Jak wybrać pierwsze buty wspinaczkowe
buty wspinaczkowe
Porady

Jak wybrać pierwsze buty wspinaczkowe

Redakcja skalnik.pl / 10 listopada 2016

Wszyscy, którzy po kilku wizytach na ściance wspinaczkowej, załapali bakcyla do poruszania się w pionie, prędzej czy później staną przed dylematem od czego zacząć kompletowanie sprzętu wspinaczkowego. Często taki pierwszy wybór pada na buty wspinaczkowe – jakie buty będą dobre na początek przygody ze wspinaczką oraz dlaczego to zakupu obuwia warto zacząć, dowiesz się z poniższego poradnika.

buty do wspinaczkiNa początek – własne buty

Dość naturalne wydaje się kupienie na początku butów, które po pierwsze przydadzą się niezależnie od rodzaju i miejsca wspinaczki (buldery, prowadzenie, sztuczne ściany, skały). Po drugie stanowią najbardziej osobiste wyposażenie wspinacza – często zakłada się je na bose stopy, by lepiej czuć powierzchnię ściany. Po trzecie buty wspinaczkowe to zazwyczaj najdroższy do wypożyczenia element do wspinania. Przy częstym korzystaniu ze ścianki i wypożyczaniu obuwia, zakup butów na ściankę zwróci się już nawet po miesiącu wspinaczki. Przy wyborze butów wspinaczkowych dla początkujących warto dowiedzieć się co nieco o modelach dostępnych w sklepach górskich.

buty do wspinaczkiKształt

Na rynku jest wiele rodzajów butów wspinaczkowych, które adepta pionów mogą przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Warto zastanowić się i wybrać te, które będą najlepsze na początek. Pierwszym kryterium jest kształt butów. Są buty symetryczne, bardzo asymetryczne oraz wszystkie typy pośrednie. Po co są buty asymetryczne? Pozwalają bardzo dobrze czuć skałę i precyzyjnie poruszać się nawet na najdrobniejszych wypustkach i w mikroskopijnych szczelinach. Jak się łatwo domyślić takie trudności zdarzają się w skałach i to na drogach o wysokiej wycenie. Dla początkującego wspinacza niemal każdy but asymetryczny będzie po prostu torturą. Kierujmy naszą uwagę raczej w stronę klasycznych butów o symetrycznym kształcie, ewentualnie zdecydujmy się na lekko asymetryczne modele, np. buty Neo firmy EB. Zaletą takich lekko asymetrycznych butów jest to, że trochę dłużej nam posłużą – będziemy je z powodzeniem wykorzystywać na nieco trudniejszych drogach.

buty do wspinaczkiRozmiar

Mitem, który należy włożyć między bajki, jest ten o ciasnych do bólu butach wspinaczkowych. But dla początkującego wspinacza powinien być przede wszystkim wygodny i dobrze dopasowany. Hiszpańska firma Boreal zapewnia na przykład, że buty Joker są wygodne jak codzienne obuwie. Owszem – za duży nie będzie się sprawdzał, bo zabraknie precyzji stawiania ruchów, ale zbyt mały doprowadzi do łez, pęcherzy i otarć. Dlatego warto przymierzać, przymierzać i jeszcze raz przymierzać, by znaleźć odpowiedni rozmiar – w sam raz na nasze stopy. Warto też pamiętać, że buty wspinaczkowe delikatnie się rozciągną w trakcie używania, choć to jak bardzo zależy od ich budowy. Im więcej gumy nachodzącej na wierzch buta, tym rozciąganie będzie mniejsze, bo guma skutecznie je zatrzyma.

Rodzaj zapięcia

Jeśli chodzi o rodzaj zapięcia najczęściej spotykanymi typami są: buty sznurowane i buty zapinane na rzepy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Warto poznać i jedne, i drugie, by świadomie wybrać własne buty wspinaczkowe. Wiązanie butów wpływa na ich dopasowanie do stopy – do bardziej wymagających odcinków można zasznurować buty mocniej, do łatwiejszych dróg – lżej. Jednak wadą jest czas, jaki każdorazowo musimy poświęcić na założenie, a także ściągnięcie buta. W przypadku sznurowanych ich zakładanie (i ściąganie) trwa dłużej. Rzepy są zdecydowanie szybsze – łatwo i szybko je zarówno zapiąć, jak i odpiąć. Bez problemu, jedną ręką można je w trakcie wspinaczki poluzować lub przypiąć mocniej. Niektórzy obawiają się wytrzymałości rzepa – trudno go „wyrobić” choć na pewno w skałach jest on łatwiejszy do wybrudzenia: w drobne elementy łatwo wchodzi piach czy kawałki roślin. Trzecim, rzadko spotykanym typem są buty-baletki, w które po prostu wsuwa się stopę. Najczęściej to rozwiązanie stosowane jest w przypadku butów wspinaczkowych dziecięcych.

Testowanie

Najbezpieczniejszą opcją przy decydowaniu się na zakup butów jest możliwość ich wypróbowania bezpośrednio na ścianie. Czasem zdarzają się dni testowe np. jednej marki na ściance. Można też wypożyczać za każdym razem inny model i oceniać, na ile jest on dla nas wygodny. Oczywiście warto też udać się na zakupy do sklepu, w którym wykwalifikowany personel pomoże nam w wyborze pierwszych butów wspinaczkowych.

 

Buty wspinaczkowe damskie i męskie znajdziesz w sklepach stacjonarnych skalnik oraz na skalnik.pl. Na stronie internetowej stworzyliśmy specjalny filtr, który pozwoli Ci wyszukać buty odpowiednie to Twojego poziomu zaawansowania.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.