Kubki termiczne – przegląd marek
Porady

Kubki termiczne – przegląd marek

Paweł Gibek / 30 sierpnia 2019

Kubki termiczne to produkty dostępne w sklepach już od dawna. Mam jednak wrażenie, że dopiero teraz zyskują na popularności. Coraz częściej można je spotkać nie tylko u osób pędzących przez miasto, ale także na turystycznych szlakach. Czemu kubki termiczne zawdzięczają ten wzrost zainteresowania? Nie mam pewności, a jedynie podejrzenie wynikające z moich własnych doświadczeń.

Pamiętam, że pierwsze kubki termiczne dostępne w sklepach cechowała raczej kiepska jakość. Często były to modele, które mówiąc delikatnie miały problem ze szczelnością. Chociaż kubek termiczny jest produktem, który z założenia ma służyć do picia napojów poza domem, to jednak przenoszenie go w torbie czy plecaku było dość ryzykowne. To sprawiło, że sam na jakiś czas zraziłem się do kubków termicznych. Na szczęście czasy się zmieniają. Dobry kubek termiczny to obecnie solidny produkt zapewniający pełną szczelność. W tym tekście chciałbym cię zaprosić do przeglądu marek kubów termicznych dostępnych w ofercie sklepu Skalnik.

kubek termiczny lifestyle

Kubek termiczny to dobry przyjaciel na przygody outdoor

 

Kubki termiczne. Jak działają?

Zanim jednak przejdę do przeglądu marek, chciałbym przekazać ci kilka podstawowych informacji. Jak działa dobry kubek termiczny? Wiele modeli, zwłaszcza te dedykowane turystyce zbudowane są w sposób zbliżony do termosów. Najlepsze kubki termiczne wyposażone są w podwójne ścianki, pomiędzy którymi znajduje się próżnia techniczna. To właśnie dzięki próżni przenoszone w kubku gorące napoje pozostają przez długi czas ciepłe, a zimne… zimne.

Ścianki z reguły wykonane są ze stali nierdzewnej, ale nie zawsze. Wszystko zależy od przeznaczenia kubka. Termiczny kubek dedykowany turystyce musi być wytrzymały. W tego typu modelach ścianki są więc najczęściej stalowe. Z kolei kubek termiczny na kawę przeznaczony do używania w warunkach miejskich może być stalowy lub wykonany z tworzywa sztucznego. W tym wypadku wytrzymałość jest bowiem mniej istotna, więc niektórzy producenci decydują się zastąpić stal tworzywem, dzięki czemu kubek termiczny jest lżejszy i tańszy.

 

Kubek termiczny Contigo

Kubek termiczny Contigo to synonim kubka najwyższej jakości. Najpopularniejsze modele tego producenta to Contigo West Loop oraz Byron. Oba kubki zostały wytworzone z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Za izolację cieplną odpowiada natomiast wspomniana próżnia. Contigo kubek termiczny to zatem produkt, który w mojej ocenie oferuje najskuteczniejszy i najbardziej pożądany w turystycznym kubku termicznym zestaw rozwiązań – stal i próżnię. Opisując kubek termiczny Contigo trzeba wspomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii, z której słyną produkty tego producenta. Mowa o szczelności.

W przypadku modelu Byron za szczelność kubka odpowiada system Snapseal®, a w modelu West Loop 2.0 jest to Autoseal®. Snapseal® to system bardziej tradycyjny, w przypadku którego otwór do picia jest otwierany i zamykany ręcznie. Aby go zamknąć należy nacisnąć przycisk w nakrętce. Autoseal® stosowany w Contigo West Loop to natomiast system automatyczny. Po naciśnięciu przycisku, przez otwór możemy pić płyn tylko do momentu jego zwolnienia. Nie ma więc ryzyka, że zapomnisz zamknąć kubek termiczny i włożysz go otwartego do torby czy plecaka. Gdy skończysz pić, po prostu zwalniasz przycisk, co automatycznie uszczelnia kubek.

Oba modele są przystosowane do przewożenia w uchwytach samochodów. Byron dodatkowo wyposażono w opaskę z gumy, która zapewnia pewny chwyt, nawet wówczas, gdy masz mokre dłonie. Według producenta kubki termiczne Contigo są w stanie utrzymać temperaturę ciepłego płynu przez około 5-6 godzin, a zimnego nawet do 12 godzin. Czas ten może się różnić w zależności od wielkości kubka (im większa pojemność, tym dłużej kubek jest w stanie utrzymać temperaturę), częstotliwości picia oraz tego, czy przed wlaniem płynu kubek termiczny Contigo został wygrzany.

