Jak wybrać ciepłe skarpety w góry?
Ciepłe skarpety w góry
Porady

Jak wybrać ciepłe skarpety w góry?

Redakcja skalnik.pl / 18 października 2020

W górach spadł już pierwszy śnieg. Najwyższa pora wyciągnąć więc ciepłe skarpety. Jak wybrać skarpetki, aby dobrze chroniły od zimna, a jednocześnie zapewniały oddychalność?

Ciepłe skarpetki, książka, kocyk i herbatka? A może ciepłe skarpety, treki i górskie szlaki? Niezależnie od tego, czy chłodne dni spędzasz aktywnie czy leniwie, ciepłe skarpety to podstawa komfortowego odpoczynku.

W górach odzież musi jednak nie tylko izolować od przenikliwego mrozu, lecz także zapobiegać przegrzaniu. Jakie zatem ciepłe skarpety trekkingowe wybrać?

Ciepłe skarpety Smartwool
Ciepłe skarpety to podstawa na zimowym szlaku (fot. Smartwool)

Ciepłe skarpety trekkingowe – wierny towarzysz twoich stóp

Skarpety to często niedoceniany element górskiej garderoby. Wiele osób poświęca bardzo dużo czasu na wybór odpowiedniego modelu butów, a potem zakłada do nich pierwsze z brzegu skarpetki. Tymczasem skarpety trekkingowe mają do spełnienia bardzo ważną funkcję. To właśnie one:

  • chronią przed otarciami,
  • izolują od chłodu,
  • transportują pot na zewnątrz, dzięki czemu skóra stopy pozostaje sucha.

Zimą, kiedy niewłaściwy ubiór grozi odmrożeniami, rola skarpet staje się jeszcze donioślejsza.

Skarpety zimowe Smartwool
Dobre skarpety powinny współpracować z butami, by zapewnić twoim stopom pełną ochronę (fot. Smartwool)

Skarpetki na zimne dni – ciepłe i oddychające

Oczywiście zimowe skarpety muszą przede wszystkim chronić od mrozu. Pamiętaj jednak, że ciepłe skarpetki w góry nie muszą być bardzo grube. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów (o czym więcej poniżej) ciepłe skarpety trekkingowe mogą być stosunkowo cienkie, a mimo to dobrze izolować stopy od chłodu.

Aby dobrać odpowiednią grubość skarpety, zwróć uwagę na informacje zawarte na metce.

Dla przykładu firma Smartwool, produkująca skarpety merino, dzieli swoje wyroby na kilka wariantów, które różnią się zapewnianą ciepłotą oraz stopniem amortyzacji. Na niższe temperatury wybieraj modele z następujących kategorii:

  • Medium – ciepłe skarpetki, zapewniające dość dobrą amortyzację, na dłuższe wycieczki w chłodne jesienne dni.
  • Heavy – standardowa zimowa skarpeta na długie trekkingi.
  • Extra Heavy – najgrubsza i najcieplejsza wersja. Zdecyduj się na model z tej kategorii, jeśli potrzebne są ci ciepłe skarpety na bardzo wymagające warunki.

Dowiedz się więcej o rodzajach skarpet Smartwool z poniższego filmu:

Ciepłe skarpety w góry muszą także skutecznie odprowadzać parę wodną na zewnątrz. W trakcie intensywnego wysiłku, nawet kiedy na dworze panują niskie temperatury, człowiek szybko się poci. Jeśli twoje ciepłe skarpety trekkingowe nie będą oddychające, już po krótkim podejściu na szczyt stopy będą wilgotne. A mokre stopy zimą to coś, czego zdecydowanie chce uniknąć każdy turysta.

Ciepłe skarpetki na zimę powinny też zapewniać większą amortyzację oraz być dość długie. Najlepiej wybieraj spośród modeli typu:

  • crew (sięgają do wysokości jednej trzeciej łydki)
  • lub over-the-calf (sięgają za łydkę).
Ciepłe skarpety Smartwool
Skarpetki na zimę muszą być odpowiednio długie (fot. Smartwool)

Co dwie pary to nie jedna

Na zimowe trekkingi dobrym pomysłem jest ubranie dwóch par skarpet:

  • linery – cienkie skarpety ściśle przylegające do stopy
  • grube i ciepłe skarpety zewnętrzne.

Taki zestaw zmniejsza ryzyko odcisków, a jednocześnie zapewnia ciepło. Osoby wędrujące kilka dni lub dłużej docenią też fakt, że niekiedy wystarczy przeprać jedynie cienkie wewnętrzne skarpetki, które szybko wyschną.

Ciepłe skarpetki w góry – wełniane czy syntetyczne?

Podobnie jak w przypadku odzieży na letnie wędrówki ciepłe skarpety w góry nie powinny być wykonane z bawełny. Skarpetki bawełniane szybko bowiem absorbują pot. Na jaki materiał się zatem zdecydować?

