDŹ DO: