Jaki termos w góry? - blog Skalnik
Jaki termos w góry?
Jaki termos w góry
Porady

Jaki termos w góry?

Redakcja skalnik.pl / 28 października 2019

Wiatr, deszcz, mgła – każdy miłośnik gór prędzej lub później natrafi na taką pogodę na szlaku. W takim momencie możesz zacząć z utęsknieniem myśleć o kominku oraz grubym kocu lub wyciągnąć z plecaka termos i poprawić sobie nastrój cudownie rozgrzewającą herbatą.

Gorący napój w zimny dzień wspaniale podnosi morale i przywraca siły. Nic więc dziwnego, że termos jest dla wielu osób jedną z najważniejszych rzeczy niesionych w plecaku. Obecnie w ofercie producentów znajdziemy nie tylko tradycyjne termosy na gorące lub zimne płyny, lecz także termosy obiadowe. Dzięki nim nie będziesz potrzebować kuchenki, by cieszyć się gorącym posiłkiem na szczycie.

Na co jednak zwrócić uwagę, wybierając termos turystyczny lub termos obiadowy? Jak wybrać termos dla dzieci? Aby termos stał się twoim niezawodnym towarzyszem na szlaku, przed zakupem odpowiedz sobie na kilka pytań.

 

Jak wybrać termos turystyczny?

Na początek przyjrzę się tradycyjnemu termosowi na płyny. Obecnie na rynku dominują te wykonywane z wysokiej jakości nierdzewnej stali szlachetnej. Mają one nieco gorsze właściwości termiczne niż termosy szklane, ale są oczywiście o wiele trwalsze i lżejsze. Stalowe termosy nie pochłaniają też zapachów przechowywanych produktów i są dość łatwe w pielęgnacji.

Mimo że pierwszym skojarzeniem z termosem jest zazwyczaj parująca kawa lub herbata, to pamiętaj, że dobrym pomysłem na upalny dzień jest zabranie w tym szczelnym opakowaniu zimnego napoju. Termos ma bowiem jedno zadanie: jak najdłużej zachować pierwotną temperaturę zawartości, niezależnie od tego ile ona wynosi. A jak właściwie termosy osiągają ten cel?

Nowoczesny termos jest naczyniem z podwójnymi ściankami, spomiędzy których wypompowano powietrze. To właśnie ta pusta przestrzeń o niskim ciśnieniu (tzw. próżnia techniczna) izoluje zawartość od otoczenia. Producenci stosują także inne sztuczki, by ograniczyć wymianę ciepła. Pokrywają choćby ścianki na zewnątrz substancją odbijającą światło i oczywiście dbają o jak największą szczelność korka.

 

Jak zbudowany jest termos

Za utrzymywanie temperatury odpowiadają przede wszystkim dwie ścianki i znajdująca się między nimi próżnia techniczna.

 

Na jakie pytania należy sobie odpowiedzieć, wybierając termos turystyczny?

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele termosów. Różnią się one m.in. pojemnością, rodzajem korka czy dodatkowymi akcesoriami. Żeby wybrać odpowiedni model odpowiedz sobie na trzy poniższe pytania.

 

1. Jakiej pojemności termos potrzebujesz?

Jeżeli tak jak ja nie lubisz nosić zbędnych rzeczy w plecaku, zastanów się, jakiej pojemności termos jest ci potrzebny. Na rynku znajdziesz zarówno malutkie termosy mieszczące zaledwie 300 ml, jak i takie, do których nalejesz 1,5 l gorącej herbaty. Co ważne, im większy termos, tym dłużej będzie on w stanie utrzymać temperaturę napoju (o ile na początku wypełniono go do końca). Większy termos zajmuje też jednak więcej miejsca w plecaku i jest oczywiście cięższy. Pomyśl więc, ile zazwyczaj wypijasz gorącej herbaty na szlaku oraz czy z termosu będzie korzystała jedna czy więcej osób. Na tej podstawie dobierz odpowiednią pojemność. Jeśli kupujesz termos dla dwóch osób, zastanów się też nad termosem z dwoma kubkami. Takie rozwiązanie proponuje choćby termos Esbit Vacuum.

 

2. Jaki korek wybierasz?

Korek to tak naprawdę najważniejszy element termosu, bo to właśnie tędy najszybciej może uciec ciepło. Dobry termos turystyczny powinien mieć korek, który jednocześnie zapewnia maksymalną szczelność oraz wygodny dostęp do napoju. Na rynku znajdziemy dwa rozwiązania:

  • Korek z gwintem uzbrojony w uszczelkę: to prostsze rozwiązanie, co oznacza, że jest bardziej niezawodne, bo w takim korku nie ma za bardzo co się zepsuć. Przez większy otwór ucieka jednak więcej ciepła. By zminimalizować ten problem, producenci dodają w korku rowki, które pozwalają nalać gorącą herbatę czy kawę już przy częściowym odkręceniu.
  • Korek automatyczny: posiada on na środku guziczek, po którego naciśnięciu otwiera się mały zawór. W przypadku tego typu korka istnieje większe ryzyko, że któraś część ulegnie zepsuciu, ale mniejszy otwór w momencie nalewania sprawia że płyn dłużej utrzymuje pierwotną temperaturę. Co ciekawe produkowany przez Esbit termos ISO Vacuum Flask posiada oba typy korków, których możesz używać wymiennie w zależności od potrzeb. Podobnie w przypadku niektórych modeli postępuje firma Primus znana doskonale turystom z produkcji outdoorowych naczyń.

