Noclegi w schroniskach turystycznych są ciekawym elementem górskich wyjazdów. Pytacie nas często, jaki śpiwór będzie odpowiedni do noclegu w schronisku. W większości polskich schronisk standard noclegów daleki jest od tego, z czym mamy do czynienia w domu.
Nie dotyczy to wszystkich schronisk, ale zdaża się, że do schroniska warto ruszyć z własnym śpiworem. Bywa, że łóżka są niezbyt wygodne i niezbyt czyste, a temperatury w pokojach zimą potrafią sięgać 30 stopni (wtedy można wietrzyć) ale częściej zbliżają się do 15. Zdarzyło mi się też spać w jednym z bieszczadzkich schronisk w temperaturze 8 stopni. Wybierając śpiwór schroniskowy przede wszystkim należy się zastanowić, czy on w ogóle będzie ci potrzebny. Większość schronisk oferuje wypożyczenie pościeli za 8-10 zł.
Jeżeli jednak planujesz kupić śpiwór, w którym będziesz spać tylko w schroniskach, kryteria są zasadniczo dwa. Musi być lekki i tani. Powinien być lekki, bo po co dźwigać zbędne gramy, a tani, bo po co przepłacać. Poza tym nie musi mieć żadnych parametrów, bo w schronisku wychłodzenie nam raczej nie grodzi. Dodatkowo warto by było, aby śpiwór miał kształt mumii z kapturem, co pozwoli odizolować głowę od kontaktu ze schroniskowym łóżkiem. Śpiwór typu kołdra nam na ten luksus nie pozwoli.
W ofercie Skalnika mamy zawsze około 100 modeli śpiworów do różnych zastosowań. Jeżeli jednak klient twierdzi, że nie przewiduje spania na biwaku i będzie używał śpiwora tylko w schroniskach lub jako awaryjna kołdra podczas najazdu gości, polecamy tylko jeden model. Jest to Volven Superlight I.
Przy okazji jest to najlepiej sprzedający się model śpiwora w Skalniku i jeden z najwyżej ocenianych przez klientów. Na dzień pisania tego tekstu Superlight I miał 20 opinii ze średnią 100%, czyli żaden oceniający użytkownik nie znalazł w nim nawet najmniejszego niedociągnięcia.
Śpiwór Volven Superlight I waży zaledwie 800 gramów i dzięki workowi kompresyjnemu z materiału typu cordura można go ścisnąć do naprawdę niewielkich rozmiarów. Czyli waży tyle co letnie śpiwory puchowe, które są od niego trzykrotnie droższe. Posiada wersję z zamkiem z lewej lub prawej strony więc możecie je spinać do wersji dwuosobowej o ile znajdziecie gdzieś odpowiednio szerokie łóżko. Temperatura komfortu tego śpiwora to 10°C. W żadnym schronisku nie da się w nim zmarznąć. Produkowany jest w dwóch kolorach: czerwonym i oliwkowym. Jego cena to 279 zł, jednak u nas zawsze kupisz go dużo, dużo taniej.
Jeżeli jesteśmy przy temacie spania w śpiworze, to chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden niezwykle przydatny gadżet. Każdy kto obudził się w śpiworze z zamkiem od polara trwale odciśniętym na czole, oddałby wiele za porządną poduszkę. Do niedawna dmuchane poduszki turystyczne nie były szeroko dostępne, ale teraz istnieją już modele na tyle lekkie i tanie, aby masowo zagościć w plecakach. Szczególną uwagę należy zwrócić na poduszki marek Naturehike i Volven. Są bardzo małe po spakowaniu, niezwykle lekkie i znacznie podnoszą komfort snu w śpiworze. Znajdziecie je pod tym linkiem.
Zachęcam też do odwiedzenia naszego działu wyprzedaż, gdzie znajdziecie zawsze szeroki wybór ciekawych produktów turystycznych w cenach obniżonych nawet o 60%. Cały towar z oferty mamy w swoim magazynie i wysyłamy go nawet w tym samym dniu roboczym, w którym złożone jest zamówienie. Jeżeli rozpakujesz paczkę i okaże się, że produkt nie spełnia oczekiwań, możesz go odesłać do nas w ciągu trzydziestu dni każdym paczkomatem.