Liofilizaty Voyager z bliska
Porady

Liofilizaty Voyager z bliska

Marcin Nowak / 31 marca 2020

Czasy konserw turystycznych i zupek chińskich pakowanych do naszych plecaków przeminęły bezpowrotnie. Oprócz udoskonalonej odzieży, plecaków i butów zmieniło się również nasze podejście do odżywiania się w górach. Cenimy sobie wygodę, niską wagę i szukamy rzeczy maksymalnie użytkowych.

Dziś, zamiast wspomnianych wcześniej konserw i zupek błyskawicznych, towarzyszy nam liofilizowana żywność turystyczna. Oferta powiększa się systematycznie, ale w swoim wpisie przedstawię ci jedną z marek – francuskie liofilizaty Voyager.

Voyager to francuska, uznana marka, której dania liofilizowane cieszą się dużą popularnością. Doświadczenie w produkcji, szeroka oferta dań i górskie korzenie marki czynią ją potentatem na rynku francuskim. Żywność liofilizowana marki Voyager cieszy się coraz większą popularności na naszym rodzimym rynku outdoroowym.

lifilizaty Voyager Islandia
Żywność liofilizowana jest lekka i zajmuje mało miejsca w plecaku. Jej atutem jest także to, że nie zepsuje się w czasie transportu.

Voyager Nutrition – historia marki

Marka Falières Nutrition powstała w 1992 roku z inicjatywy Réjane and Jeana-Michela Falière, speleologów i miłośników gór. Rozważania nad problemem jakościowej, smacznej i lekkiej żywności, którą mogliby zabierać na swoje wyprawy były przyczynkiem do powstania działu firmy, który zajmował się liofilizacją. W tym samym roku powstają pierwsze dania i są testowane bezpośrednio w warunkach, do jakich je stworzono. W roku 1994 oddział produkujący kompletne dania liofilizowane zaczyna to robić pod nazwą Voyager. Szybko staje się liderem rynku żywności liofilizowanej we Francji.

Z biegiem czasu powstają nowe oddziały firmy, które zajmują się produkcją wojskowych i ratunkowych racji żywnościowych. To, co czyni markę Voyager wyjątkową, to doświadczenie i wiedza założycieli, którzy doskonale zdają sobie sprawę z potrzeb miłośników górskich przygód i oferują im produkty najwyższej jakości.

Islandia żywność liofilizowana Voyager
Kuchenka, gaz, trochę wody i kilka minut czasu. Tylko tyle potrzebujesz, by zjeść pełnowartościowy i dobry obiad bez względu na miejsce.

Liofilizacja – co to takiego?

Liofilizacja to proces utrwalania żywności. Półprodukty lub całe dania zamraża się, a wilgoć w niej zawarta zostaje odparowana pod bardzo niskim ciśnieniem. To zjawisko nazywamy sublimacją. Woda, która znajduje się w zamrożonej żywności jest próżniowo odparowana bez przejścia ze stanu stałego do ciekłego.

Co ciekawe, metoda ta od dawna była znana ludom zamieszkującym Andy. Na dużych wysokościach, gdzie temperatury i ciśnienie atmosferyczne były wyjątkowo niskie, suszyli oni między innymi bulwy warzyw. Tak zakonserwowana żywność mogła przetrwać zdecydowanie dłużej.

Czy żywność liofilizowana jest bezpieczna?

Liofilizacja jest obecnie najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem utrwalania żywności. Tak zakonserwowane pożywienie jest odpowiednie zabezpieczone przed wzrostem bakterii i zachowuje pełnię swoich wartości odżywczych. Liofilizowane jedzenie może być nawet do 90% lżejsze w przypadku warzyw i owoców. Wagę mięsa i ryb można zredukować nawet do 80%!

