Magnezja. Na jaką się zdecydować? - blog Skalnik
Magnezja. Na jaką się zdecydować?
magnezja
Porady

Magnezja. Na jaką się zdecydować?

Redakcja skalnik.pl / 26 stycznia 2017

Co to jest to białe? Puder, talk czy co? Osoby spoza środowiska wspinaczkowego często zastanawiają czym jest magnezja. Z chemicznego punktu widzenia to hydroksowęglan magnezu, czyli nieorganiczny związek chemiczny Mg5(OH)2(CO3)4. Magnezja z powodzeniem jest wykorzystywana w wielu rodzajach działalności sportowej i outdoorowej. Oprócz wspinaczy magnezję wykorzystują osoby trenujące pole dance, crossfit i ćwiczące na siłowni. Magnezja zapobiega poceniu się oraz zwiększa skutecznie tarcie. Tam, gdzie liczy się pewny chwyt, staje się ona często niezastąpiona. We wspinaczce dzięki swoim właściwościom poprawia ona przyczepność dłoni do skały.

Dlaczego stosuje się magnezję?

magnezja white gold black diamondNikogo, kto wspina się od jakiegoś czasu, nie trzeba przekonywać do używania magnezji. Biały proszek przydatny jest bez względu na temperaturę, długość pokonywanej drogi czy doświadczenie wspinającej się osoby. Magnezja daje uczucie suchych i chwytnych dłoni. Zaczerpywanie jej w trakcie wspinania zazwyczaj dodaje pewności wspinaczowi, dlatego często magnezję wspinaczkową nazywa się „białą odwagą”, która wpływa na psychologiczny aspekt pokonywania pionowych trudności. Lepsze tarcie ułatwia chwytanie większości chwytów oraz daje możliwość korzystania z naprawdę malutkich chwytów i krawądek.

Rodzaje magnezji

Magnezja wspinaczkowa dostępna jest na rynku outdoorowym w wielu różnych rodzajach. W ofercie Skalnika znajdziesz magnezję wielu marek, która jest sprzedawana w różnych formach.

magnezja w proszku VI.6+Magnezja w proszku lub bryłkach

Najpopularniejszym rodzajem jest magnezja w proszku. Jest ona gotowa do użycia zaraz po wsypaniu jej do woreczka na magnezję. Magnezja sypka może być sprzedawana w większych albo mniejszych woreczkach lub w puszce. Możesz spotkać również magnezję w bryłkach. To zazwyczaj ta sama magnezja, co odmiana już sproszkowana. Bryłki mają tę zaletę, że można je łatwo wrzucić do woreczka i rozkruszyć dopiero w jego wnętrzu. Magnezja poszczególnych producentów może różnić różnić się rozmiarami grudek, a także być bardziej lub mniej miałka. Im bardziej miałka jest magnezja, tym szybciej możesz oprószyć nią dłonie. Magnezja w postaci proszku posiada pewne minusy. Przede wszystkim dość obficie pyli. Zdarza się, że magnezja taka nie może być używana na ściankach wspinaczkowych. Magnezja tego typu może wysypywać się także podczas energicznej wspinaczki i w trakcie transportowania. Jeśli używasz sypkiej magnezji, to lepiej szybko się przyzwyczaj, że po treningu Twoje ubranie będzie od niej białe.

magnezja white gold w kostce black diamondMagnezja w kostce

Kultową niemal postacią jest kostka magnezji. Magnezja w kostce waży pomiędzy 56 a 120 gram. Kostkę należy przed wspinaniem rozkruszyć, by dostosować gradację do własnych potrzeb i upodobań. Wybierając magnezję w kostce zwróć uwagę na wagę opakowania, a nie objętość – z pozoru mniejsza magnezja może wystarczyć na dłużej. Przykładowo magnezja w kostce VI.6+ mimo swoich niewielkich rozmiarów waży aż 120g.

magnezja w płynie bealMagnezja w płynie

Istnieje magnezja, która nie brudzi i zachowuje właściwości białego proszku. Magnezja w płynie to połączenie magnezji sypkiej i alkoholu. W składzie takiej magnezji znajduje się również kalafonia, która odpowiada za lepkość i utrzymywanie się magnezji na dłoni. Producenci często trzymają w tajemnicy szczegóły składu magnezji w płynie, prześcigając się w tym, komu wyjdzie najlepsza mieszanka. Dlatego każdy z producentów ma własny „patent” na wytwarzanie niebrudzącej magnezji. Odmianami płynnej magnezji jest magnezja w żelu oraz magnezja w kremie. Płynna magnezja wspinaczkowa po nałożeniu na dłonie pozostawia na nich bardzo cienką i trwałą warstwę. Niektórzy wspinacze aplikują ją jako istotny podkład pod zwykłą magnezję sypką. Taką praktykę można polecić szczególnie osobom ze skłonnościami do nadmiernej potliwości dłoni. Magnezja w płynie jest bardzo popularna wśród miłośników wielu innych aktywności sportowych. Doskonale sprawdza się jako magnezja pole dance, magnezja na siłownie i magnezja używana w strzelectwie. Magnezja w płynie Beala to model uwielbiany przez nasze klientki, miłośniczki pole dance. Z kolei wspinacze często wybierają też magnezję w płynie VI.6+.

magnezja w kulceMagnezja w kulce

Podczas wspinaczkowych zakupów spotkasz na pewno jeszcze jedną odmianę. Magnezja w kulce to ciekawe rozwiązanie, które zapobiega pyleniu się proszku. Sypka magnezja zostaje w tym przypadku uwięziona w woreczku, który należy ścisnąć dla zaaplikowania. Kulkę z magnezją można wygodnie nosić w woreczku i używać podczas wspinania. Dzięki temu sprytnemu rozwiązaniu możesz używać sypkiej magnezji, a po treningu nie wyglądać wcale jak osoba, która wpadła do worka z mąką.

krem regenerujący do rąkAkcesoria i regeneracja skóry

Do aplikowania i przechowywania magnezji używa się specjalnych woreczków na magnezję. To właśnie woreczek na magnezję pozwala w każdej chwili zaczerpnąć porcję podczas wspinaczki. Woreczki na magnezję mają najczęściej cylindryczne kształty i wymiary ok. 15 x 15 x 10 cm. Rozmiar woreczka ma znaczenie. Ważnym jest, aby przy wyborze odpowiedniego modelu dobrze mieściła się w środku Twoja dłoń. Producenci i projektanci stosują przeróżne materiały o rozmaitych fakturach. Jako tkaninę zewnętrzną wykorzystują naturalną bawełnę, jeans, sztruks, welur oraz rozmaite materiały syntetyczne. Woreczki przybierają różne kształty i kolory. Mogą mieć formę walców lub posiadać nieco gruszkowate kształty. To jaki model wybierzesz jest tylko i wyłącznie zależne od Twojego gustu. Rozważając temat akcesoriów do magnezji warto wspomnieć o tym, że magnezja bardzo wysusza skórę, a tym samym czyni ją bardziej podatną na uszkodzenia. Szorstka powierzchnia skały i chwytów na ściance wspinaczkowej to dla skóry wyzwanie. Dla lepszej ochrony dłoni i szybszej regeneracji stworzono specjalistyczny krem regenerujący do rąk. W ofercie skalnika znajdziesz krem dla wspinaczy oferowany przez hiszpańską markę 8c Plus.

 

Magnezję wspinaczkową wielu cenionych producentów, akcesoria wspinaczkowe i woreczki na magnezję znajdziesz w sklepach stacjonarnych Skalnik oraz w sklepie internetowym pod adresem skalnik.pl.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *