Jak wyczyścić termos i pozbyć się złego zapachu
Termos
Porady

Jak wyczyścić termos i pozbyć się złego zapachu

Redakcja skalnik.pl / 21 grudnia 2020

Do górskich wycieczek raczej nie trzeba cię zmuszać. Czyszczenie sprzętu po powrocie z wyprawy chętnie jednak odłożyłoby się na później. Głosik w głowie, często uderzająco podobny do głosu mamy, mówi jednak: „Im dłużej będziesz to odkładać, tym więcej czasu to zajmie”. Jak zatem szybko i skutecznie wyczyścić termos po górskim wyjeździe?

Chcesz, aby górski sprzęt długo ci służył? Musisz więc o niego dbać. Osad z herbaty i kawy, kamień, nieprzyjemny zapach – to wszystko zagraża twojemu termosowi. Proste i skuteczne sposoby na wyczyszczenie termosu i pozbycie się zapachu pozwolą ci jednak wygrać walkę z gromadzącym się brudem.

Termos Esbit na szlaku
Termos wiernie służy ci na szlaku. Zadbaj o niego po powrocie z wyprawy (fot. Esbit)

Jak wyczyścić termos?

Zanim przejdę do tematu: „Jak wyczyścić termos po wyprawie?”, udzielę szybkiej porady tym, którzy właśnie zakupili nowy termos lub kubek termiczny. Przed pierwszym użyciem wlej do termosu zagotowaną wodę, odczekaj kilka minut i wylej ją. Dzięki takiemu wyparzeniu termos będzie przygotowany do kontaktu z różnego rodzaju produktami i płynami.

Jak natomiast wyczyścić korek od termosu i sam termos po górskiej wycieczce?

 • Termos czyść ręcznie. Mycie w zmywarce może spowodować jego zarysowanie lub poważniejsze uszkodzenie, więc lepiej poświęć te kilka minut i samodzielnie zajmij się termosem, który tak wiernie towarzyszy ci na szlaku.
 • Jeśli termos nie jest mocno zabrudzony, wystarczy użyć ciepłej wody i płynu do mycia naczyń.
 • Czyszcząc termos, uważaj, aby nie zanurzać go całkowicie w wodzie.
 • W dotarciu do wszystkich zakamarków pomoże ci specjalna szczotka z miękkiego włosia, która delikatnie wyczyści termos. Unikaj raczej standardowych szczotek do butelek, bo ich drapiąca powierzchnia może uszkodzić wnętrze. Co ważne, termos obiadowy ma zwykle większy otwór wlotowy, więc wyczyszczenie z resztek jedzenia jego wszystkich zakamarków jest łatwiejsze.
 • Wyczyść dokładnie zakrętkę oraz korek.
 • Po umyciu postaw termos do góry nogami i zostaw, aby sam wysechł.
 • Zanim złożysz termos, upewnij się, że wszystkie elementy są całkowicie suche. Pamiętaj jednak, że tak naprawdę termos najlepiej przechowywać otwarty.
Termos obiadowy Rockland
Dzięki szerokiemu wlotowi łatwiej wyczyścić zakamarki termosu obiadowego (fot. Rockland)

Jak usunąć osad z herbaty i kawy?

Czasami jednak woda i zwykły płyn do mycia naczyń nie wystarczą. Jeśli regularnie używasz termosu, prędzej czy później na jego ściankach powstanie nieestetyczny nalot po herbacie lub kawie. Jak usunąć osad z herbaty w termosie? Jak pozbyć się osadu z kawy?

Oto kilka sposobów na skuteczne wyczyszczenie metalowego termosu z osadu:

 • Soda oczyszczona

Wypełnij termos roztworem wrzącej wody i sody oczyszczonej (wystarczą łyżka lub dwie). Zostaw tę mieszankę w termosie na ok. 2 godziny i następnie porządnie przepłucz naczynie pod bieżącą wodą.

 • Proszek do pieczenia

Zamiast sody możesz użyć proszku do pieczenia. Do termosu wlej roztwór z gorącej wody i jednego opakowania proszku. Po 2 godzinach przepłucz termos.

