Kijki trekkingowe Black Diamond
Branża

Kijki trekkingowe Black Diamond

Anna Śliwa / 06 listopada 2023

Mówisz kije trekkingowe – myślisz Black Diamond? Być może też tak masz. Po pierwszej krótkotrwałej „przygodzie” z inną marką pozostaję im wierna od ponad 10 lat. Co o tym decyduje? Niezawodność, solidność, rewelacyjne zewnętrzne blokady zaciskowe, a przy tym niska waga. Zapraszam Cię dziś na przegląd kolekcji kijów trekkingowych Black Diamond, jednego z liderów w tym segmencie rynku outdoorowego. Przybliżę w nim nie tylko budowę poszczególnych modeli, ale też postaram się pomóc w dopasowaniu optymalnego do Twoich potrzeb rozwiązania.

Kijki trekkingowe- czy w ogóle ich potrzebujesz?

Kiedyś kije traktowane były trochę jako fanaberia. Sama broniłam się przed nimi przez dobrych kilka lat. W końcu jednak kolana w dość bolesny sposób powiedziały: hola, stop, my się tak nie bawimy i ciężkiego plecaka same nosić nie będziemy. Cóż było robić. 13 lat temu zaczęłam używać „podpórek” i w sumie teraz żałuję, że tak późno. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć.

kijki do chodzenia po górach kijki trekkingowe black diamond
Pomyśl o swoich stawach i postaw na kije trekkingowe (fot. Black Diamond)

Przez ostatnią dekadę podejście do kijów zmieniło się diametralnie. Dziś jest to niemal standardowy element wyposażenia osób wybierających się na górskie szlaki. Używają ich zarówno miłośnicy trekkingów,  turystyki wysokogórskiej, ale też biegacze górscy. Jeśli więc zastanawiasz się czy potrzebujesz kijów, mogę w ciemno odpowiedzieć, że tak. Ich głównym zadaniem jest odciążenie stawów kolanowych i skokowych podczas wędrówki czy biegu. Dzięki temu są one mniej narażone na kontuzję, ale też na długotrwałe obciążenia powodujące różnorodne dolegliwości. Kije na szlaku to mniejsze zmęczenie nóg, szczególnie na długich zejściach i nie da się ukryć, że także większe bezpieczeństwo.

Zobacz wszystkie –> kijki trekkingowe.

Mam nadzieję, że przekonałam. Więc teraz czas na drugi element. Dlaczego kije Black Diamond?

Black Diamond – niezawodność i innowacyjność

Black Diamond to marka, która zapewne obiła Ci się o uszy jeśli lubisz górskie wędrówki lub wspinaczkę. W jej ofercie znajduje się szpej wspinaczkowy, sprzęt narciarski, kije trekkingowe, czołówki dopasowane do różnorodnych aktywności, rękawice, plecaki, obuwie wspinaczkowe i podejściowe, a także odzież wspinaczkowa i trekkingowa.

Siedzibą Black Diamond jest Salt Lake City leżące u podnóży Gór Wasatch będących częścią Gór Skalistych. Firma istnieje od 1957 r., gdy Yvon Chouinard rozpoczął produkcję własnoręcznie kutych haków wspinaczkowych. Do 1989 r. działała po nazwą Chouinard Equipment. Cały czas sukcesywnie rozszerzała i rozszerza swoją ofertę stawiając przy tym na innowacyjność. To właśnie dzięki Black Diamond spopularyzowane zostały zewnętrzne blokady zaciskowe w kijach trekkingowych. W dziedzinie wspinaczki konstruktorzy marki stworzyli m.in. rewolucyjne firendy Camalot.

Kije trekkingowe są jednym ze sztandarowych produktów Black Diamond. Ich niezawodność i solidność sprawiają, że używane są przez miłośników turystyki i trekkingów na całym świecie. Oferta kijów jest wciąż poszerzana, a konstruktorzy pracują nad coraz bardziej funkcjonalnymi rozwiązaniami, które są optymalnie dopasowane do różnych rodzajów aktywności.

