Jak wybrać kominiarkę
Kominiarka narciarska
Porady

Jak wybrać kominiarkę

Redakcja skalnik.pl / 11 listopada 2020

Mróz daje ci się we znaki? Sama czapka i komin już nie wystarczają? Kiedy inne sposoby zawiodą, ciepło na zimowym szlaku zapewni ci kominiarka. Na jakie szczegóły zwrócić uwagę, wybierając model dla siebie?

Ruszasz na spotkanie ze świeżym, białym puchem? Zanim staniesz na szlaku, wzbogać swoje wyposażenie o kominiarkę, aby także twoja głowa mogła cieszyć się z pobytu w górach. Jaka kominiarka do biegania czy na narty zapewni dobrą ochronę?

Kominiarka czy maska narciarska?

Swoje poszukiwania odpowiedniego modelu kominiarki zacznij od odpowiedzenia na pytanie: „Czy tak naprawdę kominiarka jest mi potrzebna?”

W trakcie łagodnej zimy wystarczającą ochronę zapewni zazwyczaj czapka zimowa i buff. Kiedy warunki są nieco surowsze, możesz postawić na maskę narciarską. Chroni ona dobrze usta i nos, a jednocześnie zapewnia nieco większą swobodę ruchów niż typowa kominiarka zimowa. Dzięki możliwości regulacji w prosty sposób dopasujesz też maskę do kształtu twarzy.

Maska Salewa
Niektórzy turyści wolą maski od kominiarek (fot. Salewa)

Jeśli jednak szukasz odzieży, która ochroni głowę i szyję przed mrozem oraz wiatrem nawet w najtrudniejszych warunkach, kominiarka termoaktywna będzie najlepszym wyborem. Dzięki hydrofobowym właściwościom wiele modeli kominiarek zabezpieczy cię też przed niewielki opadami śniegu lub deszczu.

Kominiarka termoaktywna – materiał na pierwszym miejscu

Wiesz już, że kominiarka jest właśnie tym, czego potrzebujesz? Czas podjąć decyzję, na jaki materiał stawiasz.

Kominiarka zimowa powinna być przede wszystkim termoaktywna. Co to znaczy? Taka kominiarka spełnia dwie funkcje:

  1. pomaga w utrzymaniu optymalnej temperatury ciała,
  2. skutecznie odprowadza pot na zewnątrz.

Kominiarki termoaktywne są wykonywane głównie z dwóch rodzajów materiałów:

  • naturalna wełna merino,
  • zaawansowane materiały syntetyczne.
Kominiarka Smartwool z merino
Zimowe kominiarki często wykonuje się z wełny merino (fot. Smartwool)

Kominiarka narciarska z wełny merino

Wełna merino jest materiałem docenianym przez turystów na całym świecie. Jakim cechom zawdzięcza tak wielkie powodzenie? Wełnę z nowozelandzkich owiec merynosów wyróżniają przede wszystkim:

  • Bardzo dobre zdolności termoregulacyjne – zimą merino utrzymuje ciepło, latem działa chłodząco. Kominiarki z tej wełny ochronią więc skutecznie twoją głowę i szyję przed mrozem.
  • Świetna oddychalnośćwełna merino bardzo dobrze odprowadza wilgoć na zewnątrz. Pod kominiarką nie zgromadzi ci się więc nieprzyjemny, zimny pot.
  • Elastyczność włókien – kominiarka zimowa z merino dopasuje się do kształtu twojej twarzy. Dzięki temu taki model sprawdzi się dobrze jako kominiarka pod kask.
  • Antybakteryjne właściwości – merino zapobiega też rozwojowi bakterii i grzybów, które odpowiadają za powstanie nieprzyjemnego zapachu.
  • Włókna miłe w dotyku – kominiarka z wełny merino jest też przyjemna w dotyku, więc nie musisz obawiać się podrażnienia skóry na twarzy.

Kominiarki narciarskie z merino proponują takie marki jak: Buff, Smartwool i Icebreaker. W ofercie tej ostatniej firmy znajduje się także kominiarka dla dzieci Oasis Kids. Ma ona kształt dopasowany do głowy dziecka, a w jej przedniej części znajduje się panel wentylacyjny. Pozwala on zakryć nos, ale jednocześnie nie utrudnia oddychania małym narciarzom.

Kominiarka na rower i na narty z materiałów syntetycznych

Dobre kominiarki wykonuje się też z zaawansowanych technologicznie tkanin syntetycznych.

