Kurtki Primaloft – kiedy są dobrym wyborem?
kurtka thermobal blog
Porady

Kurtki Primaloft – kiedy są dobrym wyborem?

Redakcja skalnik.pl / 02 grudnia 2020

Naturalny puch nie ma sobie równych pod względem izolacji od chłodu. Dlaczego więc niektórzy turyści wybierają syntetyczne kurtki Primaloft? Sekret tkwi w odporności odzieży na wilgoć.

Kiedy nadchodzi zima, wielu wędrowców staje przed pytaniem, co wybrać: kurtkę puchową czy PrimaLoft? Z jednej strony naturalny puch doskonale chroni przed zimnem, z drugiej strony nieprzypadkowo inżynierowie poświęcili wiele godzin na stworzenie włókna syntetycznego, którym można by wypełniać kurtki zimowe. Kiedy zatem kurtki PrimaLoft będą lepszym wyborem?

Kurtka zimowa Rab
Puch czy syntetyk? Niezależnie co wybierzesz, zimą musisz zadbać o ciepło (fot. Rab)

Puch i wilgoć, czyli historia o tym, dlaczego kurtki puchowe nie są idealne

Naturalny puch był wykorzystywany jako izolator już od bardzo dawna. Do dzisiaj naukowcy nie stworzyli żadnych włókien, które dorównywałyby puchowi gęsiemu lub kaczemu pod względem zdolności izolacji od zimna.

W jaki sposób działa kurtka puchowa? Puch zatrzymuje ciepło przy ciele wędrowca dzięki swojej sprężystości. Im jest ona większa, tym puch będzie lepiej utrzymywał zagrzane powietrze w swojej strukturze. Sprężystość mierzy się w jednostce cuin, a dobre kurtki puchowe mogą pochwalić się sprężystością na poziomie przynajmniej 600 cuin. Oczywiście, są też modele o znacznie wyższym parametrze przeznaczone na naprawdę trudne warunki.

Dodatkową zaletą puchu jest fakt, że cechuje go znikoma pojemność cieplna. Co to oznacza w praktyce? Kurtki puchowe mogą cię od razu ogrzewać, bo sam puch nie musi być prawie w ogóle ogrzewany.

Kurtki zimowe z puchu gęsiego lub kaczego są też lekkie i zajmują mało miejsca w plecaku.

Kurtki puchowe Rab
W mroźnych, ale suchych warunkach, kurtki puchowe sprawdzą się doskonale (fot. Rab)

Skoro naturalny puch jest tak świetnym izolatorem, to dlaczego inżynierowie spędzają wiele godzin w laboratoriach, wymyślając włókna syntetyczne, które mogłyby go zastąpić? Odpowiedzią jest relacja między puchem i wilgocią.

Kurtka puchowa, dopóki będzie sucha, ogrzeje cię doskonale. Wystarczy jednak nieco wilgoci, by zaczęły się problemy. Mokry puch zbija się tak skutecznie, że jego właściwości izolacyjne spadają prawie do zera. Na dodatek przemoczone kurtki puchowe schną bardzo długo. Oczywiście, można poddać puch procesom, które zmniejszą jego skłonność do absorbowania wilgoci (mowa wtedy o puchu hydrofobowym), ale dla wielu zimowych wędrowców taka metoda nie jest satysfakcjonująca. Naukowcy ruszyli więc do laboratoriów, by znaleźć lepsze rozwiązanie problemu zimna i wilgoci.

PrimaLoft wilgoci się nie boi

Odpowiedzią naukowców na problemy zimowych wędrowców okazały się włókna syntetyczne. Na rynku jest ich dostępnych wiele rodzajów, ale zdecydowanie najsłynniejszym wypełnieniem jest to, które wymyślono dla amerykańskich komandosów: PrimaLoft. Jest ono na tyle znane, że dla wielu osób zimowa kurtka syntetyczna równa się kurtka Primaloft.

PrimaLoft swój chrzest bojowy przeszedł w armii, ale szybko znalazł także zastosowanie w outdoorze. Obecnie kurtka PrimaLoft męska lub damska zapewnia ciepło zimą wielu turystom.

Ocieplina syntetyczna PrimaLoft pod względem izolacji działa podobnie jak naturalny puch. Dzięki strukturze z mikroszczelinami skutecznie zatrzymuje w środku nagrzane powietrze chroniące od chłodu. Co prawda, PrimaLoft nie jest w tym tak dobry jak naturalny puch (kurtka zimowa męska lub damska z ociepleniem syntetycznym zapewni zazwyczaj taki poziom ciepła, jak średniej jakości puch o sprężystości 500 – 600 cuin), ale na wiele zimowych wypraw spokojnie wystarczy.

Kurtki z PrimaLoftem o różnej grubości
Kurtki z PrimaLoftem mogą mieć różną grubość

Kluczowa różnica między ociepliną PrimaLoft a naturalnym puchem tkwi w ich relacji do wody. Włókna syntetyczne, takie jak PrimaLoft, potrafią wytworzyć wysokie napięcie powierzchniowe. Dzięki temu krople wody są odpychane i nie wsiąkają w samą izolację. Oczywiście, wilgotna kurtka z PrimaLoftem straci nieco na swoich zdolnościach izolacyjnych. Nie będzie to jednak spadek do zera, a maksymalnie o 50%. Najlepsze włókna PrimaLoft tracą w deszczu jedynie kilkanaście procent na stopniu zapewnianej izolacji.

Na dodatek kurtki Primaloft dość szybko wysychają, więc nie musisz czekać w nieskończoność, aż twoje odzienie ponownie zacznie działać na sto procent swoich możliwości.

Kurtki zimowe wypełnione włóknami Primaloft są też zdecydowanie tańsze od swych puchowych odpowiedników.

Trzeba jednak pamiętać, że kurtka damska Primaloft lub męska będzie nieco cięższa niż kurtka puchowa o porównywalnym stopniu ochrony przed zimnem. Tak jak już wspomniałam, kurtka z Primaloftem nigdy też nie będzie tak dobrze izolować od chłodu jak ubrania wypełnione puchem najwyższej jakości.

Kiedy sprawdzi się kurtka PrimaLoft?

W jakich sytuacjach kurtki Primaloft będą zatem lepszym wyborem niż puchowe odzienie? Mówiąc krótko, zawsze wtedy kiedy chcesz się ochronić jednocześni przed niskimi temperaturami i przed wilgocią. Co ważne, mowa tu zarówno o wilgoci pochodzącej z zewnątrz, jak i wewnątrz.

Kurtka PrimaLoft męska lub damska jest więc dobrym wyborem na takie aktywności jak:

  1. Wspinaczka lodowa – miłośnicy wspinaczki w lodzie to jedna z grup, która z największą wdzięcznością przyjęła pojawienie się kurtek z ociepliną PrimaLoft. W końcu w trakcie takiej wspinaczki ciężko uniknąć zawilgocenia kurtki.
  2. Szybkie i intensywne wyprawy – w trakcie speed hikingu, skitouringu czy działań w stylu Fast & Light ciało pracuje bardzo intensywnie. W takich przypadkach wysoki poziom izolowania nie jest zwykle potrzebny, a ważniejsze jest, by kurtka nie traciła szybko swoich właściwości w razie kontaktu z potem.
  3. Wielodniowe zimowe trekkingi – podczas długich przejść natrafienie na deszczową pogodę jest bardziej prawdopodobne niż w trakcie jednodniowych wycieczek. Jednocześnie ewentualne przemoczenie kurtki jest o wiele bardziej problematyczne. W takich sytuacjach lepiej sprawdzi się kurtka damska PrimaLoft lub męska, która ochroni także w razie deszczu i w miarę szybko wyschnie. Miłośnicy długich trekkingów docenią także właściwości antyseptyczne włókien syntetycznych, które zapobiegają rozwojowi grzybów i bakterii. 

Kurtki PrimaLoft – jaki rodzaj wybrać?

Kurtki zimowe damskie oraz męskie wypełnione włóknami PrimaLoft występują oczywiście w wielu różnych wariantach.

Wybierając model dla siebie, warto przede wszystkim zwrócić uwagę, jakim rodzajem PrimaLoftu wypełniono daną kurtkę. Obecnie w użyciu są trzy główne serie ociepliny PrimaLoft:

  • Black Series – klasa podstawowa. Kurtka z PrimaLoftem z tej serii zapewni wystarczającą ochronę na standardowych zimowych wycieczkach.
  • Silver Series – na tę serię składają się wszechstronne ociepliny ze średniej półki.
  • Gold Series – elita wśród ocieplin. Kurtka z PrimaLoftem z tej serii zagwarantuje bardzo dobrą izolację od chłodu.
Kurtka Dynafit z PrimaLoftem
Kurtka Radical 3 PrimaLoft Hooded od Dynafit wykorzystuje dwa rodzaje ociepliny: bardziej oddychającą z serii Silver oraz ciepłą z serii Gold

Ocieplina PrimaLoft jest używana w zimowych kurtkach przeznaczonych na różne okazje. Dla przykładu kurtka Radical 3 PrimaLoft Hooded od Dynafit to lekki i wygodny model stworzony z myślą o dynamicznych działaniach w chłodne dni. Elastyczna kurtka zimowa First Light Stretch Hoody zaprojektowana przez Black Diamond sprawdzi się natomiast doskonale w trakcie wspinaczki. Dzięki regulacji kaptura bez problemu zmieścisz pod nim kask. Kurtka z PrimaLoftem Novus 2.0 Hoody od Marmota zapewni ci z kolei bardzo dobrą oddychalność.

Sprawdź też kurtkę od The North Face z ociepliną PrimaLoft Thermoball:

Zanim więc zaczniesz przymierzać konkretne modele, zastanów się, kiedy przede wszystkim będziesz używać daną kurtkę i na tej podstawie wybierz wariant dla siebie.

Natura stworzyła wiele bardzo dobrych rozwiązań. Bywa jednak tak, że metody stworzone przez naukowców w laboratoriach sprawdzają się lepiej. Jeżeli zimą ważna jest dla ciebie nie tylko izolacja od chłodu, lecz także ochrona przed wilgocią, bardzo możliwe, że kurtka męska PrimaLoft lub damska jest właśnie tym, czego szukasz.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.