Kije serii Trail – zyskaj pewność i stabilność na szlaku

Seria kijów Black Diamond Trail to niezwykle wszechstronne modele, które znajdują się od lat w gronie bestsellerów marki. Wykonane z lekkiego, wytrzymałego aluminium przeznaczone są do całorocznego użytku na zróżnicowanych szlakach. To kije wybierane przez miłośników trekkingów z lżejszymi i ciężkimi plecakami, bardzo stabilne i niezwykle funkcjonalne. Wyposażone są w dwie niezawodne zewnętrzne blokady FlickLock opatentowane przez Black Diamond. Dzięki temu regulacja długości jest szybka, bezproblemowa i możliwa także w rękawiczkach. Blokady zewnętrzne są bardziej odporne na działanie wilgoci i mrozu, co wpływa na niezawodność tego modelu.

blokada kije trekkingowe black diamond
Blokada zaciskowa FlickLock – prosta w obsłudze i niezawodna w każdych warunkach (fot. Black Diamond)

W serii Trail znajdziesz następujące modele:

 • Trail – to lekkie kije do różnorodnych trekkingów zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Wyróżnia je przedłużona rękojeść, dzięki czemu na przykład na podejściach kije można uchwycić niżej. Cała rękojeść wraz z uchwytami wykonana jest z miękkiej, przyjemnej w dotyku pianki EVA, która zmniejsza ryzyko otarć i odcisków. Kije wyposażone są w regulowane, poszerzone paski nadgarstkowe z wyściółką. Model dostępny jest w wersji męskiej i damskiej, która jest nieco krótsza i lżejsza.
 • Trail Back – w stosunku do modelu Trail kije te różnią się przede wszystkim rękojeścią. W przypadku kijów Trail Back masz do czynienie z krótką, klasyczną, wyprofilowaną anatomicznie rękojeścią z przyczepnej mieszanki gum. Lekko profilowane, poszerzone paski nadgarstkowe mają miękką wyściółkę, która zapewnia komfort podczas użytkowania.
kije trekkingowe dla kobiet black diamond
Kije linii Trail to sprawdzony partner na górskich szlakach (fot. Black Diamond)

Kliknij i zobacz również –> test kijów Trail!

 • Trail Cork – dostępny w wersji męskiej i damskiej, najbardziej zaawansowany model w tej serii. Kije wyposażone są w przedłużoną rękojeść, która w górnej części wyłożona jest naturalnym korkiem, zaś w dolnej miękką pianką EVA. Komfortowe, miękkie paski nadgarstkowe zapewniają dużą wygodę podczas marszu. Goty kijów są wymienne i można je zastąpić gumowymi Rubber Tech Tips, co zwiększa ich wszechstronność. Sprzedawane są w zestawie z talerzykami standardowymi i śnieżnymi.
 • Trail Sport – to uniwersalne kije, które świetnie sprawdzą się zarówno podczas intensywnych jednodniowych hikingów, jak i kilkudniowych trekkingów z cięższym plecakiem. Mają krótki, wykonany z pianki EVA uchwyt oraz miękkie pętle nadgarstkowe.
 • Trail Explorer 3 – uniwersalny model na krótsze i dłuższe trekkingi, z krótkimi, gumowymi uchwytami i prostymi pętlami nadgarstkowymi wykonanymi z taśmy.

Seria Distance – waga ma znaczenie

Distance to seria kijów Black Diamond stworzona z myślą o biegach górskich, szybkich, intensywnych hikingach, jak również dla miłośników trekkingów, którzy cenią sobie minimalizm i możliwość spakowania kijów do jak najmniejszych rozmiarów. W większości kije z tej serii można złożyć w kształt litery Z, przez co mierzą po spakowaniu nie więcej niż 45 cm. Zastosowano w nich blokady zewnętrzne FlickLock® lub FlickLock Pro. Znajdziesz tu zarówno kije z włókna węglowego odznaczające się nadzwyczajną lekkością, jak i nieco cięższe kije aluminiowe.