Do wyboru masz:

  • ciepłe skarpety z naturalnej wełny (np. merino),
  • ciepłe skarpetki z materiałów syntetycznych.

Skarpety merino damskie oraz męskie są od kilku lat niezwykle popularne wśród górskich wędrowców. Wełna z owiec merynosów sprawdza się także w ciepłe dni, ale jej zalety docenisz szczególnie wtedy, kiedy temperatury spadną poniżej zera.

Merino jest ciepłe, a równocześnie świetnie radzi sobie z wilgocią, odprowadzając szybko pot na zewnątrz. Ma także właściwości antybakteryjne, dzięki czemu nawet po całym dniu marszu twoje ciepłe skarpety trekkingowe nie będą odstraszać zapachem wszystkich ludzi wokół. Co ważne, skarpetki z wełny merino, nawet w grubszej zimowej wersji, nie ważą wiele ani nie drapią.

Warto zwrócić uwagę, że ciepłe skarpetki w góry nie są wykonywane w 100% z wełny merino. Dodatek tworzyw sztucznych nie jest jednak sposobem producentów na obniżenie kosztów produkcji, lecz rozwiązaniem problemu delikatności włókien. Domieszka nylonu zwiększa wytrzymałość odzieży, dzięki czemu twoje ciepłe skarpetki mogą ci służyć dłużej. Dodatek elastanu poprawia natomiast elastyczność skarpet, aby dopasowywały się lepiej do stóp turysty.

Ciepłe skarpety z materiałów syntetycznych także mają swoje zalety. Są wytrzymałe, dobrze odprowadzają wilgoć i zazwyczaj kosztują nieco mniej niż skarpetki z merino. Najczęściej stosuje się wytrzymały nylon lub włókna poliestrowe, takie jak Coolmax.

Jakie ciepłe skarpety wybrać?

Aby pomóc ci zorientować się w szerokiej gamie ciepłych skarpetek, przedstawiam poniżej kilka propozycji konkretnych modeli na różne okazje.

Ciepłe skarpetki na wczesną wiosnę i późną jesień

Niskie temperatury to w górach domena nie tylko zimy. Na pory przejściowe warto więc założyć skarpetki średniej grubości, które zapewnią ciepło, a jednocześnie dobrą oddychalność.

Dobrym wyborem na wiosenne i jesienne wędrówki będą ciepłe skarpetki z merino Hike Medium Crew od Smartwool. Technologia WOW (Wool on Wool) chroni miejsca najbardziej narażone na przetarcia, zwiększając wytrzymałość i stopień amortyzacji zapewniany przez skarpety.

W porach przejściowych dobrze sprawdzą się także skarpetki Hike Midweight Merino Comfort Boot wykonane przez Bridgedale. Te ciepłe skarpety w góry łaczą wełnę merino z technicznymi włóknami Coolmax. Płaskie szwy w strefie palców zapobiegają obtarciom.

Ciepłe skarpety na zimowe wypady

Potrzebne są ci klasyczne zimowe skarpety? Zwróć uwagę na ciepłe skarpety trekkingowe PhD Outdoor Heavy OTC. W tym modelu od Smartwool zastosowano technologię Indestructawool, która wzmacnia strukturę wełny.

W trakcie zimowych wędrówek ochronę zapewnią ci też skarpety od Icebreaker Hike+ Heavy Crew. Wygodny ściągacz oraz bezszwowe zakończenia palców sprawiają, że te ciepłe skarpetki nosi się bardzo komfortowo.

Skarpety Icebreaker
Skarpety Icebreaker zapewniają ciepło i komfort zimą (fot. Icebreaker)

Skarpety narciarskie

Ciepłe skarpety przydadzą się też oczywiście narciarzom. Icebreaker proponuje skarpetki Ski+ Medium OTC z wełny merino oraz nylonu. Te ciepłe skarpetki są bardzo dobrze dopasowane do stopy, zapobiegając powstawaniu odcisków.

Miłośnicy skitourów powinni natomiast zainteresować się skarpetkami Tour Warm Merino. Te ciepłe skarpetki w góry od Dynafit posiadają profil dostosowany do współpracy z butami skitour. Wykonano je z merino wzmocnionego wytrzymałym poliamidem oraz elastanem zapewniającym dopasowanie skarpety do ciała.

Ciepłe skarpety Smartwool
Ciepłe skarpety to komfort w każdym momencie (fot. Smartwool)

Zmarznięte stopy szybko odbiorą przyjemność z zimowego trekkingu. Poświęć więc najpierw chwilę czasu na wybranie ciepłych skarpetek, aby potem móc cieszyć się długimi godzinami wędrówki po skrzypiącym śniegu.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.