Jaki plecak dla kobiety? Plecaki damskie Deuter, Osprey i Gregory
Branża

Jaki plecak dla kobiety? Plecaki damskie Deuter, Osprey i Gregory

Skadi / 04 kwietnia 2024

Niejednokrotnie szukając jakiegoś elementu wyposażenia outdoorowego, złościłam się, że nie jest on wypuszczany w wersji damskiej. Problem ten ma tylko na pozór charakter kosmetyczny. W wielu przypadkach wersja damska oznacza jedynie inną szatę graficzną, czy też inny rozmiar. Kupując plecak turystyczny dla kobiety, szczególnie warto poszukać modelu typowo damskiego.

Plecak damski – fanaberia czy wspaniały pomysł?

Niestety, biologii nie oszukamy i w większości przypadków nasza budowa ciała różni się od budowy ciała mężczyzn. Co ważne, istotnie różni się właśnie w tych miejscach, które odpowiadają za współpracę z systemem nośnym plecaka. O ile w przypadku niewielkich plecaczków, przeznaczonych do przenoszenia batonika, niewielkiej butelki wody i kilku „przydasi”, nieprawidłowe dopasowanie plecaka nie będzie aż tak odczuwalne, to zaniedbując ten aspekt w plecaku do cięższych ładunków, bez wątpienia będziemy cierpieć… Plecak turystyczny dla kobiet powinien odpowiadać specyfice kobiecej anatomii!

Na szczęście na etapie zakupów, problem ten jest całkowicie do przeskoczenia – wiodący producenci plecaków turystycznych pomyśleli, aby opracować rozwiązania specjalnie dla nas. Pozwala to nie tylko odpowiednio dopasować system nośny, ale też trafić estetyką w kobiece gusta.

Zobacz nasze wszystkie –> plecaki turystyczne.

Plecaki damskie – różne podejście producentów

Wśród producentów możemy spotkać się z dwoma podejściami do problematyki damskich plecaków. Jedni produkują modele specjalnie przeznaczone dla kobiet. Inni z kolei proponują warianty swoich flagowych modeli skrojone pod kobiecą anatomię.

Również w kwestii wyglądu zewnętrznego panuje pewna różnorodność. Na rynku znajdziemy zarówno plecaki nieodróżniające się na pierwszy rzut oka od „męskich”, jak i takie, których niejeden mężczyzna by nie założył. Producentów, którzy w ogóle o nas nie pomyśleli i nie mają w ofercie damskich plecaków, pominiemy tym razem milczeniem…

Zapewnij sobie radość z wędrówki. Dopasowany do anatomii plecak to klucz do sukcesu! (fot. Gregory)

Damski plecak Deuter

Deuter kwestię oferty dla Pań rozwiązał poprzez wprowadzenie damskich wariantów różnych modeli swoich plecaków, oznaczając je skrótem SL. Od wersji męskich różnią się szczegółami budowy, nieco inną kolorystyką oraz akcentem w postaci żółtego kwiatka, który możemy oczywiście odpiąć. W części modeli w stosunku do wariantów męskich, pojawiają się również drobne różnice w litrażu. Wszystkie praktyczne rozwiązania pozostają jednak niezmienione, co pozwala nam korzystać w pełni z kreatywności twórców spod znaku marki Deuter. Plecaki, które są moim zdaniem szczególnie ciekawe to następujące modele.

Deuter Aircontact Core 45+10 SL jest świetną propozycją plecaka o średniej pojemności, w który spakujemy się nawet na wielodniowy trekking, przy odrobinie kreatywności zabierając także wszelkie niezbędne akcesoria biwakowe.

Sporo przydatnych kieszonek, w miejscach takich jak klapa czy pas biodrowy, oraz trzy kieszenie z siatki, komin zwiększający pojemność głównej komory o 10 litrów, a także odpinany pokrowiec przeciwdeszczowy, czynią z tego modelu niezwykle praktyczne rozwiązanie! Jeśli dodamy do tego regulowany system nośny (z wygodną regulacją w systemie VariSlide) oraz ruchomy pas biodrowy VariFlex, okazuje się, że dostajemy kombinację najlepszych pomysłów Deutera!

Sama korzystam już wiele lat ze starszej wersji tego plecaka i nic nie wskazuje na to, żeby miała przesiadać się na cokolwiek innego. Ten model to wybór na lata!

