Jak zadbać o namiot po sezonie
Porady

Jak zadbać o namiot po sezonie

Dominik Marzec / 10 listopada 2022

Zgodzicie się – mam nadzieję – ze stwierdzeniem, że namiot to nie jest taki zwykły, zwyczajny element ekwipunku outdoorowego. W szufladach, garażach i komórkach walają nam się z kąta w kąt śpiwory, maty, menażki i cała reszta biwakowego szpeju, ale namiot nie jest tylko sprytnie pozszywanym kawałkiem nylonu, a naszym małym, przenośnym schronieniem. Suchą i ciepłą enklawą pośrodku dziczy, który da namiastkę bezpiecznego domu, gdy wokół zapadnie ciemność, spadnie deszcz i śnieg, a z krzaków zacznie wyglądać dzika zwierzyna. Każdy sezon kiedyś się jednak kończy, więc zanim nadejdzie zima i większość z nas pochowa swoje namioty głęboko do szaf, warto będzie zrobić im swojego rodzaju przegląd okresowy i odpowiednio zabezpieczyć na czas przechowywania.

Porządek musi być, czyli pranie namiotu

W idealnym świecie namiot przed złożeniem i spakowaniem do pokrowca zawsze byłby suchy i czysty, jednak wiemy jak jest… Nie raz i nie dwa pewnie każdemu zdarzyło się rolować podłogę brudną od błota, mokry tropik i sypialnię pełną piachu. Okoliczności bywają różne, jednak zawsze trzeba pamiętać, aby jak najszybciej zająć się przywróceniem namiotu do stanu używalności. Wraz z końcem sezonu (a najlepiej to w ogóle kilka razy do roku) warto zafundować mu solidne sprzątanko.

Na koniec sezonu w szczególności, ale po każdym niemal biwaku powinniśmy zadbać o namiot!

Jak wysprzątać namiot?

  • Rozłóż namiot na ogródku, łące za domem, albo po prostu na środku pokoju.
  • Weź zmiotkę i szufelkę (lub odkurzacz) i dokładnie wymieć z wnętrza sypialni wszelkie zanieczyszczenia – resztki piachu, suchych liści, źdźbła trawy, okruszki.
  • Następnie zobacz, czy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz nie pozostały zaschnięte resztki, np. błota. W takim wypadu najlepiej potraktować je szczotką – byle nie za twardą, aby nie uszkodzić materiału namiotu. Taka jaką używasz np. do czyszczenia cholewki butów będzie OK.
  • Szczoteczki można również użyć do oczyszczenia takich elementów namiotu jak rzepy do zamykania wejść, zamki błyskawiczne, czy oczka w podłodze do mocowania szpilek.
  • Po zeskrobaniu i wyszorowaniu resztek można przystąpić do właściwego czyszczenia całej powierzchni poszycia namiotu oraz podłogi. Czym umyć namiot? Tutaj najlepiej sprawdzi się czysta, ciepła woda + ściereczka bądź gąbka.
  • Jeśli na drodze znajdą się plamy nie do ruszenia samą wodą, można użyć zwykłego, naturalnego mydła lub jednego ze specjalnych preparatów. Nikwax posiada w ofercie specyfik o nazwie Tent & Gear SolarWash Spray-on, którego butelka ze spryskiwaczem pomaga w aplikacji. Po wyczyszczeniu namiotu środek ten sprawdzi się równie dobrze do pielęgnacji plecaka czy płachty biwakowej, więc tym bardziej warto się w niego zaopatrzyć.
  • Wilgotną ściereczką można również przetrzeć maszty oraz szpilki, na których często zostają resztki ziemi i błota z podłoża, na którym ostatnio biwakowaliśmy.
  • Na koniec pozostaje zostawić namiot do porządnego wyschnięcia i choć może kusić pozostawienie go w pełnym słońcu – lepiej nie wystawiać namiotu na długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych.
Nikwax posiada całą gamę produktów do czyszczenia – od płynów czyszczących, po impregnaty i szczoteczki. (fot. Nikwax)

UWAGA – podczas czyszczenia namiotu nie należy sięgać po arsenał chemicznych środków, jakich używamy do sprzątania w domu (detergenty, płyny do prania, płyny do naczyń, etc.) O tym, żeby pod żadnym pozorem nie wrzucać namiotu żadnego z jego elementów do pralki nie musimy chyba wspominać, prawda?

Zobacz środki do prania i impregnaty.

