Który termos Esbit wybrać
Termosy Esbit
Porady

Który termos Esbit wybrać

Paweł Gibek / 09 października 2019

Esbit to marka słynąca z produkcji produktów o świetnym stosunku ceny do jakości. Ich termosy mają opinie wytrzymałych i zdolnych do utrzymywania temperatury napojów i posiłków przez bardzo długi czas. Niemiecka firma produkuje zarówno tradycyjne termosy, jak i wersje obiadowe. W sprzedaży znajduje się kilka różnych modeli. W tym artykule podpowiem, który termos Esbit wybrać.

Termosy Esbit mogą różnić się przeznaczeniem, wyglądem, wymiarami, wagą czy w końcu pojemnością. Wszystkie modele łączy natomiast solidne wykonanie. Korpusy wytwarzane są wysokiej jakości stali nierdzewnej i tworzyw wolnych od szkodliwego BPA. Za utrzymywanie temperatury odpowiadają dwie ścianki wypełnione próżnią, izolującą zawartość termosu od warunków zewnętrznych.

 

Esbit – niemiecka jakość

Termos Esbit towarzyszy mi w górach od bardzo dawna i jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. Z tego względu bez obaw polecam go wszystkim pytającym mnie o dobry termos, w tym znajomym i rodzinie. Pierwszy termos Esbit kupiłem około 4 lata temu, ale nie cieszyłem się nim zbyt długo. Nie dlatego, że był z nim jakikolwiek problem. Po prostu go zgubiłem. Prawdopodobnie został gdzieś w okolicach Trzydniowiańskiego Wierchu. Od razu po powrocie zamówiłem nowy, który od tamtej pory już nieprzerwanie towarzyszy mi w górach.

Mój Esbit Vacuum Flask Black przeszedł ze mną wiele przygód, ale wszystkie dzielnie znosi. Jest co prawda porysowany i trochę potłuczony, ale nie dolega mu nic więcej. Oczywiście staram się go nie upuszczać, w czym znacznie pomaga antypoślizgowa czarna powłoka, ale zdarzyło się, że spadł w dół zbocza po kamieniach. Położyłem go obok plecaka i przypadkowo trąciłem. Efekt? Tylko niewielkie wgniecenia, bez negatywnych konsekwencji w postaci problemów z późniejszym użytkowaniem termosu.

termosy esbit

Termos to jeden z tych elementów wyposażenia, który przydaje się bardzo często. Warto kupić więc taki, który jest sprawdzony i nie zawodzi na szlaku (fot. Esbit)

 

Termos Esbit na napoje

W ofercie marki Esbit znajduje się kilka termosów przeznaczonych do przenoszenia płynów. Jednym z najbardziej popularnych jest Esbit Vacuum Flask Black. To model z którego sam od dawna korzystam. Esbit Vacuum jest dostępny w pojemnościach 350 ml, 500 ml, 750 ml i 1000 ml.

Im termos większy, tym dłużej będzie on utrzymywał temperaturę płynu. Z tego względu termos Esbit 1l jest modelem, który najdłużej utrzyma herbatę, czy też inny napój, w temperaturze zbliżonej do początkowej. Warto jednak pamiętać, że im większy termos, tym wyższa jest jego waga.

Model Vacuum jest dostępny w kilku wariantach kolorystycznych. Przykładowo Vacuum Polar to biały termos o pojemności 1000 ml. W sprzedaży znajdziemy także stalowy wariant Esbit Iso Vacuum Flask bez pokrycia lakierem. Warto pamiętać, że ten model nie ma powłoki antypoślizgowej, więc użytkowanie go na deszczu, czy zimą w rękawiczkach wymaga zwiększonej uwagi. Co prawda jeden upadek zapewne nie zrobi na nim większego wrażenia, ale kilka już może. Termos Esbit Iso oferowany jest w pojemnościach 500 ml, 750 ml i 1000 ml.

Termos Esbit Vacuum Polar

Termos Esbit Vacuum Polar – design idealny na zimowe dni (fot. Esbit)

 

Różne pojemności i kolory

Każdy Esbit termos z serii Vacuum Flask (za wyjątkiem modeli XL i Plus) został wyposażony w dwa korki – automatyczny i zwykły. Korek automatyczny ma system typu „one touch”, co oznacza, że do otwierania i zamykania służy przycisk. Tym sposobem nie musimy odkręcać korka za każdym razem, gdy chcemy napić się napoju. To z kolei wydłuża czas utrzymywania przez termos temperatury. W razie potrzeby korek można wymienić na zwykły, który także znajduje się w zestawie. Oprócz tego w komplecie otrzymujemy dwa kubki. Pierwszy pełni podwójną funkcję kubka i zakrętki, a drugi to zwykły lekki plastikowy kubeczek, dzięki któremu możemy podzielić się napojem z towarzyszem podróży.

 

Vacuum Flask
Pojemność 350 ml 500 ml 750 ml 1000 ml

Wymiary

180 x 79 mm 215 x 79 mm 230 x 90 mm 275 x 90 mm
Waga 330 g 375 g 485 g 550 g
Temperatura po 6h** 70°C 75°C 80°C 85°C
Temperatura po 12 h** 55°C 60°C 65°C 75°C
Temperatura po 24 h** 40°C 45°C 50°C 60°C

 

Praktyczne rozwiązania

Dla osób dla których termos Esbit 1l to za mało stworzono modele w wersji XL, o budowie zbliżonej do klasycznego Esbit Vacuum Flask Black. Warianty XL mają oczywiście korpus ze stali nierdzewnej wolnej od BPA i bardzo skuteczną izolację próżniową. Z zewnątrz pokryto je czarną warstwą antypoślizgową. Ze względu na dużą pojemność, wariant XL wyposażono ponadto w rączkę, która ułatwia trzymanie i nalewanie napojów. Co ważne można ją złożyć, aby ułatwić transport termosu. Co ciekawe, wersja XL ma na tyle szeroki wlew, że pozwala na przechowywanie zarówno napojów, jak i jedzenia. Można więc powiedzieć, że jest to zarówno termos na napoje, jak i termos obiadowy. W komplecie znajdują się dwa kubki, ale tylko jeden korek w wersji automatycznej. Model jest oferowany w 3 pojemnościach: 1200 ml, 1500 ml oraz 2100 ml.

W ofercie niemieckiego producenta znajduje się także Esbit termos na napoje w wersji Vacuum Plus, który cechuje bardziej atrakcyjna stylistyka. Model ten oferowany jest tylko w jednej pojemności 1000 ml, ale za to w 4 wariantach kolorystycznych: dark grey, silver matt, black oraz dark blue. Wykonano go ze stali nierdzewnej, a za utrzymywanie temperatury napoju ponownie odpowiada próżnia techniczna. W komplecie znajdują się dwa kubki, z czego jeden pełni rolę nakrętki. Do zamykania termosu służy tradycyjny korek.

Vacuum Plus Vacuum XL
Pojemność 1000 ml 1200 ml 1500 ml 2100 ml

Wymiary

295 x 95 mm 270 x 121 mm 320 x 121 mm 360 x 141 mm
Waga 589 g 855 g 985 g 1173 g
Temperatura po 6h** 85°C 70°C 75°C 85°C
Temperatura po 12 h** 75°C 55°C 60°C 75°C
Temperatura po 24 h** 60°C 40°C 40°C 65°C

 

Termosy obiadowe Esbit

W ofercie niemieckiej firmy znajdziemy także Esbit termos obiadowy. Modele na pożywienie cechuje inny kształt od tradycyjnych termosów, ze względu na konieczność dostosowania go do przenoszenia pożywienia. Termos obiadowy Esbit ma przede wszystkim znacznie szerszy wlew, co pozwala na wygodne wkładanie i wyjmowanie posiłków oraz późniejsze czyszczenie termosu. Konstrukcja ponownie oparta jest na stali nierdzewnej oraz izolacji próżniowej, a materiały są oczywiście wolne od szkodliwego BPA.