Kliknij i sprawdź –> plecaki damskie Deuter.

plecak deuter dla kobiet
Deuter od dawna tworzy dopasowaną do kobiecej sylwetki i potrzeb linię plecaków. (fot. Deuter)

Deuter Guide 22 SL to nowa odsłona znanej i cenionej linii plecaków alpejskich. Jeśli cenisz sobie szybkość i lekkość przemieszczania w trudniejszym, wysokogórskim terenie i nie chcesz, aby dźwigany na plecach tobołek ograniczał Twoją mobilność, ten model będzie idealny.

Jest to konstrukcja minimalistyczna, mająca jednak wszystko, co niezbędne. Brak zbędnych pasków czy troków powoduje, że unikamy ryzyka zaczepienia o skały, na przykład przy pokonywaniu ciasnego kominka. Odpinany pas biodrowy docenimy używając plecaka przy wspinaniu. Poza komorą główną, znajdziemy jeszcze dwie mniejsze kieszonki – na telefon komórkowy oraz przydatne drobiazgi w rodzaju czołówki, z tasiemką do mocowania kluczy. Dwie kieszenie na softflaski docenią osoby korzystające z tego rodzaju nawodnienia, poza tym jednak plecak jest kompatybilny z dwulitrowym bukłakiem. Na zewnątrz bezproblemowo przytroczymy dwa czekany.Zatem Plecak damski Deuter Guide doskonale sprawdzi się zatem także zimą.

Damski plecak Osprey

Także marka Osprey przygotowała ciekawą ofertę skrojoną dla kobiet. Damskie plecaki tego producenta mają swoje własne nazwy, inne niż modele skierowane do panów. Kolorystyka damskich modeli również wskazuje nieco na ich przeznaczenie, jest jednak dość stonowana. Oferta plecaków jest na tyle szeroka, że każda z nas znajdzie coś dla siebie, niezależnie od uprawianej aktywności. Jedno rozwiązanie szczególnie urzekło mnie w oglądanych przeze mnie produktach marki Osprey. Część plecaków tego producenta ma zewnętrzny dostęp do kieszeni na bukłak – kapitalny pomysł!

Osprey Kyte 38 to plecak, który można nazwać flagowym modelem marki, jeśli chodzi o plecaki trekkingowe dla kobiet. Model ten od wielu doceniany jest przez podróżniczki, trekerki i turystki. Gama różnorodnego litrażu tych plecaków pozwala wybrać plecak idealny do długości wyjazdów i wypraw.

Atutem tego modelu jest regulowany i wentylowany system nośny w rozwiązaniu AirScape. Dzięki niemu noszenie bagażu nie jest uciążliwością nawet, gdy dni na szlaku ciągną się w nieskończoność. Zachwyca też liczba kieszonek i opcji rozłożenia sprzętu. Plecak oferuje kilka możliwości dostępu do komory głównej, więc nawet to, co wyląduje na spodzie plecaka, może być szybko pod ręką!

Przejdź do strefy, gdzie znajdziesz –> plecaki damskie Osprey.

damski plecak osprey
Plecaki damskie Osprey to więcej niż flagowy Kyte. Poznaj modele tworzone przez specjalistów od trekkingu i podróżowania. (fot. Osprey)

Osprey Ariel 55 doskonale sprawdzi się zarówno na długim trekkingu jak i podczas backpackingowej wyprawy po całym kontynecie. Zwarta konstrukcja i bogaty zestaw praktycznych rozwiązań od razu rzucają się w oczy. System nośny Airscape jest regulowany, a w górnej części pleców specjalna siatka poprawia wentylację.

Mnogość kieszeni pozwala w przemyślany sposób rozłożyć nasz bagaż. Dla śpiwora przewidziano przy tym oddzielną przegrodę, główna komora zaś dostępna jest na dwa sposoby – od góry oraz przez pionowy panel zapinany na zamek. Znajdziemy tu również pokrowiec przeciwdeszczowy oraz kieszeń na cenne drobiazgi, wyposażoną w zapięcie do kluczy. Pomimo dużej pojemności plecaka, dzięki paskom kompresyjnym uzyskamy stabilność ładunku, nawet przy niepełnym wypchaniu plecaka. Bardzo praktyczna jest odpinana klapa. Ten model plecaka występuje z systemem nośnym w dwóch rozmiarach.

Osprey Tempest 9 to niewielki, damski plecak na jednodniowe wypady nie wymagające od nas zabierania specjalistycznego sprzętu. Doskonale da sobie radę jako codzienny bagaż, który mamy zawsze przy sobie, ale także jako plecak rowerowy.