Jednym z najczęściej używanych materiałów jest Polartec PowerStretch Pro – znany przede wszystkim ze swojej rozciągliwości w czterech kierunkach. Dzięki temu kominiarka polarowa bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu twarzy. Polartec cechuje się też świetną oddychalnością i jest odporny na intensywne użytkowanie.

Z tego materiału wykonana jest między innymi kominiarka narciarska Rab Powerstretch. Model Shadow tej samej firmy posiada natomiast domieszkę Polartec Wind Pro. Dzięki bardzo gęstej przędzy ten materiał dobrze chroni przed silnym wiatrem. Model Shadow sprawdzi się więc nieźle jako kominiarka na rower w wietrzny dzień.

Kominiarka polarowa Viking
Kominiarka polarowa jest bardzo przyjemna dla skóry twarzy (fot. Viking)

W ofercie marki Salewa znajdziesz natomiast kominiarki wykonane z Gore-Tex Infinium Windstopper. Ten materiał zapewnia dobrą oddychalność oraz całkowitą ochronę przed wiatrem. Kominiarka narciarska Salewa Ortles WS posiada też hydrofobową powłokę, więc nie musisz się obawiać małych opadów śniegu czy deszczu.

Kominiarki – co jeszcze jest ważne?

Odpowiedni materiał to priorytet w momencie wyboru kominiarki, ale warto zwrócić uwagę także na inne cechy. Jaka powinna być kominiarka na narty czy bieganie?

  • Płaskie szwy – dobra kominiarka na rower lub narty powinna mieć płaskie szwy, aby zapobiec podrażnieniom delikatnej skóry na twarzy. Na rynku znajdziesz także kominiarki wykonane w technologii bezszwowej, takie jak kominiarka narciarska Microfiber firmy Buff czy modele proponowane przez Brubeck.
  • Dopasowanie – szczególnie kominiarka pod kask powinna ściśle przylegać do głowy i nigdzie nie odstawać.
  • Wentylacja przy ustach – niektóre kominiarki posiadają specjalną perforację przy ustach, aby zwiększyć wentylację w tym kluczowym obszarze oraz ułatwić porozumiewanie się z innymi. Takie rozwiązanie znajdziesz między innymi w kominiarkach firmy Buff.
Kominiarka Buff
Otwory w okolicach ust poprawiają oddychalność (fot. Buff)
  • Rozmiar otworu na oczy – kominiarka narciarska nie może w żaden sposób ograniczać twojego pola widzenia. Upewnij się więc, że otwór na oczy jest odpowiednio duży.
  • Odblaskowe elementy – niektóre modele, np. kominiarka pod kask Salewa Ortles WS czy Dryflx+ marki Buff posiadają odblaskowe logo, które zwiększa twoje bezpieczeństwo po zmroku.
  • Możliwość noszenia jako komin – czasami na dworze jest na tyle ciepło, że nie potrzebujesz całkiem szczelnej ochrony przed mrozem. Przyda się wtedy kominiarka do biegania, którą można szybko przekształcić w komin. Taką możliwość zapewnia np. kominiarka PrimaLoft marki Extremities, a także model Kanfor Tarn.
Kominiarka Buff - odblaskowe elementy
Odblaskowe elementy zwiększają twoje bezpieczeństwo (fot. Buff)

Jaki rozmiar kominiarki wybrać?

Wybór odpowiedniego rozmiaru kominiarki nie powinien nastręczać ci zbyt dużych trudności.

Odpowiednią ochronę turystkom zapewnią zazwyczaj kominiarki narciarskie w rozmiarze S lub M. Dla panów z kolei odpowiednia będzie zwykle kominiarka L lub XL.

Warto zwrócić uwagę, że niektóre firmy proponują też kominiarki w uniwersalnym rozmiarze, które dopasują się na głowę każdego dorosłego zimowego wędrowca.

Kominiarka Mountain Equipment
Odpowiednio duży otwór na oczy zapewni szerokie pole widzenia (fot. Mountain Equipment)

Jeśli natomiast potrzebna jest ci kominiarka dla dzieci, wybierz taką stworzoną specjalnie z myślą o najmłodszych narciarzach. Wspomniałam już wcześniej o modelu Oasis Kids od Icebreaker, a teraz chciałabym jeszcze zwrócić twoją uwagę na kominiarkę Mayo marki Viking. Ta kominiarka dla dzieci ma wewnątrz strukturę przyjemną dla skóry, a dzięki sporemu otworowi na oczy nie ogranicza widzialności.

Kominiarka na narty, rower, zimowy trekking – szczelna osłona głowy przyda się w różnych sytuacjach. Wybierz więc model dla siebie i nie daj się zimie.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.