Jak przygotować dania liofilizowane w terenie

Jest to wyjątkowo proste. Żeby przygotować dania liofilizowane w terenie niezbędne będą: kuchenka turystyczna wraz z kartuszem gazowym, woda oraz naczynia do jej zagotowania. Liofilizowane jedzenie należy zalać wrzątkiem odpowiednią ilością wody. Po zalaniu odpowiednia ilością wrzątku zawartość należy dokladnie wymieszać. Świetnie w tej sytuacji sprawdzi się niezbędnik Spork. Następnie musisz zamknąć opakowanie za pomocą zamknięcia strunowego i zostawić liofilizat na 5 minut. Po tym czasie możesz ponownie zamieszać zawartość i przystąpić do uczty!

O opakowaniu słów kilka

Opakowania liofilizatów Voyager posiadają wewnątrz wygodną i dokładną miarkę, dzięki której zawsze wlejesz odpowiednią ilość wrzątku. Każde z opakowań posiada zamknięcie strunowe oraz nacięcia na różnych wysokościach. Drugie, położone niżej nacięcie jest bardzo przydatne, a dzięki niemu łatwiej będzie ci wybrać zawartość opakowania.

Voyager liofilizaty
We wnętrzu znajduje się miarka, a na opakowaniu informacja, do którego poziomu należy nalać wody.

Dlaczego liofilizaty Voyager?

Liofilizaty Voyager to składniki i dania najwyższej jakości. Dopracowane receptury wpływają na smak i zadowolenie turystów. To, co czyni dania liofilizowane Voyager atrakcyjnymi, to stosunek jakości do ceny, która nie należy do wygórowanych.

Liofilizaty Voyager – przegląd najpopularniejszych smaków

Posiłki liofilizowane Voyager to bogata oferta, która zaspokoi gusta nawet najwybredniejszych podniebień. Wśród produktów tej marki znajdziemy liofilizaty, które dostarczą niezbędnych wartości odżywczych i ułatwią regenarcję po całym dniu spędzonym w górach. Śniadania, obiady i desery Voyager to przemyślane i zbilansowane posiłki liofilizowane. Osoby, które nie spożywają mięsa, mają alergię na gluten lub laktozę, również znajdą dla siebie pozycje z bogatego portfolio tej marki.

Pamiętaj, że jeżeli posiadasz nietolerancje lub alergie na niektóre składniki pokarmowe, zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki i filtrów na stronie naszego sklepu, które ułatwią ci wybór odpowiednich dań. Bez problemu znajdziesz liofilizaty bez laktozy, czy liofilizaty wegetariańskie.

Śniadania i desery

Na pierwszy i najważniejszy posiłek Voyager proponuje posiłki liofilizowane takiej jak klasyczne musli. Do wyboru mamy aż trzy warianty: z rodzynkami (501), z czerwonymi owocami (502) i czekoladą (500). Jedno opakowanie musli waży 80 gramów, a do jego przygotowania potrzebujesz 75 ml ciepłej lub zimnej wody.

żywność liofilizowana Voyager śniadanie
Musli z czekoladą nie tylko wygląda smakowicie. To śniadanie, które da ci wiele energii.

Kolejną ciekawą propozycją jest Pudding Ryżowy (552) z dodatkiem rodzynek i kremu waniliowego. Ważący zaledwie 100 gramów liofilizat dostarczy aż 347 kalorii i osłodzi czas spędzony na szlaku! Co ważne, danie jest bezglutenowe, a do jego przygotowania można użyć zimnej wody. W tej sytuacji będziesz musiał poczekać 30 minut na jego namoczenie i gotowość do spożycia.

Voyager to również liofilizaty wegetariańskie i wegańskie. Propozycję dla wege turystów, którzy są zwolennikami diety w 100% roślinnej stanowić będzie danie Mus jabłkowy (547). Jest to bardzo lekki i smaczny posiłek, do przygotowania którego wystarczy nawet zimna woda.

Główne dania liofilizowane

Jedzenie liofilizowane Voyager, które cieszy się dużą popularnością to między innymi występujący w trzech gramaturach (80, 125 i 160 gramów) Makaron Carbonara. To klasyczne, wysokokaloryczne (337 kcal dla porcji 80 gramów) danie kuchni włoskiej przypadnie do gustu jej miłośnikom. Makaron z aksamitnym sosem i kawałkami mięsa to gwarancja prawdziwej uczty na szlaku.