 • Tabletki do zmywarki

Osad z kawy czy herbaty należy usuwać z termosu ręcznie, ale tabletki do zmywarki mogą pomóc w tej procedurze. Umieść pokruszoną tabletkę w termosie i zalej naczynie do połowy wrzątkiem. Następnie zakręć termos i potrząśnij nim, aby tabletka całkowicie się rozpuściła. Potem dolej wrzątku do pełna i poczekaj ze dwie godziny. Na koniec porządnie wypłucz termos.

Tabletki do zmywarki
Termosy trzeba czyścić ręcznie, ale tabletki do zmywarki pomogą usunąć osad z kawy lub herbaty (fot. Pixabay)
 • Tabletka do czyszczenia butelek

Do czyszczenia termosu z osadu z herbaty możesz także użyć tabletek dedykowanych do czyszczenia butelek. Wystarczy zalać termos gorącą wodą, wrzucić tabletkę i poczekać. Pamiętaj, że woda po wrzuceniu pastylki dość mocno się pieni, więc nie zalewaj pojemnika do pełna. Po kilku godzinach wylej roztwór i porządnie przepłucz termos.

 • Ryż

Sojusznikiem w walce z osadem z herbaty może być także… ryż. Wsyp go do termosu i zalej zimną wodą. Następnie zakręć metalowy termos i energicznie nim potrząsaj.

Jak odkamienić termos?

Termos, podobnie jak kubek termiczny, warto także co jakiś czas odkamienić. Częstotliwość tej czynności zależy od tego, jak twarda jest woda, którą wlewasz do naczynia.

Termos Esbit
Termos warto także czasem odkamienić (fot. Esbit)

Jak odkamienić termos?

W walce z kamieniem pomoże ci kwasek cytrynowy. Rozpuść go w odrobinie wody i taką miksturę wlej do termosu. Następnie odstaw naczynie na przynajmniej 30 minut. Potem przepłucz termos i umyj go porządnie płynem do mycia naczyń.

Co ważne, kwasek cytrynowy nie tylko oczyści termos, lecz również odkazi go i odświeży. Dodatkowo jest on całkiem bezpieczny dla zdrowia, więc nic się nie stanie, jeśli odrobina kwasku pozostanie gdzieś w zakamarkach termosu.

Lepiej natomiast nie odkamieniać termosu octem, chyba że chcesz, by jeszcze przez długi czas w naczyniu utrzymywał się jego drażniący zapach.

Jak pozbyć się zapachu z termosu?

Po powrocie z trasy termos został przez kilka dni w plecaku? Chłopak nalał kawy do termosu, w którym zwykle nosisz herbatę? Siostra wlała zieloną herbatę do kubka termicznego dedykowanego aromatycznemu czarnemu napojowi? Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby na usunięcie zapachu z termosu.

Niezależnie, czy chcesz się pozbyć nieprzyjemnego zapachu czy chcesz usunąć zapach kawy z termosu przeznaczonego na herbatę, procedura będzie taka sama.

Zacznij od dokładnego umycia termosu lub kubka termicznego wodą i płynem do mycia naczyń.

Następnie użyj roztworu wody z sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia. Te mikstury nie tylko usuwają osad z herbaty i kawy, lecz także pozwalają pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z termosu.

Możesz także zalać termos gorącą wodą z dodatkiem soku z cytryny. Następnie umyj pojemnik i dokładnie wysusz. Jeśli chcesz zwiększyć skuteczność swoich działań, wypłucz termos zimną wodą, ponieważ lepiej chłonie ona zapachy.

Sok z cytryny
Gorąca woda z dodatkiem soku z cytryny pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z termosu (fot. stevepb, Pixabay)

Termos to, zwłaszcza w chłodny dzień, jeden z najlepszych przyjaciół na szlaku. Warto więc o niego zadbać i regularnie czyścić, aby mógł ci towarzyszyć przez wiele kilometrów.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.