Liny Roca – liny Fixe Climbing
Branża

Liny Roca – liny Fixe Climbing

Redakcja skalnik.pl / 06 sierpnia 2021

Lina. To właśnie jej – tak jak wspinaczkowym partnerom – powierzasz swoje bezpieczeństwo. Gdy stajesz pod skałą lub drogą na ściance wspinaczkowej musisz mieć pewność, że nie zawiedzie cię, a ty możesz skupić się na samym wspinaniu. Warto dobrze ją poznać. Nie tylko jeśli chodzi o parametry, ale też historię jej wyplatania.Tym razem opowiadamy o historii i cechach lin Roca. 

Początki marki Roca

Można powiedzieć, że początki marki Roca sięgają zamierzchłych już czasów. Firma zaczęła wyplatać liny w tym samym czasie, gdy pierwsi wspinacze stawali zimą na tatrzańskim Lodowym Szczycie. Był więc rok 1891 r. kiedy Roca rozpoczęła produkcję lin wspinaczkowych na podbój skał i szczytów sięgających chmur.  

Tak długa historia plasuje liny Roca w wyjątkowym miejscu pośród marek produkujących liny do wspinaczki. Marka jest jednym z najstarszych producentów lin, którzy nadal istnieją. Historia 130 lat istnienia zaowocowała ogromnym doświadczeniem w produkcji lin dynamicznych do wspinaczki i lin statycznych używanych przy wspinaniu, eksploracji jaskiń i pracach technikami linowymi. 

125 lat lin roca
W 2016 Roca dumnie obchodziła piękny jubileusz. (fot. Fixe Climbing)

Połączenie z firmą Fixe

Jedną z najpopularniejszych marek wspinaczkowych w Hiszpanii jest marka Fixe. Markę tą znają z pewnością wspinacze odwiedzający skalne rejony, takie jak Montserrat, Terradets czy Siurana. W tych skałach plakietki, stanowiska i ringi Fixe zapewniają bezpieczeństwo sportowym wspinaczom. Fixe powstaje ponad 100 lat później niż Roca, bo w 1983 r. Fakt ten nie przeszkadza jednak temu, że to właśnie ta marka staje się liderem na rynku, a na progu drugiego dziesięciolecia XXI w. łączy hiszpańskich producentów sprzętu wspinaczkowego. 

W 2011 r. Fixe łączy się z marką Faders, co daje początek grupie Tech Rock. Rok później do dwóch marek dołącza trzecia – Alien Cams, a w 2012 r. marka lin Roca. Od 2018 roku grupa przechodzi rebranding, a produkty marki trafiają kolejno do katalogu produktów Fixe Climbing. 

Właśnie teraz przychodzi czas na zmiany w segmencie produkcji lin wspinaczkowych, wobec czego liny Roca przechodzą do historii i stają się linami Fixe Climbing.

Poznaj produkty marki Fixe Climbing.

Co wyróżnia liny Roca – liny Fixe Climbing? 

Nie tylko długa historia produkcji lin Roca wyróżnia liny, które produkowane teraz pod znakiem Fixe Climbing. Wszystkie liny tej marki produkowane są w Hiszpanii, a dokładniej w katalońskiej miejscowości Sant Quirze de Besora. Pod czujnym okiem pasjonatów i techników wyplata się tam liny używające kilku technologii. 

  • Technologia Endurance to sposób marki na zwiększenie żywotności lin wspinaczkowych. Polega na nowoczesnym sposobie zaplatania włókien liny, dzięki której staje się ona nawet o 30% odporniejsza na tarcie. Liny wykorzystujące tę technologię łatwiej ślizgają się po powierzchniach karabinków i płynniej pracują w czasie asekurowania i zjazdu. Wśród lin korzystających z tych zalet znajdziemy modele takie jak: Summit, Zen, Monkey, Dominator, IO Plus, Siurana, Rainbow, Pro Endurance, Canyon Endurance i Espeleo Endurance. 
  • SPD Spiderwire to metoda na optymalizację właściwości wytrzymałościowych włókien. Dobór włókien i ich wyplatanie prowadzi się tak, by do 30% zwiększyć parametr liczby odpadnięć, niż w linach o porównywalnych parametrach bez tej technologii. Dzięki technologii SPD Spiderwire możliwe jest ograniczenie ciężaru lin, jej średnicy, a parametry wytrzymałości wciąż pozostaje na poziomie gwarantującym bezpieczeństwo. 
  • Full Dry czyli impregnacja dająca linom wspinaczkowym Fixe Climbing maksymalną ochronę przed wodą, lodem, wilgocią, a także przed kurzem. Co ważne impregnacja korzystnie wpływa też na pracę lin w przyrządach oraz dodaje odporności na ścieranie. Wszystke liny z tą impregnacją spełniają wymagania UIAA Water Repellent. Jest to standard, w którym potwierdza się, że włókna lin nie nasiąkają nadmiernie wodą. 

Katalog lin Fixe Climbing

Katalog lin Fixe Climbing to pełna oferta dla niemal wszystkich, którzy korzystają z lin wspinaczkowych. Mark produkuje zarówno liny dynamiczne, jak i statyczne. 

Liny dynamiczne Fixe Climbing dzielą się na pojedyncze, bliźniacze i połówkowe. Wśród używanych w skałach i na ściankach wspinaczkowych lin pojedynczych, warto wyróżnić kilka modeli. 

Specjalną liną, dedykowaną do użytku na ściankach wspinaczkowych jest lina Progym o średnicy 10,2 mm. To przykład liny wytrzymałej o większej średnicy, która będzie idealna choćby dla wspinaczy rozpoczynających przygodę z tym sportem. Wytrzymałość i doskonała kontrola nad liną to cechy, które ucieszą każdego operatora ścianki wspinaczkowej. 

Jedną z najpopularniejszych i budżetowych lin pojedynczych Fixe Climbing jest model Sport o średnicy 9,9 mm. To lina, która pozwala łatwo kontrolować się w przyrządzie. Gdy sztukę asekuracji opanuje się już bardzo dobrze, można sięgnąć po inne rozcghwytywane modele lin Fixe Climbing, jak Siurana czy Rainbow, obie o średnicach 9,6 mm. 

Osobne słowo należy się linie Dominator o średnicy 9,2 mm. Ta niezwykła lina najlepiej sprawdzi się w rękach doświadczonych wspinaczy. Jest to bowiem lina o potrójnej certyfikacji, która pozwala użyć ją w roli liny pojedynczej, bliźniaczej i połówkowej. Do ambitnego, górskiego wspinania Fixe Climbing przygotowało jednak lżejsze liny połówkowe, czyli modele takie jak Zen (8,1 mm) czy Fanatic (8,4 mm).  

Sięgnij po liny dynamiczne Fixe Climbing.

Wśród lin Fixe Climbing, każdy wspinacz znajdzie model dla siebie. (fot. Fixe Climbing)

Marka Fixe Climbing nie zapomniała również o fanach działań speleo, linach do poręczowania, canyoningu, czy też prac wysokościowych z dostępem linowym. Najpopularniejszym modelem lin statycznych jest lina Ranger o średnicy 10,5 mm. Lina ta wykorzystywana jest chętnie przez grotołazów,  alpinistów przemysłowych, a także w działaniach ratowniczych. Wyjątkowymi modelami są liny Canyon i Canyon Endurance, które sprawdzą się przy pokonywaniu kanionów i efektownych zjazdów wzdłuż wodospadów. 

Kliknij w link, by poznać liny statyczne Fixe Climbing.

 

Jak widzisz, liny Fixe Climbing (znane przez lata jako liny Roca) sprawdzą się w rękach wszystkich miłośników gór, jaskiń i pionu. Ofertę marki uzupełnia paleta repsznurów i linek pomocniczych, bez których nie można wyobrazić sobie poważniejszego wspinania i działań w górach. Jeśli więc rozglądasz się za nową lub pierwszą liną, Fixe Climbing powinno być na twoim celowniku. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.