Najbardziej klasyczny termos obiadowy Esbit to Esbit Food Jug dostępny w wariantach kolorystycznych black, olive i polar. Termos ma pojemność 750 ml. Wyposażono go w zakrętkę, która może pełnić także rolę miseczki. Korek zapewnia szczelność i ma zawór pozwalający na wypuszczenie pary z termosu przed jego otwarciem. To zmniejsza ryzyko niekontrolowanego wyrzutu zawartości pod wpływem ciśnienia wytworzonego podczas przechowywania bardzo gorącego posiłku.

 

Esbit Food Jug, Food Jug Plus i Majoris

W sklepach znajdziemy ponadto model Esbit Food Jug Plus o bardzo zbliżonej konstrukcji do opisanego wyżej wariantu bez plusa. Esbit Food Jug Plus również oferowany jest tylko w pojemności 750 ml. Dostępnych jest natomiast kilka wariantów kolorystycznych: black, silver, red i orange. Największą różnicą pomiędzy modelami Esbit Food Jug i Food Jug Plus jest łyżka oferowana w komplecie z drugim z wymienionych modeli. Korek z wersji Plus ma specjalne miejsce, w którym można tę łyżkę przechowywać. W ten sposób zabierając ze sobą Esbit termos obiadowy w wersji Food Jug Plus mamy ze sobą wszystko, co potrzebne do spożycia posiłku w terenie.

Termos obiadowy Esbit Food Jug

Termos obiadowy Esbit Food Jug – praktyczne rozwiązanie na obiad w terenie (fot. Esbit)

Ostatni model z obiadowej serii to termos Esbit Food Jug Majoris. Ponownie otrzymujemy model wykonany ze stali nierdzewnej wolnej od BPA i podwójne ścianki wypełnione próżnią. Model Majoris oferowany jest tylko w kolorze czarnym, ale za to do wyboru mamy kilka pojemności: 600 ml, 800 ml i 1000 ml. Nakrętka ponownie może pełnić rolę miski, a korek ma zawór do upuszczania pary z wnętrza. W zestawie nie ma łyżeczki, ani dedykowanego na nia miejsca w nakrętce. Łyżkę turystyczną znajdziemy tylko w termosie obiadowym Esbit Food Jug Plus.

 

Foof Jug Foof Jug Plus Foof Jug Majoris
Pojemność 750 ml 750 ml 600 ml 800 ml 1000 ml

Wymiary

165 x 108 mm 165 x 109 mm 160 x 108 mm 183 x 108 mm 208 x 108 mm
Waga 515 g 548 g 525 g 568 g 613 g
Temperatura po 6h** 75°C 70°C 65°C 70°C 75°C
Temperatura po 12 h** 60°C 60-65°C 50°C 60°C 60°C
Temperatura po 24 h** 45°C b/d 35°C 40°C 45°C

 

Termosy Esbit – podsumowanie

W mojej ocenie nazwa Esbit może już stanowić synonim wysokiej jakości termosu. Wszystkie opisane wyżej modele wykonano ze stali nierdzewnej, która zapewnia termosom trwałość i wytrzymałość. Z kolei zastosowanie podwójnych ścianek i izolacji próżniowej sprawia, że każdy termos Esbit świetnie utrzymuje temperaturę napojów. Nie tylko ciepłych, lecz także zimnych. W ofercie niemieckiej marki znajdują się ponadto wysokiej jakości termosy obiadowe przeznaczone do przenoszenia pożywienia. Jak widzisz wybór jest szeroki. Mam jednak nadzieję, że ten przegląd oferty ułatwi ci podjęcie decyzji.

 

 

* Ze względu na brak pokrycia lakierem, model Vacuum Iso jest około 15-20 g lżejszy.
** Temperatura płynu może się różnić w zależności od temperatury początkowej, częstotliwości otwierania termosu czy warunków zewnętrznych. Powyższe dane dotyczą pomiaru przeprowadzonego na płynie, którego temperatura początkowa wynosiła 98°C, a temperatura otoczenia około 20°C. Dane na podstawie strony dystrybutora.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.