Kości mechaniczne – porównanie rozmiarów i najpopularniejszych friendów - blog Skalnik
Kości mechaniczne – porównanie rozmiarów i najpopularniejszych friendów
Porady

Kości mechaniczne – porównanie rozmiarów i najpopularniejszych friendów

Ola i Mariusz Robak / 19 maja 2022

Friendy, jak sama nazwa wskazuje, to nasi wspinaczkowi przyjaciele na asekuracji własnej. Zapewniają nam bezpieczeństwo poprzez umożliwienie szybkiego i wygodnego założenia punktu asekuracyjnego w czasie wspinaczki tradowej. W tym tekście skupimy się na porównaniu rozmiarów friendów, znanymi również pod nazwami camaloty albo camy, kości mechaniczne, czy po prostu mechaniki.

Jakie kości mechaniczne wybrać?

Wybierając friendy wspinaczkowe należy kierować się swoimi planami wspinaczkowymi. W stylu TRAD wspinaczka jest bardziej wymagająca, dlatego warto przyłożyć większą uwagę do dobrego doboru sprzętu. Łatwo kupić cały zestaw friendów od jednego producenta, jednak nie będzie to uniwersalny zestaw. Różne rejony, skały, a nawet poszczególne drogi wspinaczkowe mogą wymagać różnych kości mechanicznych. Przygotowując się do wspinania warto więc poznać charakterystykę regionu i dobrać odpowiednie rozmiary i typów friendów. Wtedy najczęściej pojawia się problem stworzenia odpowiedniego zestawu friendów różnych rodzajów i od różnych producentów.

kości mechaniczne black diamond
Każda kość ma swój rozmiar i zakres pracy.

Jak połapać się w rozmiarach – friendy, camaloty i inne kości mechaniczne…

Z pomocą przychodzi stworzone przez nas rozbudowane zestawienie prezentujące zakresy pracy poszczególnych modeli kości mechanicznych i jednocześnie informujące, w jakich szerokościach rys można zastosować poszczególne ich rozmiary. Zestawienie będzie również przydatne w momencie, gdy wszystkie lub część kości mechanicznych pożyczamy od innych osób.

Zestawienie rozmiarów kości mechanicznych

Każdy friend posiada zakres pracy krzywek, tj. minimalną i maksymalną wartość, na którą można go ustawić. W naszym zestawieniu uwzględniliśmy większość dostępnych na rynku kości mechanicznych w podziale na markę, następnie serię oraz model. Przy każdym modelu znajduje się zakres pracy w formie słownej oraz graficznej dla łatwiejszego porównania pomiędzy modelami i producentami.

Wieloletnia historia sprzedaży pokazuje, że najpopularniejsze friendy to kości Black Diamond, DMM Dragon oraz Alien. Są to zdecydowani liderzy na rynku i to na nich skupimy w dalszej części tekstu główną uwagę.

Pobierz pełne zestawienie rozmiarów w PDF – kliknij tutaj.

Kolory kości mechanicznych

Kolor kości mechanicznej i jej taśmy powiązany jest z rozmiarem. Pozwala to na pierwszy rzut oka ocenić, z jakim rozmiarem mamy do czynienia, co podczas wspinaczki jest bardzo przydatne. Black Diamond, DMM i Wild Country stosują bardzo podobną kolorystykę i mniej więcej pokrywają się również zakresy pracy krzywek. Zdecydowanie ułatwia to orientację w rozmiarach friendów różnych producentów i porównywanie ich między sobą. Pozostali producenci stosują nieco inną kolorystykę.

kości dmm, black diamond i wild country porównanie rozmiarów
W tej tabeli porównaliśmy zależność między rozmiarami i kolorami popularnych kości mechanicznych.

Każdy producent stosuje jednak własne oznaczenia rozmiarów, które nie zawsze pokrywają się ze sobą. Dla przykładu Camalot Z4 Black Diamond w kolorze czerwonym oznaczony jest numerem 0.1, a czerwony Dragonfly DMM o bardzo zbliżonym zakresie pracy oznaczony jest już numerem 2. Dlatego w przypadku kości mechanicznych lepiej operować kolorami niż numerami.

