Krzysztof Wielicki – Mój wybór
Krzysztof Wielicki w górach
Spotkania z górami

Krzysztof Wielicki – Mój wybór

150819840017 października 2017

Krzysztof WielickiTEMAT:

Krzysztof Wielicki – Mój wybór

PRELEGENT:

Krzysztof Wielicki

MIEJSCE:

Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, Sala 329, Wrocław

DATA:

17.10.2017 19:00

O prelekcji:

Start nowego sezonu Spotkań z Górami. Pierwszym gościem nowej edycji będzie Krzysztof Wielicki. Legendarna już postać dla polskiego i światowego himalaizmu opowie o swoim górskim życiorysie, a także rozwinie i uzupełni opowieści, które zaczął snuć na kartach książek Mój wybór, opublikowanych przez wydawnictwo Góry Books. Wielickego przygoda z himalajami nie kończy się i nijak nie daje się zmieścić w dwóch tomach wywiadów przeprowadzonych przez Piotra Drożdża. Ona ciągle trwa, choćby na kolejnych wyprawach, których Wielicki jest kierownikiem. Jaki magnes mają w sobie góry wysokie, że tak przyciągają do siebie? Ile trzeba poświęcić i co trzeba wytrwać, żeby w końcu stanąć na szczycie? Szeroki horyzont doświadczeń i bogactwo himalajskich przygód Krzysztofa Wielickiego, będzie kluczem do zrozumienia tej wyjątkowej ścieżki życia, jaką jest himalaizm uprawiany na najwyższym, światowym i ekstremalnym poziomie.

Na spotkanie z Krzysztofem Wielickim zapraszamy tym bardziej, że jest to może jedna z ostatnich okazji, żeby porozmawiać z kierownikiem tegorocznej wyprawy zimowej na K2 przed wyjazdem w Karakorum. Zachęcamy żebyście zadawali nurtujące was pytania, zanim wyprawa wyruszy na lodowiec pod K2. Niewiele czasu zostało do chwili, gdy polscy himalaiści staną pod ostatnim niezdobytym wciąż zimą szczytem ośmiotsięcznym. Pierwsza prelekcja nowego cyklu Spotkań z Górami będzie również okazją do zakupienia książek Mój wybór w promocyjnej cenie, zapoznania się z nowościami marki Berghaus oraz możliwością kupienia chust wielofunkcyjnych marki 4Fun. Polska marka barwnych i niezwykle funkcjonalnych chust założona została właśnie przez Krzysztofa Wielickiego.

Krzysztof Wielicki:

Krzysztof Wielicki to jeden z najbardziej utytułowanych himalaistów na świecie. Jako piąty człowiek w historii himalaizmu skompletował Koronę Himalajów i Karakorum. Czternaście najwyższych gór świata zdobył jednak w stylu, który do dziś inspiruje wielu himalaistów i o który pokusić mogliby się jedynie najlepsi. Kilka pierwszych wejść zimowych, solowe zdobycia najwyższych szczytów, czy błyskawiczne wręcz rajdy po kolejny szczyt do korony, były specjalnością Wielickiego. Pierwszy swój ośmiotysięcznik zdobywa zimą. W roku 1980 wraz z Leszkiem Cichym staje na szczycie Mount Everest i jeszcze dobitniej obala tezę Edmunda Hillarego, który twierdził, że zimą powyżej 7000 m n.p.m. nie da się przeżyć. Wielicki i Cichy udowadniają, że himalaizm zimowy jest możliwy. Otwierają w ten sposób nowy problem w dziejach alpinizmu uprawianego w najwyższych górach świata. Wyżej wejść się nie da, ale każdy z ośmiotysięczników zimą stanowi wyzwanie dla następnych pokoleń himalaistów. Kolejny z listy najwyższych szczytów na ziemi Wielicki zdobywa w stylu, który zaskakuje świat. Wejście na szczyt Broad Peak i powrót do bazy zajmuje mu jedynie 21,5 godziny i jest to pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik i powrót, który trwa poniżej jednej doby. Tym razem Wielicki łamie granicę szybkości w himalaizmie i po raz pierwszy w swoim życiu wchodzi na ośmiotysięcznik solo. Kolejne szczyty powyżej 8000 m kompletuje również w rewelacyjnym stylu. Na Manaslu (1984) wchodzi nową drogą. Kanczendzongę i Lhotse zdobywa znów jako pierwszy człowiek zimą. Pierwszy z tych szczytów zdobywa wraz z Jerzym Kukuczką, drugi w samotnym rajdzie i to w gorsecie ortopedycznym, który nosi po odniesionym urazie. Wielicki staje się specjalistą od solowych wejść w Himalajach. W kolejnych latach, w pojedynkę, zdobędzie jeszcze: Dhaulagiri, Sziszapangmę (nową drogą), Gasherbrum II i potężny masyw wyniosłej Nangi Parbat. Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany prestiżowymi w alpinistycznym środowisku nagrodami. Wielicki wielokrotnie pełnił funkcję kierownika wypraw w Himalaje. Na przełomie lat 2002/2003 kierował zimową ekspedycją Polska Wyprawa Zimowa Netia K2, która nie zdobyła szczytu. Zimą 2006/2007 przewodził wyprawie na Nanga Parbat, podczas której również nie udało się dokonać zimowego wejścia. W 2013 r. był kierownikiem zimowego ataku na Broad Peak, który zakończył się pierwszym zimowym wejściem. W tym roku pokieruje wyprawą na ostatni, najtrudniejszy i wciąż niezdobyty zimą ośmiotysięcznik – K2.

Sponsorzy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.