Jaki śpiwór wybrać
śpiwór
Porady

Jaki śpiwór wybrać

Redakcja skalnik.pl / 27 października 2015

Spokojny i relaksujący sen jest podstawą dobrego funkcjonowania w kolejnym wyczerpującym dniu Waszych turystycznych wypraw. W pierwszej kolejności musimy  zastanowić się w jakich warunkach będziemy używać śpiwora. Czy będzie nam potrzebny śpiwór do schroniska czy też śpiwór pod namiot? A może Wasze aspirację sięgają wyżej i dalej? Tam gdzie chłodne  biwaki wysokogórskie lub ekstremalne noce, daleko poza kołem podbiegunowym.

Jakie wypełnienie?

Na rynku znajdziecie szeroki wachlarz produktów z ociepleniem sztucznym oraz naturalnym puchem. Producenci śpiworów turystycznych stosują z powodzeniem oba  rodzaje wypełnienia. Obecnie najwięcej modeli posiada izolację syntetyczną.

Syntetyk

W odróżnieniu od puchu naturalnego, śpiwór syntetyczny  jest zdecydowanie tańszy. Jest trwały i względnie dobrze poddaje się kompresji. Szczególną zaletą wypełnień sztucznych jest ich odporność na zawilgocenie. W porównaniu ze śpiworami wypełnionymi naturalnym puchem, te „syntetyczne” zdecydowanie lepiej grzeją  gdy są wilgotne. Sztuczna ocieplina najczęściej wykonana jest z włókien poliestrowych. Dobrym przykładem tego rodzaju rozwiązania jest Eulinfibre – wypełnienie stosowane w śpiworach marki Volven. Włókna Eulinfibre  są cieniutkimi pustymi w środku rurkami. Ich delikatna  struktura powoduje, że pojedyncze włókna składają się jednolitą strukturę, w której pozostaje duża ilość wolnych przestrzeni powietrznych, gromadzących ciepłe powietrze. Właśnie to ciepłe powietrze odpowiada za ogrzewanie nas podczas używania śpiwora.

Wadą wypełnień syntetycznych jest jednak ich waga. W porównaniu z wyrobami puchowymi, przy zbliżonych parametrach zapewniających tą samą temperaturę komfortową, modele syntetyczne będę co najmniej o 50% cięższe.

Puch

Puch naturalny ze względu na swoje właściwości jest moim zdaniem najlepszym izolatorem spośród dostępnych na rynku. Ma doskonałe parametry termoizolacyjne. Oczywiście ma także swoje wady, ale i  do nich możemy się przyzwyczaić. Puch naturalny klasyfikuje się w zależności od jego „mocy” czyli puszystości. Wyrażana jest ona w stopniach CUIN. Mierzona jest w calach sześciennych na 1 uncję puchu. Im większa liczba jednostek CUIN tym puch jest lepszy. Przez ekspertów najbardziej ceniony jest polski puch gęsi, który z powodzeniem jest wykorzystywany przez rodzimych jak i światowych wytwórców sprzętu puchowego. Śpiwory puchowe są super lekkie, doskonale się kompresują. Przy niewielkiej wadze wypełnienia, zapewniają rewelacyjny komfort termiczny.

W sklepach turystycznych Skalnik znajdziecie najlepsze „puchówki” polskich firm  Pajak i Aura (dawniej Yeti). Dostępne są także śpiwory The North Face, Salewa czy Rab.

Jaki śpiwór kupić?

W mojej codziennej pracy często spotykam się z klientami, którzy chcą kupić śpiwór lekki, super ciepły, zajmujący jak najmniej miejsca i oczywiście tani. Niestety nie zawsze da się te wszystkie zalety przypisać do jednego modelu.

śpiwór mumiaMumia vs kołdra

Śpiwory możemy podzielić  ze względu na kształt. Pierwszym i najpopularniejszym rodzajem są „mumie”. Szerokie w ramionach i zwężające się w kierunku stóp.  Śpiwory tego typu zawsze posiadają kaptur, który dodatkowo izoluje głowę podczas chłodnych nocy. Mumie wyposażane są także prawe lub lewe zamki, które pozwalają na spinanie ich ze sobą.  Drugim rodzajem są klasyczne modele typu kołdra dla osób lubiących komfort oraz tych którzy chcą wykorzystać śpiwór jako przykrycie także w warunkach domowych.

