denis_urubko_w_górach
Spotkania z górami

Różnica zimna

152876160012 czerwca 2018

Denis Urubko

TEMAT:

Różnica zimna

PRELEGENT:

Denis Urubko

MIEJSCE:

Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, sala Aula, Wrocław

DATA:

12.06.2018 19:00

Gościem ostatnich w tym sezonie Spotkań z Górami będzie Denis Urubko. Himalaista, którego, szczególnie po ostatniej wyprawie na K2, nie trzeba nikomu przedstawiać. To on był w czwórce, która odważnie ruszyła z akcją ratunkową na Nanga Parbat, on też podjął samotną próbę zdobycia K2.

Sukcesów na koncie naszego gościa nie brakuje: zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, tytuł Śnieżnej Pantery, jest jednym z najszybszych himalaistów świata, uczestniczył w Narodowej Zimowej Wyprawie na K2. Jego górska kariera trwa już od niemal 30 lat. Można powiedzieć, że góry to dla niego nie tylko pasja i zawód, ale niemal środowisko naturalne.

O prelekcji

Podczas swojej prelekcji zatytułowanej „Różnica zimna” skupi się przede wszystkim na historii swojego wspinania, przede wszystkim w górach najwyższych. Opowie, czym zdobywanie Himalajów latem różni się od wypraw zimowych. Latem w Himalajach bywa tłoczno, co potwierdzają dziesiątki osób stojące w kolejce na szczyt. Zimą w najwyższe góry jadą tylko prawdziwi wojownicy. Panują tam warunki, w których ekstremalna wysokość łączy się z ekstremalnym zimnem. Niektórzy nazywają takie miejsca nieludzkimi, dla Denisa to miejsce walki o szczyt i zwycięstwo. Jednak Denis Urubko wspina się nie tylko na ośmiotysięczniki. Podejmuje także ambitne, sportowe wyzwania wspinaczkowe oraz techniczne drogi w niższych górach.

Opowieści himalaisty, jak zawsze podczas Spotkań z Górami, ubarwią zdjęcia oraz filmy. Uczestnicy będą mogli zrobić sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z Denisem lub poprosić go o autograf. Tradycyjnie będzie także konkurs z nagrodami – pilni słuchacze zazwyczaj bez problemów odpowiadają na zadawane przez gościa pytania.

Denis Urubko był już dwukrotnie gościem Spotkań z Górami. Za każdym razem Aula Politechniki Wrocławskiej zapełniona była do ostatniego miejsca. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem. Ze względów bezpieczeństwa na salę wpuścić możemy jedynie 500 osób. Osoby wchodzące będą liczone i po wypełnieniu wszystkich miejsc siedzących drzwi będą musiały zostać zamknięte.

Denis Urubko

Denis Urubko to jeden z najbardziej znanych wspinaczy i himalaistów. Z urodzenia Rosjanin z wyboru niegdyś Kazach, obecnie także Polak. Do jego najważniejszych osiągnięć należy zdobycie 14 najwyższych szczytów świata. Jest pierwszym zimowym zdobywcą dwóch ośmiotysięczników: Makalu (w 2009 r. z Simone Moro) oraz Gaszerbruma II (w 2011 r. z Simone Moro i Cory Richardsem). Nosi zaszczytne miano Śnieżnej Pantery za zdobycie pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR. Uczestniczył w Narodowej Zimowej Wyprawie na K2 i wraz z trójką polskich himalaistów podjął niezwykle trudną akcję ratunkową na Nanga Parbat, by udzielić pomocy Elizabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Podczas tej samej wyprawy próbował także – bez powodzenia – samotnie zdobyć K2. Jest autorem filmów i książek, których tematyka oscyluje wokół jego górskiej pasji.

O spotkaniach

Spotkania z Górami to bezpłatne, cykliczne spotkania z ciekawymi ludźmi, których łączy miłość do gór, podróży i przygód. Odbywają się raz w miesiącu przez cały rok akademicki (październik-czerwiec). Zapraszani goście podczas tematycznej prelekcji opowiadają o swoich pasjach, realizowanych projektach, osiągnięciach. Spotkania z Górami mają luźny charakter. Pod koniec prelekcji prelegenci zadają pytania publiczności – na najszybszych czekają drobne upominki. Spotkania z Górami dają możliwość bezpośredniego kontaktu z pasjonatami, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami.

Sponsorzy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.