Jak wybrać scyzoryk?
scyzoryk
Porady

Jak wybrać scyzoryk?

Redakcja skalnik.pl / 29 grudnia 2016

Mówiąc nieco górnolotnie od zarania historii rodzaju ludzkiego posługujemy się narzędziami, doskonalimy je i coraz lepiej dostosowujemy do naszych potrzeb. Nóż to narzędzie po prostu niezbędne. Na każdym wyjeździe, wyprawie czy wycieczce można usłyszeć „kto ma coś ostrego?”. Posiadanie pod ręką dobrego ostrza to wygoda, a czasem konieczność ze względów bezpieczeństwa (wszelkie aktywności związane z linami). Co odróżnia scyzoryk od zwykłego noża? Główna różnica, a zarazem przewaga scyzoryka, to łatwość i bezpieczeństwo przenoszenia. Można go mieć przy sobie niemal wszędzie i prawie zawsze. Jednak same scyzoryki różnią się od siebie i to znacznie – od najprostszych modeli z jednym ostrzem po skomplikowane narzędzia ukryte w obsadce. Jak zatem wybrać najlepszy?

Ponadczasowa prostota

nóż opinelWarto zastanowić się, do jakich celów będzie używany nasz scyzoryk. Jeśli ma nam służyć jedynie jako pomoc przy zbieraniu grzybów oraz przenośny nóż do krojenia i smarowania pieczywa na biwaku – wówczas sprawa jest prosta. Lekki, poręczny, z jednym ostrzem scyzoryk w zupełności zaspokoi te potrzeby. W swojej ofercie takie modele ma kultowy, szwajcarski Victorinox. Są to lekkie i poręczne scyzoryki. Osobom nieprzekonanym do plastikowej obudowy polecamy nóż Opinel, który ma wygląd bardziej klasyczny, „oldschoolowy”, jest poręczny i świetnie sprawdzi się przy takich zastosowaniach.

scyzoryk victorinoxDla bardziej wymagających

Większości z nas scyzoryk kojarzy się jednak nie tylko z prostym, składanym ostrzem, lecz z wielością narzędzi ukrytą w jednym poręcznym przedmiocie. Od razu warto zaznaczyć – im więcej funkcji, tym scyzoryk musi być i większy, i cięższy, a zatem mniej poręczny. To ważne tam, gdzie liczy się każdy gram bagażu, przede wszystkim na długich wyprawach z plecakiem. Jednocześnie w takich momentach scyzoryk wielofunkcyjny to wielki atut – przyda się nawet w najbardziej zaskakującym momencie. Co oferują producenci? Legendarny scyzoryk Victorinox,w zależności od modelu, kryje w sobie od dwóch do nawet kilkunastu różnorodnych narzędzi. Przed zakupem zastanówmy się, gdzie najczęściej będziemy używać scyzoryka. Są wręcz całe gamy szwajcarskich scyzoryków dedykowane konkretnym aktywnościom. Coś dla siebie znajdą wędkarze, żeglarze, golfiści, miłośnicy outdooru oraz domowi majsterkowicze. Klasyczny model zawiera – oprócz ostrza – otwieracz, mini śrubokręt, korkociąg, pilnik, pęsetę. Taki zestaw pozwoli poradzić sobie w typowych sytuacjach.

Dla majsterkowiczów i MacGajwerów

multitool letherman Na rynku są także dostępne scyzoryki mieszczące w sobie wiele, wiele różnorodnych narzędzi. Klasycznym przykładem są scyzoryki Leatherman zwane, nie bez przyczyny, multitoolami. Bogactwo funkcji, jakie oferują, to spełnienie marzeń większości majsterkowiczów i wszystkich, którzy chcą być gotowi na każdą ewentualność. Scyzoryk to taki mały nóż? Nie w tych produktach. Tu mamy bowiem w jednym poręcznym narzędziu kombinerki, wkrętaki różnych rozmiarów, otwieracze. Multitool Letherman to podręczny warsztat, a jego właściciela nie zaskoczy chyba żadna awaryjna sytuacja wymagająca użycia narzędzia.

pokrowiec na scyzorykGdzie je nosić?

Niewielkie scyzoryki można nosić np. przy kluczach, wtedy będziemy mieć pewność, że znajdą się pod ręką wtedy, gdy będą potrzebne. Bardziej rozbudowane – ze względu na gabaryty i wagę – będą mniej poręczne przy przedmiotach codziennego użytku. Producenci proponują do nich kabury i pokrowce. Tak zapakowane scyzoryki można zamocować na pasie – co jest rozwiązaniem wygodnym i bardzo praktycznym – lub umieścić np. w kieszeni pasa biodrowego czy też bocznej kieszeni plecaka.

Dobry wygląd

scyzorykMiłośnicy ładnych przedmiotów nie powinni być rozczarowani. Scyzoryki Victorinox to nie tylko znana na całym świecie czerwona obudowa. Obecnie modele tego producenta standardowo dostępne są także w obudowach w kolorze czarnym, pomarańczowym, zielonym i khaki. Wiele modeli ma także autorskie, kolorowe obudowy, choć to raczej domena najmniej skomplikowanych.

Noże Opinel cieszą oko drewnianą lub stylizowaną na drewnianą rękojeścią. Dodatkiem niekiedy bywa zamontowany w niej gwizdek, który pozwala na wezwanie pomocy w trudnych warunkach.

Sposób i materiały, z których wykonane są scyzoryki Leatherman, to gwarancja jakości, ale i imponujący wygląd. W modelach Skeletool dodatkowo producent zadbał o połączenie wyglądu i wagi – dzięki ażurowej budowie scyzoryk wygląda może trochę groźniej, ale na pewno jest lżejszy.

 

Legendarne scyzoryki wykonane z najlepszych materiałów to gwarancja doskonałej jakości, z którą w parze idzie także trwałość. Najlepsze scyzoryki są warte każdej wydanej na nie złotówki. Producenci zaprojektowali je z myślą o użytkowniku, a udoskonalane przez lata projekty gwarantują niezawodność i satysfakcję z użytkowania.

Dlatego wybierając scyzoryk dla siebie warto skorzystać z oferty sprawdzonego producenta. Warto też zadać sobie kilka pytań:
– jak duży nóż muszę mieć przy sobie na ten wypad/ dla tej formy aktywności?
– jakie powinien mieć narzędzia?
– czy warto, żeby był otwierany jedną ręką? (noże awaryjne, specjalistyczne)
– jak będę go nosić?
Pamiętając, że nie zawsze największy znaczy najlepszy, dobierz scyzoryk do swoich potrzeb i nie zapomnij go zabrać na następną wyprawę.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.