Kije serii Distance – dla biegaczy, do speed hikingu i na trekkingi (fot. Black Diamond)
 • Distance Carbon Running – to najlżejsze kije w kolekcji Black Diamond, dedykowane dla biegaczy i opracowane przy udziale biegaczki i ambasadorki marki Joe Grant. Jeden kij waży mniej niż 100g! Są to kije o stałej długości, bez regulacji, dostępne w kilku wariantach. Mają miękkie, wykonane z pianki EVA i lekko przedłużone uchwyty ze żłobieniami dla lepszej przyczepności, wyściełane pasy nadgarstkowe, a za świetny balans i stabilność odpowiada specjalny pierścień umiejscowiony na trzonie kija.
 • Distance FLZ Trekking/Running – kije dostępne w wersji aluminiowej i z włókna węglowego, różniące się od siebie wagą oraz zastosowaną blokadą zaciskową. Wersja aluminiowa waży zależnie od długości od 390 do 450 g (para) i wyposażona jest w klasyczną blokadę FlickLock, zaś z wersja z włókna węglowego (Carbon) waży między 310 a 368 g i ma blokadę FlickLock Pro. Są to kije składane w kształt litery „Z”, z linką łączącą poszczególne elementy. Blokada znajduje się jedynie w górnym segmencie więc regulacja możliwa jest w ograniczonym zakresie. Z tego względu kije sprzedawane są w 3 rozmiarach. Kije mają lekko wydłużone, żłobione uchwyty z pianki EVA oraz miękkie paski nadgarstkowe. Ich groty można wymieniać z wykonanych z węglika, na gumowe.
kije składane kijki trekkingowe black diamond
Kije Distance Z i FLZ zajmują bardzo mało miejsca po spakowaniu (fot. Black Diamond)
 • Distance Z Trekking/Running – to kije o konstrukcji zbliżonej do poprzedniego modelu, ale z jedną zasadniczą różnicą. Mają stałą długość i nie zastosowano w nich blokady. Kije składają się w kształt litery „Z”, dzięki czemu są kompaktowe po spakowaniu. Ponieważ nie można ich regulować na długość, dostępne są w kilku wariantach. W zakresie grotów i uchwytów jest to model identyczny z FLZ Trekking/Running. Dostępne są w wersji aluminiowej i lżejszej z włókna węglowego (Carbon).

Seria Alpine – do wymagających wyzwań alpejskich

Seria Alpine to zaawansowane kije do całorocznego użytku trekkingowego w górach typu alpejskiego i do turystyki wysokogórskiej. Wykonane są z lekkiego i wytrzymałego włókna węglowego i wyposażone w blokady FlickLock Pro z utwardzonego aluminium. Blokady te działają niezawodnie w niskich temperaturach i nie zacinają się na mrozie i jednocześnie zapewniają maksymalną stabilność. Kije mają przedłużone rękojeści z pianki EVA, z uchwytami z naturalnego korka oraz miękkie, poszerzone pasy nadgarstkowe. Ich groty można wymieniać z wykonanych z węglika na gumowe. Kije dostępne są w wersji podstawowej Alpine Carbon Cork Trekking oraz poszerzonej Alpine Carbon Cork Whippet Ready Trekking. Druga z nich ma specjalną konstrukcję głowicy umożliwiającą montaż ostrzy, które przekształcają kije w czekan.

Seria Pursuit – kije nowej generacji

Pursuit to seria nowej generacji kijów Black Diamond. Przeznaczona jest do trekkingów o każdej porze roku i bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach serii Trail. Została jednak wzbogacona o nowoczesne rozwiązania, w tym blokady FlickLock +, które umożliwiają jeszcze szybsze i precyzyjne ustawianie długości kijów. Kije aluminiowe mają lekko przedłużone uchwyty wykonane w części z naturalnego korka, w części zaś z pianki wykorzystującej morskie algi. Nowością jest opracowanie dwóch wielkości rękojeści dostosowanych do mniejszych i większych dłoni. W poszerzonych miękkich taśmach nadgarstkowych zastosowano włókna z recyklingu.

kijki trekkingowe black diamond
Pursuit – nowa generacja kijów Black Diamond (fot. Black Diamond)

Jakie modele znajdziesz w tej serii:

 • Pursuit Trekking – to model podstawowy, który ma dokładnie te cechy, które opisałam wyżej w charakterystyce całej serii. W zestawie znajdują się talerzyki standardowe i śniegowe.
 • Pursuit Shock Trekking – to model bardziej zaawansowany, który wyposażony jest w mechanizm tłumiący drgania umieszczony wewnątrz rękojeści. Można w nim też wymieniać groty z węglika na gumowe.
kompaktowe kije trekkingowe black diamond
Kije Pursuit FLZ złożysz jak harmonijkę (fot. Black Diamond)
 • Pursuit FLZ Trekking – to z kolei kije klasy premium składane podobnie jak modele serii Distance w kształt litery „Z”. Mają tylko jedną blokadę zaciskową umieszczoną u góry i pozwalającą na regulację długości, zaś segmenty połączone są wewnątrz linką. Dzięki temu po spakowaniu kije mają nie więcej niż 45 cm długości.

Kije trekkingowe Black Diamond to klasa sama w sobie. Dzięki swojej konstrukcji zapewnią Ci stabilność i pewne wsparcie na szlaku. Dobierz model odpowiednie do swojej aktywności i ruszaj w góry o każdej porze roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.