Ponadto kości offsetowe posiadają krzywki różnych rozmiarów. Ich kolorystyka jest połączeniem kolorystyki dwóch sąsiednich friendów z normalnego zestawu. Friend Black Diamond Z4 Offset w rozmiarze 0.3-0.4 ma kolorystykę niebieską (od rozmiaru 0.3) oraz szarą (od rozmiaru 0.4).

kości ofserowe black diamond rozmiary
Rozmiary i kolory kości offsetowych.

Kości mechaniczne Black Diamond Z4

Camaloty Black Diamond z serii Z4 to następcy nieprodukowanych już serii C3 i X4. Na rynku wyróżniają się przede wszystkim sztywnością i elastycznością w odpowiednich momentach. Sztywność Camalota zdecydowanie ułatwia sprawne operacje przy jego osadzaniu, jednak po osadzeniu bardziej pożądana jest elastyczność kości we wszystkich kierunkach. I to właśnie, przy współpracy z wybitnymi wspinaczami, zapewnili konstruktorzy marki Black Diamond projektując mechaniki Z4 z systemem RigidFlex. Mostek RigidFlex ułatwia osadzanie Camalota w skale, a po zwolnieniu zgina się i dopasowuje do ruchów liny.

Poza tym Camaloty Black Diamond Z4 posiadają dwie osie, piaskowane krzywki o nieregularnych kształtach. Wszystko dla jeszcze łatwiejszego osadzania i zacierania kości oraz szerokiego zakresu pracy. Głowica mechaników Z4 jest węższa, dzięki czemu zyskujemy możliwość osadzania kości w wąskich szczelinach. Spójrz na najważniejsze parametry tych kości mechanicznych i wybierz rozmiary dla siebie.

Zobacz kości Black Diamond.

rozmiary kości black diamond z4
Rozmiary Camalotów Z4.

Porównanie DMM Dragon i Black Diamond C4

Porównywanie tych dwóch modeli kości mechanicznych nasuwa się samo. Z danych sprzedażowych wynika, że są to najpopularniejsze zestawy camalotów wśród wspinaczy, mają podobną kolorystykę i zakres prac oraz wiele wspólnych cech charakterystycznych. Różnica, która jest tak naprawdę kwestią przyzwyczajenia, jest typ pętli do mocowania. Black Diamond C4 posiada wytrzymałą pętle C-Loop o stałej długości. DMM Dragon wyposażono natomiast w pętle, które w razie potrzeby można wydłużyć. Osobiście wiele razy przydało nam się to w czasie tradu. Niewątpliwie warto również zaznaczyć że Black Diamond C4 jest zestawem który zapewnia największy zakres pracy, ponieważ posiada dwa zakresy więcej niż DMM Dragon, tj. C4 #7 oraz C4 #8. Jeżeli potrzebne ci są duże kości mechaniczne, to C4 będzie odpowiednim wyborem.

Zobacz kości DMM.

kości mechaniczne black diamond i dmm porównanie
Porównanie zakresów kości mechanicznych Black Diamond i DMM.

Jak widać na przedstawionych zestawieniach, wybierając zestaw Black Diamond C4 oraz Z4 otrzymujemy pełen zakres pracy krzywek, dzięki czemu mamy szerokie zastosowanie we wszystkich rodzajach rys. Mimo to, osobiście korzystamy z Black Diamond Z4 oraz DMM Dragon. Dlaczego? DMM przekonuje nas konstrukcją i wygodą użytkowania. Długo szukaliśmy odpowiednich kości mechanicznych. Jesteśmy przekonani, że stworzone przez nas zestawienie dostępnych na rynku camalotów pozwoli wam wybrać odpowiednie friendy dla siebie, stworzyć swój idealny zestaw do wspinaczki tradowej i w dodatku pomoże zrobić to w rozsądnym czasie!

Kompletujesz spej do TRAD-u. Zobacz jeszcze artykuł „Jak skompletować sprzęt do wspinaczki TRAD„.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: