Wymiana podeszwy w butach trekkingowych
Porady

Wymiana podeszwy w butach trekkingowych

Marcin Nowak / 12 marca 2021

Każda para butów trekkingowych to kilometry przebytych szlaków, setki szczytów i dziesiątki odwiedzonych pasm gór. Towarzyszą nam praktycznie przez cały czas naszego górskiego działania. Niestety, nawet na najlepsze buty trekkingowe przychodzi czas. Powiedzą o tym starte podeszwy, które proszą się o wymianę.

Choć nie zawsze jest możliwa, to wymiana podeszwy w butach trekkingowych może dać im drugie życie. Które z dostępnych na polskim rynku marek umożliwiają wymianę podeszwy? Zapraszam do lektury!

Wymiana podeszwy – jaki koszt?

Buty trekkingowe to zazwyczaj kosztowny wydatek i większość z nas kupuje je po to, żeby służyły nam przez wiele sezonów. Wymiana podeszwy w butach trekkingowych to rozwiązanie, na które warto się zdecydować. Często zdarza się, że cholewka dziesięcioletnich butów jest praktycznie nienaruszona i świetnie zakonserwowana, a jedynym mankamentem jest wygryziony przez szlaki Vibram. Choć na próżno szukać cenników na stronach producentów, to koszt wymiany podeszwy i otoku może wahać się pomiędzy 250 a 400 złotych. Niejednokrotnie dochodzą do tego koszty transportu serwisowanego obuwia.

Czy w każdych butach można wymienić podeszwy Vibram?

Niestety nie. Podeszwy niektórych modeli butów trekkingowych oparte są na konstrukcji z różnego rodzaju pianek, których nie sposób odtworzyć. Problemem może być również zużyta cholewka, która już od dawna nie trzyma swojego dawnego fasonu. Zawsze warto skonsultować stan obuwia z ekspertem (przedstawicielem marki, sprzedawcą), który stwierdzi, czy buty można poddać regeneracji.

buty trekkingowe podeszwa do wymiany
Nie w każdych butach da się wymienić podeszwę. (fot. AKU)

Którzy producenci oferują wymianę podeszwy?

Wymiana podeszwy to aspekt, o którym warto pamiętać przy wyborze butów trekkingowych. Mamy wtedy pewność, że przy odpowiednim pielęgnowaniu i użytkowaniu butów trekkingowych posłużą nam one przez wiele lat. Wśród marek, które swoim klientom oferują serwis pogwarancyjny znajdziemy producentów, którzy część swojej kolekcji produkują w Europie. Marki takie jak niemieckie Lowa i Meindl, czy włoska Scarpa to uznane brandy outdoorowe, których serwis chętnie uzbroi twoje wysłużone buty w nowy Vibram.

Jak wymienić podeszwy w butach trekkingowych?

Żeby przywrócić swoim butom pożądaną użytkowość i przyczepność warto skierować się na stronę producenta lub dystrybutora, gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Zazwyczaj znajdziesz je w zakładce „Naprawa pogwarancyjna” lub „Serwis”. Każdy z producentów może mieć inną procedurę, ale nie powinny różnić się one zbytnio między sobą. Mimo wszystko zawsze skontaktuj się z dystrybutorem, który udzieli ci niezbędnych informacji.

Ile trwa wymiana podeszwy w butach?

Wymiana podeszwy Vibram to dla wprawionego fachowca chleb powszedni. Mimo wszystko na efekty będziesz musieć poczekać nawet sześć tygodni! To, co zajmuje najwięcej czasu to transport obuwia do punktu zajmującego się wymianą podeszwy Vibram. Sam transport może zająć do dziesięciu dni w obie strony. Dochodzi czas oczekiwania w kolejce, czyszczenie obuwia, zerwanie starej podeszwy i otoku, odświeżenie cholewki i montowanie nowej podeszwy Vibram. Mimo wszystko warto być cierpliwym i poczekać, bo efekty wizyty w serwisie producenta są bardziej niż zadowalające.

Więcej o podeszwach Vibram przeczytasz tutaj.

wymiana podeszew w butach trekkingowych
Najlepsze marki butów outdoor prowadzą serwis i oferują wymianę podeszew. (fot. AKU)

Czy zwykły szewc może wymienić podeszwy?

Żaden szewc nie powinien mieć problemu z wymianą podeszwy. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Wymiana podeszwy w butach trekkingowych jest czynnością, której nie każdy obuwniczy doktor chce się podejmować. Mimo to na polskim rynku znajdziesz kilku fachowców, którzy oferują kompleksową regenerację obuwia trekkingowego jak i również samą wymianą podeszwy. Serwisy te bez problemu znajdziesz korzystając z popularnej przeglądarki internetowej.

 

W czasach, w których przyszło nam spacerować po górskich szlakach zdecydowanie łatwiej jest nam kupić nowe niż naprawić to, co jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu moi i twoi rodzice, a nawet dziadkowie naprawialiby kilkukrotnie. Na szczęście wraz z wzrostem świadomości konsumenckiej zauważyliśmy, że wielu rzeczom można dać drugie życie. Tym sposobem przyczyniamy się do zmniejszenia oddziaływania człowieka na środowisko naturalne, które tak bardzo ukochaliśmy i o które z każdym rokiem staramy troszczyć się bardziej niż rok wcześniej. Szczerze zachęcam do korzystania z serwisów i napraw pogwarancyjnych, dzięki którym twoje buty pomogą zebrać ci kolejne wspaniały wspomnienia z górskich wojaży. Do zobaczenia na szlaku w starych-nowych butach!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.