Raczki VI.6+ – które wybrać
dwie osoby w raczkach
Porady

Raczki VI.6+ – które wybrać

Beata Nawrotkiewicz / 03 listopada 2022

Raczki turystyczne pomagają przejść szlaki śliskie od wydeptanego śniegu lub pokryte warstwą lodu. Są lekkie i nieduże, a ich założenie trwa chwilę. Dobrze pasują na niemal każde buty trekkingowe. Na szczęście są coraz popularniejsze wśród turystów, którzy nie rezygnują z zimowych wędrówek. Krótki przegląd raczków turystycznych pomoże ci wybrać raczki VI.6+.

Raczki turystyczne to specjalne nakładki na buty, które składają się z metalowych kolców połączonych łańcuszkami oraz gumowych elementów stabilnie utrzymujących całość na bucie. Raczki są wręcz niezastąpione na późnojesienne i zimowe wędrówki w niemal każdych górach. Ważne jest jednak to, że w wysokich górach nigdy nie zastąpią raków. Doceńmy ich konstrukcję i lekkość, ale używajmy zgodnie z przeznaczeniem, a tymi są: szlaki w górach typu sudeckiego i beskidzkiego oraz wiodące tatrzańskimi dolinami. Jeśli zatem wybierasz się w wyższe partie gór, potrzebne ci są raki na buty, a ten tekst nie jest o nich.

osoba w raczkach która przechodzi z jednego brzegu strumienia na drugi
Raczki to stabilność każdego kroku w zimie.

Marka VI.6+ oferuje różne rodzaje raczków. Warto poznać specyfikację każdego modelu, żeby wybrać takie raczki na buty, które najlepiej sprawdzą się w naszych najczęstszych aktywnościach zimą. I nie jest wcale powiedziane, że to musi być jedna para raczków.

Dla kogo raczki w góry

Tu odpowiedź jest prosta – dla każdej osoby, która w zimie (lub późną jesienią, gdy jest już śnieg) jeździ w góry typu sudeckiego czy beskidzkiego, a także w doliny tatrzańskie. Wraz z kijami trekkingowymi tworzą dobry zestaw, by zapewnić stabilne poruszanie się po szlakach, które mogą być śliskie. Dobrym przykładem może być chociażby Dolina Kościeliska, którą w zimowe, piękne dni przemierzają tysiące turystów – ugnieciony ich stopami śnieg bywa naprawdę zwodniczy, a to przecież niemal zupełnie płaski teren. Dzięki stabilności, którą dają raczki, możesz poruszać się nie tylko bezpieczniej i pewniej, ale też szybciej, a to w krótkie dni nie lada zaleta.

W naszym sklepie zjedziesz bogatą ofertę na raczki turystyczne.

kobieta w lesie ma na nogach raczki a w rękach kije trekkingowe
Raczki i kijki trekkingowe zestaw na zimową wędrówkę.

Raczki do butów – konstrukcja

Niemal wszystkie modele raczków VI.6+ mają bardzo podobną konstrukcję. Kolce (ich liczba oraz wielkość jest różna w zależności od modelu), które stanowią podstawę raczków, połączone ze sobą łańcuszkami. Wszystkie te metalowe elementy wykonano z trwałej stali nierdzewnej. Dzięki takiemu połączeniu (za pomocą łańcuszków) całość dobrze dopasowuje się zarówno do obuwia, jak i do naszego chodu. Twoje buty turystyczne nie muszą mieć sztywnej podeszwy, żeby używać je z raczkami (w przeciwieństwie do raków – te bowiem wymagają sztywnych podeszew). Gumowa część górna to „system nośny”, do niej przymocowane są wszystkie łańcuszki oplatające podeszwę. Dzięki temu, że jest to guma raczki możesz bez problemu włożyć, nawet w rękawiczkach.

kobieta ma na nogach raczki turystyczne
Założenie raczków w rękawiczkach jest możliwe.

Jakie raczki wybrać

Do wyboru mamy cztery modele marki VI.6+, są to:

  • raczki Pro Traxion
  • raczki Pro Traxion Lite
  • raczki Pro Traxion Simple
  • nakładki City Traxion.

Jak widać trzy pierwsze to typowe modele raczków, a czwarte są minimalistycznymi nakładkami antypoślizgowymi.

Zobacz wszystkie raczki turystyczne VI.6+

Pro Traxion – konstrukcja tych raczków to 13 zębów ze stali nierdzewnej osadzonych na specjalnych obręczach, które połączone są ze sobą łańcuszkami zamocowanymi w gumowym otoku. System jest stabilny, a dodatkowo wspiera go taśma z rzepem spinająca gumowy „system nośny”. Dzięki położonym z przodu zębom raczki sprawdzają się na podejściach, zapobiegając zsuwaniu się butów. Guma jest wygodnie rozciągliwa, nawet w rękawiczkach. Sztywny pokrowiec na raczki zapobiega ewentualnemu zahaczeniu zębów o inne przedmioty w plecaku. To model idealny na krótkie (np. jednodniowe) wypady w góry, najcięższy, ale też dający największe poczucie bezpieczeństwa.

dwie osoby tyłem, widać podeszwy butów z raczkami
Z prawej strony raczki Pro Traxion, po lewej – Pro Traxion Lite.