 

3. Jak chcesz trzymać termos turystyczny?

Odkręcanie termosu zmarzniętymi palcami może się niekiedy zamienić w niebezpieczną żonglerkę. Klasyczna, metaliczna powłoka wygląda ładnie, ale sprawia też, że termos łatwo wyślizguje się ze zdrętwiałych rąk. Niektóre termosy są więc pokrywane warstwą farby o podwyższonej chropowatości, aby móc je pewniej chwycić na mrozie. Taką lekko chropowatą powierzchnię ma choćby termos Primus Vacuum Bottle. Jeżeli często jeździsz w góry zimą, zastanów się nad wybraniem termosu o takiej właśnie chropowatej powierzchni.

Na rynku dostępne są także termosy ze specjalnym uchwytem. Podwyższa on nieco wagę naczynia, ale zdecydowanie ułatwia bezpieczne nalanie herbaty (zwłaszcza w przypadku dużych termosów).

 

Termos turystyczny

Zwróć uwagę czy termos będzie dało się wygodnie trzymać w rękawiczkach (fot. Esbit)

 

Jak wybrać dobry termos obiadowy?

Kanapka, baton czy czekolada dodają energii, ale nic tak nie poprawi nastroju jak gorący posiłek. Co jednak zrobić, kiedy po drodze nie ma żadnego schroniska? Można do plecaka zapakować kuchenkę turystyczną, kartusz, zestaw naczyń i składniki naszego dania lub… termos obiadowy. Działa on w oparciu o te same zasady co klasyczny termos turystyczny, ale jest zazwyczaj szerszy i niższy. Dzięki temu łatwiej wyjesz do końca jego zawartość.

Termosy obiadowe przydadzą się też oczywiście w pracy czy na uczelni. Zapomnij o suchych kanapkach. Od dziś twoi współpracownicy będą ci zazdrościć gorących i apetycznych klopsików w sosie koperkowym.

Wybierając termos na zupę czy drugie danie, zacznij od odpowiedzenia sobie na te same pytania co przy klasycznym termosie. Zobacz, czy dany termos ma powłokę antypoślizgową, zastanów się, czy jest ci potrzebna rączka (przyda się raczej tylko w przypadku większych modeli – taki uchwyt posiada choćby termos Primus na zupę o pojemności 1,5 l) i sprawdź jakość stali, z której wykonano termos. Pomyśl też o tym, jaka pojemność będzie ci potrzebna.

 

Termos obiadowy Esbit

Termosy obiadowe Esbit to jedne z najpopularniejszych modeli (fot. Esbit)

 

Standardowe termosy obiadowe mają pojemność 500 ml. Jeśli twój apetyt jest większy niż przeciętny, wybierz naczynie o pojemności 750 ml. Termos obiadowy o pojemności 1 litra powinien natomiast starczyć dla dwóch osób.

Oprócz tego zwróć uwagę na dodatkowe smaczki proponowane przez producentów. Produkowany przez Esbit termos ma niekiedy łyżkę schowaną w zakrętce wewnętrznej. Zakrętka zewnętrzna może natomiast służyć jako miseczka. Pokrycie ścianek od wewnątrz cienką warstwą srebra sprawia natomiast, że łatwiej doprowadzić termos do czystości, nawet jeśli zajmiesz się tym dopiero w domu po powrocie z gór.

Sprawdź też, czy oglądany przez ciebie termos na zupę ma przycisk uruchamiający zawór bezpieczeństwa. Pozwala on bezpiecznie pozbyć się zgromadzonej wewnątrz termosu pary wodnej i wyrównać ciśnienie.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając termos dla dzieci?

Termos dla dzieci powinien być przede wszystkim wykonany z trwałego i bezpiecznego materiału. Upewnij się także, czy jest on wolny od szkodliwych związków (takie jak BPA, ftalany).

Zdecyduj się raczej na termos o małej pojemności, aby dziecko mogło same nieść go w swoim plecaku. W końcu radość z gorącej herbaty na szczycie jest jeszcze większa, kiedy ma się świadomość, że samemu się ją przyniosło na górę. Taki mały termos dziecko będzie też mogło spokojnie zabrać do szkoły.

I oczywiście, zadbaj o odpowiedni wygląd termosu! Ty możesz być miłośnikiem klasycznej czerni, ale termos dla dzieci powinien być raczej kolorowy i radosny. Najlepiej, jeśli dziecko samo będzie mogło wybrać konkretną barwę. Można też zdecydować się na termos zdobiony specjalną grafiką (np. Esbit z serii KID lub termos dziecięcy Laken).

 

Termos dla dziecka

Dobierz pojemność termosu tak, aby dziecko potrafiło go samodzielnie używać

 

Dobry termos jest wspaniałym towarzyszem na szlaku. Wybierz taki, który będzie pasował do twoich potrzeb. Zabieraj go wszędzie, nie tylko na zimowe trasy, lecz także w upalne letnie dni, aby zawsze móc cieszyć się napojem o idealnej temperaturze.

Autor: Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: