Brubeck to jeden z najbardziej znanych i cenionych producentów bielizny termoaktywnej w Polsce. Polska marka, która produkuje swoje wyroby w Zduńskiej Woli, kojarzona jest z innowacyjnością, zaawansowanymi materiałami, wykorzystującymi najnowsze technologię oraz współpracą z GOPR. Bielizna, którą noszą górscy profesjonaliści odznacza się komfortem cieplnym i świetnym odprowadzaniem wilgoci. Nie wątpię, że nazwa Brubeck nie raz przewinęła Ci się przed oczami, a może nawet masz w szafie ich wyroby. Dziś jednak w ramach cyklu „Marki odpowiedzialne” chcę Ci opowiedzieć nieco więcej o podejściu marki Brubeck do outdooru oraz działaniach jakie podejmuje w zakresie zrównoważonej produkcji.
Osoby zaczynające swoją przygodę z outdoorem często nie doceniają roli bielizny w różnorodnych aktywnościach. Ale do czasu. Jedno, drugie przemarznięcie, zaziębienie spowodowane przepoconą koszulką, którą owiał wiatr lub wręcz przeciwnie przegrzanie w wysokich temperaturach i zaczynają się poszukiwania rozwiązań, które działają lepiej i zapewniają komfort w różnych warunkach pogodowych.
I tu właśnie na scenę wkracza Brubeck. To lider na polskim rynku odzieży termoaktywnej. Firma działa od 2005 r. i produkuje cały swój asortyment w fabryce w Zduńskiej Woli. Dzięki temu cały proces produkcyjny znajduje się pod ścisłą i ciągłą kontrolą. Od początku swojego istnienia Brubeck systematycznie rozwija technologie i konstrukcje używane do produkcji bielizny i odzieży termoaktywnej. Wśród opracowanych rozwiązań są m.in.:
To tylko niektóre z rozwiązań opracowanych i wykorzystywanych przez Brubeck. Ich wspólną cechą jest dążenie do zapewniania optymalnego komfortu cieplnego niezależnie od pogody i pory roku oraz natężenia aktywności.
Aby tworzyć zaawansowaną bieliznę termoaktywną Brubeck musiał dogłębnie poznać procesy zachodzące w ludzkim ciele, ale także prześledzić ewolucję człowieka. Inspiracją do tworzenia kolejnych, coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań, jest sama natura. To w trakcie ewolucji wykształcił się wydajny proces termoregulacji, z którego konstruktorzy Brubeck czerpią inspirację oraz na którym się wzorują. Bielizna termoaktywna ma być „drugą skórą” dbającą o naturalne procesy zachodzące w ciele. Jakie są jej cechy?
Kolekcja Brubeck podzielona jest na linie dopasowane do różnego natężenia aktywności oraz do warunków zewnętrznych. Znajduje się w niej zarówno bielizna codzienna, jak i przeznaczona do aktywności o bardzo wysokim natężeniu. Są linie odpowiednie na lato, zapewniające chłodzenie i błyskawiczne odprowadzanie ciepła, jak i na pory przejściowe i zimę, i ekstremalnie niskie temperatury. Te ostatnie kumulują ciepło, pomagają utrzymać optymalną termikę nawet, gdy przez wiele godzin jesteś narażony na działanie mrozu i wiatru.
Odzież i bielizna Brubeck dopasowana jest do cyklu pór roku:
Odwołanie do natury podczas projektowania i produkcji bielizny i odzieży jest nierozerwalnie związane z odpowiedzialnością. Zobacz, jak Brubeck realizuje w praktyce założenia zrównoważonej produkcji.
Nie da się ukryć, że jednym z największych wyzwań stojących dziś przed branżami produkującymi odzież, także tą outdoorową jest jej zrównoważony charakter. Branża tekstylna produkuje mnóstwo odpadów, a w trakcie produkcji używane są też szkodliwe dla środowiska chemikalia.
Brubeck to marka, która wpisuje się od lat w nurt zrównoważonej i odpowiedzialnej produkcji, a idą za tym konkretne działania podejmowane na różnych poziomach działalności.
Abyś miał całkowitą pewność, że bielizna termoaktywna Brubeck, która jest najbliższa skórze, jest dla niej przyjazna, wszystkie materiały używane przez markę mają certyfikat OEKO-TEX Standard 100. Oznacza on, że materiały zostały sprawdzone w niezależnych laboratoriach i nie stwierdzono obecności w nich szkodliwych chemikaliów. Materiały używane przez Brubeck spełniają też normy standardu REACH Compliant, które pozwalają stwierdzić, że nie występuje w nich plastik ani szkodliwe dla zdrowia barwniki.
Nie da się jednak zupełnie wyeliminować barwników z produkcji odzieży. Nawet, jeśli spełniają one restrykcyjne normy, to pozostają w wodzie używanej do barwienia. Brubeck w swojej fabryce stosuje efektywny system oczyszczania wody z barwników. Jest on ściśle monitorowany, a dodatkowo został w nim umieszczony system rekuperacji, dzięki któremu odzyskiwana jest energia cieplna używana podczas barwienia. Doprowadziło to do zmniejszenia o 70% poboru energii zewnętrznej używanej w tym procesie.
Jak już napisałam wyżej, bielizna i odzież Brubeck ma konstrukcję bezszwową. Z jednej strony jest to niezwykle wygodne dla użytkownika, z drugiej to kolejny punkcik do zrównoważonej produkcji. Konstrukcje bezszwowe generują bowiem znacznie mniejsze ilości odpadów – nie ma ścinków i skrawków materiałów powstających podczas wykrawania elementów, które są później zszywane. Nawet jednak w tak oszczędnej produkcji zdarzają się odpady – ścinki z podkroi, wykończeń rękawów czy dolnych części koszulek. Brubeck recyklinguje 80% odpadów tekstylnych, powstających podczas produkcji i używa ich do produkcji innych elementów odzieży lub akcesoriów.
I w końcu najbardziej zaawansowana technologia Brubeck związana ze zrównoważoną produkcją. W linii Thermo, która należy do najcieplejszych w kolekcji, stosowana jest przędza Nilit® Heat, stworzona na bazie węgla kawowego. Uzyskiwany z łupin kawy węgiel ma naturalne właściwości termoizolacyjne. Połączony z przędzą gromadzi ciepło i sprawia, że bielizna świetnie sprawdza się nawet w bardzo niskich, panujących przez wiele godzin temperaturach. Węgiel kawowy nadaje także dzianinie ciemny kolor, dzięki czemu nie jest konieczne dodatkowe stosowanie sztucznych barwników.
Bielizna termoaktywna Brubeck to gwarancja komfortu termicznego w każdych warunkach pogodowych, zarówno na co dzień, jak i podczas aktywności outdoorowych. Wybierając Brubeck masz też pewność, że odzież powstaje w Polsce w sposób zrównoważony, a marka wciąż ulepsza swoje technologie by jak najmniej integrowały w naturę.