Pro Traxion Lite – na pierwszy rzut oka wydają się niemal identyczne, jak model Pro Traxion, widoczny jest jedynie brak taśmy z rzepem. Żeby zauważyć różnice, najlepiej spojrzeć podeszwy butów z zamontowanymi raczkami. Tutaj zęby, których też jest trzynaście, ale są krótsze niż w modelu podstawowym – osadzono na łańcuszkach. Cała konstrukcja jest trochę bardziej elastyczna i na początku może być nieco mniej wygodna w zakładaniu. Zaletą tego modelu jest waga – niespełna 300 g. Docenią go osoby o pewnym doświadczeniu zimowym, które potrzebują wsparcia na szlakach, także tych z podejściami.

Pro Traxion Simple jest modelem bardzo minimalistycznym, choć wciąż opartym na konstrukcji kolców, łańcuszków i gumowego systemu nośnego. Kolców jest tylko osiem i umieszczono je tylko w jednej części raczków (znajdą się po przednią częścią podeszwy). Łańcuszki oplatają spód buta, a guma cholewkę, utrzymując całość na bucie. To rozwiązanie dla doświadczonych turystów, którzy na bardzo śliskich szlakach potrzebują stabilności kroków. Pokrowiec dołączony do raczków jest malutki i z pewnością zmieści się w każdym plecaku. Takie mini raczki na buty świetnie sprawdzą się w przypadku niepewnej pogody, jako wyjście awaryjne lub tylko na część wędrówki (np. na porannych oblodzeniach).

Na nakładki City Traxion niektórzy mówią kolce na buty i mają trochę racji. Wykonane są z gumy, która jest odporna na niskie temperatury. U dołu rozmieszczono dziesięć niedużych bolców: sześć w przedniej części podeszwy, a cztery w tylnej. Nawet tak nieduże kolce wystarczą, by zachować równowagę na zmrożonym chodniku czy alejce. To model stworzony do poruszania się po mieście, ale docenią go także osoby, które zimą zamiast na bieżni trenują na powietrzu, jako kolce do biegania. Są lekkie, dobrze dopasowują się do butów i pasują praktycznie na każdy rodzaj obuwia.

Raczki VI.6+ rozmiary

Ważną cechą charakterystyczną raczków jest ich dopasowanie do butów. Stosuje się w ich przypadku oznaczenia S, M, L i XL – w ich ramach są podane oznaczenia, jakim rozmiarom butów odpowiadają. Uwaga, ze względu na budowę raczków, są niewielkie różnice w rozmiarówce obuwia, co najlepiej widać w poniższej tabelce

 Pro TraxionPro Traxion LitePro Traxion SimpleCity Traxion
XS33–35                 
S36-3833–36  
M39-4136–4037–4037–40
L42-4440–4441–4441–44
XL45-4744–4845–4845–48

Które raczki kupić, gdy nosi się rozmiar graniczny? W takim wypadku najlepiej kierować się budową buta. Masywne podeszwy i sztywne cholewki to powód, dla którego lepszym rozwiązaniem mogą okazać się większe raczki. Można też – i jest to sposób zdecydowanie pewniejszy – przymierzyć raczki w sklepie lub zamówić dwie pary, by móc to zrobić w domu.

osoba trzymająca w rękach otwarte pokrowce z raczkami, po lewej jest mniejsze
Ile miejsca zajmują raczki – niebieskie to model Pro Traxion Lite, zielone – Pro Traxion.

Jeśli chodzi o rozmiary marka VI.6+ bardzo sprytnie oznaczyła poszczególne rozmiary kolorami. Zarówno w modelu Pro Traxion jak i Pro Traxion Lite guma jest w kolorze, który jednocześnie oznacza rozmiar. Wygląda to następująco: rozmiar S ma kolor pomarańczowy, M – niebieski, L – zielony, XL – czerwony. Odstępstwem od tego kodu są raczki serii Pro Traxion Camouflage, w którym niezależnie od rozmiaru guma ma kolor kamuflażu. Kod kolorystyczny to praktyczne rozwiązanie, gdy w domu mamy kilkoro użytkowników raczków o różnych rozmiarach butów.

Turystycznym duetom polecamy też wersję wielopakową raczków turystycznych. Raczki Pro Traxion Camouflage i Pro Traxion Lite można wybierać w zestawach po 2 sztuki.

raczki turystyczne VI.6+
Raczki na skale się nie przydadzą, ale nie trzeba iść zdejmować w trakcie krótkiego odpoczynku.

Raczki w góry to wręcz niezbędny element ekwipunku. Wersję Pro Traxion Simple można mieć w plecaku zawsze od mniej więcej połowy listopada do marca, bo nigdy nie wiadomo, czy nie natkniemy się na wyjątkowo śliski odcinek szlaku. Gdy zimowa aura na dłużej zagości w górach zdecydowanie wygodniejsze będą modele Pro Traxion i Pro Traxion Lite.

Skocz jeszcze do artykułu, w którym przedstawiamy test raczków Tro Traxion Lite.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.