śpiwór syntetycznyDo schroniska

Jaki będzie dobry śpiwór do schroniska? Najczęściej w pomieszczeniach zamkniętych temperatura nie powinna spadać poniżej 10°C. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą lekkie śpiwory syntetyczne, których waga całkowita będzie wahać się pomiędzy 600 g a 1000 g. Im lżejszy śpiwór tym temperatura komfortowa będzie wyższa. Np. model Superlight I  Volvena przy wadze 800 g zapewnia temperaturę komfortową +10°C natomiast temperatura ekstremalna, czyli taka przy której śpiwór chroni nas przed odmrożeniami wynosi: -8°C.  Ten mały śpiwór świetnie sprawdzi się także podczas wyjazdów w ciepłe rejony świata.

Na obóz harcerski

Dla wszystkich, którzy potrzebują  śpiwór pod namiot lub na obóz harcerski, polecałbym modele nieco cięższe, takie które zapewnią nam lepszy komfort cieplny. Biorąc pod uwagę uniwersalność zastosowania śpiwora do biwaków pod namiotem, w okresie  od wiosny do późnej jesieni, należy taki, który zapewni temperaturę komfortową  oscylującą pomiędzy 0°C a +5°C. Godnym polecenia będzie tu model Comfort II Volvena. Przy wadze 1320 g jego temperatura komfortowa to:+3°C, a ekstremalna: – 11°C. Oczywiście zwracam uwagę, że podane wartości temperatur są orientacyjne. Ponieważ każdy z nas inaczej odczuwa zimno, bardzo ważne w tym przypadku jest nasze aktualne samopoczucie oraz to czy jesteśmy kobietą czy facetem. A także to czy przed snem zjedliśmy posiłek. Pamiętajcie, że podczas chłodnych biwaków należy chronić  głowę. Polecam więc zakładać jakąś cienką czapkę lub odpowiednio złożoną chustę wielofunkcyjną. By się dobrze wysapać nie możecie zapomnieć o odizolowaniu ciała od ziemi. W tym celu wybierzcie  karimatę, lekki materacyk wielokomorowy lub matę samopompującą. Zakup lekkiego śpiwora syntetycznego  to wydatek około 200-250 zł.

Na zimową ekspedycję

Całkiem inaczej ma się sprawa, gdy zamierzamy biwakować zimą lub chcemy zapewnić sobie wysoki komfort cieplny, podczas wypraw wysokogórskich. W tym przypadku polecam by skupić się na produktach puchowych. Właściwie użytkowany „puch” będzie służył przez wiele lat. Modele puchowe są zdecydowanie droższe, ale zapewnią najlepszy kompromis pomiędzy wagą a wartością parametrów izolacji. Zakup dobrego modelu to wydatek od kilkuset złotych wzwyż. Cena uzależniona jest od rodzaju użytego puchu oraz materiałów konstrukcyjnych. Przykładowo model GT II 750 DRY +AG marki Yeti przy wadze całkowitej 1300g zapewnia temperaturę komfortową na poziomie: – 9°C a jego temperatura ekstremalna to:- 18°C. By uchronić naturalny puch przed zawilgoceniem, specjaliści Yeti użyli wodoodporny i wysoce oddychający materiał zewnętrzny MicroDry. Dodatkowo by zapewnić świeżość, w podszewce wewnętrznej została zaszyta srebrna nić. W bezkompromisowy sposób rozprawia się ona z wszelkiego rodzaju bakteriami i grzybami odpowiedzialnymi za powstawanie przykrej woni. Gramatura śpiworów puchowych w przypadku modeli ekspedycyjnych będzie zależna od potrzeb użytkownika oraz tego, w jakich warunkach zamierza on spać.

 

Tak krótkie opracowanie oczywiście nie jest w stanie opisać wszystkich aspektów związanych z wyborem śpiwora. Dobry śpiwór przede wszystkim musi być dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Dlatego zapraszam wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia stacjonarnych sklepów turystycznych Skalnik, gdzie nasi eksperci zapoznają Was z dostępnym asortymentem i pomogą dobrać śpiwór najlepiej skrojony do Waszych potrzeb.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.