Jedzenie liofilizowane na zimowe wyjścia powinno być sycące i kaloryczne. Idealną propozycją będzie danie Ziemniaki z serem i szynką (505). To bezglutenowe danie zaspokoi głód i doda energii zmęczonemu turyście. 543 kalorie dla dania, które waży zaledwie 125 gramów to naprawdę świetny wynik.

Voyager liofilizaty komponuje z myślą o każdym użytkowniku. Będąc w górach możemy uświadczyć odrobiny śródziemnomorskiego słońca. Pomoże ci w tym Paella marki Voyager (533). To hiszpańskie danie jest propozycją dla wszystkich miłośników tejże kuchni i owoców morza. Odpowiednio dobrane składniki i wyśmienity smak rozgrzeją cię na szlaku, a 544 kcal dadzą siłę do pokonywania kolejnych kilometrów.

żywność liofilizowana Voyager obiad
Paella z owocami morza w górach? Raczej trudno o nią w schronisku, ale z marką Voyager to nie problem!

Dla miłośników kuchni azjatyckiej Voyager przygotował danie Kurczak w sosie curry z makaronem (519). Delikatnie pikantne i sycące jedzenie liofilizowane przywodzi na myśl smaki kuchni tajskiej. Gatunkowy makaron i soczyste kawałki kurczaka stanowią niewątpliwe atuty tego dania. Mimo egzotycznych smaków, te danie świetnie sprawdzi się na polskich szlakach turystycznych. Kurczak w sosie curry, którego kaloryczność wynosi 316 kcal dla 80 gramów jest jednym z chętniej wybieranych dań.

Liofilizaty wegetariańskie nie stanowią egzotyki w portfolio marki Voyager. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Makaron po prowansalsku (534). To aromatyczne, śródziemnomorskie danie z delikatnym pomidorowo-ziołowym sosem i wysokogatunkowym makaronem to aż 330 kcal dodatkowej energii na szlaku.

Liofilizaty Voyager to również kuchnia orientu i liofilizaty bez laktozy. Marokański tajine (511) to niesztampowa propozycja w menu marki Voyager. Tajine to rodzaj specjalnego naczynia, w którym gotuje się wszystkie składniki, dzięki czemu wszystkie aromaty mieszają się ze sobą. Kasza, warzywa, słodkie śliwki i kwaśne pomidory w połączeniu z oryginalnymi przyprawami tworzą wyjątkowo lekkie (277 kcal) aromatyczne danie.

sycący obiad danie Voyager
Marokański tajine – kolejne z pysznych i pożywnych dań marki Voyager.

Moim faworytem wśród dań Voyager jest Chilli wegetariańskie (564). Te wegańskie, bezglutenowe i pozbawione laktozy danie jest delikatnie pikantne i niesamowicie sycące. Intensywny aromat papryki i kuminu połączony z sycącym ryżem świetnie sprawdza się na zimowych, jednodniowych hikingach. Danie jest bardzo kaloryczne (393 kcal) i polecę je każdemu miłośnikowi kuchni Ameryki Południowej.

 

Dania liofilizowane Voyager to posiłki wysokiej jakości, które zaspokoją podniebienia miłośników górskich wojaży. Niska waga, łatwość z jaką się je przyrządza i miejsce, które dzięki nim można oszczędzić w plecaku, to główne atuty tego rodzaju żywności. Nie trzeba wiele, by zjeść pełnowartościowy obiad w górach: kuchenka, kartusz, trochę wody, spork. To, co mnie przekonuje najbardziej do tej marki, to doświadczenie twórców marki, którzy bezustannie czuwają nad rozwojem firmy. Oferta dań liofilizowanych Voyager jest szeroka i stale się poszerza oferując coraz bardziej wyszukane smaki. Wierzę, że mój wpis zachęci cię do spróbowania dań marki Voyager. Do zobaczenia na szlaku!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.