Koszulki merino kontra koszulki syntetyczne - blog Skalnik
Koszulki merino kontra koszulki syntetyczne
mężczyzna w koszulce merino na tle gór
Branża

Koszulki merino kontra koszulki syntetyczne

Beata Nawrotkiewicz / 04 maja 2022

Większość z nas, górołazów, od ubrań w góry wymaga kilku rzeczy: wygody w noszeniu, dobrej oddychalności i oczywiście minimalnej wagi. Dodatkowe punkty mogą też dostać ubrania, które powstają w sposób etyczny, a ich negatywny wpływ na środowisko jest zerowy lub bliski zeru. Czy wełna merino spełnia wszystkie z tych warunków? Spełnia. Tylko czy ona nadaje się na lato? przecież to wełna.

Bielizna termoaktywna merino już nikogo nie dziwi. Coraz więcej outdoorowców dostrzegło, że ten materiał świetnie sprawdza się na wyjazdach narciarskich i zimowych wyrypach. Jednocześnie dlaczego coś, co jest dobre na zimę, miałoby sprawdzić się latem? Przewrotnie napiszę, że właśnie dlatego, że jest z wełny merino. Włókna tak naturalnego i wszechstronnego, że sprawdza się w różnych porach roku.

Jaka jest wełna z merynosów

Wełna owiec, które znamy z Podhala czy Bieszczad, jest dość szorstka i choć świetnie izoluje od warunków zewnętrznych, to wiele osób narzeka na “gryzienie”. Rzadko już więc dojrzymy w górach zapaleńców w grubych, wełnianych swetrach. Jednak wełna merynosów (w gruncie rzeczy dość podobnych do “naszych” owiec) jest zupełnie inna. Delikatna wełna merino jest przyjemna dla skóry, nie podrażnia jej ani nie uczula. To zresztą dopiero początek listy zalet merino – kolejnych przeczytasz niżej. 

Sama jej delikatność sprawia, że merino świetnie sprawdzi się w ubraniach pierwszej warstwy. Niezależnie od tego czy to bielizna termoaktywna czy letnia koszulka merino sprawdzi się znakomicie. 

Odzież turystyczna z merino

Pakowanie plecaka na dłuższy wypad w góry to ciągłe dylematy ile czego ze sobą zabrać. Rozwiązaniem przynajmniej części tych rozterek jest kolejna znakomita cecha wełny merino – antybakteryjność. Naturalne cechy włókna sprawiają, że nie rozwijają się w nich bakterie, które są odpowiedzialne m.in. za powstawanie przykrego zapachu. W praktyce oznacza to, że ubrania merino nie śmierdzą. Jedna koszulka merino w miejsce trzech lub czterech to zawsze trochę zaoszczędzonego miejsca w plecaku. 

Żeby utrzymać antybakteryjne właściwości nie trzeba wiele – wystarczy, że posiadacz(ka) odzieży zadba o własną higienę, a koszulka zostanie pozostawiona rozłożona. Następnego dnia można ją spokojnie zakładać bez obaw o wrażliwe nosy towarzystwa wokół. 

trzy koszulki Icebreaker suszące się na sznurku między drzewami
Koszulki merino długo zachowują świeżość, wystarczy je przewietrzyć (fot. Icebreaker)

Merino kontra syntetyk

Dla laika koszulka to koszulka. Warto jednak przyjrzeć się z bliska i zobaczyć, czym różnią się koszulki syntetyczne od koszulek merino.

  1. Zapachy. Użytkownicy syntetycznych koszulek (i bielizny termoaktywnej) dobrze wiedzą, o co chodzi. Powiedzieć, że po wysiłku koszulki syntetyczne brzydko pachną, to jak nic nie powiedzieć. Właściwie już w połowie gorącego dnia niejednokrotnie nadają się do wymiany. Merino wprost przeciwnie, nawet kolejnego dnia po wysiłku nadal nie śmierdzi.
  2. Środowisko. Wełna merino jest naturalna, zatem biodegradowalna. Do jej produkcji wykorzystuje się runo owiec, a po zakończeniu użytkowania materiał się rozłoży. Materiały syntetyczne, nawet recyklingowane powstały ze źródeł nieodnawialnych. Reszki syntetycznych materiałów będą zalegać na ziemi przez setki lat (a przynajmniej do momentu, w którym ludzkość nie znajdzie sposobu na pozbycie się tych śmieci). Ponadto z syntetycznych materiałów podczas użytkowania wytrąca się niebezpieczny mikroplastik. Jest on zmorą mórz i oceanów, które z roku na rok są coraz bardziej nim zanieczyszczone.
  3. Cena. Pozornie w tym przypadku wygrywają tkaniny syntetyczne, które są (a raczej bywają) bardzo, bardzo tanie. Warto jednak zastanowić się i wziąć pod uwagę, że ich prawdziwy koszt odłożony jest w czasie – sztuczny materiał, a więc plastik, zanieczyszcza środowisko naturalne. Merino jest drogie, ale jest warte swojej ceny.

Ubrania merino na lato

Owce merynosy muszą sobie radzić w różnych warunkach pogodowych. Wielkie stada hodowane są na Antypodach – w Australii i Nowej Zelandii. Dlatego też ich wełna sprawdza się w różnych warunkach pogodowych: od chłodu po upał. 

Koszulka Icebreaker merino towarzyszyła mi latem w Izraelu. Przeczytaj recenzję na blogu

Koszulka termoaktywna z merino dopasuje się do warunków, w jakich się znajdzie. To naturalna termoregulacja, która sprawia, że w ubraniu merino jest nam po prostu komfortowo. Koszulka z wełny merino jest delikatna, lekka i przewiewna, nie podrażnia skóry, ma znakomitą oddychalność i antybakteryjność. Mokra schnie nieco wolniej niż syntetyki, zatem najlepiej pozostawić ją w przewiewnym miejscu, żeby to powietrze ją wysuszyło.

Podczas wyboru koszulki merino dla siebie nie zapomnij przyjrzeć się także jej krojowi. 

Koszulki Icebreaker

Icebreaker to nowozelandzka marka, która słynie z wysokiej jakości produktów z wełny merynosa. Od bielizny (majtki, staniki) przez koszulki na lato i termiczną bieliznę z merino o większej gramaturze po ubrania ostatniej warstwy, z ociepliną merino. Icebreaker jest marką transparentną – corocznie publikuje raporty o swoich łańcuchach dostaw i podpisywanych kontraktach, dba o dobrostan owiec, z których pozyskiwana jest wełna. Publikuje wiele raportów i analiz, w których badane są właściwości merino i zestawiane z innymi materiałami. 

W odzieży marka Icebreaker dba nie tylko o sam materiał, ale także design produktów. Można wybierać w szerokiej gamie rozmiarów, modeli i kolorów. Współpraca z utalentowanymi grafikami co roku owocuje tematycznymi kolekcjami nadruku. 

Damska koszulka merino z autorskim nadrukiem (fot. Icebreaker)

Oczywiście Icebreaker to cała gama ubrań z wełny merynosów. W ofercie firmy znajdują się  zarówno kolekcje outdoor, jak i codzienne. Produkty przeznaczone na różne pory roku.

Na naszych półkach sklepowych (stacjonarnie i online) znajdziesz duży wybór koszulek merino. Sprawdź jakie mamy męskie koszulki Icebreaker Zobacz też naszą kolekcję w kategorii damskie koszulki Icebreaker.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: