Które spodnie Milo wybrać
spodnie milo
Porady

Które spodnie Milo wybrać

Sławek Nosal / 30 października 2017

Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, spodnie trekkingowe Milo to jeden z największych hitów mody na szlaku. Spodnie tej polskiej marki odzieży turystycznej i wspinaczkowej, zobaczyć można na szlakach we wszystkich polskich pasmach górskich. Noszą je zarówno turyści jak i wspinacze. Popularność spodni Milo sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad ich zakupem. Jeśli jednak sklep górski nie jest tuż za progiem domu, nie da się łatwo przymierzyć i obejrzeć spodni, pozostaje zakup w sklepie internetowym. Jeśli musisz zdecydować na odległość, które spodnie Milo wybrać, to możesz mieć pod górkę, jeszcze zanim wyruszysz na wycieczkę. Szeroki wybór tylko utrudnia zadanie.

Obłożyłem się spodniami Milo, oglądam jakbym pierwszy raz widział je na oczy i piszę ten raport, który mam nadzieję ułatwi ci wybór. Często klienci pytają: czy dany model to spodnie Milo letnie czy zimowe; czy krój nadaje się do trekkingu, czy również posłuży jako spodnie do wspinaczki; czy zimą mogą to być spodnie na skitoury. Spróbuję udzielić kilku odpowiedzi.

Czym różnią się spodnie Milo w góry

Przede wszystkim warto zauważyć, że w swojej kolekcji ma Milo spodnie w góry i bawełniane spodnie wspinaczkowe. Te drugie są idealne na wypady w skały, do boulderingu i trenowania na ściankach wspinaczkowych. Tym razem skupię uwagę na pierwszym typie spodni, które w większości uszyte są z pewnej elastycznej i wytrzymałej tkaniny. Warto zaznaczyć, że spodnie górskie z tego materiału nadają się nie tylko na piesze wędrówki, lecz także mogą służyć na ferratach, czy podczas wspinania w górach.

Spodnie turystyczne Milo to całkiem sporo modeli, które można sklasyfikować zasadniczo na cztery grupy. Najważniejsze co je różni, to materiał stanowiący bazę dla odzieży. Największa część kolekcji spodni turystycznych tej marki, to spodnie uszyte z materiału Extendo. Żeby nie było zbyt łatwo, jest kilka odmian tej tkaniny i właśnie trudność wyboru rozbija się o niuanse dotyczące materiału.

Kolejne cechy różniące poszczególne modele dotyczą już kroju i zastosowanych rozwiązań. To właśnie drobiazgi sprawiają, że jakiś model można zastosować nie tylko do jednej aktywności. Warto dodać, że większość z modeli, które zaraz opiszę, produkowane są w wersji jako spodnie męskie i spodnie damskie.

Extendo – co to za materiał

Extendo to tkanina syntetyczna, która dzięki kilku właściwościom świetnie nadaje się do zastosowania w odzieży outdoorowej. Powstaje ona z połączenia włókien nylonu i elastanu, które to zapewniają wytrzymałość i elastyczność. Extendo odporne jest na uszkodzenia mechaniczne i trwale zachowuje właściwości. Byle zaczepienie o skałę czy gałęzie nie zaszkodzi łatwo spodniom. Materiał ten dobrze chroni przed wiatrem i sprawdza się jako bariera dla przelotnych opadów.

Nie pomyśl, że są to informacje przepisane z katalogu marki. Łatwo je zweryfikować pytając znajomych o wrażenia. Bardzo możliwe, że znasz kogoś, kto właśnie w takich spodniach chodzi po górach. Popytaj. Wśród moich znajomych jest mnóstwo osób, które mają w szafie sztany Milo. Większość zakłada je w góry, ale są i tacy, którzy na co dzień nie mogą się z nimi rozstać. Znajomy używa ich prawie codziennie do prac na wysokościach. Miał dość roboczych portek, które krępowały mu ruchy.

Uniwersalne spodnie Milo

Najwięcej modeli to spodnie trekkingowe Milo z materiału Extendo 4-way Stretch. Można przyjąć, że jest to bazowa tkanina z rodziny Extendo. W konstrukcji spodni do tego materiału dodaje się często mocniejsze inserty wykonane w technologii ripstop. Extendo 4-way Stretch to tkanina typu softshell, która z zewnątrz jest gładka i gęsto tkana. Dzięki temu materiał dobrze wygląda i nie przepuszcza łatwo wiatru. Wewnętrzna strona tkaniny jest przyjemna dla skóry i mniej szorstka. Dobrze odprowadza wilgoć ze skóry i chroni ciało przed podrażnieniami. Najpopularniejsze modele – takie jak spodnie Brenta, Maloja, Vino, Tacul – uszyte są właśnie z tego, bazowego materiału. Można powiedzieć, że właśnie te spodnie to tzw. modele czterosezonowe, czyli takie, które będzie można użyć we wszystkie pory roku. Nie oznacza to jednak, że będą to spodnie, w których uzyskasz zawsze taki sam poziom komfortu. Upalnym latem, w trakcie aktywności, może być w nich odrobinę za ciepło. Nie dotyczy to oczywiście wysokich partii gór, gdzie jest zawsze znacznie chłodniej. Zimą, pod spodnie tego typu przyda się bielizna termiczna. Czas na kilka zbliżeń do konkretnych modeli.

spodnie milo brenta Spodnie Milo Brenta to wybór wielu turystów, którzy potrzebują spodni do aktywności w górach przez cały rok. Tak się składa, że to także mój wybór, do którego zachęciło mnie kilka detali. Design spodni jest typowo techniczny za sprawą wzmocnień z tkaniną rip-stop. Spodnie są wzmocnione gdzie trzeba: z tyłu, na kolanach i po wewnętrznych stronach nogawek. Tym, co przekonało mnie całkiem do ich zakupu, były rozpinane i regulowane w obwodzie nogawki. Dzięki nim mogę zwęzić nogawkę, czego potrzebuję zakładając na stopy buty wspinaczkowe, a także rozpiąć zimą nogawki i założyć je na narciarskie buty, kiedy wybieram się na skitourową wycieczkę. Brenty nie pozbawione są wad i warto na nie uważać. Techniczny krój spodni naraża twój wizerunek na łatkę profesjonalisty, przewodnika, goprowca. Jeśli jeszcze wybierasz spodnie w kolorze czerwonym, spodziewaj się poważnych pytań na deptaku w Karpaczu i na Krupówkach. Ktoś może cię zapytać o drogę na okoliczny szczyt lub o warunki w górach, ale można się do tego przyzwyczaić. A tak na poważnie, Brenty to jeden z cięższych wagowo modeli, ale za to jeden z najbardziej praktycznych. Spodnie wyparły z katalogu kultowe spodnie Milo Nito – model, który po raz ostatni szyty był w 2011 r., a który nadal można spotkać na szlaku.

spodnie milo vinoNieco lżejsze i mniej zwracające uwagę górskim stylem są spodnie Milo Vino (męskie, damskie). To świetnie wyprofilowany model z przegubowymi kolanami i elastycznym materiałem, który nie krępuje ruchów. Model ma mniejszą wagę, dzięki konstrukcji pozbawionej kilku detali. Nogawki w tych spodniach nie są regulowane i nie da się ich rozpiąć. Nie musi być to wcale wada spodni Vino. Dla turystów, którzy ani nie potrzebują zwężać nogawek, żeby nie przydeptać ich podczas wspinania, ani nie chodzą w góry na narty skitourowe, to zupełnie zbędne rozwiązania. Vino marki Milo mają wszystko co potrzebne jest turystom, a nie mają tego co waży, a i tak nie jest używane.

spodnie milo taculJeśli wolisz jednak regulowane nogawki, ale cenisz sobie lekkość modelu to właściwe spodnie dla ciebie zwą się Milo Tacul (męskie, damskie). Ten model ma krój klasycznych spodni trekkingowych ze wzmocnieniami strategicznych partii. Wzmocnienia wykonane są w technologii rip-stop. Spodnie Tacul mają regulowane nogawki. Nie zastosowano tu ściągacza jak w modelu Brenta, ale trwały rzep, który szybko umożliwia dopasowanie obwodu. Spodnie Tacul to model, z którym wygląda się jak prawdziwy człowiek gór, a nosi się o 100 gramów mniej niż w pierwszych opisywanych spodniach.

spodnie milo malojaNa koniec serii z Extendo 4-way Stretch spodnie Milo Maloja. W tym przypadku można mówić o spodniach dla osób, które nie lubią się przegrzewać bądź potrzebują ograniczyć zabierany w trekking ubiór. Maloja to spodnie trekkingowe z odpinanymi nogawkami. Wydaje się, że to dobra propozycja dla osób, które wybierają się latem w wysokie góry. Na podejściu w pełnym słońcu można odpiąć nogawki i uzyskać wentylowanie, zaś wysoko w górach zapiąć nogawki i chronić w ten sposób całe nogi przed wiatrem czy chłodem. Szorty i spodnie trekkingowe z regulowaną nogawką w jednym – dla wielu turystów to strzał w dziesiątkę!

Extremalnie mocne spodnie

Drugą grupę spodni Milo stanowią spodnie ze wzmocnionej tkaniny. Materiał Extendo XT to wersja dla użytkowników, którzy wiedzą, że nie mają zamiaru oszczędzać swoich spodni podczas outdoorowych wyzwań, a potrzebują ubrania z lekkiej i technicznej tkaniny. Maksymalna wytrzymałość spodni na mechaniczne uszkodzenia, uzyskana została w tym materiale przez dodanie wzmocnień z niemal pancernego kevlaru. Ten typ spodni reprezentują dwa sztandarowe modele, które sprawdzą się latem i w przejściowych sezonach.

spodnie milo ateroMilo Atero (męskie, damskie) to prawie opancerzony model. We wszystkich tych miejscach, gdzie materiał może trzeć o siebie, lub gdzie może być narażony bardziej na rozcięcia i przetarcia, znajdują się w tych spodniach mocne inserty. Kolana, spora partia tyłu spodni, okolice kroku i nogawki zyskały w tych spodniach na wytrzymałości, dlatego jest to model gotowy na naprawdę intensywne użytkowanie. Te spodnie softshell posiadają regulowany ściągaczem obwód nogawki, który można również rozpinać na wysokość łydki. Atero to zatem również wszechstronny model, który można polecić dla osób oczekujących największej odporności od górskiej odzieży i lubią takie detale jak rozpinane i regulowane nogawki. Na pewno w tej grupie znajdą się wspinacze próbujący swych sił w górach albo miłośnicy via ferrat.

spodnie milo gabroInny model z tego materiału opancerzony jest w stylu light. Spodnie Milo Gabro (męskie, damskie) również posiadają kevlarowe wstawki. Super mocne inserty nie są jednak tak rozległe w tym modelu spodni górskich. Atutem modelu Gabro jest lekka konstrukcja spodni, w której oprócz wspomnianych wzmocnień, technicznego kroju i kilku kieszeni, nie ma detali zwiększjących wagę i zbytecznych na turystycznym szlaku. Gabro to po prostu imię lekkich spodni turystycznych o niebywałej wytrzymałości. Model można wykorzystać także do turystyki w cieplejszej części sezonu, bądź użyć na wspinaczce. Spodnie posiadają regulację obwodu nogawek, dzięki której każdą z nich można dopasować do różnych butów.

