Łóżka polowe – sposób na wygodną noc na biwaku
Porady

Łóżka polowe – sposób na wygodną noc na biwaku

Redakcja skalnik.pl / 23 kwietnia 2021

Dla miłośników outdooru kluczowa jest zazwyczaj waga sprzętu. Na niektórych wyjazdach ciężar przestaje się jednak liczyć, a na pierwszy plan wysuwa się wygoda. Wtedy może się przydać łóżko polowe.

Łóżko polowe składane nieodłącznie kojarzy mi się z noclegami u moich dziadków. W ich małym mieszkaniu było tylko jedno zwyczajne posłanie, ale łóżko polowe zawsze czekało na gości. Łóżko kanadyjka przyda ci się jednak nie tylko wtedy, kiedy ktoś wpadnie do ciebie z dłuższą wizytą, lecz także w outdoorze. W jakich sytuacjach warto postawić na łóżka polowe?

Łóżko polowe Naturehike przy ognisku
Na dłuższym biwaku w jednym miejscu można pozwolić sobie na odrobinę luksusu (fot. Naturehike)

Kiedy przydadzą się łóżka polowe?

Współczesne łóżka turystyczne składane są o wiele lżejsze i poręczniejsze niż te, których używano tradycyjnie na przykład na harcerskich wyjazdach. Dzięki temu są znacznie wygodniejsze w transporcie i używaniu. Oczywiście nadal łóżko kanadyjka, tak jak i inne meble kempingowe, nie jest przeznaczona dla osób wybierających się na trekking, lecz na bardziej stacjonarny biwak.

Zastanawiasz się, czy łóżko rozkładane turystyczne będzie dla ciebie przydatne? Poniżej wymieniam kilka sytuacji, w których takie posłanie może być bardzo użyteczne:

  • Dłuższy biwak w jednym miejscu – na pole namiotowe jedziesz autem i waga bagażu nie ma dla ciebie znaczenia? Łóżko turystyczne składane zapewni ci bardzo wygodną noc w namiocie, izolując od chłodu ziemi. Przyda się także w ciągu dnia, kiedy chcesz na przykład poczytać wygodnie książkę czy zrelaksować się na słońcu.
  • Dla starszej osoby lub mającej problemy zdrowotne, która nie chce rezygnować z nocy pod namiotem – biwak jest nie tylko dla młodych i zdrowych. Łóżko kempingowe zapewni komfortową noc pod namiotem także tym, którzy mają np. problemy z poruszaniem. Na takim rozkładanym łóżku można się łatwo położyć, a nad ranem nie ma trudności z podniesieniem się z niego.
  • Podróż kamperem – łóżko kanadyjka sprawdzi się także w trakcie podróży kamperem, kiedy masz na przykład ochotę na popołudniową drzemkę.
  • Goście w domu – nawet jeśli masz małe mieszkanie, łóżko polowe składane umożliwi ci wygodne przyjęcie gości. A po złożeniu nie zajmie wiele cennego miejsca.
  • Dostawka w domku letniskowym – dzięki składanemu posłaniu w domku może nocować jeszcze więcej osób.
  • Na tarasie lub balkonie – chcesz odpocząć po pracy czy treningu? Łóżko polowe stojące na tarasie czy balkonie umożliwi ci wygodną drzemkę na świeżym powietrzu. A w gorące letnie miesiące można przespać na nim nawet całą noc. Taka przygoda niewątpliwie spodoba się dzieciom.
  • Na działce – krótki wypad na działkę także przecież może być komfortowy.
Łóżko polowe Naturehike i śniadanie
Na łóżku polowym wygodnie pije się też kawę (fot. Naturehike)

Jak wybrać dobre łóżko polowe?

Chcesz, aby łóżko kanadyjka służyło ci długo i dobrze? Wybierając łóżko polowe dla siebie, zwróć uwagę na następujące rzeczy:

  • Materiał – łóżka polowe powinny posiadać lekki, ale jednocześnie wytrzymały i odporny na zniekształcenia stelaż. Dobrze sprawdza się taki wykonany z aluminium. Powierzchnia do spania powinna być natomiast zrobiona z solidnego i łatwego do czyszczenia materiału. Na biwaku łatwo w końcu zabrudzić łóżka kempingowe, zwłaszcza jeśli podróżujesz z psem.
  • Obciążenie – przed zakupem sprawdź, jakie obciążenie wytrzymuje dana kanadyjka łóżko.
  • Kompaktowość – dobre łóżko polowe powinno po złożeniu zajmować mało miejsca. Dzięki temu nie będzie problemów z jego transportem czy przechowywaniem w mieszkaniu.
  • Waga – zbyt ciężkie łóżka turystyczne składane będą kłopotliwe w użytkowaniu.
  • Pokrowiec – niekiedy do łóżka jest dołączany praktyczny pokrowiec, który ułatwia transport posłania. Taki pokrowiec posiadają na przykład łóżka polowe Naturehike.
  • Łatwość rozkładania – na biwaku nie warto tracić nerwów na skomplikowane mechanizmy. Najlepiej więc wybrać takie łóżko kempingowe, które szybko rozłożysz nawet z zamkniętymi oczami.
  • Wysokość po rozłożeniu – łóżko rozkładane turystyczne powinno być na tyle wysokie, by móc na nim wygodnie usiąść w ciągu dnia. Jednocześnie jednak musi być na tyle niskie, by będąca na nim osoba nie zahaczała ciągle głową o namiot.
  • Stabilność – upewnij się, czy stelaż zapewnia wystarczającą stabilność posłania.
  • Kieszonki – mała rzecz, a cieszy! Mała kieszonka z boku łóżka to idealne miejsce na odłożenie okularów czy telefonu.
  • Komfort – przede wszystkim jednak sprawdź po prostu, czy na danym łóżku wygodnie ci się leży. Przecież to właśnie dla wygody kupuje się łóżka polowe.
Łóżko polowe Naturehike w dzień
Lekkie, stabilne i kompaktowe – takie powinno być łóżko polowe (fot. Naturehike)

W ofercie Skalnika znajdziesz lekkie i wytrzymałe łóżka polowe marki Naturehike. Posiadają one stelaż z aluminium oraz powierzchnię do spania z trwałego poliestru Oxford. Te kompaktowe i szybkie w rozkładaniu modele sprawdzą się bardzo dobrze jako łóżka kempingowe czy posłania dla niespodziewanych gości.

O innych meblach campingowych Naturehike dowiesz się więcej z poniższego filmu:

Przez ostatnie lata łóżka polowe mocno się zmieniły, tracąc na wadze, a zyskując na poręczności i trwałości. Obecnie takie łóżko turystyczne składane to kompaktowy model, który warto zabrać ze sobą zawsze wtedy, kiedy możesz pozwolić sobie na odrobinę luksusu na biwaku.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.