Trzymaj wodę z daleka, czyli impregnacja namiotu

Gdy nasz namiot jest już czyściutki i wyschnięty, wtedy warto pomyśleć o odnowieniu zewnętrznej warstwy DWR, czyli powłoki wodoodpornej. Nawet najbardziej odporny na wilgoć materiał w końcu zacznie nasiąkać, dlatego dobrze jest pokryć go odpowiednim środkiem impregnującym. Ten prosty zabieg może pomóc odzyskać właściwości nawet starszym i wydawałoby się mocno zużytym namiotom. Takim impregnatem wystarczy spryskać całą powierzchnię namiotu, a następnie pozostawić do wyschnięcia, ewentualnie zbierając wcześniej jego nadmiar czystą ściereczką.

Tutaj znów przychodzą nam z pomocą fachowcy od pielęgnacji sprzętu górskiego, czyli marka Nikwax. Ich Tent & Gear SolarProof to bezpieczny i prosty w aplikacji środek przywracający hydrofobowość tropiku, a dodatkowo chroniący przed promieniowaniem UV i konserwujący materiał namiotu.

Inne godne polecenia impregnaty do namiotów to np. Tent and Gear Repel brytyjskiej firmy Grangers, albo uniwersalny impregnat na bazie silikonu Fabsil Universal Protector.

Pleśń w namiocie – jak się jej pozbyć i jak zapobiegać

Występowaniu pleśni możemy zapobiegać w jeden sposób – dbać, aby mokry namiot nigdy długotrwale nie pozostawał zwinięty, aby wilgoć w jego zakamarkach nie dała rady się przerodzić w ogniska pleśni. A jak pozbyć się pleśni, gdy już zauważymy charakterystyczny, biały nalot na materiale namiotu?

Będzie można sobie z nim poradzić prostym, domowym sposobem na pleśń. Należy przygotować roztwór zwykłego octu rozcieńczonego w wodzie (może być w proporcji pół na pół) oraz nanieść go na zanieczyszczoną powierzchnię. Po kwadransie można przemyć całość wodą, a na koniec wyczyścić mydłem lub środkiem czyszczącym (choćby wspomnianym już Nikwaxem), pozostawiając do całkowitego wyschnięcia.

Zrób to sam, czyli prosta naprawa namiotu

Namioty turystyczne nie mają łatwego życia, bywają rozkładane w pośpiechu, niedokładnie, w deszczu i mgle, na byle jakim kawałku płaskiej powierzchni narażone na ataki kamieni, krzaków i nie wiadomo czego jeszcze. Nawet gdy będziemy bardzo ostrożni, zawsze może zdarzyć się przypadkowe uszkodzenie tkaniny namiotu nożem, gałęzią, czy ostrym kamieniem. Z tego typu drobnymi usterkami będziemy w stanie poradzić sobie własnoręcznie.

  • Rozszczelniony szew można z powrotem zabezpieczyć przed puszczaniem wilgoci używając specjalnych środków do uszczelniania (np. marki McNett, lu), które pokrywają wrażliwe miejsca przezroczystą, elastyczną powłoką.
  • Na przecięte poszycie czy dziurę w podłodze namiotu pomogą łatki, które często sprzedawane są w zestawie z klejem oraz pędzelkiem do jego nanoszenia. Taki klej po wyschnięciu tworzy mocną, elastyczną spoinę, która zapobiegnie odklejeniu się łatki podczas rozbijania i pakowania namiotu.

Sen zimowy – jak przechowywać namiot po sezonie.

Dotarliśmy nareszcie do końca, czyli do aspektu przechowywania naszego namiotu, aby w komforcie mógł poczekać na rozpoczęcie kolejnego sezonu biwakowego. Jak zatem składać namiot? Przede wszystkim należy pamiętać, że namiot powinien oddychać, więc powinien być luźno spakowany, a nie ciasno wciśnięty do tego samego pokrowca w którym nosimy go na wyprawach i jeszcze dodatkowo skompresowany taśmami. Idealnym rozwiązaniem będzie umieszczenie go w przewiewnym, siatkowym worku – takim jakiego używa się do przechowywania śpiworów lub kurtek puchowych. Pomieszczenie, w którym będzie zimował namiot, powinno być suche i z optymalną, pokojową temperaturą kilkunastu stopni – unikajmy tu piwnic, strychów, czy wilgotnych komórek.


Odpowiednio traktowany namiot z pewnością odwdzięczy nam się w kolejnym sezonie i zapewni suche i ciepłe schronienie podczas wszelkich górskich przygód – tych bardzo dalekich, jak i tych całkiem bliskich.

Szukasz nowego namiotu? Skocz do kategorii namioty turystyczne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.