Wytrzymałość i większa izolacja

spodnie milo uttarW katalogu polskiej marki outdoorowej nie zabrakło cieplejszych spodni typu softshell. Od późnej jesieni aż do ustąpienia chłodów, sprawdzą się spodnie z materiału Extendo WT. Ta odmiana technicznej tkaniny, oprócz pożądanej w spodniach górskich elastyczności i wytrzymałości, może poszczycić się dodatkowymi właściwościami izolującymi i większą grubością. Z takiego właśnie materiału skroili projektanci spodnie Milo Uttar (męskie, damskie). Ta techniczna odzież posiada profilowany krój i wzmocnienia strategicznych miejsc tkaniną o splocie ripstop. Doskonale widać, że Uttar to model przystosowany do chłodnej części sezonu. Rozpinane mniej więcej na wysokość połowy łydki nogawki, pozwalają na dostęp do kołnierza wysokich butów trekkingowych lub alpinistycznych. Grubsze spodnie softshellowe tego typu to odzież, która przy wsparciu termoaktywnej bielizny sprawdzi się podczas mroźnych i śnieżnych przygód.

Ultralekkie spodnie Milo

Na zupełnie drugim biegunie lokują się ultralekkie modele. Spodnie Juuly i Nagev to odzież zaprojektowana na letnie wycieczki w góry. Modele, którym teraz poświęcę trochę miejsca, sprawdzą się nie tylko jako spodnie trekkingowe letnie, ale mogą być również odzieżą do podróżowania.

spodnie milo juulyZ lekkiej odmiany tkaniny Extendo LT uszyte są spodnie Milo Juuly (męskie, damskie). To kolejny z bestsellerowych modeli marki. Model ten nie narzuca się tak technicznym krojem i designem. Posiada dobrze wyprofilowaną partię kolan i luźniejszy krój, który wpływa dobrze na wentylowanie i motorykę. Kilka poręcznych kieszeni i regulowany obwód nogawek u dołu to jedyne elementy, wzbogacające ten model spodni przeznaczonych do trekkingu latem. Spodnie Juuly to również świetne spodnie na inne outdoorowe okazje, które niekoniecznie muszą być związane ze zdobywaniem szczytów. Ściągacze w nogawkach pozwalają na dopasowanie tych spodni na przykład do sandałów. Tego typu spodnie mogą uzupełnić outdoorową garderobę i być podstawowym modelem na cieplejszą część turystycznego sezonu. Latem chętnie używam podobnego modelu, który w trakcie upałów zapewnia dużo więcej komfortu niż spodnie Brenta. Szczególnie, gdy wędruje się po niższych górach.

spodnie milo nagevNa koniec jeszcze jeden sprzedażowy hit na letnią porę. Tym razem uszyty z innej tkaniny. Milo Nagev (męskie, damskie) to spodnie trekkingowe na lato, które wykonane są z materiału Suplex®. Jest to materiał syntetyczny znanej firmy Invista, który łączy w sobie wytrzymałość nylonu i miękkość, jaka jest cechą naturalnych włókien bawełnianych. Dzięki niemu spodnie Nagev nie są nadmiernie sztywne, a w kontakcie ze skórą po prostu bardzo komfortowe. Niska waga samego materiału sprawia, że wybór tego modelu to wybór wytrzymałych i szybkoschnący spodni, które ważą około 300 gramów. To prawie tyle, ile ważyłyby spodnie z Extendo 4-way Stretch w tym samym rozmiarze, ale z obciętą jedną nogawką. Waga takich spodni to spory atut dla kogoś, kto potrzebuje odzieży na wycieczki w słoneczną pogodę.

 

Ofertę turystycznych spodni Milo uzupełnia jeszcze kilka modeli. W sklepach górskich można znaleźć szorty Milo, spodnie wodoodporne oraz spodnie polarowe. Zrezygnowałem tu z ich opisania, ponieważ niemal jednoznacznie można określić ich przeznaczenie. Mam nadzieję, że z tą ściągą łatwiej będzie kupić na odległość odpowiedni model spodni Milo.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.