System nośny AirScape zadba o komfort termiczny naszych pleców, zaś rozciągliwe, siatkowe kieszenie boczne zwiększą nieco ładowność jeśli tylko zajdzie taka konieczność. Do plecaka zamocujemy kask, ale także kije trekkingowe bądź czekan, co czyni z tego modelu bardzo uniwersalne rozwiązanie. Podobnie jak wyżej opisywanym modelu Ospreya, także ten plecak możemy kupić z jednym z dwóch rozmiarów systemu nośnego.

Damski plecak Gregory

Marka Gregory również postawiła na wypuszczanie plecaków damskich jako zupełnie osobne modele. Producent postawił na stonowane, neutralne kolory, które nie sugerują damskiego przeznaczenia. Design większości damskich plecaków – zwarta, foremna bryła z charakterystyczną dużą, rozciągliwą kieszenią z siatki na froncie – jest typowy dla marki Gregory. Plecaki, które przedstawię poniżej, szczególnie przykuły moją uwagę.

Kliknij w stronę modeli z kategorii –> plecaki damskie Gregory.

Gregory plecaki dla kobiet
Flagowiec Gregory wśród plecaków damskich to model w wielu wariantach pojemności. (fot. Gregory)

Gregory Jade 38 to przedstawiciel flagowej linii damskich plecaków trekkingowych tego producenta. Charakterystyczną cechą jest tylny panel, zbudowany z rozciągniętej na profilowanej ramie siatki. Jest to rozwiązanie, które zapewnia najlepszą możliwą wentylację pleców, a co za tym idzie, komfort termiczny.

Podobnie, wszystkie pasy systemu wykonano w sposób poprawiający ich oddychalność. Rozmiar plecaka zapewnia uniwersalność – nada się on zarówno do jedno jak i kilkudniowych wycieczek. Dodatkowym atutem jest alternatywny sposób dostępu do głównej komory – zamek w kształcie litery „U” na przednim panelu, umożliwiający bezproblemowe sięgnięcie po zawartość nawet mocno wypakowanego plecaka.

Ciekawym rozwiązaniem technicznym jest także pas biodrowy FreeFloat. Kieszenie na pasie biodrowym są pojemne, a zewnętrzne troki umożliwiają przyczepienie czekana bądź kijków trekkingowych. Plecak wyposażono w pokrowiec przeciwdeszczowy, ale także pokryto poprawiającą wodoodporność warstwą DWR. Jade w rozmiarze 38 litrów wydaje się niezwykle uniwersalnym plecakiem i będzie doskonałym wyborem, jeśli nie chcemy inwestować w kilka plecaków na różne scenariusze.

Pace 6 H2O stanowi bardzo nowatorskie rozwiązanie. Plecak z izolacją termiczną? Proszę bardzo! Wszak głównym zadaniem plecaka biegowego jest zapewnienie nam zapasu płynów na cały czas trwania treningu. Nikt zaś chyba nie lubi pić w upalny dzień ciepłej wody. Plecak ten sprzedawany jest w komplecie z bukłakiem o pojemności 2 litrów. Wewnętrzne kieszonki na drobiazgi oraz zewnętrzna siatkowa kieszeń, mogąca pomieścić kurtkę przeciwdeszczową sprawiają, że jest to bardzo praktyczny plecak dla osób preferujących szybkie i dynamiczne aktywności z minimalnym bagażem – takie jak biegi długodystansowe.

Deuter, Gregory czy Osprey – który damski plecak wybrać?

Deuter, Gregory oraz Osprey to trzej topowi producenci plecaków, proponujący z reguły doskonale przemyślane rozwiązania o naprawdę dobrej jakości. Konkurencja jest mocna i naprawdę trudno o znalezienie decydujących przewag na poziomie konkretnej marki.

Przy wyborze plecaka trzeba zatem zdać się na cechy konkretnego modelu oraz specyficzną dla danego producenta estetykę. Deutera cechuje najbardziej kobieca kolorystyka spośród wymienionych producentów, a także rozwijany od wielu lat system VariFlex. W przypadku plecaków Osprey, „tajną bronią” jest łatwy dostęp do kieszeni na bukłak. Omawiane przeze mnie plecaki Gregory mają zaś przewagę w przypadku intensywnych aktywności – ciekawymi rozwiązaniami są zarówno siateczkowy panel tylny plecaków Jade, jak i termoizolacja biegowego plecaka Pace. Jak widać producenci prześcigają się w nowatorskich pomysłach – bez wątpienia każda z Was znajdzie coś dla siebie!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.