 

Kubek termiczny Primus

Primus to szwedzka marka znana z produkcji sprzętu turystycznego, w szczególności kuchenek i gazów. W ich ofercie znajdują się także garnki, noże, niezbędniki, termosy oraz… kubki termiczne. Kubek Primus to zarówno lżejsze i tańsze modele z tworzywa sztucznego, jak i cięższe, ale bardziej wytrzymałe kubki ze stali nierdzewnej. Przykładowo kubek Primus Commuter Mug jest dostępny w obu tych wariantach – tańsza wersja wytworzona jest z tworzywa sztucznego, a droższa ze stali.

Warto także wspomnieć o turystycznym modelu Trailbreak. Primus kubek Trailbreak wykonano ze stali i wyposażono w ciekawy system zamykania o nazwie ClickClose. System zaprojektowano w taki sposób, aby ograniczyć ryzyko poparzenia ust podczas picia gorącego napoju prosto z kubka. Ten sam system zastosowano także w termosach z serii Trailbreak. Jest to dość spora nowość, bo z reguły, aby napić się z termosu musimy wlać napój do nakrętki lub jakiegoś naczynia. W przypadku kubków i termosów z serii Trailbreak nie jest to konieczne, choć oczywiście zalecam ostrożność podczas picia prosto z termosu. Nawet jeśli produkt ma system ograniczający ryzyko poparzenia, to należy pamiętać, że mamy do czynienia z bardzo gorącym płynem.

 

Kubek termiczny Esbit

Esbit to niemiecka firma specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości termosów. W ich ofercie znajdują się także kubki termiczne. Oba produkty mają ze sobą wiele wspólnego. Biorąc pod uwagę bogate doświadczenie marki zdobyte podczas produkcji termosów, możemy być pewni, że ich kubek Esbit także będzie cechował się najwyższą jakością wykonania.

kubek termiczny w góry

Szybka wycieczka w góry i kubek termiczny to bardzo dobre połączenie (fot. Esbit)

 

W ofercie sklepów Skalnik znajdują się kubki Esbit wykonane z mocnej stali nierdzewnej, dzięki czemu cechuje je wysoka wytrzymałość. Dobre właściwości termoizolacyjne zapewniają podwójne ścianki. Esbit oferuje zarówno kubki wyposażone w tradycyjne zamknięcie w postaci zatyczki (model Esbit Majoris), jak i modele z zamknięciem typu „one touch” (model Thermo Travel Mug). Najlepsze kubki termiczne niemieckiego producenta są kompatybilne z większością standardowych uchwytów samochodowych.

 

Inne marki

Contigo, Esbit czy Primus to chętnie wybierane, ale nie jedyne marki dostępne w ofercie sklepów Skalnik. Ze względu na atrakcyjną ceną, na kilka słów zasługuje także kubek termiczny Naturehike Stainless Vacuum Cup. Model ten wykonano ze stali nierdzewnej i wyposażono w technologię próżniową. Ustnik do picia znajduje się pod przykrywką, co zabezpiecza go przed zabrudzeniem. Zawór otwierany jest za pomocą przycisku.

Trochę innym rodzajem kubka jest model Sea to Summit Delta Insulated, który wyprodukowano z tworzywa sztucznego. Kubek jest lekki i znacznie wydłuży czas stygnięcia napoju. Przyda się np. w sytuacji, gdy chcesz spokojnie napić się ciepłej kawy albo herbaty np. siedząc w przydomowym ogródku, przed namiotem czy schroniskiem. Kubek termiczny Sea to Summit Delta Insulated zamykany jest za pomocą wciskanego wieczka, a za izolację odpowiada naniesiona na zewnętrzną ściankę pianka EVA, która nie absorbuje ciepła. Model nie jest natomiast przystosowany do przenoszenia napojów, więc lepiej nie wkładać go napełnionego do plecaka.

kubek do auta

Kubek Primus sprawdzi się na co dzień. Do auta, do autobusu, na biurko – zawsze pod ręką!

 

Kubek termiczny – podsumowanie

Najlepsze kubki termiczne znacznie wydłużą czas stygnięcia gorącego napoju. Tego typu produkt przyda się w wielu sytuacjach np. w samochodzie, w pracy czy nawet na turystycznym szlaku. Osobiście w górach preferuję używanie termosów, ale dobry stalowy kubek termiczny z izolacją próżniową także sprawdzi się podczas krótkiej wycieczki górskiej. A po przyjeździe z gór, śmiało można go używać także na co dzień. Picie z termosu w drodze do pracy jest raczej problematyczne, a dobry kubek termiczny sprawdzi się w takiej sytuacji świetnie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.